Jump to content

Gramofonska tema


grau.

Preporučeni Komentari

Torens je ok, ali je pitanje konkretnih primeraka.

Elem, kako ja to gledam, ovom je Luxmanu jedino sjajno izgled i ime.

Motor je dc servo sa ultraprostim regulatorom napona, sto ima nekih svojih manje vise mana, bruma itd..

Brzina se podesava kako se podesava, ali odrzavanje brzine nicim nije garantovano, a sistem nije tako robustan da ce je odrzavati, posto inercija nije znacajna. Nije se mislilo ni na padove napona ni na uvecana opterecenja, krace receno, motor nema taho koji ce da napravi nekakvu povratnu spregu regulacije...a tanjir manji od dve kile da bi inercija bila neka kompenzacija.

Sto DD duali imaju u elektronici itekako, imaju i brojni Filipsi, pa to svrstava inzenjering na najnize grane struke a najvise grane marketinskog projektovanja...."ima elektroniku"...npr

Drugi nesvidj je nekakaf djeram i mikroprekidac za autostop rucice(Philipsi 312 i 212 imaju npr opticki senzor, bez kontakta), slicno Dualovim guranjima kojekakvih poluga i klackalica...sto automatski eliminise skupe glave iz razmisljanja...

Sto se rucke tice, podcrtavaju neki duplu cev kao zbog rezonanse, sto je nebitno, cak i lako za diy tvikovanje i poboljsanje, ali nemaju podesavanje VTA, sto je ozbiljna primedba za neko guranje u vise klase. I komplikuje izbor glava i montazu.

Plintic prost, tanak i bez mase, donja ploca ekstremno dronjava, sto je inace obicaj iz 70-80-ih, ali je izgled ozbiljno napucan i znacajno uticajan na potrosacku psihu...

Zato mislim da ne spada u ozbiljne gramofone.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od ovih 5 i 3/4 Duala, ostaju dva sigurno, 704 i 1019 (u vrlo izvornom stanju), mozda zadrzim i jedan 1226(videti avatar :) ), a jedan idleras odlazi kao poklon.. 

Bice tu jos duala, kao rezerva nekih delova, jednostavno su bili u losem stanju i neprijatna kolicina delova se pravi. Hilzne, steuerpimpeli, lezista, rucice, podizaci...

Plus neki sitan apgrejd.

Ali to je sasvim drugi vid zabave od pustanja ploca...To ce najverovatnije ponovo raditi Thorens :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Torens je ok, ali je pitanje konkretnih primeraka.

Elem, kako ja to gledam, ovom je Luxmanu jedino sjajno izgled i ime.

Motor je dc servo sa ultraprostim regulatorom napona, sto ima nekih svojih manje vise mana, bruma itd..

Brzina se podesava kako se podesava, ali odrzavanje brzine nicim nije garantovano, a sistem nije tako robustan da ce je odrzavati, posto inercija nije znacajna. Nije se mislilo ni na padove napona ni na uvecana opterecenja, krace receno, motor nema taho koji ce da napravi nekakvu povratnu spregu regulacije...a tanjir manji od dve kile da bi inercija bila neka kompenzacija.

Sto DD duali imaju u elektronici itekako, imaju i brojni Filipsi, pa to svrstava inzenjering na najnize grane struke a najvise grane marketinskog projektovanja...."ima elektroniku"...npr

Drugi nesvidj je nekakaf djeram i mikroprekidac za autostop rucice(Philipsi 312 i 212 imaju npr opticki senzor, bez kontakta), slicno Dualovim guranjima kojekakvih poluga i klackalica...sto automatski eliminise skupe glave iz razmisljanja...

Sto se rucke tice, podcrtavaju neki duplu cev kao zbog rezonanse, sto je nebitno, cak i lako za diy tvikovanje i poboljsanje, ali nemaju podesavanje VTA, sto je ozbiljna primedba za neko guranje u vise klase. I komplikuje izbor glava i montazu.

Plintic prost, tanak i bez mase, donja ploca ekstremno dronjava, sto je inace obicaj iz 70-80-ih, ali je izgled ozbiljno napucan i znacajno uticajan na potrosacku psihu...

Zato mislim da ne spada u ozbiljne gramofone.

brate ti nisi normalan

ja bolju elaboraciju nekog uređaja ne videh do sada :worship:

sti siguran da nećeš u šćepinu emisiju?:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja to gledam na taj nacin, cisto zamisli i ideje pri pravljenju sprave. Luxman ima opake igracke, ali ova to prosto niej.

Evo drugaciji pristup, nekako prirodniji. Lik je ETI_5000, i izlaze liniju Luxman gramofona.

https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/what-is-the-right-luxman-turntable-for-me.522018/

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Duali su čisto mehaničke naprave. Zbog toga sam poželeo da ga imam. I dobro svira. Brzina se reguliše mehanički preko potenciometra kojim se reguliše položaj idlera u odnosnu na konusni motor puley. Ima ugrađen stroboskop i ne možeš da pogrešiš kod podešavanja brzine.

Technics SL-10 sam poželeo zbog drugih stvari. Direct drive motor - odličan (mislim da je isti kako ne i bolji od onog  u 1210) , balansiran tanjir, tangencijalna ručka, MC preamp (preuzet iz njihovog najboljeg preampa u to vreme), svira i na 220V i na 12V, svira i naopako okrenut, ima clamp....ima senzore i može automatski da detektuje veličinu gramofonske ploče - singl, 10", 12"... sve upakovano u veličinu omota gramofonske ploče. Jednom podešen ne mrda. I on dobro svira.

@crni. nije problem naći odličan gramofon ako je budžet bez limita . Ja sam dao predlog za Dual 1229 i niži budžet i mislim da je više nego korektan. Svira bolje od najboljeg Philips-a (koji btw ima sjajnu ručku).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne moz dobro, bez dovoljno para, prosto ne ide. Jos ako se preprodavci vesele, nikad dovoljno budzeta...

Konkretno bi bilo da se strpi, spremi pare, doda jos para, pa na ono sto planira, doda jos 200-300 evra :) 

Kao kada se kupuje auto za 2000 evra, uvek izadje 3200... :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, vladd said:

2028179820_300.jpg.74c6728b7e3c9554e31dbf1b6d6ed48a.jpg

upravo o tome je rijec ... bi da za 100-200 evrica kupimo vrhunski gramofon ... e nece da moze ... na balkan se ubacuje audio tehnika stara 30-40 godina sa napumpanim cijenama ...definitivno za 3-400 eura se moze kupiti korektan polovan gramofon ... ko hoce bolje neka se otvori ... kom se ne uzima polovno ima I novo ... cakbi jeftinije ... dakle da ne duzim ... kolko para tolko I muzike 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, prophet said:

@vladd ne kapiram. No nije ni bitno. Daj čoveku konkretan predlog, ili još bolje uzmi ga pod ruku i u šoping.

Savjetovati nekoga sto da kupi je zaludnji posao ... evo ove se prica o kupovini ... data je preporuka za par gramofona I nic ... ne bi trgovine 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NA Balkanu je najbolja trgovina kada se laze. Kupis pa slazes da si malo platio, da je bilo ekstra povoljno...i tesko je biti "bolji" ili "pametniji" od takve varjante. Bentli za tepsiju babuski...

Ako nece glavobilje, nova sprava sa recimo izvoljevanjem kod prodavca da se postavi neka fina glava. I to kosta.

Kod polovnih, mozemo da analiziramo na forumu, preporucujemo, ali ipak onaj ko kupuje mora SAM da oseti da je to to, da je dosao trenutak pazara...mi jedino mozemo da ublazimo ili pojacamo tonus svraba kupovine, sa nekim detaljima, cinjenicama ili prosto misljenjima.

 

Sve je manje dobrih komponenti i za fine pare, prosto je moda krenula. Ono sto je kostalo 50 evra pre par godina sada pliva oko 100.

"Slipera" je sve teze naci, a "mint" stanja su sve cesce da zaboli glava od besa i dodju crne misli...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To da, i sam sam napisao. Na kraju krajeva svemu se može naći neka mana. @crni. ko da bira ženu:lol:

a @vladd ko direktor iz one anegdote:

 

Pre mnogo godina u jednoj fabrici u unutrašnjosti rešio direktor da nađe mladicu svom šoferu, koji je već zašao u godine. I nađe mu u jednom selu, iz domaćinske kuće. Krene njih nekoliko u proševinu i kad su stigli do sela pitaju jednog seljaka: "Živi li ovde taj i taj domaćin?". Kaže seljak: "Živi, tu poviše puta." "A ima li on ćerku za udaju?" - "Ima" odgovori seljak. "Pa kakva je?" - upita direktor. "Znaš kako, oni što su je hebali kažu da nije loša".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa taj rad, celo selo je hvali... :D

Jednostavno ima previse detalja i ima sigurnih resenja, i ima labavih resenja ali popravljivih.

Ja sam sebi to izdelio na segmente, kao i za sve drugo. Ne zivim u dvorcu, ne vozim Bentlija itd...

Postoje segmenti gramofona i postoje kompromisi. Ako su svi segmenti maksimalni, cena je maksimalna. 

Sa kojim kompromisima se moze ziveti, ali koji detalji moraju biti bez kompromisa, stvar je licne odluke.

Po meni rucka je br 1, plint je popravljiv, i na kraju su motor i tanjir. Kod motora je moguca delimicna intervencija, a sa tanjirom moze isto igranjac ili izmena matova...

Glava se kupuje gotova, najbolje nova... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

59 minutes ago, revox said:

Savjetovati nekoga sto da kupi je zaludnji posao ... evo ove se prica o kupovini ... data je preporuka za par gramofona I nic ... ne bi trgovine 

nije tako kako se čini...

savetovali mi linn i thorensa i hteo sam linn sa akito ručicom dok nisam pročitao po netuda akito ima probleme sa ležajevima...pošto toma nudi isto to sa linn basik ručicom ja mu tražim da mi nju stavi i da mi kaže cenu...on kaže imaš sve u oglasu :( 

ja mu onda napišem da mi kaže cene za linna sa linn basik ručicom + at-95 i cenu thorensa sa aluminijskom remenicom pa šta bude jeftinije ja kupujem

vidim da je pročitao, ali od juče se ne javlja

onda stupim u kontakt sa prodavcem luxmana i on mi kaže da toma ima nekih problema i tako...

pa ja ne mogu nikog da nateram da mi nešto proda

hoću td 160, ali ga nema na grani da ga uberem..zato pitam za alternative, ali teško naći nešto drugo a da je solidno...ne mora vrhunski, samo da je solidno

 

a sad ću ja vama svima nešto da kažem

šta god u životu da sam prodavao, od mađarske salame do automobila nisam prodavao duže od mesec dana...čak i omraženi dayens sam prodavao za nekoliko nedelja, pa čak i dana (dva njihova ampa i zvučnike)...evo i ova rega otišla za dva dana

a zašto je tako? da li sam ja tolika talija ili genije za prodaju

ni jedno ni drugo, nego 99% na kp je smeće, a kad se mi pojavimo, nas 1% audiofila ljudi to prepoznaju i roba odlazi

drugi razlog su nerealne cene

znači, čovek donese gram iz beča ili ciriha, vidi na hifi šarku da ide 400e i rokne ovde 500 za svaki slučaj da ima lufta za cenjakanje...uključi ga u struju, vidi vrti, kaže radi i to je to...ja ne mogu po celoj srbiji da jurim duale i linnove, zato pitam forum, dosađujem šta ću, pa ako neko da mig na nešto ja ću otići...

znam da novo nije dobar izbor i hoću da iscrpim sve mogućnosti i da se bakćem sa ovim jedno vreme, ali ako ništa ne uradim evo ima thorens td 190-2 na akciji, ima pro-ject debut esprit, solidni i lepi gramofončići a ima sigurno još toga

eto tako stoje stvari

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, crni. said:

.... 99% na kp je smece ....

....drugi razlog su nerealne cene ...

.....eto tako stoje stvari

 

E jebi ga sad ... imo si priliku sa onim thorensom adc ruckom I ortofon glavom ... to ti bila neđe realna cijena ... baza sa onom nadogradnjom 200 evrica ... rucka jos toliko ... I ortofon za 50 I to je nedje bilo ok ... naravno kad se ustanovi da je sve funkcionalno I ispravno ... I to ti je savjetovano .... bes ga kad ne slusas  ... fino ti rekli a ti se palis na linove I drkalice ... drug meni thorens vrti svaki dan u prosjeku 1-2 sata I tako skoro 40 godina I sve fercera kao prvi dan ... ulje I kais redovno mijenjas I to je to ... neko rece da je bitna rucka da se uklopi sa bazom I rijeseno ... visa srednja klasa za sitne novce ... ako to se igra vise odrijesis kesu I to je to ... sad imaj strpljenja I cekaj ... ne kupuj ova govanca sto se sad prave ... to kurca ne valha a puknes istebpare

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, revox said:

E jebi ga sad ... imo si priliku sa onim thorensom adc ruckom I ortofon glavom ... to ti bila neđe realna cijena ... baza sa onom nadogradnjom 200 evrica ... rucka jos toliko ... I ortofon za 50 I to je nedje bilo ok ... naravno kad se ustanovi da je sve funkcionalno I ispravno ... I to ti je savjetovano .... bes ga kad ne slusas  ... 

na tog torensa sam i mislio

evo hoću ako možeš da pozoveš tomu i da ga nateraš da mi proda

ja više ne mogu da ga zovem

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...