Jump to content

Gramofonske glave


revox

Preporučeni Komentari

valja li ovo čemu

 

attachicon.gifDSC04937.jpg

 

 

jako davno sam dobio jednu takvu na upotrebu od par dana,posto mi je drugar trazio da mu posudim Ortofon VMS30 II koju sam tada koristio...u odnosu na VMS30,zvuk je nekako bio zatvoreniji,muljaviji,tako da mi nije ostala bas u nekom prijatnom secanju..drugar cija je to tada zvucnica bila,je isto uzeo VMS30-ku nakon toga...ali ne uzimaj nista zdravo za gotovo,ako mozes poslusaj,pa se odluci...

 

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jako davno sam dobio jednu takvu na upotrebu od par dana,posto mi je drugar trazio da mu posudim Ortofon VMS30 II koju sam tada koristio...u odnosu na VMS30,zvuk je nekako bio zatvoreniji,muljaviji,tako da mi nije ostala bas u nekom prijatnom secanju..drugar cija je to tada zvucnica bila,je isto uzeo VMS30-ku nakon toga...ali ne uzimaj nista zdravo za gotovo,ako mozes poslusaj,pa se odluci...

 

:wink2:

 

 

nema šta nego da skinem stanton 881s i da probam :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zamjenjen stanton 881S sa empire 1000LS

 

post-38-0-08037500-1429549199_thumb.jpgpost-38-0-06155900-1429549207_thumb.jpgpost-38-0-88936700-1429549215_thumb.jpg

 

poslije prvih par sati slušanja uočljivo da ima više basa (i nije muljav :wink2: ), čini se kao da ide niže mada mislim da je više u pitanju punoća ima mesa što bi se reklo - srednji i visoki kao kod stantona

 

ovo zvuči sasvim ok

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam da li je do ugla kamere, da li je ploča u pokretu, ali na slikama tako izgleda kao da igla vuče ka sredini ploče u odnosu na telo zvučnice... Meni bar tako izgleda...

 

post-13-0-44864900-1429551151_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam da li je do ugla kamere, da li je ploča u pokretu, ali na slikama tako izgleda kao da igla vuče ka sredini ploče u odnosu na telo zvučnice... Meni bar tako izgleda...

 

attachicon.gifkrupan plan.JPG

 

 

vuče malo mada ni ugao kamere nij najbolji a i sjenka pada na kantaliver pa prvi utisak

 

kad nije u brazdi onda je ok

 

mora da  guma koja drži kantaliver pravi problem ipak je glava stata preko 30 godina pa i ako je sad upotrebljena

 

gazna sila je 1 gr a AS sam stavio između 0,5 i 1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 nedelje kasnije...

Pitanje za one koji imaju iskustva u MM zvučnicama:

 

Koju kupiti i osnovni utisci:

 

 

GRADO SONATA 1

 

ili

 

ORTOFON 2M BLACK

 

 

Cijena mi je otprilike ista, pedesetak eura možda bude jeftiniji Grado....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam direktna slušna iskustva ni sa jednom od dve navedene ali. na "6moons" između ostalog kaže:

"It is without doubt a proud member of the Grado family with a lush and slightly warm sound and glorious midrange tones." 

"Still, it lags behind the best I have heard and even behind the half-priced Denon DL103 for that matter."

 

Kao vlasnik (i nedvojbeno ljubitelj zvuka) Grado Silver (dobrano niže rangirane u odnosu na Sonatu, 27 vs 72k rsd u Korato u Srbiji dakle, 3x jeftinija) mogu da kažem da se meni ona prva citirana rečenica odmah postavlja kao razlog za odabir Sonate, a ako uz to, (doduše, krajnje uslovna i labava kategorija) 2M Black ima istu "prepoznatljivost" sa ostalom Ortofon 2M gamom u smislu karaktera reprodukcije/prezentacije/tipične osobenosti, onda bi u mojoj knjižici Sonata definitvno imala prednost. Ozbiljnu.

Malo me brine konstatacija autora članka da Sonata zaostaje svojim performansom iza DL103, (ja imam DL103R koja bi kao, trebala da bude bolja) i počinje da me brine velika razlika u tome kako gledamo na stvari, citirani autor članka na 6moons i ja - meni se izuzetno dopada kako DL103R radi, ali isto tako, u tome svemu mi ipak nedostaje ono što Grado Silver ima i kada bih žmurećki morao da biram, ne bih se začudio da moj konačni odabir bude jeftinija Grado Silver.

E sad, ovo je sve bazirano na nekim pretpostavkama i urušava se do kraja činjenicom da mi Ortofon 2M Red zvuči krajnje osrednje, a sledeća u nizu, 2M Blue je sasvim neuporedivo drugačija po svemu - ne samo plavoj koja menja crvenu boju na nosaču kantilevera, no i odsutnosti svega onoga što lično ne volim da čujem kod svih jeftinih Ortofona, uključujući i 2M Red za koju čak i kažu da je malo precenjena u odnosu na ono što ume da pruži. Ako je Black za toliko bolja od Blue koliko je Blue bolja od 2M Red, onda je ta "crna" zasigurno fantastična zvučnica, doduše u mojim budžetskim proračunima na spisku (cenovno) nedostižnih, ali sigurno dobra kupovina. Ono što se po mnogim reviewerima ponavlja je kritika na račun nedostatne kontrole u bas području (šta god to za pojedinog kritičara značilo?) pa dilema s početka ostaje.

 

Ako jako uopštim stvari i baziram se na (nedokazivoj) teoriji da svaki proizvođač ima makar blagi bias u tuningu zvuka svih svojih zvučnica da naginju tj teže ka određenom karakteru zvuka (naravno da se podrazumeva da će od najjeftinije do najskuplje postojati čak i velike razlike ali još uvek manje nego kada se taj neki "sound character" ka kome se teži poredi sa globalnim karakterom koji donosi filozofija nekog drugog proizvođača), moj glas ide, bar što se MM zvučnica tiče za Grado, ali... Ali... Ono što je meni gušt, ne mora da bude i drugima...

Posle svega napisanog, imam osećaj da nisam ama baš ništa pomogao... Dilema siguran sam, nije manja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala!

 

Iz prošlosti nekako imam dobra iskustva s Ortofonima neke srednje cijene. Grado nisam imao, a slušao sam ovu Sonatu davno sa Stabijem 1 i to mi se onda činilo tako tako, malo previše "usporeno".

E sad, Grado dosta ljudi hvale pa bi bilo interesantno isprobati u dobro podešenoj kombinaciji....

 

Više ljudi i više mišljenja pa će valjda nešto prevagnuti. Sutra moram odlučiti ako ću Grado.......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanje za one koji imaju iskustva u MM zvučnicama:

 

Koju kupiti i osnovni utisci:

 

 

GRADO SONATA 1

 

ili

 

ORTOFON 2M BLACK

Imao 2M Black,Sonatu nisam imao kuci,al sam je dosta puta slusao u nekim sistemima (imao Platinum Wood),u jednom slusam i sada tu i tamo..ja sam 2M Black brzo najurio,ni trunke od velikog hajpa ja nisam osetio oko nje (preuzeto od prijasnjeg vlasnika,koji isto nije bio zadovoljan,sa relativno malom kilometrazom)..jednostavno zvuk se nije "otvarao",neke kao komprimacije kao da je bilo u celom zvuku,sto ja kod manjeg modela 2M Blue nisam osetio ( u istom sistemu)..ni sad mi ova relacija nije bas najjasnija,never mind,kod mene kako doslo,tako oslo,jedina tehnicka razlika izmedju Black vs Blue je razlika u unutrasnjoj induktivnosti 630 vs 700mH i u profilima igle,ovo bi opet trebalo biti u korist Shibata profila,al cudo se nije desilo (imam Stanton 881 sa Shibata profilom),barem kod mene...

Grado su cudne zverke i moze se ziveti sa njima ako korisnik pretezno preferira neamplificiranu muziku (ozbiljna/jazz),ili rock tipa MOR/AOR,tu rade fenomenalno..ako oces i cepacinu od muzike,ne uzimaj,previse su prefinjenje da bi se uhvatile u adrenalinski kosmar jednog AC/DC ili muziku tvrdjeg tipa,gde treba nekad pokazati i beonjacu,kao pobesneli doberman kad zapeni..

Your choice odavde,i sve ovo razmatrati iskljucivo shodno tome da je odabir zvucnice jedno najvecih triperasenja ovog sporta,gde su licne preference odlucujuce...

just my 2 cents

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grado su cudne zverke i moze se ziveti sa njima ako korisnik pretezno preferira neamplificiranu muziku (ozbiljna/jazz),ili rock tipa MOR/AOR,tu rade fenomenalno.

 

Lepo sročeno, doduše, nije mi palo na pamet da razmišljam o tome koje i kakve ploče trošim kod kuće. Bar ne u smislu žanra... Na gramofonu su mi najčešće upravo takve stvari - Joan Baez, Jose Feliciano,  Supertramp, klasika (opet, pretežno barok, manje skupine muzičara...) Moguće da to ima nekog smisla, nikada mi nije palo na pamet da izjurim neku metal grupu i oprašim okolo sa vinila...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo sročeno, doduše, nije mi palo na pamet da razmišljam o tome koje i kakve ploče trošim kod kuće. Bar ne u smislu žanra... Na gramofonu su mi najčešće upravo takve stvari - Joan Baez, Jose Feliciano,  Supertramp, klasika (opet, pretežno barok, manje skupine muzičara...) Moguće da to ima nekog smisla, nikada mi nije palo na pamet da izjurim neku metal grupu i oprašim okolo sa vinila...

do Silver/Gold je taj problem manje uocljiv,kod vecih modela je vec prica drugacija,s jedne strane dobijas rezoluciju,detalje i sve sto vec treba kod skupljih zvucnica..ko ne zivi "in tha fast lane" nekad,nece ne primetiti problem...lush/plush/barsunasti zvuk koji moze da parira i skupljim MC zvucnicama..2M Black bi trebao biti univerzalniji zanrovski(i jeste),al tamo su se toliko trudili da dobiju neki "neutralan zvuk" i radi takvu selekciju snimaka,da bih ja 3/4 mojih ploca mogao staviti slobodno u spajz,i da ih nikad ni ne pomislim pustiti vise...ko voli tako,nek izvoli...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo će mi biti drugi gramofon tako da mi je u tom smislu puno lakše. Na kombinaciju Nottingham Spacedeck + Benz Micro ACE M nemam nikakvih primjedbi osim što ću i tu zvučnicu morati za koju godinu ili prije mijenjati zbog starosti. Možda nekom Lyrom ili VDH-om. Ako sada stavim Sonatu ili Black letvica je visoko. Velike su to sume i upitne iskoristivosti, a još nisam dobio na lotu. Vidjet ćemo. Mislim se, Vjerojatno Sonata..... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam direktna slušna iskustva ni sa jednom od dve navedene ali. na "6moons" između ostalog kaže:

"It is without doubt a proud member of the Grado family with a lush and slightly warm sound and glorious midrange tones." 

"Still, it lags behind the best I have heard and even behind the half-priced Denon DL103 for that matter."

 

Kao vlasnik (i nedvojbeno ljubitelj zvuka) Grado Silver (dobrano niže rangirane u odnosu na Sonatu, 27 vs 72k rsd u Korato u Srbiji dakle, 3x jeftinija) mogu da kažem da se meni ona prva citirana rečenica odmah postavlja kao razlog za odabir Sonate, a ako uz to, (doduše, krajnje uslovna i labava kategorija) 2M Black ima istu "prepoznatljivost" sa ostalom Ortofon 2M gamom u smislu karaktera reprodukcije/prezentacije/tipične osobenosti, onda bi u mojoj knjižici Sonata definitvno imala prednost. Ozbiljnu.

Malo me brine konstatacija autora članka da Sonata zaostaje svojim performansom iza DL103, (ja imam DL103R koja bi kao, trebala da bude bolja) i počinje da me brine velika razlika u tome kako gledamo na stvari, citirani autor članka na 6moons i ja - meni se izuzetno dopada kako DL103R radi, ali isto tako, u tome svemu mi ipak nedostaje ono što Grado Silver ima i kada bih žmurećki morao da biram, ne bih se začudio da moj konačni odabir bude jeftinija Grado Silver.

E sad, ovo je sve bazirano na nekim pretpostavkama i urušava se do kraja činjenicom da mi Ortofon 2M Red zvuči krajnje osrednje, a sledeća u nizu, 2M Blue je sasvim neuporedivo drugačija po svemu - ne samo plavoj koja menja crvenu boju na nosaču kantilevera, no i odsutnosti svega onoga što lično ne volim da čujem kod svih jeftinih Ortofona, uključujući i 2M Red za koju čak i kažu da je malo precenjena u odnosu na ono što ume da pruži. Ako je Black za toliko bolja od Blue koliko je Blue bolja od 2M Red, onda je ta "crna" zasigurno fantastična zvučnica, doduše u mojim budžetskim proračunima na spisku (cenovno) nedostižnih, ali sigurno dobra kupovina. Ono što se po mnogim reviewerima ponavlja je kritika na račun nedostatne kontrole u bas području (šta god to za pojedinog kritičara značilo?) pa dilema s početka ostaje.

 

Ako jako uopštim stvari i baziram se na (nedokazivoj) teoriji da svaki proizvođač ima makar blagi bias u tuningu zvuka svih svojih zvučnica da naginju tj teže ka određenom karakteru zvuka (naravno da se podrazumeva da će od najjeftinije do najskuplje postojati čak i velike razlike ali još uvek manje nego kada se taj neki "sound character" ka kome se teži poredi sa globalnim karakterom koji donosi filozofija nekog drugog proizvođača), moj glas ide, bar što se MM zvučnica tiče za Grado, ali... Ali... Ono što je meni gušt, ne mora da bude i drugima...

Posle svega napisanog, imam osećaj da nisam ama baš ništa pomogao... Dilema siguran sam, nije manja :)

 

Zanimljivo je što ti kao nedvojbeni ljubitelj "zvuka" grado glava, izvini kao ljubitelj muzike citiraš autora sa 6moons kada ti odgovara

(a što ga ne citiraš kad opisuje strujne ili druge kablove?).

Onda zaključuješ da su njegove pretpostavke loše jer tebi slabija igla zvuči bolje od denona a njemu jača zvuči slabije a pri tom si

zaboravio samo jednu sitnicu a to je da on ima drugačiji sistem od tebe.

Voleo bi ja da čujem kod tebe i grado i denona kako sviraju jer ovo kako ti opisuješ karakter tih glava uspeo si me samo zbuniti?!

Poneću neku moju ploču koju poznajem i koju sam slušao u najmanje 2 druga sistema pa da rešimo i tu dilemu. Važi?

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Recenzije su biznis i u tom svjetlu ih treba gledati. Dok sam ja svojevremeno pisao recenzije nisam uopće htio uzeti na recenziju strujne kabele, utikače, podloške, sprejeve, lijekove proti ćelavosti, stomak eliminatore i slično. Nisam znao što bih s tim, što da "slušam", a kako su honorari bili ništa ili malo, tako je  to bilo najpoštenije s moje strane. Toliko :)

 

BTE onaj "tester" za osigurače što je netko nacrtao je nešto što me najviše nasmijalo ovaj tjedan. Dakle rasprava ipak ima smisla :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda zaključuješ da su njegove pretpostavke loše jer tebi slabija igla zvuči bolje od denona a njemu jača zvuči slabije a pri tom si zaboravio samo jednu sitnicu a to je da on ima drugačiji sistem od tebe.

 

Nisam to rekao - rekao sam "da me to brine" jer me navodi na zaključak da kod mene onda Denon definitivno ne pokazuje sve što ume, štaviše, ne pokazuje skoro ništa od onoga zbog čega je dobio sve hvalospeve ...

Malo me brine konstatacija autora članka da Sonata zaostaje svojim performansom iza DL103

 

(a što ga ne citiraš kad opisuje strujne ili druge kablove?)

 

Nemam što da ga citiram, kablove ne kupujem, ne pratim dešavanja i (ni) novosti sa tog dela tržišta pa nemam šta da ga komentarišem ili ne.

 

ovo kako ti opisuješ karakter tih glava uspeo si me samo zbuniti?!

 

Ne opisujem ja ništa, no sam izneo konstataciju da se ovako, kako kod mene stoji, finalni rezultat u reprodukciji svodi na to da se meni više dopada kako Grado Silver zvuči. Nisam rekao da je Grado Silver bolja zvučnica, niti da je Denon loš. Isto tako sam onomad konstatovao da kod mene CD bolje zvuči (jer mi je većina kolekcije vinil  ploča ex-Yu izdanje/print, reprint, whatever) a da ploče volim slušati zato što mi je gušt, a ne zato što su superiorne u odnosu na CD ploče...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...