Jump to content
shonne

Kondenzatori screw

Recommended Posts

to ne bi trebalo da bude skupo uopste. Na mouseru su vrednosti 39000uf na 63V 17 eur komad...

ja nekad za 56000uf 50V direktno iz fabrike placao 10eur komad...

cekam odgovor firme iz Beograda... poslao im upit, pa javim, jave iz fabrike. Kada sam uzimao, bila je min posiljka u kutiju od 21 komad. A meni stvarno toliko ne treba.

@vladd

uz jutarnju kafu... teorija trajanja kondenzatora?

npr u ovom slucaju 2000h na 105C... povecava se na svakih 10 stepeni duplo?

2000h 105C

4000h 95C

8000h 85C

postoji i drugi parametar, Ripple current. Neka u ovom slucaju bude 23A na 85C. Koristimo amp koji ima bias 2A, pa se mnozi sa 4 sto mu dodje 8 :)

8/23 je odnos, zar ne... I/Ir

Ugrubo posmatras radnu temperaturu i radni napon. Ono sto napada dielektrik i elektrolit

Preciznije bi trebalo znati  koeficijent porasta temperature pri ripl struji, za  pouzdaniji MTBF, ili karakteristike elektrolita i folije, pa doci do koeficijenta.

U svakom slucaju, povoljan ti je odnos I/Ir da ne ocekujes preko 10-ak C povecanje temperature prema ambijentu i znacajno smanjenje radnih sati.

Ovoj seriji je nesto kritican porast odnosa I/Ir..trebalo bi da im se razdele struje za vise desetina hiljada sati.. :) 

2 hours ago, shonne said:

@vladd

uz jutarnju kafu... teorija trajanja kondenzatora?

npr u ovom slucaju 2000h na 105C... povecava se na svakih 10 stepeni duplo?

2000h 105C

4000h 95C

8000h 85C

postoji i drugi parametar, Ripple current. Neka u ovom slucaju bude 23A na 85C. Koristimo amp koji ima bias 2A, pa se mnozi sa 4 sto mu dodje 8 :)

8/23 je odnos, zar ne... I/Ir

Ja koristim Kemet ALS40 i ALS30, mislim da su bolji. Dug životni vek, veliki Ripple current na 20kHz, ima sa šrafom i bez šrafa. Prave se u Španiji znači nije PRC.

http://www.kemet.com/Lists/ProductCatalog/Attachments/386/KEM_A4036_ALS40_41.pdf

https://content.kemet.com/datasheets/KEM_A4031_ALS30_31.pdf

3 minutes ago, shonne said:

a gde si ti ovde video PRC, ovi direktno idu iz USA...

posto su?

Nisam mislio da su ti tvoji iz PRC, nego Kemet je izgleda sad u vlasništvu Kineza, zato sam naglasio da ih prave u EU. Na mojim primecima je tako pisalo, Made in EU. Posle sam saznao da je fabrika u Španiji.

Cene imaš na primotronic.co.rs za konkretne vrednosti. Tu sam kupovao. Evo recimo 47000uF 63V. Gledaj cene za 1komad, neke su date za 10, 20, 50kom, i prikazana cena je bez PDV znači  ide +20%.

https://hr.rsdelivers.com/rs/productlist/search?query=Capacitors&Family=10015&tag=#PI-1|PS-20|viewtype-0|A-4390_394825|A-422_160677|A-4254_527212|