Jump to content

Tuner Technics ST-Z25 problem?


Pigy

Preporučeni Komentari

Imam problem sa prijemom Radio stanica.Tuner je analogni i ja lepo nadjem stanicu i signal je full ali se javlja sustanje ,nesto kao mesanje,distorzija zvuka.Mislio sam da je do prijema,da sam na losoj lokaciji ali valjda onda ne bi bio pun signal. Antenu sam  kupio dipol polukruzna Duel Krusevac,pa sam je ispravio i postavio u vertikalni polozaj jer koliko sam ja citao vecina radio stanica emituje signal u vertikalnoj polarizaciji.Signal kupim sa Ovcara,slusam Radio S 96,3MHz i Hit Fm 108Mhz.  Zanimljivo je da i kada raskacim antenu sa tunera on hvata te stanice samo nije pun signal,ne gori ni jedna lampica sem stereo,kad prikljucim antenu pokazuje pun signal i malo je bolji signal ali sa distorzijom.Cudno je da kad prodjem pored tunera zna da zasusti a antena je napolju na terasi? Odakle da počnem? Antenu nemogu na krov,zivim u stanu II  sprat,a terasa mi gleda na drugu zgradu,znaci u sendvicu sam.Sta da menjam,tuner,antenu,da ugradim pojacalo....?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, Pigy said:

Zanimljivo je da i kada raskacim antenu sa tunera on hvata te stanice samo nije pun signal

Znaci ta zanimljivost eliminise jedan element trileme, a to je zamena tjunera.

Sad, izmedju opsteg saveta, da pazis sta sakupljas i prihvatas sa interneta, ili da konkretizujemo odgovor, ne znam sta je bolje.

Elem, izuzetno je malo stanica koje emituju iskljucivo u vertikalnoj polarizaciji, mozda 4-5 na par stotina, i to mikro lokalne, uglavnom je M, mesovita ili najcesca horizontalna.

Ono sto meni izgleda kao problem je spoj antene sa kablom i spoj kabla na tjuner.

Za pocetak bi trebalo probati sa obicnom zicom, duzine 1,2-1,5m zakacenom na FM 75- omski prikljucak..

Ne bi bile lose slike prikljucnog dela na anteni, iznutra i prikljucak antene na tjuneru..spolja, ili napisati samo model tjunera

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U naslovu pise marka i model tunera, Technics  ST-Z 25. Na netu sam nasao da mu je osetljivost na FM 0,9uV, sto bi trebalo da je izuzetno.Frekvencijiski odziv je 20Hz-15kHz i izoblicenje 0,3%. Dužina kabla od antene di tunera 5-6m. Na Anteni ide F konektor a na tuneru RF. Cini mi se kao da se ,,pomera ,, stanica,ja malo pomerim pa vratim i bude bolje pa opet na staro.Probacu sa parčetom zice,mozda bi mi pomoglo da kupim onu tv antenu sa pojacivacem,koja ima i radio antenu,sta mislite?  Razmisljao sam da kupim yagi antenu jer ima jace pojacanje. Mozda mi je distorzija zato sto se signal dobijsm reflektovani,jer ovcar mi je bas preko puta terase ali bas ispred mi je i druga zgrada.Ja citajuci po netu sam nasao bas suprotno,da vecina stanica emituju sa vertikalnom polarizacijom.Kad sam bio kupio ovu kruznu dipol antenu bila je okrenuta horizontalno i nije bio bolji signal,onda sam je samo ispravio i ostavio horizontalno ,opet isto,tek kada sam je okrenuo vertikalno bilo je bolje,ali je osetljivija,cim je malo mrdnem zasusti,kao da je usmerenija.....?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bice da je uspravio.

Elem, moja greska jer ne vidim naslov, znaci, postoji 75 omski prikljucak, za koaks kabal (masa + vruci kraj), na koji moze da se usrafi obicna zica..

Da li je na toj lokaciji repetitora-predajnika vertikalna ili horizontalna polarizacija konkretnih stanica, postoji spisak kod Ratela, online je nalazljiv.

Nakon probe prijema zicom, ostaje provera povezivanja antene u kucistu za prikljucak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

samo ti nju stavi kako Bog zapoveda, da dipol bude horizontalan

a onda trazi smer antene da imas najmanje suskanja na stanici od interesa

suskanje- uzrok je multipath , kod analognih TV si zbog toga imao duhove u slici

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima lokalaca koji emituju saroliko, zbogradi guzvi na stubovima i repetitorima, zracenjem na urbanu sredinu sa minimumom interferencija.

Ali mora da napravi neki signal na anteni, ako je sve povezano..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1. probati tuner samo sa parcetom zice, kako je vec receno

2. probati drugi tuner sa zicom i sa antenom

onda izvoditi zakljucke;

kao i velika vecina Technics tunera, taj nije nista specijalno , em je matorrrrrrrrrrr

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gujo,jeste ta antena. Citao a i na sajtovima sam nalazio takve antene kao sada moja ,sa originalnom kao sto je ta slika sto je Guja okacio imao sam losiji prijem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi mnogo bolji prijem samo sa parcetom zice,pomagajte.Dali da probam da skinem antenu stavim je u untra i probam sa drugim kablom????

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima asimetricni clan,par namotaja na feritu i povezano sa antenom,to je na maloj plocici. Evo sada sam skinuo antenu i povezao je parčetom zice vruci kraj  na F konektoru sa vrucim krajem u tjuneru,i lepo radi tuner bez sustanja.Izgleda da je koaksijalni kabal negde bio u prekidu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je bilo do kabla a ja ispravljao kruznu antenu.Aaaaa. Sta kazete na to da Dual sada nudi antene kao sto je sada moja,vertikalni dipol,okacio sam vam slike sa Dualovog sajta?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...