Jump to content

EL 156


scope

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 42
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Kolegioni Dobar Dan Svima !Osim sto se slazem sa time sto je kolegion sstrsat napisao u jednom prethodnom postu , prilazem jednu interesantnu semicu sa dosta lako nabavljivom Ruskom GK71 cevkom .Moje licno misljenje jeste da je ovakav high power SET jos i uslovno receno prihvatljiv za neki ozbiljan DIY iz vise razloga , donekle .Ali ipak cenim da za neki sobni SET ne treba ici na DIY sa max snagom vecom od nekih 15W/ch , sve zajedno sa naravno dobro uskladjenim i dovoljno osetljivim zvucnicima .Po mom misljenju vrh kvaliteta kod SET jeste ipak cevni OTL SET , ali je i on opet dosta zahtevan za DIY izradu , kako tehnicki tako i finansijski .

post-556-0-50480400-1340192970_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gde je High-End tu su samo emocije - gde su emocije tu nema fizike - samo sex :buehehe:

Ima u toj logiki puno tocnoga. Ali onda ti jednog dana dojde neki "sismis" i popljuje ti svu tu zeljezariju kako joj fali visokih. :buehehe:Nazlost je kod topologija sa interstage trafima neminovno da se za utiravanje manjka visokih u neke prihvatljive granice triba debelo isprsit sa papiricima :buehehe: Jebiga, stvarno dobri a ujedno i jeftini trafi ne postoje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali ipak cenim da za neki sobni SET ne treba ici na DIY sa max snagom vecom od nekih 15W/ch , sve zajedno sa naravno dobro uskladjenim i dovoljno osetljivim zvucnicima .Po mom misljenju vrh kvaliteta kod SET jeste ipak cevni OTL SET , ali je i on opet dosta zahtevan za DIY izradu , kako tehnicki tako i finansijski .

Bez dalnjega, to je stvarno vrh vrhova ali to Scope siguro nece ic radit. iako je osnovna topologija SE OTL-a zapravo vrlo jednostavna, na putu do realizacije ima jako puno zamki i prepreka. Od onih vezanih uz potencijalne nestabilnosti (ca ni cudo kad se takva stvar sa lakocom penje u podrucje MHZ-a) preko zahtiva za itekako zestokom filtracijom napajanja do onih termickih. A ti termicki zapravo ogranicavaju realnu snagu koja se iz SE OTL-a moze dobit na nekih 20-ak vata. A i to se dobiva tek ako se bude spreman trpit parsto vata mrtve snage koju ce akav amp trosit. Za vece snage (30, 40 i vise vata) termicki problemi objektivno postaju preveliki osim ako se ne zeli imat amp dimenzija otprilike kuhijskog stola). U svakom slucaju, to nije konstrukcija za neiskusne.Tu su u povoljnijoj situaciji oni koji imaju ili su voljni nabavit i koristit visokoomske zvucnike ka ca su npr oni 800-omski iz nekadasnje Philipsove produkcije. Za takve zvucnike je dovoljan mali SE OTL sa npr polovicom jedne babuske. Puno ih je koji bi tesko mogli povirovat ca takvi stari Philipsovi zvucnici mogu dok ih sami ne cuju. I to uz amp od svega par vata snage kakav je npr SE OTL koga san napravil za mog juniora za bas takve zvucnike.Tako da san saglasan da je tih 15W koje si navel i vise nego dovoljno za manje vise sve uobicajene kucne "slusaonice" a najcesce ie i pol ili samo kvarat od toga sasvim dosta. Ovisi to naravno i o samom prostoru i o ositljivosti zvucnika pa je postavljanje zahtiva za snagom od 30 do 40 vata ovako napamet bez da se provalo da li je tipican SET od 6 do 8W zapravo dovoljan losa usluga samom sebi.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sstrsatResenje za dobar i ujedno ekonomican cevni OTL SET ili OTL PP Amp jeste Svakako upotreba za danasnje vreme nestandardnih zvucnika sa impedansom od nekoliko stotina ohma , koji su nekada davno bili standardni recimo cak i u Niskim crno-belim TV , mislim od onih 8`` / 800 ohma sa magnetom od napred .jbg kad su svi ovi danasnji zvucnici od 4-8 ohma prevashodno namenjeni nekako za SS pojacala vise ili manje , tako da kada se danas dizajnira cevni OTL prema njima to neizostavno povlaci upotrebu low Rp izlaznih trioda snage vezanih paralelno da bi se nominalna izlazna impedansa oborila na neku sto manje mogucu meru i tako prilagodio OTL Amp na rad sa takvim standardnim niskoohmskim zvucnicima , sto opet povlaci i relativno veliko ulozenu elektricnu energiju u pojacalo koja se opet mahom rasipa u nepotrebnu toplotu .Sa druge strane postoji neko resenje za one koji su svesni sta recimo SET OTL ili PP OTL zvucno nudi , to je da se nadje jedan dovoljno dobar vikler zvucnika koji ce na primer na bazi od para nekih prethodno dobro izabranih 12`` ili 15`` zvucnickih sasija da im premota kretne namotaje na minimum 500 ohma ,a da ispadnu max snage oko 15 -20 W svaki , ili da budu sa cak nesto i vise ohma namotano, a da to na kraju opet ispadnu dobri i kvalitetni FR zvucnici , a recimo da takvih vestih majstora koji to mogu da naprave ovde kod nas u BG ima bar troje koje ja znam .OTL pojacalo koje bi se trebalo dizajnirati prema takvim visokoohmskim zvucnicima bilo bi relativno ekonomicno i jednostavno .Momenat ekonomicnosti pojacala kod mene ima puno znacaja jer ja licno svoja pojacala ne gasim nikad !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ima neko podatke kolike su interne capacitivnosti GU-81 (m) u triodnom spoju?

nasao sam ove vrednosti

Capacitances:

Cinp= 28,5+/-3,5 pF

Cout= 22,5+/-2,5 pF

Cg1-Cg3= 4,5 +/- 1 pF

Ctransf.= 0,1 pF

?

please?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa o nekoj veliko ekonomicnosti cak i takvog malog SE OTL-a se bas i ne moze govorit. U smislu postotaka ona je tu negdi ka i kod SE OTL-a snage 20-ak vata ali je u apsolutnom iznosu svakako manja. Tako i taj mali OTL trosi preko 100W po kanalu da bi razvil svega nec malo vise od 4W po kanalu. Sasvin lipo se i on ugrije, ne doduse bas toliko ka i onaj veliki sa 5 babuski po kanalu ali se i toplina koju taj mali isijava itekako ositi. A i potrosnja na racunu bi se lipo ositila da je upaljen 24 ure na dan.Ovo je dobra informacija da postoje ljudi koji bi se upustili u premotavanje zvucnika na vecu omazu i imaju dovoljno strpljenja i mirnu ruku da to obave kako triba. Ja tu doduse ipak malo dvojim oko nabave tih vrlo tankih zica koje su za to potribne. A kako san usput nacul da su ti Philipsovi 800-omski zvucnici motani sa zicom sesterokutnog presjeka onda sam u jos vecoj sumnji da li se takva zica uopce igdi moze nac. To san doduse samo nacul i naravno da ne moren garantirat da li je informacija o takvoj zici u njima tocna a nekako mi nije bilo ni na kraj pameti da gren razvalit jednoga od njih da bin to ustanovil. To su oni legendarni Philipsovi AD9710AM do kojih san spletom nevirovatnih okolnosti dosal za neku smisnu cijenu. Prosli su naravno i oni moje dodatke (tretman glavne membrane i dodavanje jos jednog whizzer konusa od ljuske od jaja ali zicu im naravno nisan isal zagledat iz razumljivih razloga.Naravno, sira pojava takvih visokoomskih zvucnika (nazalost, jako malo virovatno od strane danasnje industrije) bi omogucila da podosta ljudi krene u izvedbu SE OTL-a za njih i tako manje vise rise svoj audio sistem zavavik. Pri tome ne mislin na one koji se odusevljavaju gladnim visepojasnim kutijama i tranzistorskim snagatorima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel ima neko podatke kolike su interne capacitivnosti GU-81 (m) u triodnom spoju?

nasao sam ove vrednosti

Capacitances:

Cinp= 28,5+/-3,5 pF

Cout= 22,5+/-2,5 pF

Cg1-Cg3= 4,5 +/- 1 pF

Ctransf.= 0,1 pF

?

please?

ZZZ Druze

Bez namere da ti kvarim volju oko nekog tvog projekta sa GU81M cevkom , ali eto nekih mojih losih iskustava sa njom bar kada je RF DIY u pitanju :

Pre svega ima losu direktno grejanu katodu napravljenu sa mnogo tankim zicama , koja cesto zna da se prekine ,tako da ostaje ponekada da radi ali samo na pola lampe , odnosno pola aktivne katode , ako pogledas originalni Ruski datasheet videces tamo da je deklarisana na samo 1000H rada , valjda je zato i tako jeftina ta cev , mnogo je jeftinija od njenih podnozja .

Licno mislim da ako ides na DIY nekog mega jakog SET pojacala ili sl. onda su staklene cevke iz Philips QB serije daleko kvalitetnije , tipa QB5/2000 , QB5/1750 , QB4 /1100 , QB3,5/750 , itd . Sa ovim cevkama imam odlicna iskustva u RF primeni , izuzetno su izdrzljive i dugotrajne .

Pozdrav !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolegioni Dobar Dan Svima !Osim sto se slazem sa time sto je kolegion sstrsat napisao u jednom prethodnom postu , prilazem jednu interesantnu semicu sa dosta lako nabavljivom Ruskom GK71 cevkom .Moje licno misljenje jeste da je ovakav high power SET jos i uslovno receno prihvatljiv za neki ozbiljan DIY iz vise razloga , donekle .Ali ipak cenim da za neki sobni SET ne treba ici na DIY sa max snagom vecom od nekih 15W/ch , sve zajedno sa naravno dobro uskladjenim i dovoljno osetljivim zvucnicima .Po mom misljenju vrh kvaliteta kod SET jeste ipak cevni OTL SET , ali je i on opet dosta zahtevan za DIY izradu , kako tehnicki tako i finansijski .

Vidim da se svi slazete da je 30-40W nerazumno za SE. Ipak nisam tako nerazuman da to ne moze da se promeni. Mada je ovaj GK71 interesantan i zabiljezen za dalje razmatranje.Kad vec radim ne bih se upustao u nesto sto nije sam vrh kvaliteta pa me interesuje predlog za max snagu od nekih 15W/ch.Zen je pitao za prostoriju i zvucnike. Prostor je priblizno 4,5m X 8,5 mada niko ne moze tvrditi da je to trajno resenje. Zvucnici su moja modifikacija Jubal L65 iz 75-e godine pa me je to navelo da pravim lampe. Sad je to potpuno druga kutija u kojoj je woofer 126A ostao sam u kutiji dimenzija kao stari L65. Na toj kutiji je horna sa LE5-5 a na horni je 077. A ako se to pokaze kao losa kombinacija moguce je da se sve dopuni sa nekim FR.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ DruzeBez namere da ti kvarim volju oko nekog tvog projekta sa GU81M cevkom , ali eto nekih mojih losih iskustava sa njom bar kada je RF DIY u pitanju :Pre svega ima losu direktno grejanu katodu napravljenu sa mnogo tankim zicama , koja cesto zna da se prekine ,tako da ostaje ponekada da radi ali samo na pola lampe , odnosno pola aktivne katode , ako pogledas originalni Ruski datasheet videces tamo da je deklarisana na samo 1000H rada , valjda je zato i tako jeftina ta cev , mnogo je jeftinija od njenih podnozja .Licno mislim da ako ides na DIY nekog mega jakog SET pojacala ili sl. onda su staklene cevke iz Philips QB serije daleko kvalitetnije , tipa QB5/2000 , QB5/1750 , QB4 /1100 , QB3,5/750 , itd . Sa ovim cevkama imam odlicna iskustva u RF primeni , izuzetno su izdrzljive i dugotrajne .Pozdrav !

dobro da si mi rekaoja sam je samo video onako izdaleka,nisam nesto zagledao katodu i drzace...a i to za 1000 sati, mozda je to u nekim drugim rezimima rada,deluje mi kao bas malo radnih sati...Ma bila mi je zanimljiva zbog relativno jednostavnog izlaznog trafoaza koji vec imam wasnerove lamelea i imam neke velike iskrine kondenzatore pa sam mislio to da upotrebimovako sad posle ovoga sto si rekao nisam siguran. :crying:.Nego zasto se tesko nalaze podnozija za GU-81m?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Scopeza te velike snage moras nabaviti recimo cevi iz serije DAsa njihovim spesificnim podnozijima...ove cevi su retke i nisu u rangu cena kao prosecne cevi vec skuplje.DA100DA250.za manje snage od oko 15WDA60.moram priznati da nisam imao prilike drzati u ruci ni jednu od ovih cevi(a sumnjam da ce se to desiti i u buducnosti...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

GU81 ka uostalom manje vise sve cijevi naminjene za profesionalnu upotribu, pogotovo one za vece snage pita jako veliku paznju oko napona grijanja. Za nju i hrpu drugih takvih cijevi je generalna preporuka da ni u kojem slucaju napon grijanja ne smi varirat vise od 5 % a jako je pozeljno da te varijacije budu i manje.U takvim uvitima traje godinama - apsolutno provirena informacija koja je dobivena od covika koji radi na odrzavanju jednog TV odasiljaca u Hr i koji ih se bas nije naminjal. Jednostavno zato ca nije bilo potribe godinama ih minjat. A tu su delale u 24-satnom dnevnom pogonu .... sa stabiliziranim grijanjem, naravno.Tako se u profesionalnoj tehniki pristupa lampama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...