Jump to content

Šta trenutno slušam . . .


Preporučeni Komentari

Betoven za Nemce ima status božanstva. I to je sasvim u redu. Bilo bi sjajno kada bi smo mi imali sličan odnos prema npr Tesli ili Miloradu Paviću.. Zbog toga (ne samo), najbolja izvođenja Betovenovih dela imaju Nemački orkestri i muzičari. Berlinska Filharmonija na primer.

Ali, Berlinskom Filharmonijom diriguje jedan Englez (rođen u Liverpulu) - Sir Simon Rattle. I to radi još od 2002. Ugovor mu traje do 2018. Verujem da postoji razlog za to. Berlinska Filharmonija od skoro ima i svoju muzičku produkciju. Ove godine su objavili sve Betovene simfonije na CD u lepom paketu. Pogađate ko je dirigent.

018e38ea7be391c4080c0c5395f42af4.png

Odlično snimljen, svež a poznat repertoar, besprekorno izveden sjajno vođenim orkestrom.

Osim na CD, muzika je dobavljiva i u FLAC 24-192, direktno na sajtu Filharmonije (49€), ili u obližnjoj prodavnici. Oko 11GB

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shobo, debelo nisi u pravu. To svako ko svira, takodje cu shvatiti onako uopsteno. I POGRESNO JE!!!  Za pocetak pokusaj da shvatis ulogu dirigenta. Daleko je to samo od mahanja rukama. Na probama, on je taj koji oblikuje izvodjenje, tempo,  dinamiku, odnose intrumenata unutar orkestra..... Finalno izvodjenje je tek jedan mali deo posla. Bez njega nebi bilo ni reda ni tempa, sve bi isto zvucalo, svako izvodjenje ko kobasica slicno drugom, ..... Svojevremeno su u Rusiji pravili eksperiment. Isti orkestar, isto delo, jedno izvodjenje sa i jedno bez dirigenta. Bez dirigenta delo je trajalo nekih 3 minuta krace, bilo je ispadanja iz strukture dela, gresaka.... sve se to uredilo sa dirigentom. Njegova vizija dela je izvodjenje. Zato su i razlicita. Glupo je da ja kao glupi uljar pisemm o tome, ima ovde ljudi koji su debelo  muzicki obrazovani, oni ce  to mnogo bolje objasniti. A da nije potreban to moze da kaze neko samo mnogo zloban  i neuk muzicki. Ne slusaj takve tipove. 

.... Zamisli samo nekoliko desetina  ljudi u jednom orkestru. Jedan se razvodi, dve violiniskinje imaju mecu, 3 u PMS-u, timpanista duguje kumu 300E, petorica zaljubljeni, troje ostavljeno, deset jedva ceka da pocne koncert, neko mamuran od sinoc, i onda dodje baja i sve te senzibilitete uredi da budu kao jedan, kao orkestar, i onda od grupe odlicnih sviraca, postane ljuta filharmonija i izvodjenje bude bas tako kako treba nezavisno od svega prethodno nabrojanog. E to jedinstvo i unisonost cini on. Dirigent.

Izvinjavam se  na sakatom objasnjenju, ima pozvanijih od mene da to bolje objasne, al da je potreban, potreban je i te kako brate.

 A mozda i nisam dobro shvatio tvoj post pa ispadoh magarac....al ajd za svaki slucaj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tesli ili Miloradu Paviću - Di ćeš ovu dvojicu u isti koš... Pavić je , po meni, folirant nevidjeni... Goran Petrović (Opsada Crkve Svetog Spasa...) je ono što je Milorad želeo da bude , a nije umeo. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I bre Pcelac. Isto tako i sitnicarnica kod srecne ruke,  krajnje pretenciozna knjiga, nedostojna NIN-ove nagrade ( doduse ne jedina, ima ih jos koje su devalvirale ovu nagradu). Procitao sam je i odmah zaboravio na nju. Pavic je cudo, a Petrovic samo jos jedan od bibliotekara nalozenih na pisanje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Shoba said:

Svako ko svira ce reci da dirigent nije bitan. I nije.

Nemci su jedni od retkih koji ne prastaju lose izvedenu muziku. Nemci...

Partitura za Arvo Partovu Tabula Rasa, nema označenu dužinu pauza - prosto piše: Grose Pause. Bez dirigenta bi je bilo nemoguće izvesti. Primera ima mnogo, za tvoj uzrast preporučujem Felinijev Prova d'Orchestra

51XHAKXFKZL.jpg

 

1 hour ago, Pchelac said:

Tesli ili Miloradu Paviću - Di ćeš ovu dvojicu u isti koš... Pavić je , po meni, folirant nevidjeni... Goran Petrović (Opsada Crkve Svetog Spasa...) je ono što je Milorad želeo da bude , a nije umeo. 

Vidiš, baš na ovakvu reakciju sam mislio, kada sam pisao o Nemcima u odnosu na Betovena - kod nas je potpuno suprotno: Pavić je jedan od naših najprevođenijih pisaca u inostranstvu, njegove knjige su veoma visoko kotirane, svugde u svetu ga književni kritičari uzdižu, dobio je brojna priznanja a njegovi romani se dramatizuju za pozorište - češće i mnogo više u inostranstvu nego kod nas. Zašto? Zato što bilo ko, kao evo sada i ti, može da ga lagodno zapljune, proglasi folirantom, čak i psihoanalizira, spočitavajući mu šta je zapravo želeo da postane, a da zbog toga u najmanjem ne bude diskvalifikovan iz bilo kakve diskusije o književnosti.

Neverovatno je kako se lako ničim utemeljena sopstvena ubeđenja, osim u prvom slučaju generalizacijom, a u drugom slučaju sopstvenim vrednosnim sistemom, hrabro iznose kada je domaći autor u pitanju. 

Dakle: Dirigent je preko potreban orkestru, i da - Miloradu Paviću je mesto baš pored Nikole Tesle.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...