Jump to content

Самоградитељи, да ли препознајете потпис колеге?


Дане

Preporučeni Komentari

Пријатељи,

колега Влад Тепес ми је дао идеју да покренем ову тему у нади да ми помогнете да откријемо о ком се самоградитељу ради. Даклем, господин је почетком 80их година направио мом ћалету Динаудио звучнике., Ћале драјвере купио, мајстору послао, разменили су нека писма, овај то спаковао и вратио наручиоцу....

То је свирало незаборавно добро, не знам да ли зато што је стварно добро свирало или зато што сам био клинац или зато што ми је било забрањено да чачкам ћалетов систем.... а радио сам то кришом. :)

Или кад нам пусти "Програм твог компјутера" на Торенсу........лудели смо :D

Елем, не сећам се тачних модела драјвера, знам да је бас био 20цм, био је у посебној, компресионој кутији запремине око 40 литара. Био је на врху кутије. Скретница висила иза кутије, сва се сјајила од бакра и осталих елемената.

Високи и средњи, Д5х и Д2х (не сећам се тачних ознака), постављени на засебни стаклени "Л" профил, храпавих мембрана...ту су били и неки Динаудио стикери....

Мало сам се расписао небитног али, оно што је остало од свега тога су нека писма којима су комуницирали отац и тај мајстор. Мислим да је мајстор био из Хрватске....или из Крагујевца....у сваком случају, овде се види крај једног писма са потписом аутора. Па хајде да покушамо да одгонетнемо ко је тај самоградитељ, можда је познат, можда и није....

Ево слике:

post-834-0-32013600-1442691990_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije u pitanju samograditelj.To je Goran Ivas. On je profesionalac koji je u časopisu SAM objavio seriju

 

projekata zvučnika, i to ne samo DYNAUDIO.

 

Projektovao je i profesionalne studijske monitore koji korišćeni i novosadskoj TV!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

SBI

 

S ne znam , Barisic , Ivas

 

inace su lepo popularisali Dynaudio i ostalo , a prpeorucivali za nabavku frimu iz Trieste

 

koja je , eto , ispostavilo se bila bas njihova :hihihihi:

 

no , podosta su uradili na SAMovskom pristupu problematici

 

secam se da sam na Taktonsu imao prilike da slusam i njihove mosfet ampove ( da li bese inacica Giganta iz Elektora ili sta vec ) , kao i njihove male aktivne monitore .......

 

lepa vremena ........ nije se ni o cemu drugom razmisljalo no o nabavci Dynaudia i mosfeta ......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Е, баш сте ме обрадовали! Хвала.

Дознао сам још да је средњак био Д-52 а високи Д-28. За бас не могу да нађем инфо. Може ли се погодити о ком се пројекту ради? Остале, по мени битне, детаље сам написао у првом посту...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

То је то! Баш су тако изгледали! Средњи и високи треба да су Д-52 и Д-28 (то сам нашао у писмима), ознака баса се не помиње, као ни назив пројекта....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ah,ta srecna vremena.

Ja sam pravio SBI sa DYNAUDIO kao i sa S.I.P.E. Kombinacija sa S.I.P.E mi je bolje legla. Bas i visokotonac su mi ostali u secanju kao nesto najbolje sto sam cuo samo sto je RCF sve pokvario. Tu pre neku godinu sam pokusavao da nadjem da kupim S.I.P.E ali nisa uspeo.

Sto se tice ove firme iz Trsta oni su za S.I.P.E stvarno bili najjeftiniji ali za DYNAUDIO nisu i njih sam kupio od neke firme iz Baden Badema.

 

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Heh hvala puno za ove isečke SAMova. Da li neko zna kolike su prosečne plate bile tada? Bar u vreme kada je izašao članak o SBI 1.

 

Ja sam računao nešto ovako: iz teksta zaključujem da je 1 DM bio oko 14 din tadašnjih. Ako pretpostavimo da je 1 DM tada isto što i 1 EUR danas (mada mislim da je 1 DM tada bio još vredniji) dolazim do toga da je iverica i bakarna lak žica tada koštala isto koliko i danas! Bipolarni kondovi su danas na sreću jeftiniji, ali pošto uglavnom koristimo MKP, ispada nas još skuplje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li neko zna kolike su prosečne plate bile tada?

Ne znam za prosečne ali najviše što sam ja sebi mogao da priuštim od svoje plate u to neko doba je bila zezancija sa premazivanjem membrana na Ei basovma od 8"... Dynaudio bio samo slika u katalogu i novinama... Komšija iz susedne ulice je bio pravnik i on je mogao da priušti sebi jedan par. Mada, 1981/2 sam ja tek bio srednjoškolac... A sad već matora drtina...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pitanju je 1981. godina. Konkretne cifre sam uspeo da nađem samo kao prosečnu zaradu u Crnoj Gori 1981. god i iznosila je 8800 din. To je slično kao u Srbiji, naravno zbog inflacije bilo je nešto niže na početku godine a više pred kraj. Po toj računici prosečna plata ispada oko 620 DM.

 

Negde u tom periodu, bilo je samoupravljanje, majka mi je bila građevinski inženjer sa višom školom u veoma efikasnom projektnom preduzeću. Naplata poslova se vršila po nekim standardnim cenovnicima, a oni su često uspevali da predaju projekat u roku i bez potrebe za gotovo ikakvim doradama (uvek se predviđao trošak za dorade, ispravke i izmene). Dobar deo te zarade su onda mogli zaposleni sami da razdele među sobom. Rekla mi je da je jednog meseca bila zaradila toliko da je za te pare mogla da ode i da kupi novog fiću (naravno radili su mnogo prekovremeno). Na žalost ne znam koliko je fića tada koštao. Znam da je u to vreme sama zaradila većinu novca za materijal za izgradnju kuće svojim roditeljima u selu.

 

Elem, verovatno je dosta ljudi moglo da priušti te Dynaudio projekte u to vreme, pa su zato i objavljivali te tekstove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Heh hvala puno za ove isečke SAMova. Da li neko zna kolike su prosečne plate bile tada? Bar u vreme kada je izašao članak o SBI 1.

 

Ja sam računao nešto ovako: iz teksta zaključujem da je 1 DM bio oko 14 din tadašnjih. Ako pretpostavimo da je 1 DM tada isto što i 1 EUR danas (mada mislim da je 1 DM tada bio još vredniji) dolazim do toga da je iverica i bakarna lak žica tada koštala isto koliko i danas! Bipolarni kondovi su danas na sreću jeftiniji, ali pošto uglavnom koristimo MKP, ispada nas još skuplje :)

Tada je bio mnogo veci problem kupiti i poruciti komponente. Nego novac generalno...

Secam se da sam hteo nabaviti za SBI1 RCF i ostale potrebne drivere. Ali sam odustao.

Zbog neverovatno komplikovane procedure i placanje carinskih troskova, a sve uz rizik da to postom dodje polupano i osteceno.

Ljudi su nabavljali, skoro iskljucivo na nacin ako neko ide u inostranstvo, pa da direktno kupi u radnjama na zapadu i onda prosvercuje to ovamo...

Kalemovi su bili nabavljivi i ovde kod nas i to mnogo bolje uradjeni nego u sam primerima.

Dok naravno kondenzatora nije bilo cak ni bipolarnih a o nekim polipropilenskim da ne govorim.

Tada nije krenulo ovo ludilo sa cevima pa nije toliko bilo ni PIO c...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...