Jump to content

NEM AI-50


Zen Mod

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 47
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

mada se ne zna nikad kad se šta povampiri- čitao sam neki dan neke svoje davne postove na audiohard-u, prosto da ne poverujem koliko sam imao entuzijazma da sve objašnjavanjam od pinout-a ispravljačice do ubadanja radnih tački pojedinih cevi, sada sam samo prezauzet,  preumoran i presmrtan da se ispočetka bavim sličnim budalaštinama, i gledam da ugrabim po koji sat, otmem po koji sekund od večnosti i zaborava pa nekad provedem kvalitetno vreme uz muzičke iluzije sviraca iz malih muzičkih kutija :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bias je temperaturno u ovom slucaju veoma stabilan sa obzirom na to da su ulazni i izlazni tranzistori u diamond bufferu identicni.

Kaskode bi mogle da udju u obzir s` tim sto bi naravno morale da imaju referencu vezanu na izlaz ampa (plutajuce). To bi iz igre izbacilo miler efekat ali relativno velike kapacitivnosti power bjt-ova koji su na ulazu buffer-a ostaju. Kao i svaki kompromis ima dobih i losih strana...

   Jedino u sta nisam siguran je to da li bi otisli u thermal runaway bez emiterskih otpora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

no way - od svih diamond buffera koje sam vid'o , ovaj mi najzanimljiviji

 

na slikama nigde nema emiterskih otpora - zahvaljujuci bas tome sto je sve napravljeno identicnim (n+p) tranzistorima

 

poremeti bilo sta od nacrtanog (manja struja u ulaznom stepenu), onda je vec povuci potegni

 

po svemu sudeci - braca Rusi su utukli vremena i vremena u ovu konstrukciju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zen, jesi primetio kako su napakovane lamele i to one tanke 0.27 ili 0.33

neverovatno.  Garantovano neke old school ruske legure...

super.

...

Sto se tice tranzistorskog min dela

Giesberts iz elektora je dizajnirao nekoliko uredjaja slicne topologije

ali kaskodirane grane kao sto rece

takodje i Hiraga.

...

ALI to nije bas sve kako se cini mislim da tranzistori moraju biti strikto upareni

i dobro termicki spregnuti inace nema nista od malog ofseta i faznog poklapanja

Ja se uopste ne razumem u te tranzistorske pojacavace kao vi tranzistordzije ovde na forumu

ali imam takav utisak na osnovu toga sto sam pravio nekad davno neke Giesbertsove radove

i sve je bilo u uparenosti tranzistora uostalom kao i kod svih stvarno dobrih firmiranih ampova

i to pravi kljucnu razliku u DIY i PRO verziji... (remember Crown...)

...

A recimo kada bi ja trebalo da biram da li da pravim ovog rusa ili recimo Borkov SE dizajn

opredelio bih se za Borkov amp...

(bez obzira na hrpu kondenzatora oko tranzistora...)

...

inace pogledajte recimo topologiju u smislu harmonickog rasporeda

AI-50 ampa

cev ce dati parne harmonike 2 i malo 4 ako je dobro setovana

interstage ce dodati samo 3, to  jest pouniti i izravnati po logaritamskoj osnovi pikove harmonika

izlazni deo je neutralan, naravno max ispravno urdjen idodace verovatno samo mali mali 5 i to pri vecim snagama

a nece bitno poremetiti prethodne...

tako dolazimo do rasporeda oji spominje J Hiraga i ostali dizajner isa jako velikim iskustvom

i taj ce amp sigurno odlicno da radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

no way - od svih diamond buffera koje sam vid'o , ovaj mi najzanimljiviji

 

na slikama nigde nema emiterskih otpora - zahvaljujuci bas tome sto je sve napravljeno identicnim (n+p) tranzistorima

 

poremeti bilo sta od nacrtanog (manja struja u ulaznom stepenu), onda je vec povuci potegni

 

po svemu sudeci - braca Rusi su utukli vremena i vremena u ovu konstrukciju

a koji su im to identicni N-P

jel imaju neke ozanake?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto se tice izlaznog dela - nema nista a da nije na semi - provereno po slikama :rofl:

 

Iq - oko 320mA , ako se secam dobro

 

struja kroz ulazni stepen je tek malo manja

 

ne treba ti sim da to poracunjas - Vbe/3R , pa dalje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Реци им још и за точкиће и погон на метилалкохол за мобилност :shinymj5:

Мислим кад се већ разоткриваш :wink2:

Иначе кад ме већ отргну од пасивног осматрања догађаја,мало да поткрепим причу о пригушницама.

Занимљиво је да је врло незгодно намотати 2 индентична калема.

Ако имамо у виду да ће кроз њих протицати струја реда 1-2 ампера,рецимо,

разлика у Rdc од 0,1 ома повлачи разлику у напону 0,1-0,2V.

а тако мала разлика се постиже милиметарским одступањима тела на које се мота жица у зависности од пресека жице(имајући у виду потребан број навоја).

Наравно ту је и услов што мањи Rdc целог калема,што повлачи жицу преко 1мм а таква жица се мало теже слаже те долази и до већих одступања.

Неко ће рећи да се то може намотати и бифиларно,али и код таквог начина имамо разлику у дужини жице(не иду истим путањама,и једна је хтели или не увек дужа).

Из овог искуства мислим да је најмањи проблем индентича индуктивност калема,јер навој мање више мање утиче на индуктивност,а више на Rdc..

 

Наравно ово важи за пригушнице уради сам

Ако се одлучите за ултимативну индентичност неизбежно је машинско мотање и одговарајуће изливено калемско тело,што опет захтева одговарајуће лимове за језгро а сума сумарум је цена за перпуцијум.

Кога не мрзи да се игра прављења тела која неће да се увијају под дебљином/тежином жице и силом потребном за затезањем, те употребом имајућег гвожђа непознате пермеабилности и неопходне израде пробног намотаја трошкови могу да се смање на цену жице и канту нерава

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

    Ideja je JAKO dobra i kada su ga vec skockali verovatno da to temperaturno stabilno radi. 

 

     Ja inace pravim moj ultimate NGFB amp koji ima takodje 50W i diamond buffer na izlazu s tim sto je triple follower, i dosta sam eksperimentisao sa raznim varjantama diamond buffer-a i ako se odradi kako treba zvuci prakticno transparentno i veoma dinamicno sa sirokom zvucnom slikom. 

    Nije mi jasno zbog cega se diamond buffer retko koristi u komercijalnim pojacalima.

Zanimljiva stvar kod koje sam ostao zatecen u eksperimentima je ta sto gain stage bez povratne sprege zvuci primetno otvorenije i dinamicnije (bolje) nego isti sa samo 6dB ! (u pitanju je bila petlja povratne sprege samo oko gain stepena).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zanimljiva stvar kod koje sam ostao zatecen u eksperimentima je ta sto gain stage bez povratne sprege zvuci primetno otvorenije i dinamicnije (bolje) nego isti sa samo 6dB ! (u pitanju je bila petlja povratne sprege samo oko gain stepena).

 

I meni takođe...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...