Jump to content

Gramofonske glave


revox

Preporučeni Komentari

a koji vas djavo uopste tera u pravcu tih AT?

 

samo nemo da teras u pravac Benz-a :)...vidi nakupovao sam se nekih LP-a,novih/koriscenih gde nisam bio vise siguran da li se radi o greskama na vinilu,il kvalitet tih aftermarket igli mozda nije bas kao sto bi trebalo da bude,jel bio SAS profil za Shure,ili Shibata za Stanton..nista to nije strasno jedan krc tu,jedan sum tamo pa vrag ne da mira..ovako se razcistilo i to da se radi o greskama na LP-u,naravno ovo mozes razgaliti samo sa nekom zvucnicom sa na...kanom iglom,i po mogucnosti novom..ovo se dalo onako samo od sebe,s druge strane sto laju da je agresivna/ili da su AT to,kod mene samo pali zeleno svetlo hebiga :D ..kolateralna steta proknjizena i zivot tece dalje B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Ne znam da li je već bilo reči... Koja je najbolja varijanta za zamensku iglu za Stanton 680/681?

 

@paja959 je tu referentan.

Ima 2-3 komada bas tih Stanton zvucnica, menj'o/prob'o svasta.

IMHO - kontaktiraj ga na pm.

 

Projekat 681EEE je nezavrsen jos,ono sto sam uzimao za nju je neka jeftinija varijanta od nekih 25-30 eura,cisto da se ima u talonu (ebay),svira ona,al mislim da potencijal nije iskoriscen mozda ni 60% u odnosu na originalnu varijantu,kako se ja nje secam...vise sam se ja koncentrirao na 881,al mislim da je to manje vise validno i za 681:

 

LP Gear:slabo je to cini mi se,losa iskustva sa Shibata profilom,ni obicna elipticna varijanta,nije nesto extra (moguce da i ove radi JICO,al specifikacije/finis nije kao

JICO direktno)

JICO:Shibata,to je to,tanki nosaci igle,a ne ko plugovi za oranje kod LP Gear-a,isto su i obicne elipticne igle,barem na osnovu slika sto sam video.Milsim da je za 681 Shibata profil dobra varijanta,ona je u startu nesto toplijeg zvuka,pa joj taj malo svetliji karakter Shinata profila izbalansira.

Ed Saunders:mnogo se pricalo o njemu da i on radi dobre zamenske igle,al je on pre par godina prestao da radi,neko je preuzeo biznis,koliko sam ja uspeo da povadim medj redovima,i tu je doslo do pada kvaliteta..pitanje ono sto se danas moze kupiti kao Ed Saunders,sta je to,jel se radi o NOS stokovima jos,u sta ja sumnjam,najverovatnije se radi vec o novoproizvedenim primercima.Cekam ovih dana da mi stigne kao neki Ed Saunders,al to nije za Stanton.

 

Ima tu jos opcija,kod specijalista koji rade retipovanja,al manje vise "dobar dan" pocinje  sa cca 170-200 eura.

 

Ovo sve ne mora da bude bas kao sto sam napisao,samo sam malo glasno razmisljao...

 

Za danasnju 680-ku,mislim da je neko pisao na Ljubinom forumu,da je kvalitet igle izuzetno slab

 

:drink:  :hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za 681eee mk3 sam pročitao na dosta mesta da ima problema sa sibilantima i da je to daleko od "stare" 681eee.

Ostaje pitanje da li je to od slučaja do slučaja ili je svaka felerična.

Kao "sigurno" rešenje nameće se JICO Shibata, ali to je za mene skupa igranka s obzirom na cenu od 144$+slanje+carina+...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za 681eee mk3 sam pročitao na dosta mesta da ima problema sa sibilantima i da je to daleko od "stare" 681eee.

Ostaje pitanje da li je to od slučaja do slučaja ili je svaka felerična.

Kao "sigurno" rešenje nameće se JICO Shibata, ali to je za mene skupa igranka s obzirom na cenu od 144$+slanje+carina+...

 

 

elipticna nije problem,Shibata vec moze,jer trazi preciznije/tacnije podesavanje po svim uglovima,kao i svaka druga sa takvim profilom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Blue%20Point.jpg

 

Nepažnjom sam ostavio otvoren poklopac i dragi mi je mačor Dado iskoristio priliku i konačno "ulovio" glavu na Tehniksu. Ucmekao je. Slomio je nosač igle, nisam ga ni pronašao. Ploča i ručka su srećom dobro. Neka je Dado živ i zdrav, sunce moje (aktuelni je šampion Srbije, TICA Quad Grandmaster) ali sada ja moram da ulovim neku dobru glavu. 

 

Ima li predloga, ili da ponovo nabavim Sumiko Blue Point II sa kojom sam prezadovoljan? To je hi-output MC. Mogu da je dobijem za $300 (250 eur)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam dobro iskustvo sa HOMC zvucnicama.

Svojevremeno sam imao Ortofon MC-1 Turbo, te Ortofon MC-3 Turbo.

Ni jedna ni druga nisu bile ni blizu Ortofon MC20MKII koju sam imao u tom periodu.

Medjutim, ova Sumiko Blue Point je dosta hvaljena zvucnica. Ako si bio zadovoljan sa njom zasto ne uzeti ponovo ?

Da li si gledao na net-u da se mozda radi negde reparacija ove zvucnice i da li bi se isplatilo ( cisto sumnjam da bi bilo jeftinije od nove zvucnice koju mozes naci za 300 $ ) ?

Ako bi isao na neku drugu zvuicnicu - da li bi to bila opet neka HOMC, MC ili MM zvucnica ?

Koji cenovni rang ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema odgovora na moja pitanja o topologiji nove zvučnice i cenovnom rangu, ali nebitno.

 

Evo jednog uporednog testa 4 zvučnice od kojih je jedna koju je imao Miloš 1210 ( na žalost gadno oštećena ) i ovde dosta pominjane dve zvučnice :

Grado Gold i Ortofon 2M Blue.

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/4carts_e.html

 

Što se tiče konkretnog predloga za novu zvučnicu evo mojih predloga  :

 

1. ista zvučnica ( već spomenuh u prethodnom postu )

2. ići korak dalje ( ako ti se sviđa Sumiko brand ) - Sumiko Blue Point Special EVO III

http://www.needledoctor.com/Sumiko-Blue-Point-Special-Evo-III

3. Dynavector 10x5 ( imao prilike čuti kod prijatelja. Interesantna zvučnica ).

http://www.needledoctor.com/Dynavector-10X5-Cartridge?sc=7&category=1104

 

Predloge sam naveo kao da sam dobio odgovore na moja pitanja ( isti ili nešto viši cenovni rang i sve navedene zvučnice su HOMC )

 

Nadam se da sam bio od pomoći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema odgovora na moja pitanja o topologiji nove zvučnice i cenovnom rangu, ali nebitno.

 

Evo jednog uporednog testa 4 zvučnice od kojih je jedna koju je imao Miloš 1210 ( na žalost gadno oštećena ) i ovde dosta pominjane dve zvučnice :

Grado Gold i Ortofon 2M Blue.

http://www.tnt-audio.com/sorgenti/4carts_e.html

 

Što se tiče konkretnog predloga za novu zvučnicu evo mojih predloga  :

 

1. ista zvučnica ( već spomenuh u prethodnom postu )

2. ići korak dalje ( ako ti se sviđa Sumiko brand ) - Sumiko Blue Point Special EVO III

http://www.needledoctor.com/Sumiko-Blue-Point-Special-Evo-III

3. Dynavector 10x5 ( imao prilike čuti kod prijatelja. Interesantna zvučnica ).

http://www.needledoctor.com/Dynavector-10X5-Cartridge?sc=7&category=1104

 

Nadam se da sam bio od pomoći.

 

Doktore, hvala na informacijama!

Budžet mi je nedefinisan, jer nisam planirao ovu štetu.

Topologija mi nije posebno bitna, ali voleo bih da ne ulazim u spiralu troškova. Lo-output MC glava bi mi diktirala novi phono-preamp. Postojeći ProJect S je odličan na MM ulazu, ali na MC ulazu se slabije snalazi. 

Sumiko Evo III je ultimativno dobra glava ali bi me izašla 375 dolara, što mi je malo mnogo. Inače tu glavu na 1210 ima Peca Antonović, vezana je na Black Cube, i mislim da ima malo setapa koji su dorasli toj kombinaciji (po razumnoj ceni). Respect za goluždravu Sumiko Evu :)

Pogledaću review popodne, thnx!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle nekoliko dana moždanih oluja na temu nove MC glave i očaja što moram da se oprostim od 300 evra da bih bio na istom (Sumiko MC glavu mi spljeskao mačor), a uz pomoć dobronamernih saveta iskusnih gramofondžija, polako počinjem da sagledavam stvari na nov način. Ukratko, razmišljam da nabavim Konkord glavu.

 

Tokom mog relativno skorog kam-beka u svet vinila promenio sam iz raznoraznih razloga desetak glava, puna mi je ih fijoka. Izgleda da su glave potrošna roba - ne treba se emotivno vezivati ili trošiti neke velike pare na njih. Već odavno želim da izađem iz konzumerističke hi-fi ili bilo koje druge trendovske hiupsterske snobističke vrteške. Za gramofon sam vezan zbog muzike, ne zbog hardvera. Trošiću pare na ploče, ostalo mi nije bitno.

 

maxresdefault.jpg

 

Konkord glava je dobro rešenje za moj gramofon - nema podešavanja, igle su lako zamenljive i ima ih na svakom ćošku. U Konkord mogu da utaknem bilo koju od desetak Ortofon igli, od mono preko DJ do OM-40 sa FG70 vrhom.

 

Od ušteđenih para ću kupiti još jedan veliki IKEA Expedit orman, i ploče mi se više neće vući po podu ili po kojekakvim plastičnim korpama. The future looks good :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nikakvo iskustvo sa DJ zvucnicama, tj. Ortofon Concord.

Gledajuci karakteristike tvoje prethodne zvucnice ( Sumiko BP No.2 ) i Concord-a ima tu dosta razlika po svim parametrima.

Najimpersivnija mi je gazna sila u rasponu od 2 gr pa cak do 5 gr ( preporuceno 3 gr. ).

Takodje, internal imedance je 750 Ohm-a.

Tezina Concord zvucnice je 3 puta teza od Sumiko BP ( nije to problem u odnosu na tvoju rucicu, ali cisto kao podatak ).

 

Nemam da ti dam nikakav kvalitetan savet/preporuku nego da sacekam da nabavis jedan Concord, montiras, probas, te podelis ovde sa nama utiske.

Verovatno da postoji razlog zasto se Concord svrstava u red DJ zvucnica, a ne zvucnica vezanih za Hi Fi ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nikakvo iskustvo sa DJ zvucnicama, tj. Ortofon Concord.

Gledajuci karakteristike tvoje prethodne zvucnice ( Sumiko BP No.2 ) i Concord-a ima tu dosta razlika po svim parametrima.

Najimpersivnija mi je gazna sila u rasponu od 2 gr pa cak do 5 gr ( preporuceno 3 gr. ).

Takodje, internal imedance je 750 Ohm-a.

Tezina Concord zvucnice je 3 puta teza od Sumiko BP ( nije to problem u odnosu na tvoju rucicu, ali cisto kao podatak ).

 

Nemam da ti dam nikakav kvalitetan savet/preporuku nego da sacekam da nabavis jedan Concord, montiras, probas, te podelis ovde sa nama utiske.

Verovatno da postoji razlog zasto se Concord svrstava u red DJ zvucnica, a ne zvucnica vezanih za Hi Fi ?

 

Ako je tačno ono što piše na KABUSA, Ortofon jeste imao "kućnu" seriju Konkord glava = ono lepo kućište na bajonet sa OM 30 / OM 40 iglama, ali su prekinuli tu seriju i sada isporučuju samo Konkorde sa DJ (sferičnim) iglama:

 

https://www.kabusa.com/frameset.htm?/ortofon.htm

 

Izgleda da mi plan neće uspeti, vidim da na Amazonu više nema OM 30 / OM 40 igala.

 

Težina Konkord glave jeste veća, ali ne zaboravi da oduzmeš težinu šela, šarafa i žica!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miloše, a znaš li ti koliko koštaju igle OM30 i OM40?

 

Zašto bi kupovao concord kertridž, pa onda iglu druge zvučnice? Zašto jednostavno ne pazariš samu tu zvučnicu, OM40, npr., ako ti se dopada?

 

A onda, kad utvrdiš koliko košta OM40 (ili igla za), koja može da se nabavi samo polovna, ili NOS, sledi pitanje zašto ne pazariš 2M Blue, ili Black (šta je već u istom cenovnom rangu)? Ili AT koji si toliko puta hvalio?

 

Edit: Ako ti je već puna fijoka kertridža, što bi tražio još jedan više (ako si već na stazi prosvetljenja, kako kažeš)?

 

I koji kertridži su ti u fijokama? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam nikakvo iskustvo sa DJ zvucnicama, tj. Ortofon Concord.

Gledajuci karakteristike tvoje prethodne zvucnice ( Sumiko BP No.2 ) i Concord-a ima tu dosta razlika po svim parametrima.

Najimpersivnija mi je gazna sila u rasponu od 2 gr pa cak do 5 gr ( preporuceno 3 gr. ).

Takodje, internal imedance je 750 Ohm-a.

Tezina Concord zvucnice je 3 puta teza od Sumiko BP ( nije to problem u odnosu na tvoju rucicu, ali cisto kao podatak ).

 

Nemam da ti dam nikakav kvalitetan savet/preporuku nego da sacekam da nabavis jedan Concord, montiras, probas, te podelis ovde sa nama utiske.

Verovatno da postoji razlog zasto se Concord svrstava u red DJ zvucnica, a ne zvucnica vezanih za Hi Fi ?

 

Samo boldovano:

 

Ne vidim problem oko deklarisane gazne sile. Npr.: Anna 2.6 gr, Cadenza serija 2.5 gr, aktuelni SPU (uglavnom) 4gr (sve Ortofoni i sve preporučene vrednosti).

 

Drugo, ako je manje bolje, 750 Ohma uopšte nije loše za jednu MM zvučnicu. Naravno to ne može da se poredi sa podacima za MC zvučnice, pa ni onim HO.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo boldovano:

 

Ne vidim problem oko deklarisane gazne sile. Npr.: Anna 2.6 gr, Cadenza serija 2.5 gr, aktuelni SPU (uglavnom) 4gr (sve Ortofoni i sve preporučene vrednosti).

 

Drugo, ako je manje bolje, 750 Ohma uopšte nije loše za jednu MM zvučnicu. Naravno to ne može da se poredi sa podacima za MC zvučnice, pa ni onim HO.

Niko i nije govorio o problemu. Impresija je tacna rec. :)

Takodje, ni ovo nisam napisao kao problem (750 Ohm), vec kao neki input za Milosa oko izbora.

Savrseno mi je jasno oko MM, HOMC i MC parametara.

 

Moja poenta je bila u tome da je Concord u kategoriji DJ zvucnica i da treba ponovo razmisliti o samom izboru doticne kao takve za kucno slusanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naduvao me Ras :)

 

AT 440 imamo na drugom gramofonu, skuplja prašinu iz jednog bizarnog razloga, uslikaću kasnije - biće jasno zašto ;-)

 

Kućište od Konkorda S imam u fijoci, dj zaliha, fali igla. U fijoci su još nekoliko OM-5 i OM 10, jedna sa 4p kačenjem, zatim bela i crna Stentonka 500, Ortofon EMS 20 u odličnom stanju ali zvuči loše, nova AT 95 stigla sa gramofonom i slično. Otpad :)

 

Kroz šel mi je prošlo na desetine glava, nijedna se nije zadržala duže od par dana, pre Sumika provozao sam Benz Micro Gold i 2M Blue. 

 

Priča se da OM 40 ima odličan zvuk i dobar treking, nisam slušao i zato se javno raspitujem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

OK, uslikao sam :) Na temu "zašto hvalim AT 440 MLa a meni skuplja prašinu". Disclaimer: slede veoma subjektivni razlozi...

 

AT%20440%20003.JPG

 

AT 440 MLa ima štitnik za iglu, popularnu šoferšajbnu, što deluje kao dobra ideja. Ali...

 

AT%20440%20001.JPG

 

Gde je igla??? Kako da potrefim tamo gde želim? Moram da se sagnem do same ploče? WTF?

 

Istina, šoferšajbna može i da se skine. Tako ne vozaš dodatni teret, smanjuješ vibracije, ali...

 

AT%20440%20002.JPG

 

Igla se i dalje ne vidi :( Glava zvuči odlično, treking je odličan, ali ergonomija - nula. Naravno, ova primedba je subjektivna i nekome će biti nebitna. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Doktor - sve OK!

 

@Milos - nije OK! :)

 

Sad mi je jasnije oko concorda i druge igle.

Postoji još jedan problem: priča se da je OM40...

 

Izdatak za novu zvučnicu nije mali, tim pre što je iznuđen, ali dobre igle ionako traju godinama, pa ako ti je Sumiko bio tako dobar i dalje ne razumem zašto bi probao sa OM40, koja i nije nešto jeftinija?

 

Jesi li imao prilike da probaš neku od Ortofon 510, 520, itd... zvučnica? Mislim da kod Borka svira jedna i to možda najslabija (510) i da svira sasvim korektno.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...