Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

10 minutes ago, Lemić said:

Ne bavim se špekulacijama bilo koje vrste, i ja sam jedan od skromnijih učesnika u izradi i svojeručnom sklapanju Jeličić ručke, ima nekoliko detalja usvojenih mojom sugestijom, a da si me uputio na nekog doktora i da razumem, na Žarka Ristića svakako ne, a to što ti je on objasnio je samo delić o poznavanju gramofona i pomenute ručke, nedovoljno da bi bilo razumljivo. Meni je uvek drago šta god da sebi čovek izbere jer ga to čini srećnim, nebitno što mislim suprotno, tako da me u krajnjoj liniji ni ne zanima ni šta ni na čemu slušaš, bitno je da si ti zadovoljan, bez mog ikakvog koristoljublja uvek bilo i biće.  Samo mi je krivo što si mene našao kao razlog i opravdanje da batališ Jeličićevu ručku zbog par sati pomeranja termina iz objektivno opravdanih razloga. Ne, ne razumem pišanje po koprivama kao ni o čemu se zapravo radi, no, nije ni potrebno.

Ceo ovaj tvoj post i zaista govori o tome da ti nista nisi razumeo.

Da nema vise potrebe da ti to razumes, pa naravno. U potpunosti se slazem. :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Doktor said:
22 hours ago, Lemić said:

Sad sam video da si definitivno pazario brandiranu mašinu, zaista čestitam, ostalo je bespredmetno.

Ovo si ti napisao, a ne ja.

Naravno da jesam, pa? Šta je tu ružno, što sam zaključio na osnovu postavljenih slika u tematskom celokupnom sistemu, znajući da imaš želju za drugim gramofonom. Pošto ti znači, javno se izvinjavam zbog svoje umešanosti i navoda. Naravno da je nepotrebno to što jeste, bar se u tome slažemo i razumemo posle toliko godina.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre nego sto se pošibate u kafani samo da lemiću kažem da pritiskajuće opruge ima i onaj stari AR gramofon. to je dugo bio standard, sve starije mašine sa subšasijom su pritiskale a ne razvlačile federe, zato što je inženjerska logika da se tako manje deformišu. do tvoje teze o tome da razvlačenje opruga smanjuje dinamiku tog kretnog sistema se tada još nije dolazilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Lemić said:

Naravno da jesam, pa? Šta je tu ružno, što sam zaključio na osnovu postavljenih slika u tematskom celokupnom sistemu, znajući da imaš želju za drugim gramofonom. Pošto ti znači, javno se izvinjavam zbog svoje umešanosti i navoda. Naravno da je nepotrebno to što jeste, bar se u tome slažemo i razumemo posle toliko godina.


Korektnije bi bilo sa tvoje strane da mi se izvines sto si mi dao netacne informacije vezane za Jelicicevu VTA klon rucicu i za "lake" MM zvucnice.

Ipak polako dodjosmo i do poente, i do kopriva i do tudjih  qraca, . . . . srry @Lemić, ali sam si ovo trazio. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Miloš 1210 said:

Ništa lepše od dobrog fajta na temu kuglagera u ručkama i najlona za antiskejting :) Uskoro pljušte i fotke do ludila izlakiranih krševa iz 50-tih. Stavljam kokice

Meci ( msm kokice ).

Btw, jel ovo sa izlakiranim krsevima vezano za onaj 401 ili za 126 ? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, grau said:

pre nego sto se pošibate u kafani samo da lemiću kažem da pritiskajuće opruge ima i onaj stari AR gramofon. to je dugo bio standard, sve starije mašine sa subšasijom su pritiskale a ne razvlačile federe, zato što je inženjerska logika da se tako manje deformišu. do tvoje teze o tome da razvlačenje opruga smanjuje dinamiku tog kretnog sistema se tada još nije dolazilo.

Ne sežem toliko daleko. Bavim se motorciklima čije vešanje je vrlo značajno, pogotovu prednjeg kraja i pokojkni Laza Fozgen je napravio nosač glave po uzoru na to. Sad se jasno zna kako izgleda deformacija opruge i strogo se vodi računa o pozicioniranju pri ugradnji na motor, bar se ja pridržavam te anomalije. Sabijene opruge teže da smaknu u stranu teret, a razvučena ga pa vuku ka rezultujćem nekom centru, dobro projketovane su smera ka težištu i vrlo malo gramofona akcentira taj čionioc.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Doktor said:

Naravno da nije bitno. Oba su zakon za sve one sa DD pogonom. :)

Hmmm ne znam... kada bi stavio DD pogon u kutiju od bocvanskog mahagonija, slikao u studiju, okačio fotke na nekom zaj*** forumu pod zaj*** nikom i avatarom, napisao kako je zvučno počistio sve Torense i Gararde a imao si ih sve - ko bi smeo da pisne, ha?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Doktor said:


Korektnije bi bilo sa tvoje strane da mi se izvines sto si mi dao netacne informacije vezane za Jelicicevu VTA klon rucicu i za "lake" MM zvucnice.

Ipak polako dodjosmo i do poente, i do kopriva i do tudjih  qraca, . . . . srry @Lemić, ali sam si ovo trazio. :)

Jel može izvinjenja ala kard. Fizička težina glave nema veze sa krutošću same igle, kantilevera, primer Deke, laka a tvrda po obe ose. Jeličić ručka spada u lake i meke za razliku od Orlandićeve kopije. A tvrdoća u smislu kompatibilnosti se određuje preko gustine ulja, gušće daje efekat krute, a retko suprotno. Naravno da sama fizička težina mase i dužina kraka, cevke, ima uticaja, gde je tačna granica, ne znam. Rađena je i tanja cevka upravo za meke MM glave ali je Iva to napustio i unificirao ovakvu kakvu jeste, a kompatibilnost rešio sa tri različite gradacije ulja, zaboravio si da je tvoj Kum morao da sipa naj ređe da bi mu proradio onaj AKG koji si i ti imao. Moj Kuetsu je krut i imam medasto ulje pa se nikad nisam bavio eksperimentisanjem, a rekao sam ti da bi mogli da probamo kod tebe jer predpostavljam da je srednja gustina nalivena i da samo probom može da se odredi, uostalom, raspitivao si se o mogućnosti nabavke. Naravno da Žarko iskustvenim montiranjem x broja glava jedini može da pruži verodostojnu informaciju o rasponu kompatibilnosti do kritične granice, osim načelnog, moj limit je usmeren na krute igle, moguće je da sam netačan iz tog razloga, ali svako sam te upoznao sa tom problematikom, makar indikativno. To što ti je Profa rekao smatraj tačnim, nije mali broj puta da sam te za baš dobre odgovore upućivao na njega, mene nikad nije sram da kažem da ne znam, a mnogo sam i naučio od Žareta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

25 minutes ago, grau said:

opruge su prevaziđene, danas se ide na masu a ne na uštimavanje rezonanci u za uvo prijatan spektar. ne znam kada sam poslednji put video nov dizajn sa oprugama.

Ma opruga je nus rešenje, gurtne su kako treba, masa ko masa, nekad i kontra produktivna. Igla treba da lebdi a ploča da se vrti u bestežinskom stanju, nepostojeći ideal.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

51 minutes ago, Lemić said:

Jel može izvinjenja ala kard.

Mogao bih eventualno prihvatiti tvoje izvinjenje ( mada uopste ne razumem sta ti je to ala kard ? Nesto sa menija u restoranu, cega li ? ) za prvu MM zvucnicu koju sam kupio, a ti pripovedao da je Jel. VTA klon svetsko cudo i da nosa sve zivo i nezivo od gramofonskih glava.

Ne mogu da prihvatim DVA izvinjenja za jos 2 MM zvucnice koje sam posle kupio.

Stoga, mani se mitova i legendi vise, spusti se na zemlju konacno.

A nije mana pitati kada ti nesto nije jasno ili nisi u nesto siguran. Zato sam te i uputio na pravu adresu.

Eto vidis, ja sam taj korak, na zalost sa zakasnjenjem napravio, dobio sve potrebe informacije i postalo je sve daleko jasnije.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

34 minutes ago, Miloš 1210 said:

Hmmm ne znam... kada bi stavio DD pogon u kutiju od bocvanskog mahagonija, slikao u studiju, okačio fotke na nekom zaj*** forumu pod zaj*** nikom i avatarom, napisao kako je zvučno počistio sve Torense i Gararde a imao si ih sve - ko bi smeo da pisne, ha?

Kako ko ?

Pa @grau "na keca". :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Lemić said:

Ma opruga je nus rešenje

Opruga, kao elasticni oslonac je pre svega jeftino resenje, sto je i smisao nekih inzenjerskih aspekata. Ima nekih svojih dobrih, ali rudimentarnih osobina.

Masa, vazduh ili neki inertan gas, visoke tolerancije oslonaca, ulja raznih viskoziteta su daleko bolja resenja, za ove potrebe i uz preterivanja(slatka) ali nemerljivo slozenija...a cena ide nesrazmerno slozenost na kub.

 A nekada je prava umetnost isprodavati rog za svecu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Doktor said:

Mogao bih eventualno prihvatiti tvoje izvinjenje ( mada uopste ne razumem sta ti je to ala kard ? Nesto sa menija u restoranu, cega li ? ) za prvu MM zvucnicu koju sam kupio, a ti pripovedao da je Jel. VTA klon svetsko cudo i da nosa sve zivo i nezivo od gamofonskih glava.

Ne mogu da prihvatim DVA izvinjenja za jos 2 MM zvucnice koje sam posle kupio.

Stoga, mani se mitova i legendi vise, spusti se na zemlju konacno.

A nije mana pitati kada ti nesto nije jasno ili nisi u nesto siguran. Zato sam te i uputio na pravu adresu.

Eto vidis, ja sam taj korak, na zalost sa zakasnjenjem napravio, dobio sve potrebe informacije i postalo je sve daleko jasnije.

 

Blanko izvinjenje, pa ga upisuj kad god ti treba. Kad se pojavila WTA ručka i klonovi, pa zanš li kolika je bila rasprostranjenost MC krutih glave, mahom MM mekane i masa ih je prosviravala na ovakvim ručkama, uostalom, lično si okačio AKG-a sa neke ručke na ovu, koliko se sećam, sa zadovoljstvom na bolje, to bi trebalo da je merodavnije kao lično čuvenje  nego šta bilo ko da kaže, a nisi bio jedini i prvi sa tako sličnom glavom. Meni je to dovoljno i onda, sad i za u buduće jer su mi  MM glave i igle uopšte van interesovanja  već  odavno, koliko puta sam ti isticao da nisam sagovornik na tu temu i upućivao na istu adresu sa napomenom da kompatibilnost ne zavisi od principa indukcije, MM Deca je tvrđa od mog Kuestsa koji je MC i pogodovalo bi joj još kruća ručka. Ponavljam, kompatibilnost kod ovakvog tipa pivota zavisi i od  gustine ulja, koja je donja, meka, granica, ne znam nit me pa intersuje. Analogno punjenju srednje gustog ulja, sve glave koje sam ti montirao su se uklapale, da li idealno ili ne, to već bez pobe ne mogu da sudim, to samo Profa može da presudi sa velikom verovatnoćom, a lično nisam nalazio ni zamerke ni anomalije. Ovo št što se poslednji put desilo da neće da trkuje glava, pored već više puta dispoziconiranja zbog banalnog čišćenja, može da bude i moj neki kiks, jer sa istom glavom i izvornom iglom je bilo duži period bez greške.   

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, vladd said:

Opruga, kao elasticni oslonac je pre svega jeftino resenje, sto je i smisao nekih inzenjerskih aspekata. Ima nekih svojih dobrih, ali rudimentarnih osobina.

Masa, vazduh ili neki inertan gas, visoke tolerancije oslonaca, ulja raznih viskoziteta su daleko bolja resenja, za ove potrebe i uz preterivanja(slatka) ali nemerljivo slozenija...a cena ide nesrazmerno slozenost na kub.

 A nekada je prava umetnost isprodavati rog za svecu.

Baš tako čak i kad su u pitanju Oraklove opruge. Skoro sam nao svoj idejni crtež nožice sa orugom ali inkapsulirane u cilindar sa uljem i sa dodatim stakovima, šajbnama za pretakanje, pojednostavljenim kako se nalaze u amortizerima, "dobro" si mi dao ideju, imam azot koji koristim zarad sprečavanja penušanja ulja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Lemić said:

Blanko izvinjenje, pa ga upisuj kad god ti treba.

Kad se pojavila WTA ručka i klonovi, pa zanš li kolika je bila rasprostranjenost MC krutih glave, mahom MM mekane i masa ih je prosviravala na ovakvim ručkama, uostalom, lično si okačio AKG-a sa neke ručke na ovu, koliko se sećam, sa zadovoljstvom na bolje, to bi trebalo da je merodavnije kao lično čuvenje  nego šta bilo ko da kaže, a nisi bio jedini i prvi sa tako sličnom glavom. . . .

 

Odgovor na tvoju prvu recenicu - nema razloga za nervozu koja je na granici bezobrazluka.

Odgovor na tvoju drugu recenicu - nije tacno. Ne sluzi te dobro secanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...