Jump to content

LCR RIAA - sta, kako, da li, .....?


grau.

Preporučeni Komentari

Nema veze sa modom, postoji shema dela standarne opreme rezaca gde se lepo vidi i izracuna, Fo Cutt-off filtera.

koji Hz manje od 50KHz. Tako da nije nikakva misterija ni izmisljotina. Vec cinjenca i istina :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci da dodajemo nojmanovu nulu pri slusanju ploca rezanih na nojmanovom SAB 74B ali iskljucivo sa darlington verzijom lowpass filtera drugog reda, koji pocesto nije uljucivan posto je uticao na audiomaterijal?

 

Ja bih zaobisao tu pricu..

 

Ne kao verziju jedan ili dva, vec kao nesto krajnje nebitno za izradu riaa pretpojacavaca... slusanje ploca, 

 

Ako ga je i ukljucivao neki majstor, efekat ce samo biti izdignutije frekvencije preko 50khz...a to je daleko...van materijala zapisanog na ploci.

 

Meni su veci problem mobilni telefoni pri radu sa malim signalima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponavljam, ako si maher, imaš sem teorijkog i praktično znanje (u šta ne sumnjam), i ako imaš dvostepeno pojačalo realizovano pentodama u triodnom spoju sa RIAA korekcijom bilo kog tipa, i da ukupni gain bude oko/preko 50, imaš svu moju pažnju!!!

sto ne probate Bottlehead Seduction?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci da dodajemo nojmanovu nulu pri slusanju ploca rezanih na nojmanovom SAB 74B ali iskljucivo sa darlington verzijom lowpass filtera drugog reda, koji pocesto nije uljucivan posto je uticao na audiomaterijal?

 

Ja bih zaobisao tu pricu..

 

Ne kao verziju jedan ili dva, vec kao nesto krajnje nebitno za izradu riaa pretpojacavaca... slusanje ploca, 

 

Ako ga je i ukljucivao neki majstor, efekat ce samo biti izdignutije frekvencije preko 50khz...a to je daleko...van materijala zapisanog na ploci.

 

Meni su veci problem mobilni telefoni pri radu sa malim signalima...

Ne nema veze sa tim, promasena poenta...

Nijedna glava nece ici toliko visoko, jednostavno zbog ununutrasnjih parametarta induktivnosti kalema, kapacitivnosti kablova itd.

Cak ni MC.

Nije stvar u opsegu on prvenstveno zavisi od glave i kablova i terminacije I C i R. A takodje i od step up trafoa ako postoji u sistemu. Zbog toga ne treba ogranicavati preamp na silu posto ce to uraditi svi drugi moduli ispred njega.

Stvar je u fazi i potrebno je da bude sto manih poremecaja u samom preampu. i tu si razlike u fazi oko 30deg na 20KHz...

nije nista strasno :)

Ja sam to isprobao u praksi i po mom misljenu mnogo je bolje.

Izracunao, napravio, isprobao konkretnim slusanjem i izmerio.

.

evo mozda ovaj isecak i z knjige M. Jonesa moze da pomogne.

 

"Although RIAA record equalization is specified with only three time constants (3180 ms, 318 ms and 75 ms) this would imply a 6 dB/octave rising response at the fragile cutting head. Allen Wright6 points out that at the time of cutting, RIAA pre-emphasis cannot continue indefinitely and that a final time constant of 3.18ms is commonly added to prevent excessive amplitude at ultrasonic frequencies from damaging the (probably Neuman) cutting head. Unfortunately, the value of this time constant varies between cutting head manufacturers, and the less common Ortofon heads use a time constant nearer to 3.5 ms. Nevertheless, it seems reasonable to accept that an electrical 3.18 ms time constant has been deliberately added at the cutting stage in addition to the inevitable mechanical losses within the cutting heads themselves."

...

jos jedan podatak:

"Sometimes the Neumann implemantation is misinterpreted as if this RIAA-equalisation extends the frequency to 50kHz, but this is not the case. Albeit up to 50kHz are sometimes in the vinyl-signal. But Neumann and other manufacturers of cuttingamplifiers/cuttinglathes implemented a filter mostly at the input of the cutting-amp. This filter has in case of Ortofon 60kHz, early Neumann ́s had 30kHz and 50kHz, where up from the 60 ́s the Neumann ́s had only 50Khz. Scully or Westrex have low roll-off values of 20-30kHz. The filter was intended to prevent cutterhead-coils from brun-off, because the RIAA would otherwise be infinite amplified in the highs.

This filter, like all filters, affects the phase and the level, in the top bandwith. The chart shows the level is affected beginning with 10kHz rising over the end of controlled cutting freq. 18-25kHz resulting in +0db to +2db"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U redu. ono sto sam napomenuo Bottlehaed Seduction sam slusao u kit varijanti i vrlo lepo svira. U poredjenju sa onim Salasom sto je bio kod Vas na slusanju BS je slusljiviji iako jako slicnog zvuka i melodicnosti. Pri prelasku na Salas kao da sam presao na digitaliju ali se uvo nakon par sekuindi navikne. pri prelasku na BS kao da se izgubi deo ostrine ali moze da se slusa ceo dan. Preamp je dvostepeni sa pasivnom RIAA. Na netu sam nasao primer gde je covek stavljao skupe delove ali ne znam koliki je napredak.

http://www.diyaudioblog.com/2011/02/bottlehead-seduction-phono-pre-amp.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ

 

Masis poentu i skakuces iz floskule u parole.

Ne pricamo o igli vec o pojacavacu, niti o dramaticnim kapacitivnostima kablova.

 

Poenta je da li doticna nula(kao odgovor nekom imaginarnom polu), koja je mantrom proglasena treba da se ugradi u pojacavac ili ne. Da li to glava, kantilever i skalamerija koju kantilever nosi to moze da isprati je potpuno nebitno za pricu o karakteristikama pojacavaca. Oni rade svoj posao kako i koliko mogu. To je poenta daljeg prilagodjenja. A ne zadatak predpojacavaca koji dobija neki signal kojeg treba prostacki da pojaca, prefiltrira i dovede u zeljene oblike.

 

Nego da li to davljenje i ubacivanje reaktivnih komponenti utice na brzinu pojacavaca. Svi ti pojacavaci nesto tonu na preko 50khz, a ubacene i ubacuju se megahercne komponente...Ako mora, da se ugradi, ali ako ne mora, ako je mitcina u pitanju, cemu onda gusenje za preventivu.

 

Poenta je do koje mere i koliko bespotrebno daviti jednu komponentu sistema...ima valjda nesto dalje, sto bi moglo da odradi deo posla.

 

Odgovor je nejasan, na samo ovde, nego svuda, sta raditi sa takvim mitovima...ili glasinama 

 

Mislim, pojacavaju se i nizi signali, istina ne sa komponentama polarisanim da rade kao pojacavaci snage, sa disipacijama od par W, ali se za svaki mali signal otprilike zna sta se zeli.

 

P.S.

Posmatram problem pojacanja i obrade signala, citati iz mitoloskih knjiga mi ne pomazu nimalo, a ako meni ne pomazu, ne pomazu nikome.

 

Taj M jones je nabacao nekoliko pretpostavki da bi zakljucio da filteri pomeraju fazu..evo popadasmo u nesvest:) od zakljucka..Pa vec su ga fazno ispomerali...pri rezanju..

 

I naravno da je mali signal, to znamo i zelimo da ga pojacamo svaki put kada se smanji...

 

Tako da nabacane fraze samo prave konfuziju i pojava i nekih misticnih imena industrije zabave, nikako da se izdvoji mali signal za pojacanje...koji je osnovni problem...valjda zato sto je prost...pa kao takav suvoparan i kao takav, pomalo neisplatljiv.. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisi dobro shvatio - ne vredi, nema veze :)

Nije "davljenje" nego suprotno, otvaranje.

Nema veze sa propusnim opsegom - ima sa fazom.

Nije nikakav mit na kojem stalno, pogresno insistiras - jednostavno nemoguce je da inverzna karakteristika ide do u beskonacnost.

Naveo sam konkretne elektricne osobine glava za koje postoje podaci - ti si naknadno uveo mehanicke, kanteliver i ostalo.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stvari su jednostavne , bez potrebe za pisanjem desetine redova ...... sve je lako proveriti u papirima starostavnim , koji su manje vise bill app. manuals za industriju

 

kad je industrija uvela tu zadnju Neumann konstantu u cutting process , dali su preporuku da se ista uvede i u korektore reprodukcije , zarad  postovanja faza , nista drugo

 

ako je korektorski pojacavac dovoljno sirokog freq, odziva gore , onda mu je neophodno , ako nije ......... rezultat ce biti jos manje uvrtanje faze

 

svejedno - postojanje ili nepostojanje tog prostog RC clana u sistemu se cuje jedino u gramofonskom sistemu najvise klase , sve ispod toga je iluzorno i razmisljati o tome

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I pre nego sto je doslo do te preporuke, ta cinjenica je postojala u nekom obliku.

jednostavno nije moguce da inverzna ekvilizacija ide do u beskonacnost.

.

Vazno je to sto je Zen spomenuo - faze na krajevima spektra.

Po starom sistemu faze se razlikuju u pitanju su desetine stepeni, i upravo to dovodi do delaya izmedju HF i LF dela.

.

Cak suprotno, sleeve rate je bolji, zbog toga sto su upravo capacitivne komponente manje.

Ne dodaje se nikakav RC clan - samo se jednom C doda R.

.

Ma nije ni vazno, ali recimo u mom takozvanom sistemu, gde je skoro sve nakaradno, i to sigurno nije nikakva klasa, meni to deluje mnogo bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci ne pustati nista preko 50KHz, to je sustina. Sa korektim rolofom..

 

Bilo prirodno, da ne kazem po prirodi skromnih komponenata koje to i ne mogu, a ako mogu onda zauzdati vise frekvancije..

 

Faze su....da ne sirimo pricu, konkretno me je samo aspekt granicne frekvencije zanimao..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

nešto sam gledao, svašta-nešto ima:

http://silvercore.de/ubertrager/eingangsubertrager/

http://www.acoustic-dimension.com/index.htm

http://www.acoustic-dimension.com/index.htm

http://www.sacthailand.com/Transformer_LCR.html

http://www.intactaudio.com/ind.html

Hashimoto i Noguchi su 600 Ohm, Silvercore i Silk su 10K, Dave valja klot induktore, a ima i onaj Tango kad naleti.. ubivaju sa ciframa.. ima i Šolaja nešto tako, i Zen u najavi.. da namota neko, pa da se turi u modul.. ja ću da lemim :D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...