Jump to content

AIKIDO LINE PREAMP


NIXIE

Preporučeni Komentari

11 minutes ago, vladd said:

Moram da skinm kapu, za pretpojacalo 7W na 8 oma, ja bio srecan kada isteram 3W SE sa EL84, a kao "izlaz":doh:

A ko to spominje 7W za pretpojačalo? Biće da nisi pazio na času, ili si pobrkao kutijice sa lekovima.:laugh1tooht: 

Ovde se govori o potrebnom pojačanju pretpojačala koje će da pogoni pojačalo snage od 7W, sa jediničnim naponskim pojačanjem (SEWA) .  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hajte malo uljudnije divanite molim vas :)

konačno kreće neka interesantna tema o samogradnji Vix-ovog preampa (?) pa ako je i u sklopu Nixie-teme Aikida, bilo bi šteta da se uguši u nepotrebnom preglancavanju.

Ako se moderacija i Vix slažu, otvorite za to posebnu temu, elaborirajte taj famozni SEWA pojačavač pa na osnovu toga će mu se valjda skrojiti po meri i preamp. Please...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne znam, utisak mi je bio takav, možda sam se prevario. Previše se odlutalo od teme ako je tema Aikido preamp.

niko napr nije objasnio benefit stepena Aikido preampa ako signal skidaš sa anode donje lampe umesto katode gornje lampe, keine rechnung, keine simulation, kein literatur, pa se onda skrenulo u razne druge preampove, pa u drajvovanje sewa pojačala, što samo po sebi nije jalovo ali zavređuje po meni drugu/posebnu temu.

Drug @vladd ima posebnu ložu u pozorištu Muppet Show-a sve dok jednom ne ispaše neki svoj projekat na pozornicu pa ga ja dotle ne uzimam ozbiljnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam smatrao da je drajvovanje SEWA pojačala za posebnu temu, jer mislim da AIKIDO nije adekvatan za to, što sam i napisao u prvom postu. A dalje sam samo  odgovarao na komentare mojih postova i nisam imao utisak da je to, baš kao ni pisanje drugih, bilo neuljudno.

O AIKIDO pretpojačalu je već sve napisao John Broskie u detalje, pa se tu nema šta više dodati :

https://www.tubecad.com/2004/blog0011.htm

https://www.tubecad.com/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vladd nije ni konobar ni radio sabac, pa si svoje zelje ispunjava kako mu volja. Ono sto je razlicito, drugacije ili korisno, isporucicu na forum. To je valjda jasno. Do sada sam u "ratu protiv klonova", a sila izbledela. :) 

Podrzavam odvajanje teme za Vix-a, mada je cest slucaj odskakanja od tema, svuda..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Beli said:

A šta to nije tačno, koliki napon mu treba za 7Wrms na 8Ω? Pa kad to sračunaš, podeli tu vrednost sa 2Vrms, koliko daje  prosečan DAC na izlazu i onda kaži koliko tačno iznosi to ''veliko'' pojačanje u brojkama. Živo me zanima taj podatak.

A treća rečenica ti je toliko nesuvisla, da prosto ne znam šta bih tu mogao da komentarišem. Očito je da nemaš pojma o pretpojačalima koje sam mu predložio.

 

 

 

Treba 7,5VRMS, već sam rekao. Prosečan DAC daje dosta veliki izlazni napon, to je tačno, ali šta ako hoće još nešto da priključi, recimo gramofon, onda mu treba neka rezerva pojačanja. U mojoj konfiguraciji AIKIDO ima pojačanje ulaz-izlaz oko 9x sa 6N3P i oko 8x sa 6N23P, išto mislim da nije mnogo, nemam nikakvih problema s tim. Pa njegov sadašnji preamp DOZ ima pojačanje oko 15x, ali nisam primetio da je rekao da je to neki problem. Što se tiče tih pretpojačala koja si naveo, tačno je, nisam baš upoznat sa tim, te lampe su tetrode i pentode, nemam iskustva sa tim, moguće je verovatno i to koristiti u ovom slučaju. Priča se na kraju svela na triode  ECC88 i 6DJ8 koje Vix ima i koje hoće da iskoristi, tako da nisam obratio pažnju. Bilo bi lepo kada bi naveo koja su pojačanja, izlazne impedanse i izlazni voltage swing tih pretpojačala, ili neki link. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da što se tiče drajva za SEWA, kako bi prekratili muke sebi i Vix-u, pošto pojačalo fizički postoji, jedini pravi pristup bi bio lepo prikačiti ta silna pretpojačala, jedno, drugo treće, pa koje zvuči naj bolje to se pravi, ko u radnji probaš pa kupiš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, sax.hifi said:

kako god.

za razliku od Aikido preampa, Salas je em bolji em ima manje lampi.

gain-a ima dovoljno, naravno.

ako neko vec hoce da pravi, neka pravi bolje, ne gore.

2 lampe vs 4.

:BeerMugCheers:

Jel ima neko taj SALAS sa 6V6 u BGD, voleo bih da uporedim ovaj AIKIDO sa njim. Ovo pretpojačalo sam pravio jer mi je staro dosadilo, i iz čiste zabave, imao sam lima za kutiju, imao sam kinesku pločicu i gomilu delova. Sad nameravam da pravim bolju varijantu AIKIDO sa 6N6P, imam već kutiju od starog pretpojačala koja je dovoljno velika i koju treba malo da ulepšam. Ako postoji nešto bolje, onda ću to da pravim.

Na netu ima gomila pretpojačala sa 6V6, jel ima neko šemu za to o čemu se priča ovde, da ne lutam. Zanima me konkretno koje je pojačanje i izlazna impedansa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, NIXIE said:

Mislim da što se tiče drajva za SEWA, kako bi prekratili muke sebi i Vix-u, pošto pojačalo fizički postoji, jedini pravi pristup bi bio lepo prikačiti ta silna pretpojačala, jedno, drugo treće, pa koje zvuči naj bolje to se pravi, ko u radnji probaš pa kupiš.

Kakav divan završni komentar u maniru ponajboljih fifi foruma. Ništa ja nemam protiv da vi kafenišete i isprobavate razna pretpojačala i pravite ono što vam se najviše sviđa, čak naprotiv i ja to podržavam. Al' ovo ipak malo ozbiljniji i tehnički orijentisaniji forum, a ja još uvek ne dobih odgovor na konkretno pitanje koje sam ti postavio ili bar neko suvislo objašnjenje za onaj tvoj komentar o onome što napaisah u prvom postu u ovoj temi. Mada i izostanak toga sasvim  dovoljno govori.

Da se ipak vratim malo na Aikido. Baš mi je zanimljiv taj tvoj primerak koji ima pojačanje, citiram, ''oko 9x sa 6N3P i oko 8x sa 6N23P'', pošto John Broskie, koji je inače autor ovog pretpojačala, kaže da je pojačanje tog sklopa μ/2 prve lampe. Biće da ni to nije tačno i da i on pokušava da navede druge na grešku.:character13:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Beli said:

Kakav divan završni komebntar u maniru ponajboljih fifi foruma. Ništa ja nemam protiv da vi kafenišete i isprobavate razna pretpojačala i pravite ono što van se najviše sviđa. Al' ovo ipak malo ozbiljniji i tehnički orijentisaniji forum, a ja ne još uvek dobih odgovor na konkretno pitanje koje sam ti postavio ili bar neko suvislo objašnjenje za onaj tvoj komentar o onome što napaisah u prvom postu u ovoj temi. Mada i izostanak toga sasvim  dovoljno govori.

Da se ipak vratim malo na Aikido. Baš mi je zanimljiv taj tvoj primerak koji ima pojačanje, citiram, ''oko 9x sa 6N3P i oko 8x sa 6N23P'', pošto John Broskie, koji je inače autor ovog pretpojačala, kaže da je pojačanje tog sklopa μ/2 prve lampe. Biće da ni to nije tačno i da i on pokušava da navede druge na grešku.:character13:

AIKIDO prema Broskie ima pojačanje oko 36/2=18 sa 6N3 i oko 33/2=16,5 za E88CC,  ne verujem da je nešto pogrešno naveo, toliko je toga napravljeno već bi neko demantovao konstruktora. Meni je ulaz  podeljen balance potenciometrom još na pola, tako da je to što sam napisao tačno tako, ukupno pojačanje je 8-9. Koje je bolje pretpojačalo u konkretnom sistemu ne može da se odredi diskusijom na forumu, može samo slušanjem. I ne mora da bude nešto što je bolje u jednom sistemu takođe bolje i u nekom drugom, svaki sistem je za sebe. Što se tiče odgovora na komentar, ako se misli na potrebno pojačanje, treba mu 7,5VRMS, ako je ulaz 2V onda je potrebno minimalno pojačanje 3,75, ali treba valjda da ima i neku rezervu pojačanja. Meni još niko nije odgovorio na čisto tehničko pitanje koliko je pojačanje i izlazna impedansa za SALAS sa 6V6 i za ono drugo pretpojačalo sa pentodom. AIKIDO je po Broskie u mojoj verziji izlazne impedanse ispod 300 oma, a može da bude i manje ako se pusti veća struja kroz izlaznu lampu, zato mislim da može da radi sa SEWA, toliko o tehničkim detaljima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izlazna impedansa kod tog sklopa ne zavisi od nivoa struje vec od transkonsuktanse cevi. Sto je veca transkonduktanasa manja je izlazna impedansa. otprilike je 1 / S[uA/V].

Sa ecc88 ili ekvivalentima trebalo bi da bude oko 200oma. Uostalom lako se izmeri pa na osnovu izmerenih rezultata dobijenih za 1min izracuna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I pojacanje sklopa ne zavisi koliko se udavio signal na ulazu potenciometrom. Eventualno da je pot u povratnoj sprezi, pa da pricamo o nekakvoj promeni pojacanja..

 

Plus ove dosadnosti sa transonduktansom i impedansom.. :) 

 

Mislim da je konfiguracija u startu osudjena na propast, ne mogu dve cuprije, mora i neki most da se predje. Inace nelinearno, bez basa, dosta SID izoblicenja...moze i neko da zavoli takav zvuk, ali je to veci trud nego usaglasiti sklopove.

 

Taj kond u gejtu je solidno nezgodan, u zoni oko 5v GS napona vec krece da tri puta uvecava potrebnu kolicinu qulona za minimalan porast napona,to sve treba preamp da opegla, a lampa nije bas mocna da ispuni takav iznenadno nelinearni zahtev...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, NIXIE said:

Meni je ulaz  podeljen balance potenciometrom još na pola

Dakle i tvoj primerak Aikido pretpojačala ima pojačanje kako navodi Broskie, te da ono što si napisao NIJE TAČNO i da si u stvari ti taj koji druge ''navodi na grešku''.

27 minutes ago, NIXIE said:

Meni još niko nije odgovorio na čisto tehničko pitanje koliko je pojačanje i izlazna impedansa za SALAS sa 6V6 i za ono drugo pretpojačalo sa pentodom.

A zašto bi, pretpostavio sam da znaš nešto o onome što komentarišeš. A ako si pak komentarisao nešto što ne znaš, i to na način na koji si uradio, ne zavređuješ da te iole ozbiljnije shvatim i odgovorim ti na postavljeno pitanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 minutes ago, vladd said:

I pojacanje sklopa ne zavisi koliko se udavio signal na ulazu potenciometrom. Eventualno da je pot u povratnoj sprezi, pa da pricamo o nekakvoj promeni pojacanja..

 

Plus ove dosadnosti sa transonduktansom i impedansom.. :) 

 

Mislim da je konfiguracija u startu osudjena na propast, ne mogu dve cuprije, mora i neki most da se predje. Inace nelinearno, bez basa, dosta SID izoblicenja...moze i neko da zavoli takav zvuk, ali je to veci trud nego usaglasiti sklopove.

 

Taj kond u gejtu je solidno nezgodan, u zoni oko 5v GS napona vec krece da tri puta uvecava potrebnu kolicinu qulona za minimalan porast napona,to sve treba preamp da opegla, a lampa nije bas mocna da ispuni takav iznenadno nelinearni zahtev...

Tačno, pojačanje sklopa je je trenutno 18x, nisam rekao da je manje, samo sam rekao da je sve ukupno upola manje jer sam ulazni napon podelio sa dva balance potenciometrom. SEWA i druga slična pojačala su u principu nezgodna jer postavljaju visoke zahteve pred pretpojačalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

46 minutes ago, Beli said:

Dakle i tvoj primerak Aikido pretpojačala ima pojačanje kako navodi Broskie, te da ono što si napisao NIJE TAČNO i da si u stvari ti taj koji druge ''navodi na grešku''.

A zašto bi, pretpostavio sam da znaš nešto o onome što komentarišeš. A ako si pak komentarisao nešto što ne znaš, i to na način na koji si uradio, ne zavređuješ da te iole ozbiljnije shvatim i odgovorim ti na postavljeno pitanje.

A što lepo ne objavite samo dva podatka za SALAS 6V6, izlaznu impedansu i pojačanje, pa ću ja da priznam da sam pogrešio i da je to bolji pogon za SEWA. Rekli ste da je sajt tehničke prirode, ja sam za AIKIDO naveo sve tehničke podatke koji su mi dostupni, šeme, slike, sve živo. Smatrao sam da je ovo galerija gotovih projekata, a vi nećete da date ništa za konkretan SALAS 6V6, pretpostavljam napravljen, u funkciji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, NIXIE said:

A što lepo ne objavite samo dva podatka za SALAS 6V6, izlaznu impedansu i pojačanje, pa ću ja da priznam da sam pogrešio i da je to bolji pogon za SEW

 ... eh, samo da znaš kol'ko mi je stalo do tvog priznanja posle svega što si napisao, ima načisto da propadnem od jeda ... pliz, oslobodi me od te strašne obaveze ...  :laugh1tooht:

Ako ti i dalje nije jasno zašto neću da ti odgovorim na pitanje u vezi Salasovog pretpojačala, pročitaj još koji put moj post koji si citirao, tamo ćeš naći odgovor ... krije se u onoj poslednjoj rečenici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...