Jump to content

RS1003 amp


bata bane

Preporučeni Komentari

Daklem da li neko od hakera moze da sracuna taj famozni procenat za UL za primar moje mog novog OPT

 

......

 

 

ne moze sim bez modela ceve

 

moram da proverim da li ga uopste imamo , dosta vode je proteklo

 

rekoh - Heathkit lab supply , par metrova , mm papir , po kile rakije ,litra kave i crtamo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Haj Bata Bane!

Ovaj nacin motanja sam prezentovao i detaljni proucio, posto je zaista apsolutno simetrican. Jedino ne znam kako napraviti pregrade iji kalemska tela (sto je za torus do sada nekoristeno. Ovo rade dve renomirane Fabrike. Jedna u Italy i njihov klon u Austriji.

 

Slusao sam svira izuzetno ( mujo - na drini cuprija - sta cito!!??  Odo po njoj!!)

 

Princip ultralinear jesu kasnije publikovali Keroes,Hafler posle rata no zamisao i prvi patent je Alana Blumlejna iz daleke 1937, a proslavila je nekoliko velikih firmi.

Koristi su visestruke. I THD i Damping factor i Veca snaga ravnomernija zavisnost impedanse P/S itd, ali sad to je nebitno da ostavimo po strani.

 

Zadnje dve godine malo sam procackao RS1003  u UL modu. Imao sam na raspolaganji izvode na 25%, 33% 38% i 43%. (Zato sam motao trafoe 2 meseca sve se placa)  Postoji i matematika za to, ali ova vrlo strma predajna cev lako proosciluje na UL i nisu mi pomogli proracuni.  Potrebni su feritni prstenovi i supresori, mozda neutralizacija  cak u ekstremnoj situaciji i Zobel mreza. Kada sam prvi put ulkjucio UL to je tako zaoscilovalo jace od Banatovog linearca.Meni na osciloskopu ima najmanji THD na 33% i ne slaze se sa matematikom za 9%. U uL modu sam ih ponovo prevezao pre nedelju dana. Mislim da ce ostati tako. Na 12W  H2=0,96. Mnogo bolje ot triode, a i mi matorci ne bezimo i od takvog zvuka. Heatkit ima jedno prastaro UL PP gde na 2x40w ne ide preko koliko se secam 0,64 THD. Na 4 do 5w koliko ja obicno slusam to je i upola manje od mojih izracunatih na 12w  H2=0,96%.  Ovo su moja prakticna iskustva, mozda ti posluzi

pozzz :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je dosta za pocetak, za kalemsko telo nema brige u opticaju je 3d printer, laaersko secenje vitroplasta i jedan dobar motac.

Nije da ne mogu da zivim bez UL ali crv mi ne da mira.

Za razliku od onoga sto je draskone prestavio ja sam dodao i motao po 3 sloja po segmentu umesto samo 2 pa cu moci kombinacojom sekundata da dobijem izvode i za 8 i za 4 oma bez gubitaka kao tap tap varijante.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto nema sta da se nagadja - provereno u praksi 1/3 primarnih namotaja

+ ovo drugo sto je Draskone konkretno proverio za tu cev.

Neakda davno slusao Utralinear sa KT66, odlicno je to radilo... :)

A imam i jedan Leak 12+ isto ultralinear sa EL84 isto radi dobro.

...

Ima jos jedan koncept koji se primenjuje sa pentodama u izlazu, SuperTriodni spoj

google Super triode :) Jedan prijatelj pravio pre 10/15 godina / isto odlicno radilo :)

evo i jednog linka

http://www.gem.hi-ho.ne.jp/katsu-san/audio/what_STC1_english.html

a evo i jednog primera sa EI KT90 u supertriodnom spoju :)

http://www.ne.jp/asahi/evo/amp/kt90/report.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veno Van der Vin je to lepo opisao nedavno. Kada je mc Itosh to promovisao u svojim topologijama ima pola veka. Ali one i dalje lepo sviraju....

 Ja sam tu isao malo zaobilazno. Da sam znao da je najmanji THD na 33% lepo bih planirao  2x3 sekcije primara, i bilo bi bez unutarnjih izvoda , ali sada ima nekoliko beskorisnih izvoda, koji se iz paketa nezgodno vade i ,,naduvaju'' kalem  bez veze. a time malo smanjuju spregnutost.

Ideja sa tri sekundara i 4 i 8 oma je jos bolja. Samo trafo koji sam ja razmotao bio je samo 8 oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najmanji THD je na oko 40%, ili po patentu 43%, i to se razmatra samo ako se zeli da se lampa rastegne blizu maksimuma mogucnosti.

Posto je u pitanju i povratna sprega, svakako treba razmotriti i 30 i 50% poziciju od napona napajanja(za nijansu povecava izoblicenja, ali se manipulise sa velicinom povratne sprege), s tim sto ne treba lampu drzati na granicama mogucnosti, narocito, za odredjen tip lampe, pogledati optimalan odnos Vg2 i Va...

P.S.

legenda Vukusic je spominjao da je radio sa nekim PP (EL84) i na 20% ultralinear, ali neki njegov trafo, koji je preostao, a sa kojim je radio, je na oko 40%...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20%, 30% ili 43% ima mnogo mani znacaj  od dobro namotanih trafoa presvega manjih P/S kapacitivnosti i jezgra koje je dovoljno odmaknuto od saturacija u prenosnom spektru. Vecina tih lampi (osim jako strmih gde ce se to i po malo cuti, ali ne neprijatno) ce lepo svirati u pentodnom modu, tetrodnom modu ako je neka tetroda i u UL modu izmedju 20 i 50%. Izobljicenja blago padaju na odredjenom procentu UL izvoda, ali zamolio bih da sve koji su u nedoumici pogledaju Mullardove karakteristike EL34 i EL84 za pentodni i UL spoj na Frankovom katalogu, pa ce sve biti jasno. (Mullard je do detalja razradio UL i prakticno). Uglavnom za UL amp harmonijski sadrzaj je malo vise okrenut ka triodi. Ostale prednosti sam napisao u nekom proslom komentaru, ali to su male razlike i necete promasiti u procentima tako da amp ne zvuci dobro. Za mene SE UL najvise pomaze u smanjenju THD i davanju oko 20% vece snage. Push pull je vec nesto drugo. Meni lepse zvuci bez UL, ali to je subjektivna stvar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da je trafo master of the blaster. I to nekako podrazumevamo da ce biti i koncipiran i namotan maksimalno korektno.

Sa druge strane,imas gvozdja koja imas, ultradobra i skupa jezgra sa dosta nikla otvaraju nove horizonte i benefite kvaliteta.

Odvojak za UL prakticno omogucava izvlacenje maksimuma snage uz (uslovno)minimalno izoblicenje..sto se dobije na dobroj povratnoj sprezi, to se moze iskoristiti(zloupotrebiti) za cedjenje lampe.

Ja inace ne volim da przim komponente na maksimumu, a narocito ne lampe, koje su zbog svoje specificne fizike sklone raznim nus pojavama u plazmi.

A i zao mi, nekako... :)

Ako hoces snagu, naredjaj 10-20 fetova i udri :)

post-1908-0-55934700-1456054980_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas tako. ko zeli ,,night club'' fetovi bipolarci i totus koji gasi sijalice i obara limitatore u trenutku ukljucenja i to je to.

 

Jednom uz izlazni trafo budemo otvorili i problem napajanja. tu se tek otvaraju velike mogucnosti.

 

Ali to nije tema RS1003.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.stereophile.com/content/vtl-mb300-mb450-signature-monoblock-amplifiers-page-2#uezJveddkU2HyBGm.97

Ovde ih spominju, ali nije nemoguce da je za Iskru neki custom u pitanju, ako sam razumeo da je VTL u Iskri?

Posto je razglas u pitanju, verujem da je neka licenca po sredi, sumnjam da su se mlatili sa razvojem..

Cela YU audio industrija(pa i ostala industrija) je bila uvaljana u licence, Filipsa, Telefunkena i sl, pa ne vidim zasto bi se socijalisticki inzenjeri bespotrebno zamarali... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas tako. ko zeli ,,night club'' fetovi bipolarci i totus koji gasi sijalice i obara limitatore u trenutku ukljucenja i to je to.

 

Jednom uz izlazni trafo budemo otvorili i problem napajanja. tu se tek otvaraju velike mogucnosti.

 

Ali to nije tema RS1003.

Zaista bi mogli da razzvacemo neka napajanja, pogotovo sto u ultraskupim uredjajima i ne vidim nista egzoticno, osim neke kilaze gvozdja ili kubikaze kondova.

Ni regulacione lampe(tipa OA2) , ni strujne diode(kostaju nekoliko desetina dolara, ali maniti ionako traze hiljade evra za koncepcije),ni neko sofisticirano resenje sa grejanjem, reeetki ponude neki dilej nekog napona....

Kao da im je cilj da stovise ustede, a po mogucstvu da lampe crkavaju sto pre...vajdica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...