Jump to content

Technics SL-1210 - veliko spremanje


stein

Preporučeni Komentari

Plastifikacija savršeno uspela, batalio budalaštine sa pokušajima da se uradi nešto egzotično i odradio sve u crnu mat. Zlato sam zbog toga i hteo da probam, da ne bude "just another black something" ali biće da nemam više strpljenja da se zamajavam sa stvarima sa kojima nemam dovoljno iskustva a ni nekog znanja koje bih tu mogao da primenim. Od pozlate kao hemijskog procesa sam odustao jer tamo gde se može odraditi, materijal mora da se isporuči pripremljen tj opeskaren a plastični delovi su previše delikatni da rizikujem da ih uništim...

Osnova ručice (novo - black ili silver) košta oko 55€, sama ručica oko 80€ a samo pozlaćena osnova 699€ (novo) - ova ručica naprosto ni jednim svojim delom ili performansama ne zavređuje toliko ulaganje, ako ću da prsnem 1000+€ da imam ručicu do 00, onda ću radije izabrati SME 309 a ne ovu ručicu. Pošto ja to sebi niti mogu da priuštim, niti da opravdam toliki trošak, onda to ostaje visoko na vrhu police sa nedostižnim željama...

Danas ću da sklopim očišćenu i doteranu ručicu pa posle sleduje izdvajanje trafoa tj izmeštanje van kućišta gramofona. Ako pobudalim i odlučim da radim dodatni reg., to neće biti ovih dana. Za sada ću da se zadovoljim nekim elementarnim stvarima, one step at the time, što bi rekli... (ubacivanje mehanike lifta i ugađanje anti-skatinga može da potraje...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Plastifikacija savršeno uspela, batalio budalaštine sa pokušajima da se uradi nešto egzotično i odradio sve u crnu mat. Zlato sam zbog toga i hteo da probam, da ne bude "just another black something" ali biće da nemam više strpljenja da se zamajavam sa stvarima sa kojima nemam dovoljno iskustva a ni nekog znanja koje bih tu mogao da primenim. Od pozlate kao hemijskog procesa sam odustao jer tamo gde se može odraditi, materijal mora da se isporuči pripremljen tj opeskaren a plastični delovi su previše delikatni da rizikujem da ih uništim...

Osnova ručice (novo - black ili silver) košta oko 55€, sama ručica oko 80€ a samo pozlaćena osnova 699€ (novo) - ova ručica naprosto ni jednim svojim delom ili performansama ne zavređuje toliko ulaganje, ako ću da prsnem 1000+€ da imam ručicu do 00, onda ću radije izabrati SME 309 a ne ovu ručicu. Pošto ja to sebi niti mogu da priuštim, niti da opravdam toliki trošak, onda to ostaje visoko na vrhu police sa nedostižnim željama...

Danas ću da sklopim očišćenu i doteranu ručicu pa posle sleduje izdvajanje trafoa tj izmeštanje van kućišta gramofona. Ako pobudalim i odlučim da radim dodatni reg., to neće biti ovih dana. Za sada ću da se zadovoljim nekim elementarnim stvarima, one step at the time, što bi rekli... (ubacivanje mehanike lifta i ugađanje anti-skatinga može da potraje...)

 

Ne razumem kako si došao do cene od 1000€?

Šta je pozlaćena osnova od 699€?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem kako si došao do cene od 1000€?

Šta je pozlaćena osnova od 699€?

 

Pozlaćena osnova je ovo:

 

676_0.jpg

 

http://www.4-dj.de/shop/arm-base-f%C3%83%C2%BCr-technics-sl-1200-gld-edition-p-676.html

 

protivteg (pozlaćeni, jašta) http://www.4-dj.de/shop/technics-sl-1200ltd-gld-balance-gewicht-p-446.html

 

446_0.jpg

 

GLD headshell:

 

5391.jpg

 

(cca 80-120€)

 

Lock dugmence/poluga cca 35€...

 

$_12.JPG

 

i onda na kraju, opet nema pozlaćenog dela koji je od plastike (tamo gde su ležaji) tako da mrka kapa ko i pomisli da replicira GLD varijantu.... Jeftinije mu dođe da nalovi neki primerak koji se pojavi na ebayu u klasi cene između 1300 i 1500€...

 

Izgleda otmeno, ali ne svira bolje pa samim tim, citirao bih Sipija: "ili lako, ili nikako" :)

Pošto ovo sa pozlatom ručice dođe sve samo ne lako, onda će crna biti više nego super :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem... zahvaljujući mudrosti koju ne znam odakle sam pokupio, slikao sam buvalno svaki korak u nizu dok sam rastavljao ručicu, dakle, svaki šaraf i drndariju pre i posle odstranjivanja pa mi deluje kao da imam realne šanse da sklopim ručicu na osnovu i da posle radi ne samo lift nego i da funkcioniše anti-skating a da je i ožičenje sprovedeno istom putanjom... Definitivno je pod obavezno to uraditi ako se neko lati rastavljanja a misli posle i da sve sastavi kako valja, pa sve još iz prve...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato je unipvot zakon. Pojednostavljeno govoreći, natakariš zvono na šiljak i vozi :)

 

Pa dobro, onda je moj favorit ručica koja visi obešena na dve niti ipak bolje rešenje, obesiš je, sipaš ulje i vozi... i nema da zariba  :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

post-13-0-78890700-1417469452_thumb.jpg post-13-0-06089400-1417469692_thumb.jpg post-13-0-26335700-1417469715_thumb.jpg post-13-0-17487000-1417469739_thumb.jpg

 

Ručica očišćena, plastificirano šta je poderano, ispolirano šta se dalo, podmazano šta se mora, sklopljeno do neke mere i sleduje sklapanje donjeg dela, pre toga će se prekidač koji je služio za paljenje i gašenje gramofona preorijentisati da služi za uključivanje strobo sijalice a napajanje se izmešta van gramofona i imaće zaseban prekidač na zasebnoj kutiji...

 

edit: Prekidač prevezan, i ostatak donjeg dela gramofona namontiran. Zanimljivo da nisam uspeo da nađem ni jedan deo viška nakon sklapanja... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

THX... BTW, plavi kabel je zamena za trafo sa ispravljačem i vodi na kutiju sa ispravljačem (koji je sledeća stavka na listi za odraditi)... "Guide" za preradu je tu: http://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/238618-technics-sl-1200-dc-power-supply.html

 

Isto se može uraditi i sa drugim Technics gramofonima koji imaju sličan koncept kao 1200/1210: SL-1500, 1710...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

deluje grbavo ovako

 

a i nezavršeno... :D

 

Završeno bolje deluje... Još me čeka zamena originalnih plug-ova na kraju signalnog kabela, jedan je negde prso pa kad sam vid'o, reko', biće lakše cviknuti i zalemiti nove konektore (ne baš nove, ali mnogo novije i malkice kvalitetnije od postojećih)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Konačno skockavam externo napajanje. Malo sam u dilemi koliko filtracije da stavim, iz nekog razloga kod kuće ispade da nemam ništa do ili 1000uF ili 10.000uF... Plan je bio da se radi sa 3komada od 4700, ali eto, kad se nema, nema se pa ću još malo da procunjam ali mislim da će biti 2x10.000uF pa kako bude...

 

post-13-0-69939400-1419104833_thumb.jpg post-13-0-11160200-1419104835_thumb.jpg post-13-0-74354700-1419104836_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Osim kontempliranja oko napajanja, u proteklom periodu sam se dodatno bavio razmišljanjem kako da rešim problem oko činjenice da pola od svih zvučnica koje imam nikako ne vole da rade sa originalnom ručicom koja dolazi na ovom gramofonu. Lomio se lomio, i na kraju prelomio.... Čekam da mi stigne Rega RB250 koja je (ako već nije SME309) ipak bolji kandidat da se upari sa zvučnicama koje imam... Primerak koji čekam ima navodno Van Den Hull ožičenje a cena je skroz fer čak i da to nije tako (mada prodavac ima 100% reputaciju) pa ću čak i sa takvim "upgrade"-om biti unutar granica one cene koliko neko traži za nedorađivani SL-1210...

Veliki plus je što alu ploče/adapteri koje sam iskonstruisao i uradio za SL-1500 idealno pašu na SL-1210, jedino odstupa efektivna dužina ručice tj centar rupe za montažu RB250 nije na istom mestu gde bi bilo da se tamo montira neka ručica identičnih gabarita kao Technicsova. To opet nije problem jer ta rupa nije bušena.... :) Slike procesa zamene originalne ručke će biti kada ceo proces završim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaboravih da spomenem još jednu sitnicu oko rupa na bazi... Na SL-1200/1210 je predviđeno da se ručica za bazu montira sa tri šarafa, gde su rupe na bazi velike a vijci direktno idu na postolje ručice, montaža vijaka, jašta, sa donje strane. Na mojoj, da kažem, "šemi" za montažu, predviđeno je da se koriste 4 montažne tačke koje postoje na SL-1500 a ne postoje na SL-1210 pa sam se malo mislio da li je to uopšte moguće dok nisam video da se te da tako kažem, "pre-drill" pozicije nalaze i na SL-1210 i savršeno se poklapaju sa rupama na laserski rezanom komadu koji je pravljen za upotrebu na SL-1500... Trebalo je samo probušiti te rupe na bazi sa 2.5mm burgijom i urezati M3 navoj.

 

post-13-0-34690700-1419267419_thumb.jpg

 

Bušotina pospremljena usisivačem (bilo kakvo trljanje strugotine o plastificiranu površinu bi zasigurno proizvelo oštećenja) a potom je gramofon opet sastavljen.

 

Danas je zahvaljujući strpljenju da se strugaru objasni šta se želi proizvesti, uspešno napravljen adapter za Rega RB250 ručicu, s tim, da je razmak između dve ploče trenutačno na "otprilike" a finalno odstojanje će se ugoditi nakon što ručica bude pri ruci... Rupa za montažu ručice je odrađena sa +0.1mm tolerancije u prečniku koji je propisan u manualu a pozicija, tj centar te rupe je prvo sračunat u CAD programu a kasnije izbušen na glodalici uz stalan nadzor i kontrolu... :)

 

post-13-0-44488400-1419267828_thumb.jpg post-13-0-03604000-1419267829_thumb.jpg post-13-0-98987000-1419267829_thumb.jpg

 

Provereno i na licu mesta, sve uleže idealno, sad samo da stigne ručka, da se namontira i podesi. Najlepši deo priče je da se sada gramofon više ne mora rastavljati i okretati, platforma se montira pritezanjem 4 komada M3 inbus vijka direktno na bazu. Bude li potrebno da se poveća razmak između dve ploče, tj spusti ručica, biće dovoljno samo povaditi te M3 vijke i ručica komplet izlazi sa gornje strane :)

 

Elem, adapter pločica će kasnije biti plastificirana i onda je ušteda nekih 35-45€ + ptt koliko ove adapter ploče inače koštaju..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo kako ta kombinacija otprilike izgleda sa Origin Live adapterom:

post-13-0-01313100-1419268895_thumb.jpg

 

I adapter zasebno, sa ne baš najsrećnije rešenim sistemom prihvata gde se mora baza rastaviti da bi se pritegla ploča maticama na bazu:

 

106829787_2_644x461_origin-live-armbord-

 

Posebno mi se ne dopada što se cela ručica ovde montira na svega dva vijka, malo nepažnje i platforma se teoretski može iskriviti - tri tačke su ipak bar malo pouzdanije rešenje... Elem, ta ista Origin Live platforma košta po meni, malo neprimerenih 58GBP + ptt ( http://www.originlive.com/products/hi-fi-accessories/vinyl-replay-accessories/tonearm-vta-adjusters-adaptors-connections/technics-armboard.html ) što je sigurno još jedno 12-15GBP...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

U međuvremenu bilo šta bilo pa vraćena fabrička ručica. E sad, da ne otvaram novu temu, bio bih zahvalan stručnjacima koji bi mi mogli reći koliko treba otežati Technicsovu ručicu da bi se (dobro) uparila sa Denon DL103R zvučnicom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stavi prvo samo tako pa poslusaj. Izmjeri i rezonansnu frekvenciju ako imas plocu.

Posle dodaji 1g "gline za igranje" na head shell pa poslusaj ponovo i izmjeri.

Mislim, uzmes malu "lopticu" od gline i malo je "pritisnes/nabijes" na head shell.

I tako dodaji gram po gram dok ne budes zadovoljan. Posle sebi napravis jednu plocicu te tezine.

Ako me sjecanje dobro zluzi, oko 5g je potrebno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U međuvremenu sam dobio mnogo konkretnije argumentovani odgovor na suštinski isto pitanje. Pošto je "stock" ručica deklarisana na 12g eff mase a zvučnica 8.5gr, doda se cca 0.5gr na vijke i kada se sve izračuna po tabeli: http://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.php?eff_mass=12&submit=Submit onda mu dođe da mi treba cca 3gr dodatnog tega kod headshell-a. Pošto baš takav teg imam (origigi Technics za između zvučnice i nosača), problem više nije problem.

Naravno, u dnu stranice stoji i:

 

"Note

Phono cartridge manufacturers publish compliance specifications for different frequencies, typically 0 Hz, 10Hz or 100Hz.

The resonant frequencies calculated by the evaluator are applicable to those given for 10Hz. Please consider the table as a guideline only and do not accept or rule out equipment based on these results.

It is advisable to seek advice from experienced, competent individuals before making any equipment choices."

 

Daklem, krenućemo od tih 3 grama pa videti šta se dešava. U međuvremenu ću negde da nađem nešto težine 2grama pa da se proba i tako a posle...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...