Jump to content

Interesantan trosistemski projekat sa 6" srednjetoncem u OB


Zvu

Preporučeni Komentari

To Zvu, nista bez vodopada. :wave: 

Ajd sad ozbiljno. Ako lupam, slobodno brisi ovaj post da me ne zahebavaju mangupi posle. Kad smo pricali kod Doktora o merenju kutija i kad si mi objasnjavao, pa recimo interpretaciju rezultata, rekao si da je jako vazno da rezultovana kriva bude sto ravnija, bez "rupa". Sve dok je takva, dobro je. Na tvojim merenjima, kriva srednjetonca je mirna sve do nekih 4K, a ti si rekao da ces da seces na 1500-1700Hz. Takodje i od 200Hz je bez rupa, a ti seces na 350 - 400. Ajd sad glupi uljar razmislja... Ok za cca 1700Hz, ali zar nije logicnije, da ga pustis do 200-250 Hz, onda ti je bas recimo relaksiraniji, nije potrebno da ide u vise frekvencije, lakse svira, samim tim je i precizniji pretpostavljam. Srednji i bas drajver onda bez "preklapanja" rade  svoj posao u zoni komfora. Isto me zanima ta granica srednji - visoki. Zasto? Ne pitam ovo zarad polemike, vec stvarno da bih nesto naucio pod stare dane. Stvarno se izvinjavam ako sam se nalupetao, razmisljao sam cini mi se logicno. Ili mozda nisam? A u stvari odgovor je 42... Verovatno. Valjda. Pozdrav Marvinu. :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 38
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

To Zvu, nista bez vodopada. :wave:

Ajd sad ozbiljno. Ako lupam, slobodno brisi ovaj post da me ne zahebavaju mangupi posle. Kad smo pricali kod Doktora o merenju kutija i kad si mi objasnjavao, pa recimo interpretaciju rezultata, rekao si da je jako vazno da rezultovana kriva bude sto ravnija, bez "rupa". Sve dok je takva, dobro je. Na tvojim merenjima, kriva srednjetonca je mirna sve do nekih 4K, a ti si rekao da ces da seces na 1500-1700Hz. Takodje i od 200Hz je bez rupa, a ti seces na 350 - 400. Ajd sad glupi uljar razmislja... Ok za cca 1700Hz, ali zar nije logicnije, da ga pustis do 200-250 Hz, onda ti je bas recimo relaksiraniji, nije potrebno da ide u vise frekvencije, lakse svira, samim tim je i precizniji pretpostavljam. Srednji i bas drajver onda bez "preklapanja" rade  svoj posao u zoni komfora. Isto me zanima ta granica srednji - visoki. Zasto? Ne pitam ovo zarad polemike, vec stvarno da bih nesto naucio pod stare dane. Stvarno se izvinjavam ako sam se nalupetao, razmisljao sam cini mi se logicno. Ili mozda nisam? A u stvari odgovor je 42... Verovatno. Valjda. Pozdrav Marvinu. :oke:

Kao što vidiš na gornjem delu posle ravnog dela postoje pikovi. Da bi se eliminisali i da ne bi dolazilo do superponiranja sa visokotoncem rez mora da počne ranije i/ili da bude oštriji. To i direktivnost, pošto centralni tu verovatno opada.

 

Dole pretpostavljam da hoće da iskoristi prirodan pad odziva drajvera i da ide skretnicom nižeg reda ili čak bez skretnice.  Mada bih ga ja forsirao što je moguće niže, ali teško sa drajverom ovog promera. A i baffle bi morao da bude veći što je teže uklopiti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cela fora u projektu koji je zvule poslao je PHL driver.

To je vrlo specifičan i delikatna jedinica. Teško se primećuje sa fotografije

izgleda obično, ali kada se uzme u ruku vidi se

da je membrana vrlo zanimljiva i nije od običnog materijala,

vesanje je od neke ultra tanke gume ili tako nešto, vrlo dobra korpa,

a magnet jao veliki, precizna izrada. I takvi su skoro svi PHL driveri.

Nije mi jasno kao je takva cena za te deivere.

Taj PHL u tom dizajnu daje šarm.

Ali sam ubeđen na osnovu fotki i merenja da će i ovaj PA kao centralni odlično da radi :)

sa tom laganom i lepom membranom i ogromnim magnetom sa odličnom korpom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To Zvu, nista bez vodopada. :wave:

Ajd sad ozbiljno. Ako lupam, slobodno brisi ovaj post da me ne zahebavaju mangupi posle. Kad smo pricali kod Doktora o merenju kutija i kad si mi objasnjavao, pa recimo interpretaciju rezultata, rekao si da je jako vazno da rezultovana kriva bude sto ravnija, bez "rupa". Sve dok je takva, dobro je. Na tvojim merenjima, kriva srednjetonca je mirna sve do nekih 4K, a ti si rekao da ces da seces na 1500-1700Hz. Takodje i od 200Hz je bez rupa, a ti seces na 350 - 400. Ajd sad glupi uljar razmislja... Ok za cca 1700Hz, ali zar nije logicnije, da ga pustis do 200-250 Hz, onda ti je bas recimo relaksiraniji, nije potrebno da ide u vise frekvencije, lakse svira, samim tim je i precizniji pretpostavljam. Srednji i bas drajver onda bez "preklapanja" rade  svoj posao u zoni komfora. Isto me zanima ta granica srednji - visoki. Zasto? Ne pitam ovo zarad polemike, vec stvarno da bih nesto naucio pod stare dane. Stvarno se izvinjavam ako sam se nalupetao, razmisljao sam cini mi se logicno. Ili mozda nisam? A u stvari odgovor je 42... Verovatno. Valjda. Pozdrav Marvinu. :oke:

 

Nije problem oko linearnosti srednjetonca. Linearnost mu je dobra, a drži direktivnost do 2,5KHz. Štos je da se uskladi direktivnost visokotonca i srednjetonca.

 

Vidiš donju liniju koja se nalazi na prvoj slici - linija ispod odziva učestanosti. To je impedansna kriva. Ona ima pik između 100 i 200 Hz. Tu gde je vrh, na toj učestanosti se nalazi rezonantna frekvencija (Fs). Rezonantna frekvencija srednjetonca je po tom grafikonu na 163 Hz. Ne valja kada zvučnik radi previše blizu svoje rezonantne frekvencije pa valja mesto ukrštanja pomeriti barem za oktavu iznad. Što dalje to bolje. Zato bar 350-400Hz.

 

 

Zvu, bacaj taj projekat daj te srednjetonce vamo da pravimo Unity, taman su ;)

 

Dok ih ne iskoristim, mogu da ti ih dam da se igraš. Napravi Unity hornu za probu i lično ih donosim kod tebe sa flašom domaće rakije, 300 gr milka čokoladom i jelom po izboru :) Žao mi je što se niko ozbiljnije ne igra na tu temu, a ne mogu još i to :)

 

 

Znaju ti 6,5" pro drajveri jako lepo da sviraju...Ja sam imao iskustva sa alphom 6A i to je mnogo dobro sviralo u kompresionoj dvosistemki.

 

 

Cela fora u projektu koji je zvule poslao je PHL driver.

To je vrlo specifičan i delikatna jedinica. Teško se primećuje sa fotografije

izgleda obično, ali kada se uzme u ruku vidi se

da je membrana vrlo zanimljiva i nije od običnog materijala,

vesanje je od neke ultra tanke gume ili tako nešto, vrlo dobra korpa,

a magnet jao veliki, precizna izrada. I takvi su skoro svi PHL driveri.

Nije mi jasno kao je takva cena za te deivere.

Taj PHL u tom dizajnu daje šarm.

Ali sam ubeđen na osnovu fotki i merenja da će i ovaj PA kao centralni odlično da radi :)

sa tom laganom i lepom membranom i ogromnim magnetom sa odličnom korpom.

 

Trebalo bi da sviraju kako treba. U projektu koji sam dao u prvom linku, kao i u drugom linku u prvom postu teme onaj zvučnik sa PHL srednjetoncem je konstruisao Džef Bagbi. Taj zvučnik je inspirisao Dena Njubeka (ili Nobeka ako je prezime francuskog porekla) da napravi nešto slično jer kako kaže i sam:

 

 

"These were the first speakers I've heard since I've been into DIY or that I've heard, for that matter, that really stunned me with how effortless and "live" they sounded. In my book, these were simply on a whole other level of performance.I assume it is a combination of really good pro drivers, that have a LOT of headroom for a great dynamic range, with a great crossover design and the soundstage and other benefits of an open baffle mid design. Surely the electronics are pushed less to get the sound, which is also a positive. I suspect there are also some benefits to a simpler approach using fewer drivers to accomplish the sensitivity, i.e. basic 3way with 3 drivers versus the more typical Hi-Fi WMTMW approach. There would seem to be considerably less comb filtering an phase match issues with the 3 driver approach. I'm sure there are better speakers out there (perhaps not for the cost, however), but I haven't heard them, so I go with what inspires me to be creative.I look at speaker design as a challenging, creative outlet. Something to keep my mind alive and have a passion about. After working for a living for over 30 years, a creative outlet helps keep you sane! I can tell you, without a question in my mind, that the Salk/Bagby design struck me as stunningly better and not by just a little, IMHO. Maybe they just it all my hot buttons!".

 

 

 

Stupio je u kontakt sa Džefom Bagbijem (konstruktorom zvučnika i tvorcem Passive Crossover Designer-a - besplatnog programa koji simulira skretnice) kako bi saznao šta može da parira PHL srednjetoncu pošto je pomenuti srednjetonac prestao da se proizvodi. Kako je Džef Bagbi ranije naručio par B&C srednjetonaca, rekao je da će ih testirati.

 

U igri su bili PRO srednjetonci i to PHL 1120, Audax PR170M0, Beyma 6MI90, B&C 6NDL38, B&C 6MD38 i B&C 6MND44. Tek su PHL1120 i B&C 6MD38 izašli kao drajveri koji vrede novca i mogu se upotrebiti. Uzeto u obzir izobličenje, rezonantna frekvencija kao i linearnost odziva učestanosti. Za moj projekat se ispostavilo da su pored pomenutih faktora presudni bili i nabavljivost i cena. PHL je bezmalo duplo skuplji od B&C 6MD38, a nabaviti ga i dovući do Srbije je logistički košmar.

 

Ovako sam pozvao Dekija iz Subotice.

 

Ja: "Dobar dan"

Dejan: "Dobar dan"

Ja: "Kupovao sam od vas neke B&C DE250, sad mi treba 6MD38. Koliko bi koštalo ?"

Dejan: "70 evra komad"

Ja: "Šaljite za Beograd, hvala."

Dejan: "Molim"

 

:D

 

Sad, niti mogu niti želim da napravim potpuno iste zvučnike kao Den ali me je pokrenulo to što je cela ona tema izrodila kvalitetan srednjetonac, a nekada je samo to dovoljno da me pokrene :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi ti PHL driveri su dobri

mislim da je njihova ciljna grupa studijska upotreba?

A i taj koji si nabavio deluje odlično. Jel mu to Hemp membrana?

ona dugačka vlakna, izgleda da nije običan papir

Ako je ceo pokretni mehanizam 12grama onda je sama membrana

kad oduzmes masu coila, pola centratora i vešanja, lepkove itd

5-6 grama ili manje :)

.

BTW pogledaj ako te interesuje kako je Bruce Edgar testirao i osmislio

relativno malu hornu za takvu vrstu drivera.

Vrlo zanimljivo i dobro objašnjeno bez nedoumica oko izvedbe.

http://volvotreter.de/downloads/Edgar-Midrange-Horn.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....

 

BTW pogledaj ako te interesuje kako je Bruce Edgar testirao i osmislio

relativno malu hornu za takvu vrstu drivera.

Vrlo zanimljivo i dobro objašnjeno bez nedoumica oko izvedbe.

http://volvotreter.de/downloads/Edgar-Midrange-Horn.pdf

 

PDF sačuvan :wink2:

 

 

Membrana se vidi da je dobra a izgleda da je i vešanje ok, ovako sa slike.

 

Mazio sam ih. Jako lepo šuškaju :rofl:

 

Di je Dina sada kad ti treba ? :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad smo već kod vutrica-mambrana, šta mislite o ovima za srednjake:

 

http://www.tonetubby.com/specs/low-watt-alnico-8-8.html

ili jeftiniji

http://www.tonetubby.com/specs/low-watt-cramic-8-8.html

 

Ovo je upravo ono što sam hteo. Da se ljudi malo opuste i krenu samostalnije u projekte.I meni deluju jako lepo. Ne bi bilo loše pogledati na internetskom prostranstvu da li ih je neko već kupovao i merio. Čisto da se vidi da li su grafici upeglani ili ne. 

 

Imam tendenciju da više verujem DIYerima diljem planete koji sami mere svoje zvučnike nego grafiku koji je dat od strane fabrike, šta ću ? :)

 

Evo kako izgledaju sa prednje strane:

 

http://reverb.com/item/9286-tone-tubby-low-watt-alnico-hemp-cone-speaker-25w

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grafik je verovatno malo upeglan, ali bože moj... imajući u vidu merenja i reputaciju koju ima njihov crveni alnico 12" ( http://www.lowther-america.com/page2/page12/page20/page20.html   ,  http://www.nutshellhifi.com/MLS/MLS6.html ) verovatno je ovo dobro za iznad 300Hz, Plus ima Qts=1,5 , pa će valjda sići dotle bez problema i na 30-40cm tabli, plus ima izdignut donji deo Fr. karakteristike , kao ugrađeni baffle step i pristojnu osetljivost čini se oko 95dB/W. imaju i verziju sa cloth (tekstil) surround koja je jeftinija - 79$. Ali tamo , tamo daleeeko...Šta da se radi , imam ja i BetsyK i  Iskru oval...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.miller-instruments.com/

 

Mada, viiidiš...malo googlanja nije na odmet... :wink2: Ima Švaba... 

 

http://www.wolfton-audio.de/shop/category_4/Tone-Tubby.html?sessid=9k07lHJTKhdnD8Np03bPBc2r7fF1L1Omo2Gn8jORvkA37vEF5drJd6uvtOH6gLZ7&shop_param=cid%3D%26  Evo kod komšija (njihovih) ciejna-sitnica,ista kao i u USA, samo umesto $ piše E 

Možda je kod Milera i povoljnije, oni su kažu predstavnici za Jevropu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je upravo ono što sam hteo. Da se ljudi malo opuste i krenu u samostalnije projekte.I meni deluju jako lepo. Ne bi bilo loše pogledati na internetskom prostranstvu da li ih je neko već kupovao i merio. Čisto da se vidi da li su grafici upeglani ili ne. 

 

Imam tendenciju da više verujem DIYerima diljem planete koji sami mere svoje zvučnike nego grafiku koji je dat od strane fabrike, šta ću ? :)

 

Evo kako izgledaju sa prednje strane:

 

http://reverb.com/item/9286-tone-tubby-low-watt-alnico-hemp-cone-speaker-25w

takav gitarski ttubby ali 15" sa lowtherom gore i 416-8 sa supravoxom gore (alnico oba ) mislim ako se ne varam, isprobavao je i poredio i Srajan, uz jos neku ekipu sa neta...poenta je po njima da nisu ni oni svi dobri, navodno su najbolji oni sa zadnje strane crne boje, naravno alnico

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...