Jump to content

referentni LENCO L75


simplicisius

Preporučeni Komentari

Svaka cast, fantasticno...

.

da li ikoliko motor unosi brum lako se proveri

na sledeci nacin

pusti se ploca na kraju na "blanko" delu bez muzike

prvo normalno sa ukljucenim motorom

a posle se iskluci motor ako je moguce

i okrece prstom ploca blagim pritiskom na etiketu

tu je odmah sve jasno.

u principu ta vesanja i suspenzije motora su nedovoljna

sve dok ima bilo kakav kontakt sa sasijom

prenosice vibraciju.

ovde mozda to nece biti slucaj posto je rucka izdvojena od plinta sa motorom

ali ima zajednicku sasiju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 212
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

da li je neko uzivo video taj gramofon, ne daj boze cuo?

Želeo bih da zaokružim priču o LENCO gramofonu zbog kog je tema pokrenuta.

Razmišljajući o načinu izrade gramofona uzeli smo u obzir i OPA ideju nezavisne baze za motor.

Smanjen prenos vibracija prema ležaju tanjira i ručki omogućio bi smanjenje ukupne mase. Sa

druge strane iskomplikovala bi se konstrukcija i to bi značajno poskupelo projekt.

Korišćenje originalne šasije zahteva njeno učvršćenje i dampirenje ( epoksid ) i zahteva sendvič

bazu velike mase koja pokupi vibracije i odvodi ih prema stabilnom postolju učvršćenom na zid!

Motor  je vešan oprugama i prilično težak.Ručka nije montirana na bazu, već na odvojenu pločicu od punog drveta koja se oslanja na bazu u četiri tačke. To je dovoljno da gramofon postane 

neutralan više od bilo kog sam čuo!       ...Pritom estetika se rešava sama od sebe!  

 

Slušni test bio je više nego interesantan!

U konkretnom sistemu ista ručica ET nosila je istu glavu LYRA na gramofonu VPI koji spada u  

HiEnd klasu i bio montiran na istom postolju!

 

Kada smo sklopili LENCO i podesili ga utisak je bio iznenenadjujući. Zvuk je bio neutralan, bez

ikakvih prizvuka ili romantičnih dodataka. Bio je brz, čist, transparentan uz duboki bas bez ikakvih

muljanja, Muški i ženski glasovi imali su prirodnu boju i artikulaciju. Instrumenti su u prostoru imali

odličan raspored, bez razlivanja i medjusobnog preklapanja.

 

U odnosu na odličan VPI to je činilo razliku više klasa!

post-197-0-90143300-1355511947_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da li je neko uzivo video taj gramofon, ne daj boze cuo?

 

 

moje pitanje da li je neko video i cuo taj gramofon se odnosilo na lenco sa shroeder ruckom iz beograda, posto je ovde pomenut

 

 

Ne, da ja znam.

 

Ali sam zato slušao Schroeder clone na jednom drugom gramofonu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da ne krademo temu coveku pre nego sto je dovede do kraja ali je meni ta prica sa tim lenco gramofonom koji smo pomenuli (beogradski, ne ovaj ovde) totalno nerazumljiva, covek je postavio slike i sve ostalo a niko nikada ovde nije ni video ni cuo to.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da ne krademo temu coveku pre nego sto je dovede do kraja ali je meni ta prica sa tim lenco gramofonom koji smo pomenuli (beogradski, ne ovaj ovde) totalno nerazumljiva, covek je postavio slike i sve ostalo a niko nikada ovde nije ni video ni cuo to.....
Sta je tu nerazumljivo? Je li treba neko da ovjeri da bi dobro zvucalo? Njegov Schröder nije isti kao Zeonov.A vecina je pocela sa podbadanjem i zahebancijom pa se povukao ... I mislim da uopste nije problem doci do njega i poslusati.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta je tu nerazumljivo? Je li treba neko da ovjeri da bi dobro zvucalo? Njegov Schröder nije isti kao Zeonov.A vecina je pocela sa podbadanjem i zahebancijom pa se povukao ... I mislim da uopste nije problem doci do njega i poslusati.

 

nista, ti probaj, dodji do njega pa javi. ja sumnjam da se to nalazi u srbiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

videli smo slike, kao i ti, kao i procitali pricicu. ali bi bilo super da se javi neko ko je to video ili cuo.

 

mislite na @Stradivarijev Lenco?...nisam sreo coveka,pojma nemam ko je,ali imam osecaj,da je covek ipak iz SRB..sa drugog foruma,@Zeon ga verovatno zna ..AR90 se danas u svetu koriste kao referenca ,siguran sam u malom broju,to je bio tezak fetis u ono vreme u SRB...na tehniks temi,na istom forumu,pod drugim imenom je postovao skoro...99,9 posto...

 

i jedno pitanje za pokretaca teme,da ne bude sve off:  ESL 63 sa Arcici(?) "stalkom/okvirom" je mislena imenica/raritet i u belom  svetu(God has created a stand for ESL63),i ne vidja se na svakom cosku..znam za jetan takav primerak,koji je prodat pre cca 20 godina,posto je gazda toga uradio upgrade na SoundLab A3 koji se vozi i danas sa OTL monoblokovima od cca 200W..jel to taj primerak?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i jedno pitanje za pokretaca teme,da ne bude sve off:  ESL 63 sa Arcici(?) "stalkom/okvirom" je mislena imenica/raritet i u belom  svetu(God has created a stand for ESL63),i ne vidja se na svakom cosku..znam za jetan takav primerak,koji je prodat pre cca 20 godina,posto je gazda toga uradio upgrade na SoundLab A3 koji se vozi i danas sa OTL monoblokovima od cca 200W..jel to taj primerak?

Pretpostavljam da misliš na Miletov sistem. Interesantno da je svoje ESL kupio od Baćka čiji je ovo sistem.Nakon PRIBOJa slušaoih je sa OTL koje sam  napravio.Ovo su još egzotičniji ESL63pro, na dodatno unapredjenim učvršćenim Arcici stalcima. Sasvim sam siguran da je to jedini način da pruže optimum. Sa njima centar zvučnika, koji omogućava point source izvor zvuka, dolazi u visinu ušiju.
 
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpuno sam omašio uredjujući odgovor. Nadam se da ste shvatili.

 

Da odgovorim na prethodna pitanja.

Gramofon je VPI HW19 unapredjen fabričkim kitom. Promenjeno je vešanje i postavljen STAND ALONE MOTOR koji je 

postavljen direktno na stalak nezavisno od baze.

Ručica je ET2 sa kompresorom za vazdušni ležaj većeg kapaciteta i pritiska.

Glava je odlična LYRA ARGO.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Potpuno sam omašio uredjujući odgovor. Nadam se da ste shvatili.

 

 

hvala,OTL-e nije Mile radio,vec clan sa ovog foruma,i to sam razbistrio posle X godina zahvaljujuci ovom forumu..ti manji OTL-i danas se koriste sa parom DC 15" :)

 

 

i jos jedno pitanje s moje strane:

 

"u radionici za umetničku obradu drveta gospodina Ferenca na Paliću"

 

da taj stolar nema slucajno nadimak Fricika/Fric?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gramofon je VPI HW19 unapredjen fabričkim kitom. Promenjeno je vešanje i postavljen STAND ALONE MOTOR koji je 

postavljen direktno na stalak nezavisno od baze.

 

Hvala na odgovoru. Posedujem VPI HW19 MK III.

Interesuje me koji je je uradjen fabricki kit ( MK III na MK IV ili .... ).

Takodje, koji je postavljen stand alone motor ( SDS motor drive od VPI ) ili neki drugi ?

Moze i na pp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala,OTL-e nije Mile radio,vec clan sa ovog foruma,i to sam razbistrio posle X godina zahvaljujuci ovom forumu..ti manji OTL-i danas se koriste sa parom DC 15" :)

 

 

i jos jedno pitanje s moje strane:

 

"u radionici za umetničku obradu drveta gospodina Ferenca na Paliću"

 

da taj stolar nema slucajno nadimak Fricika/Fric?

Zaista sam komfuzno odgovorio! Ja sam napravio te OTL monoblokove.

Da. Stolara zovu Fric i fenomenalan je!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovoru. Posedujem VPI HW19 MK III.

Interesuje me koji je je uradjen fabricki kit ( MK III na MK IV ili .... ).

Takodje, koji je postavljen stand alone motor ( SDS motor drive od VPI ) ili neki drugi ?

Moze i na pp.

Motor je originalni VPI. On je isti kao originalni, samo ima sopstveno masivno kućište i direktno napajanje. Da bi se ugradio potrebno je malo sečenje drveta baze.

 

Kit za vešanje sastoji se od gumenih dampera umesto opruga za vešanje. Gume izgledaju banalno jednostavno i siguran sam

da mogu takve da nabavim na novosadskom " Najlonu " kod jednog odličnog gumara kao auto deo. Ukoliko si zainteresovan mogu ti pomoći (komad košta manje od sto dinara ).

Rezultat unapredjenja zaista je čujan. Gramofon je mnogo tiši, sa manje upliva na zvučnu sliku.

Subjektivno, zvuči kao da je brži.

 

U poredjenju  sa LENCO i dalje stojim da nisu ista klasa!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Motor je originalni VPI. On je isti kao originalni, samo ima sopstveno masivno kućište i direktno napajanje. Da bi se ugradio potrebno je malo sečenje drveta baze.

 

Kit za vešanje sastoji se od gumenih dampera umesto opruga za vešanje. Gume izgledaju banalno jednostavno i siguran sam

da mogu takve da nabavim na novosadskom " Najlonu " kod jednog odličnog gumara kao auto deo. Ukoliko si zainteresovan mogu ti pomoći (komad košta manje od sto dinara ).

Rezultat unapredjenja zaista je čujan. Gramofon je mnogo tiši, sa manje upliva na zvučnu sliku.

Subjektivno, zvuči kao da je brži.

 

U poredjenju  sa LENCO i dalje stojim da nisu ista klasa!

 

U svakom slucaju hvala i na ovom odgovoru. Ja sam zadovoljan sa MKIII originalnom bazom.

:thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zaista sam komfuzno odgovorio! Ja sam napravio te OTL monoblokove.

Da. Stolara zovu Fric i fenomenalan je!

 

svaka cast za OTL-e :respect: ..nisam znao da se Fric bacio i na ove stvari sad vec :wink2: ,od tipa iz njegove (neke) rodbine sa nickname-om u tamosnjem okruzenju  "Kvrga/Putyú" sto je dobar stolar isto,prije sam mogao zamisliti da se prihvati neceg ovakvog posto je taj provereni audifiljista,fabrikant kutija za Tannoy-e,Altec,JBL,Gauss i slicnu boraniju,mada se i on prihvatio koliko mi je poznato izdradu drvenarije za Soltanus/Mikovica u zadnje vreme...

 

Nisam bas neki veliki pristalica L-75-ce,pardon(ex vlasnik oridji novokupljenog iz '75/76 koji se preporodio pre cca 30 godina kada je presao na beltas proizveden iz iste drzave) :drink: ,bilo mi je interesantno procitati da je neko uradio kuciste za L-75 "od domaceg materijala" :respect: ,bez svetinje egzoticnih materijala do kojih moze doci  samo Sveti Petar+ krstenje uz svetu vodu pope Pavla...

 

Ako moze i nije problem,na PM bih molio neko gatanje iz soljice,kako bi se taj OTL monoblok,ex Miletov mogao ponasati sa jednim Tannoy D700S2(impedansa na 3 ohma,u nekim momentima,nominalno 6 ohma),sanse da ja dodjem do klasicnog DC 15" su minimalne,a pun mi je qrac moderne amplifiikacije iz nekog cenovnog ranga(novo) 1500-2000 eura,koji i danas slusa kuci HK A 402,ili Sansui AU 717...jedan tiket imam odavde,to je DP211(Dénes Péter) sa monobokovima na bazi 211-ke...

Hvala,i izvinjavam se clanovima zbog off-a :respect:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a sto ti se ne svidja L75? a garrard 401?

 

cca 6 godina sam ziveo sa L75 u stock formi,...no comment,..Garrard?..hmm voleo bih danas da ga cujem ponovo,ali onako da zivim sa njime..danasnje cene za dobro ocuvane primerke su nenormalne,L75/L78 je s ove strane bar nabavljiv i za smrtnike,pa ako nakon nekog fancy projekta ipak budes nezadovoljan,kolateralna steta je jos uvek na nekom prihvatljivom nivou i ne treba da se bacis u Dunav sa najviseg mosta u gradu :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...