Jump to content

Aleph mini


pile

Preporučeni Komentari

Sve pohvale za trud,dizajn, ideju i naravno realizaciju. :msn-rofl: Sad jedno pitanje,obzirom da razmisljam da svoju varijaciju SE na 6s33s upakujem u nesto slicno,kolika je tezina ove vase "kutijice"?Zanima me jer bi na svu tezinu trafoa-izlaznih i mreznih+prigusnica sve preko 6-8kg bilo previse....

Sama prazna kutija sa hladnjacima ima oko 4 kg. Danas ću premeriti primerak koji je kompletiran (PILE) i javim.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 90
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Sve pohvale za trud,dizajn, ideju i naravno realizaciju. :msn-rofl: Sad jedno pitanje,obzirom da razmisljam da svoju varijaciju SE na 6s33s upakujem u nesto slicno,kolika je tezina ove vase "kutijice"?

Dobar deo tezine nose i hladnjaci koji u slučaju da se radi sa cevkama, naravno nisu u igri...Ja sam se opredelio za malo tanji materijal, 5mm Al lim, a dno od perforiranog čeličnog lima koji se proteze celom povrsinom i omogućava ujednačen protok hladnijeg vazduha. Sve je montirano na okvir od čelične kvadratne cevi 15x15mm i svaki se komad pojedinačno moze odvojiti od ostatka kutije. Stranice mogu da budu i drvene pa se pričvrstiti sa unutrasnje strane... ili ne... ;) Naravno, 5mm je dovoljno čvrsto ako je sve povezano korektno...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jesi li to preforirano dno maznuo kao ideju/materijal od triciklice sitza? :msn-rofl:

Naravno. Trafo sam stavio kao imitaciju rezervnog točka, a filtarske kondenzatore umesto klipova u motoru... ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobar deo tezine nose i hladnjaci koji u slučaju da se radi sa cevkama, naravno nisu u igri...Ja sam se opredelio za malo tanji materijal, 5mm Al lim, a dno od perforiranog čeličnog lima koji se proteze celom povrsinom i omogućava ujednačen protok hladnijeg vazduha. Sve je montirano na okvir od čelične kvadratne cevi 15x15mm i svaki se komad pojedinačno moze odvojiti od ostatka kutije. Stranice mogu da budu i drvene pa se pričvrstiti sa unutrasnje strane... ili ne... :msn-rofl: Naravno, 5mm je dovoljno čvrsto ako je sve povezano korektno...

Nisam ni mislio da koristim hladnjake,ali sam imao u vidu da je tezina svih trafolikih delova preko 20kg i da to treba nesto masivnije da nosi,tako da recimo sa gornjom plocom od 3mm i bocnim (svakako prednjom) od najmanje 10mm,donja perforirana itd,na odredjenim mestima i gornja(efekat dimnjaka).......Drvo je bilo u proslom projektu,tako da bi sada to zaobisao,a za razliku od EL34 babuske se greju sa dobrih 80w,da ne govorim o toplotnoj disipaciji samih balona,i efekta male grejalice za podgrevanje stana u prelaznim godisnjim dobima.....No da ne davim ovde,nije ni mesto ni vreme a ni tema.O tome cu u svom pisaniju kada dodje vreme za kutijanje
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao prvo sve pohvale za pedantan rad za sta treba imati i iskustva i znanja i zivaca! Jos na pocetku mog rada na istrazivanju razlicitih topologija (uz veliki broj prakticnih izvedbi) isproban je i ALEPH "koncept". Moji utisci su ne bas tako sjajni... Cak i pri veoma velikim mirnim strujama predimenzionisanim napajanjima itd moj utisak je da Aleph ne moze zvucati "dramaticno" kao optimalno izveden push-pull stepen (narocito bipolarni), tj dinamika je kod ovakvog pristupa recimo u drugom planu. Relativno drasticna razlika se verovatno i ne moze u prvi mah primetiti u koliko se ne napravi uporedni test. Takodje bih dodao da je Sipi po mom misljenju u pravu sto se tice "Mini" alepha. Jedan od glavnih aduta bi trebao biti samo jedan par izlaznih mos-fetova ne bi li se smanjila parazitna kapacitivnost izlaznih tranzistora koja se povecava brojem izlaznih parova. Medjutim apsurd je u tome sto je sa tako malim naponom napajanja Cgs mosfeta veci cime se prica vraca na pocetak, uz to sto se i ostali parametri mosfetova degradiraju smanjenjem drain-source napona... :msn-rofl:

post-10-1241892067_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao prvo sve pohvale za pedantan rad za sta treba imati i iskustva i znanja i zivaca! Jos na pocetku mog rada na istrazivanju razlicitih topologija (uz veliki broj prakticnih izvedbi) isproban je i ALEPH "koncept". Moji utisci su ne bas tako sjajni... Cak i pri veoma velikim mirnim strujama predimenzionisanim napajanjima itd moj utisak je da Aleph ne moze zvucati "dramaticno" kao optimalno izveden push-pull stepen (narocito bipolarni), tj dinamika je kod ovakvog pristupa recimo u drugom planu. Relativno drasticna razlika se verovatno i ne moze u prvi mah primetiti u koliko se ne napravi uporedni test. Takodje bih dodao da je Sipi po mom misljenju u pravu sto se tice "Mini" alepha. Jedan od glavnih aduta bi trebao biti samo jedan par izlaznih mos-fetova ne bi li se smanjila parazitna kapacitivnost izlaznih tranzistora koja se povecava brojem izlaznih parova. Medjutim apsurd je u tome sto je sa tako malim naponom napajanja Cgs mosfeta veci cime se prica vraca na pocetak, uz to sto se i ostali parametri mosfetova degradiraju smanjenjem drain-source napona... :msn-rofl:

Hvala za pohvaleSve je tačno i sve ste u pravu. ;)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala za pohvaleSve je tačno i sve ste u pravu. :msn-rofl:

ja imam utisak da je malisha mezimac ;) moze jfet na ulaz , moze veci napon , moze ovo moze ono ......... al' malisha sviri li sviri ......
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja imam utisak da je malisha mezimac :msn-rofl: moze jfet na ulaz , moze veci napon , moze ovo moze ono ......... al' malisha sviri li sviri ......

Baš tako.Pokušavam da objasnim da je mini baš takav kakav treba da bude.Sve to o čemu Borko i Sipi pričaju sam znao i ranije. Da mi treba verovatno bi se opredelio za neku verziju Babela.Smisao TZV Tajnog projekta je druženje. Zadatak je bio da bude što manji. Potpuno je ispunio očekivanja.Mali ima OO. Iako nisam preterani ljubitelj Aleph topologije moram da priznam da mali peva.Strahovit stage koji je domaći zadatak i za neka veća i skuplja pojačala.Inače mi je ovo četvrto pojačalo, valjda je sad sve jasno ;) Postoji još nešto, ukus. A o ukusima se ne raspravlja.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne kazem da ne sviri uz :msn-rofl: sviri i HSR! ;)

kvotujem te samo zato sto se rugas HSR-u , a ne znas kolike su ( danasnje majke i bake ) dozivele najlepsa iskustva upravo uz HSR48 i sve ostale .....

prema tome ne diraj u relikviju ;)

svako ima svoje afinitete ;

na zvucnicima na kojima ja slusam kako god okrenes i koji god amp prikljucim , uvek se nekako svede da preferiram SE (nebitno cevni ili SS ) .

osetljivost zvucnika se krece od 93 do 101db/W/m

boxovi od TL ,preko open back do no box

precnici od malog ovala do 15"

mogu li bolje ilustrovati kako mi je svejedno po pitanju brzine simetricne topologije ?

elem - tu i tamo se poneko smeje izjavi Tim de P. kako on koristi lampe samo iz reklamnih razloga , i da je njemu sasvim svejedno od cega ce napraviti amp .......

ali nije smesno kad svira crna kutija a ti ne znas sta je u njoj ...... pa kazes da je bip u pitanju , a ono IGBT ili , ne daj Boze , mosfet ......

al' da se vrnemo na topic - momci su prezentovali Aleph Mini ....... namerno pravljen "stock" , sto ce reci +/-15V , a bias kol'ko imas hladnjaka i mooda ......

ajd da im ne kvarimo zabavu - stvarno su uradili primerno ........ nismo vise na FiFi forumu i zna se da svako ovde nesto radi ...... najbolje sto ume ili najvise sto moze da se pruzi u odredjenom momentu ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......ajd da im ne kvarimo zabavu - stvarno su uradili primerno ........ nismo vise na FiFi forumu i zna se da svako ovde nesto radi ...... najbolje sto ume ili najvise sto moze da se pruzi u odredjenom momentu ......

Aferim! To je poenta ! Kad je covek zadovoljan onim sto je napravio - sta 'ces vise? A bolje moze uvek...Na kraju, savet nije ni trazen, samo je prezentovano delo - a svakako je vredno da se pokaze :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd da im ne kvarimo zabavu - stvarno su uradili primerno ........ nismo vise na FiFi forumu i zna se da svako ovde nesto radi ...... najbolje sto ume ili najvise sto moze da se pruzi u odredjenom momentu ......

Ja samo podelio moja SUBJEKTIVNA zapazanja i nadam se da ce za razliku od gore pomenutog foruma ovde moci da se nadje i neko za konstruktivnu, "strucnu" raspravu, razmenu ideja itd. To bi po mom misljenju trebala biti primarna svrha ovog tipa foruma, necemo valjda samo da lepimo slike i cestitamo jedan drugom?? Ne kazem ja da to ne zvuci jako dobro, ali da li nekog mozda interesuje kako, zasto zbog cega... ima puno tema za konstruktivnu i argumentovanu raspravu, ili sam ja u zabludi?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja samo podelio moja SUBJEKTIVNA zapazanja i nadam se da ce za razliku od gore pomenutog foruma ovde moci da se nadje i neko za konstruktivnu, "strucnu" raspravu, razmenu ideja itd. To bi po mom misljenju trebala biti primarna svrha ovog tipa foruma, necemo valjda samo da lepimo slike i cestitamo jedan drugom??

Ne kazem ja da to ne zvuci jako dobro, ali da li nekog mozda interesuje kako, zasto zbog cega... ima puno tema za konstruktivnu i argumentovanu raspravu, ili sam ja u zabludi?

daleko bilo ..... jedino sam napomenuo da se na ovom forumu nece tolerisati nipodastavanje Zlatne HSR Serije - cudo inzinjersko nase HiFi industrije ...... :msn-rofl:

kad napisem nesto CRVENIM FONTOM , onda to znaci pise moderator ;

u svakom drugom slucaju pise obican clan ;

kao obican clan mislim da se o Aleph Mini zna sve ....... bar mislim da upleteni u thread znaju dovoljno .....

a sto se tice konstruktivne i argumentovane rasprave - mislim da bi jednoj pravoj konstruktivnoj raspravi bilo tesno u temi koja je poceta kao predstavljanje malecnog Joy projekta .

mislim - kako prepraviti Mini Aleph a da on i dalje ostane Aleph ?

uostalom - ako imas ideju kako to uraditi , napraviti neki novi pet projekat , zapocni temu - sigurno je zavredila da bude samostalna ......

jbga - cela prica je kao da sam rekao posle dobrog pesacenja u sred letnjeg dana , posle hladnog piva - "dobar ovaj Lav ! " , a ti kazes - "Heineken je bolji" .....

pa naravno da je bolji ..... al' sam ja upravo popio Lav , a ne Heineken ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja samo podelio moja SUBJEKTIVNA zapazanja i nadam se da ce za razliku od gore pomenutog foruma ovde moci da se nadje i neko za konstruktivnu, "strucnu" raspravu, razmenu ideja itd. To bi po mom misljenju trebala biti primarna svrha ovog tipa foruma, necemo valjda samo da lepimo slike i cestitamo jedan drugom?? Ne kazem ja da to ne zvuci jako dobro, ali da li nekog mozda interesuje kako, zasto zbog cega... ima puno tema za konstruktivnu i argumentovanu raspravu, ili sam ja u zabludi?

Ma naravno, nadam se da te nisam uvredio. Moje iskustvo na forumima je da ne učestvujem u konfliktnim situacijama, čak i kad imam šta da kažem.Ova tema ne bi bila dobra bez kritike. Ako se neko odluči da pravi sličan amp, treba da zna šta valja a šta ne valja.Da budem iskren... želeo sam da napravim izvorni Aleph, ali ne odmah 5. Ne poznajem nikog ko ga ima, pa je ovo za mene novo iskustvo.Ako mi finansije dozvole možda ću napraviti nešto slično, ali po propisu. +- 25 volti, 1,5 A mirna struja, dual mono... :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da budem iskren... zeleo sam da napravim izvorni Aleph, ali ne odmah 5. Ne poznajem nikog ko ga ima, pa je ovo za mene novo iskustvo.

Ajd strpi se jo
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad sam ga rasturio i iskoristio kutiju, hladnjake i napajanje za F5 sa lateralcima (K134/J49)....

Prvo pozdrav za drustvo "odmetnika", a mogli ste ostaviti i adresu da se zna gde vas se moze naci. ;) Sipi, kakav je F5 sa ovim lateralcima? Da li si nesto menjao u shemi za lateralce ili si ostavio sve isto? :msn-rofl:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...