Jump to content

dobre MM zvučnice


Zflazar

Preporučeni Komentari

Upravo tako, sistem, narocito mehanicki traba da je u harmoniji, da rucka i glava ne potenciraju jedna drugoj negativne osobine. Uljni damping je opasna igracka ako se ne uklopi u sistem. Savrsenost lezaja moze da izgubi smisao.

Naravno, odmah iza sistema rucka glava, na mestu 1,5 je sistem za prihvatanje signala, elektricna usaglasenost generatora sa pojacavacem sigala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cartridge compliance

-Compliance up to 10 µm/mN (or CU, compliance unit, or equal amount x 10-6cm/dyne) is considered low. 
-Compliance in the range of 10 to 20 µm/mN is moderate. 
-Compliance in the range of 20 to 35 µm/mN is high. 
-Compliance value above 35 µm/mN is very high.


Effective (dynamic) mass of the tonearm

-Low mass arms* mate well with both moderately high and very high compliance phono cartridges.
    *A tonearm whose effective mass is rated at 10 grams or below is considered low mass (e.g. early SME’s, Grace 747).
-Moderate mass arms** are good companions for moderate to low compliance cartridges.
    **A tonearm whose effective mass is rated between 11 and 25 grams is considered moderate mass (e.g. SME 309, IV, IV-VI, V, Triplanar, Graham). Arms above 25 grams of      mass are high mass in nature (Eminent Technology, Dynavector).

Kompilijansa Decce je 10 sto je na gornjoj granici low compilijance a Koetcu je kompilijansa 5 . Jasno vam je koje masse rucke su tu pozeljne.

Low mass arms mate well with both moderately high and very high compliance phono cartridges.

* Moderate mass tonearms are good companions for moderate to low compliance cartridges.

* If a low compliance cartridge is used with a low mass tonearm, undesirable resonances can occur in the audible range. Mis-tracking may also be a problem.

* When a high compliance cartridge is mated with a moderate mass tonearm, resonances in the infrasonic range may occur in addition to some unwanted high frequency damping.

To je neka opsta teorija koja je tacna ali u praksi ima svasta.

Jelacic je pravio ako se nevaram low mass rucke. Evo postavicu i kako se racuna effective mass i ostalo.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


Calculating tonearm's effective mass

The easiest way to calculate the effective mass of a tonearm-headshell–cartridge assembly is to sum the (given) effective mass of the tonearm and the weights of the headshell and cartridge. The effective mass calculated this way is not exact and should used only as a directive. A more thorough way to calculate the effective mass is the following:

M=I/L^2

M = effective mass in grams
I = inertia of all tonearm parts combined
L= distance from tonearm pivot to stylus in millimeters (Lenco stock arm 228 mm)


Calculating inertia

Inertia of each part of the tonearm assembly needs to be calculated individually. If a part goes past the tonearm's pivot point, both sides are considered to be individual parts. The results are then summed up to get the inertia of the complete tonearm assembly. 

I=md^2

I = inertia of the considered part
m = mass of the considered part in grams
d = distance from the middle of the considered part to tonearm pivot in millimeters


Parts that need to be taken into account (Standard Lenco L75 arm):

-Counterweight (mass and distance to the pivot)
-VTF weight (mass and distance to the pivot)
-Rear part of the arm (mass (25g) and distance to the pivot (lenght of the part halved))
-Arm tube (mass (9.3g) and distance to the pivot (distance from the end of the arm tube to the pivot halved))
-Headshell and cartridge assembly (mass and distance to the pivot from the middle point of the headshell)


Resonance frequency

-Resonance frequency within 7-12 Hz is optimal for the system. 
-Resonance frequency slightly outside optimal interval (~6-7 Hz and ~12-15 Hz) can be considered as a possible that probably can be used without problems.
-Resonance frequency outside the interval 6-15 Hz is questionable.

Diagram: resonance frequency, effective mass and cartridge compliance
ZPo9gpNh.png#lwHeK


Calculating resonance frequency

f=1000/(2 π√(MC)) 

f = cartridge resonance frequency in Hz
C = cartridge compliance lateral in µm/mN
M = effective mass of tonearm assembly in grams

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je malo grubo, mada indikativno da iz tako grubih aproksimacija centralizovane mase ne sme da se iskoci iz preporucenih okvira. Teziste sistema je balansirano blizu oslonca, u vertikalnoj ravni prvo uravnotezeno, plus pritisak igle na plocu, dok je u horizontalnoj ravni bez dejstva gravitacije, dodatne sile.

Dosta prostora za eksperimentisanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, neskor said:

najlaksi nacin

pustis test plocu (koja ima test signale niskih frekvencija) i gledas na kojoj ce frekvenciji poceti rucka sa glavom da vibrira

ovako nesto

Hi-Fi-News-Test-Record-image.jpg

ma nist to ne valja jbga :)..kad lepo kazes da si sa X zvucnicom izmerio na Y rucki rezonantnu frekvenciju od 10Hz,oma ce biti pametovanja da to nis ne valja,efektivna masa rucke treba da je 500 kila ,jer tako nalaze neki hajp....imas cigaru,nemas cigaru,jel sa filterom,ili bez <_<

test.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, Doktor said:

.

:rofl:

https://forum.bjbikers.com/index.php?/profile/6989-đunta/

-----------------------------------------------------------

Kreaciju Mocart, osim naravno  Ive, znao je pokojni Laza Milutinović, koji je izvršio modifikaciju kontra urvanoteženja i sam nosač glave po uzoru na prednje oslanjanje motorcikla, zna Profa, a i sebe računam ali doduše u pozadini. Kamaru ozbiljnih test ploča je bilo u Jeličićevoj arhivi, danas su pohranjene na sigurnom mestu, ovo što je preporučio Neskor je odlično.

@Grau, moja prva "ozbiljna" ručka nakon kompakt gramofona je bila upravo Hedkok 22x, ali ne unipivot od koga su me odvratili ondašnji doajeni hifija. Mocart, ukratko, napravljen je po uzoru na VTA koji je prvi osmislio mekano kačenje na postolje, unipivot je u tom smislu kruta veza. Po sopstvenoj težini jeste laka, kruta legura aluminijuma punjena perlitom, izolacionim granulama niske specifične težine, znači male efektivne mase, a izborom gustine silikonskog ulja se vrši usaglašavanje njene krutosti, bez nus pojava koje imaju velike mase i uobičajeni ležajeve ma koje preciznosti, tako da je moguće ostvariti punu kompatibilnost. Ulje nije primarno u funkciji dampiranja iako vrši tu funkciju, izvorno je bilo tri različita viskoziteta određenih empirijski, slušanjem raznoraznih vrhunskih glava koji ih je tada bilo daleko više na beogradskim gramofonima nego danas, recimo, nekoliko Deka uključujući i Gerot i svakako raznoraznim Kuetsuima. Lično sam podešavao i preslušavao kamaru kombinacija i sve su bile dobitne uključujući i mekane glave sa retkim punjenjem, koja god da je ručka bila predhodno, postojao je napredak, ostala mi je Zeta u pamćenju kao izuzetno dobra, SME nikad nisam zavoleo i tako ostalo zaključno sa peticom ako se ne varam, postoji svojevremeno objavljen  uporedni test u Austriji. Napominjem da su i vrteške u gradu bile koje se mnogi samo mogli da vide u novinama, izuzetak je bio Torens 160, uglavnom sve sa niskim rezonacama, Orakl je kolko se sećam  na 3Hz, Bradačev Torens 2Hz, daleko ispod uobičajenog titranja ručke i glave.

Da bi gramofon zvučao kako treba, potrebno je pored položaja baze  i da geometrija glave bude što idealnija za čije podešavanje je potrebno malo alata, umeća i strpljenja, džabane naravno. Susretao sam niz audiofila kojima je to ko pijano i tu nema zbora o dobrom zvuku bez obzira na izbor. Mocart je iznimno težak za podešavanje, izvlači se usled frikcije brazde, pritisak igle se pomera sa nagibom i tu je naj lakše napraviti promašaj, kad treba da ga radim pripremam se nekoliko dana verovali ili ne. Juče kod Doktora je nova igla pokazala nešto veću gaznu silu, prvim pomeranjem tega sam dobio 1,14 grama, a da bi dobio deklarisanih 1,20 morao sam više puta da pomeram teg uz pauze i na kraju osta 1,21 gram, da se ne zna specifičnost Mocarta, očas posla bi ostalo neprimećeno i 2 grama i zvučala bi ko da je slon zajaho i naravno da bi zaključak bio pogubno pogrešan.

Nova igla je na prvih par tonova pokazala veliki potencijal, pedesetak sati pa možda isporedimo sa gaženom. Ne zna se razlika u izradi ali je težina bila za 0,37 grama viša što je indikativno nekoj promeni, na bolje u najavi.

@Njinja-šteta što se nismo letos sreli, delimo iste pasije. U motorciklizmu se redovno srećem sa internet publikom, simptomatična je težnja da se nešto virtuelno sučeljava opipljivom, drugim rečima, saznanje bez ikakvog razumevanja, ne čak ni neko znanjce, nasuprot rezultirajućoj praksi.  Ovde naravno nije ni približno ko u moto "svetu", vrlo uvažavam većinu komentara i zaista samo iznosim svoje zapažanje zasnovano na ličnom iskustvu, ponekad i preneto tuđe verodostojno ko da je sopstveno, ističići tu razliku uvek. Sa gornjeg video klipa, može da se "nabudži",  od onda i nadimak.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa znam - ne znam, ja bih odokativno rekao da ce ta rucka uvek da radi bolje sa MM tipa grace ili dekom nego sa koetsu. prosto, lagano je to a koetsu trazi masu da se obuzda. nije dzabe ceo japan to slusao sa F64S koja mislim da je preko 30g efektivne mase

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ninja said:

Ko od vas sa balkona je imao lična iskustva sa tom ručicom i zvučnicima na njoj?

Pa vidi ja sam Saxu dao na poklon Jelacic rucku MK1 nadam se da ti to nesto govori I o meni a i o tome da sam je valjda slusao a MK2 sam slusao kod prijatelja bar 4 god sa Koetsu wood i black WDH frog EMt mono nekom Shure  Denon 103 i i sta ne vec vise se i ne secam. Tako da je moj balkon prvi red partera mislim.

Ja sam kopirao nesto da ima kome zatreba cak nisam ni komentarisao nista vezano za zvuk konkretno ali kad nekome nesto ili neko nije potaman onda.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, grau said:

pa znam - ne znam, ja bih odokativno rekao da ce ta rucka uvek da radi bolje sa MM tipa grace ili dekom nego sa koetsu. prosto, lagano je to a koetsu trazi masu da se obuzda. nije dzabe ceo japan to slusao sa F64S koja mislim da je preko 30g efektivne mase

Eto ti sad'.

Pa ti kao da nisi nikada bio kod @Lemić-a i slusao na njegovoj 12" Jelicic rucici Koetsu Black ?

Moguce je da ti nije pustao, jer mu frka da ce da polize iglu, a matori Sugano je pocivsi ( jedino jos veruje Nebojsi, ali je covek iz objektivnih razloga off ), pa pusta gramonu samo praznikom. 

:roll1:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10" je, to je već daleko od nužnih izduženih 8 cola kad gazna greška izlazi iz opažaja, i nije preduga pa da zvoni, to smo davno elaborirali uz Vekiju koju je voleo da popije Ivan.

@Grau-Orlandićeva ručka koja je bila izraziti klon originala je sa tanjom cevkom od inoxa punjena peskom, a prosvirala je bukvalno kad je u čamače nalio bukvalno med, a slabila kako se on zgušnjavao šećereći se, polizao je neki VDH skup MC. Ja koristim naj gušće ulje po izboru Jeličića i jeste medasto, a postoji još znatno gušće al nikad nisam hteo da se mlatim, previše i za mene. Ulje simulira ležaj, masu i prigušenje, u tome je štos, može se ugoditi svakoj glavi sa minimalnim neželjenim pojavama. Ako ti bode težina uši, velika masa, veliki upijač pa za račun krutosti pojede i informacije. Zita, Itok i beše neka JVC od 12 cola, su izrazito teške a ipak je Mocart bio bolji. Ono što ja vidim očima, za uši ne znam još uvek ali logički,  komplijansa se razazlikuje zbog nejdnake površine peraja u ulju i u tom smislu mi se mnogo dopada sadašnji VTA, drugojačije se zove, sa tenis lopticom koja je rapava i teoretski idealno pokriva svaki otklon i u bilo kom smeru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, Doktor said:

Eto ti sad'.

Pa ti kao da nisi nikada bio kod @Lemić-a i slusao na njegovoj 12" Jelicic rucici Koetsu Black ?

Moguce je da ti nije pustao, jer mu frka da ce da polize iglu, a matori Sugano je pocivsi ( jedino jos veruje Nebojsi, ali je covek iz objektivnih razloga off ), pa pusta gramonu samo praznikom. 

:roll1:

nisam nikad slusao gram kod njega. upoznali smo se kad je presao na mracnu stranu... 304 i tako to.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, grau said:

nisam nikad slusao gram kod njega. upoznali smo se kad je presao na mracnu stranu... 304 i tako to.

Mora onda da ga pridobijem da napravi jednu seansu sa vinilom cim padne prvi sneg.

Ono zbog mracne strane, dok je Sunca ne izbiva iz garaze.

A to 304, Plextori , Vomane, pa brzina nareza x 1, iskljucivo crne medije, . . . trt-mrt, i tako to, je mlacenje prazne slame.

Covek u godinama, a nece da slusa. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Doktor said:

Eto ti sad'.

Pa ti kao da nisi nikada bio kod @Lemić-a i slusao na njegovoj 12" Jelicic rucici Koetsu Black ?

Moguce je da ti nije pustao, jer mu frka da ce da polize iglu, a matori Sugano je pocivsi ( jedino jos veruje Nebojsi, ali je covek iz objektivnih razloga off ), pa pusta gramonu samo praznikom. 

:roll1:

Nisam ja ćimirđija.

10 hours ago, grau said:

nisam nikad slusao gram kod njega. upoznali smo se kad je presao na mracnu stranu... 304 i tako to.

Čist pragmatizam u in vokabularu, beda životnim rečima. Devedesetih se pojavio Čet Hasam sa 180gr vinilima i odma sam kupio jednu ploču, 50DM i poštarina 20DM. Imao sam nešto direktno rezanih ploča kao i onih na 1/2 i na 45 obrtaja, mađutim, ovo je nešto što mi se mnogo dopalo uz još nekoliko komada. Iako sam tad imao dosta para za razliku od danas, skapirao sam da nemam mogućnosti tako da su rezanci  jedini izlaz. Nisam kolekcionar ničega niti privrženik bilo čemu i bilo kome, ne vrednujem prva izdanja samo zato niti se povodim sličnim kriterijumima, već jednostavno volim da čujem nešto dobro i da istovremeno zvuči isto tako. Problem je što su gotovu sve ploče, pogotovu roka, jako tanko i snimane i loše printovane i u tom nekom tehničkom smislu ne ispunjavaju kriterijum. Sa druge, mračne, dobar CDP zvuči zaista dobro, 304-orka čeka na nov život, zaboravio sam da odnesem nov pogon na ugradnju, jednostavno nemam vremena da slušam od životečne borbe. Da ne otvaram diskusiju +/-, preslušo sam realativno dosta vršnih glava, doduše ne novije generacije pa ne mogu da tvrdim apsolutno, Blek K je jedina glava koja može donekle da izvuče živost iz tupog vinila a ove ala 180gr da isvira do kraja,  zato je čuvam uprkos lepšim tonovima koje sam čuo sa nekim, inače me baš briga što je Otac Sugano u potpisu, operisan sam od toga. Treba da se razdužim, kad oladi malo moto sezona BMW-a, intenziviraćemo malo slušanu, jesam tvrdoglav po pitanju činjenica, al nisam baš neumoljiv.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Lemić

Nisi ti onda slusao prava ( US ) izdanja rock-a. Ne mora da budu 1st Press, ali nije da su sva bas "tanko" snimljena. :)

E sad', iako ne zelis da otvaras diskusiju ova tvoja tvrdnja da Koetsu Black moze donekle da izvuce zivost iz tupog vinila meni licno namece jedno pitanje :

Da li je to koloracija koju ova zvucnica pravi ( ima i napisanog o tome po net-u, a i nekoliko vlasnika iste upravo zbog toga "sece vene" na Black ) ?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Lemić said:

10" je, to je već daleko od nužnih izduženih 8 cola kad gazna greška izlazi iz opažaja, i nije preduga pa da zvoni, to smo davno elaborirali uz Vekiju koju je voleo da popije Ivan.

@Grau-Orlandićeva ručka koja je bila izraziti klon originala je sa tanjom cevkom od inoxa punjena peskom, a prosvirala je bukvalno kad je u čamače nalio bukvalno med, a slabila kako se on zgušnjavao šećereći se, polizao je neki VDH skup MC. Ja koristim naj gušće ulje po izboru Jeličića i jeste medasto, a postoji još znatno gušće al nikad nisam hteo da se mlatim, previše i za mene. Ulje simulira ležaj, masu i prigušenje, u tome je štos, može se ugoditi svakoj glavi sa minimalnim neželjenim pojavama. Ako ti bode težina uši, velika masa, veliki upijač pa za račun krutosti pojede i informacije. Zita, Itok i beše neka JVC od 12 cola, su izrazito teške a ipak je Mocart bio bolji. Ono što ja vidim očima, za uši ne znam još uvek ali logički,  komplijansa se razazlikuje zbog nejdnake površine peraja u ulju i u tom smislu mi se mnogo dopada sadašnji VTA, drugojačije se zove, sa tenis lopticom koja je rapava i teoretski idealno pokriva svaki otklon i u bilo kom smeru.

jbga,kad priupitas i Kuzmu oko rezonatne frekvencije,efektivne mase za Stogi S,samo ce ti lakonski odgovoriti"silikon resava sva ta pitanja"..pitanje samo koja kolicina,koja gustoca...ja sto znam Mocart rucke,sve rade sa MC zvucnicama niske komplijanse:Lyra,Supex,VDH,samo kod @Doktora je taknuta u nju Grace F9E,MM zvucnica visoke komplijanse,bese jos jedan bled pokusaj uparivanja Mocart+AT150MLX,al bolje da proknjizimo kao neuspeh taj pokusaj..pre par godina me jedan Mocart korisnik molio da mu nadjem silikonsko ulje neke specifikacije,koje nema vise u maloprodaji,pa je kao kompromisno resenje uzeto silikonsko ulje koje se koristi u auto modelarstvu za diferencijale/diferencijalno ulje...i tamo je u upotrebi neka MC zvucnica..feedback je pozitivan i za to diferencijalno ulje...B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...