Jump to content

Tuner Technics ST-Z25 problem?


Pigy

Preporučeni Komentari

mozgom se ispituje kabel, uz pomoc multimera

 

otkacis kabel od antene, kratkospojis srednju i shield , odes na drugi kraj kabela i moras izmeriti priblizno kratki spoj

opet odes do antene , napravis da srednja i shield nisu u kratkom spoju, vratis se na drugi kraj kabela i moras izmeriti open circuit

spojis sve ponovo na antenu i probas, obracajuci paznju da ne napravis slucajno kratak spoj ni na jednom kraju kabela - licna od shielda zna da zaluta na srednju da i ne vidis

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u kratkom spoju 3,7 oma, u otvorenom nemogu da izmerim ni na koji podeok, znaci nula.Pitao sam sta da merim misleci mozda treba kapacitet i induktivnost ,jer impendansu nemogu izmeriti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije znaci nula nego znaci beskonacno

dobar ti je kabel, po merenju

 

ako je ostecen menjaj, ako nije ostecen ne menjaj

 

proveri asimetricni clan da nije nesto pokidano (lemno mesto blabla) , ako sve izgleda OK , spajaj ponovo i vodi racuna o licnama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odseci 1-2 cm kabla kod antene da dođeš do zdrave žice jer su ove sigurno već zahrđale od vlage. Dobro očisti kontakte na asimetričnom članu i kontakte asimetričnog člana sa samom antenom. Kad sve proveriš izoluj kutijicu gde je asimetrični član da ne ulazi voda i vlaga....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kabal je cist,ciste su bakarne zice,bila je usla voda u kutiju i u antenu,pa sam to ocistio.Kontakti sa asimetricnog clana na antenu su zalemljeni a onaj F konektor na anteni je plus zaliven plastikom.Kazem ja sam sada spojio antenu preko obicne licnaste zice vruce krajeve,na tuner i radi bez problema,cak su i preciznije stanice,recimo ako je bio Radio S ranije na 96,5Mhz sad je na 96Mhz,pricam otprilike jer nije digitalni ali se vidi da stanice nisu na istom mestu sad preko zice i kad je bilo preko kabla.Znam samo da dok sam pomerao kabal koji je bio 1-2 m do antene bilo je promena u zvuku,- sustanje.Jedino ako f konektor koji je zalemljen na plocicu u kutiji da ima hladan lem pa od tezine kabla da se pomera...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze da ima poboljsanja, ali to nisu prosta desavanja za resavanje nabadanjem.

To je prijemna antena i neki problemi se resavaju uzemljenjem, ali koje mora da bude ozbiljno dobro.

Postoji problem davljenja radio signala u sistemu dipol, asimetricni clan(balun), i kabal.

Oksidisani ili uopste losi kontakti, vlaga u kablu, prekid kabla ili zice balun elementa, dodirivanje silda sa centralnim vodom su moguci izvori problema

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam citao da se sredina dipol antene moze uzemljiti,na mojoj anteni nije tako.I ako moze savet koji je kosksijalni kabal dobar za FM antenu? Znam da se koristi RG6 i imaju sa dva,tri omotaca,bakarne licne ili aluminijumske ... savet?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verujem da si procitao negde taj skup reci ali to nije to.

Antena je nalik  otvorenom kapacitetu prema zemlji.

Ono sto bi trebalo da se uzemlji je stub antene i jedna strana koaksa, cisto zbog udara groma. Sam dipol moze da funkcionise i sa virtuelnim uzemljenjem.

Maa je verovatnoca da grom udari u antenu, tada ne pomaze nista, ali je znacajno veca verovatnoca da grom udari u krugu 200-500m, tada moze da se generise nekoliko stotina ili hiljada voltti odredjenog statickog naelektrisanja,sto moze da nezgodno deluje i na tjuner i na okolinu...

KAbal, bilo koji 75-omski, po radnjama je "antenski", par desetina dinara metar, ima i tu oznaku RG6....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada god sam imao nedoumicu glede takvih stvari, Radioclub, sada je to Kelco (kada sam raspoložen za šetnju), Netiks (bliži su mi kada sam na poslu) i Nebo (bliži su mi kad sam „kod kuće“) su mi bila mesta gde sam našao šta mi treba, i savet i robu... Iskreno, pošteno, šalju, i tako dalje... Jednostavno, stavim i ne mislim... FM, posebno u položaju koji opisujete, nije, sâda, u ovo vreme, sva je prilika, do cable-a već do položaja, oblika prijemnog sokoćala i tako dalje, posebno zanemarivanja predajnika i uopšte tog načina prenosa u poslednje vreme... A učio sam u vreme kada je, upravo to, bila nauka... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam citao da se sredina dipol antene moze uzemljiti,na mojoj anteni nije tako.I ako moze savet koji je kosksijalni kabal dobar za FM antenu? Znam da se koristi RG6 i imaju sa dva,tri omotaca,bakarne licne ili aluminijumske ... savet?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...