Jump to content

Magnetizator Alnico magneta


zeljkor

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 62
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

ajd prvo prekopajte Zemun

To i ja kazem. Pronalazenje gotove zavojnice bi bilo vise od pol posla. Ic trazit B-H krivulje pogodnog materijala koji bi dosal u obzir (nekakav toroid od libvanog zeljeza ili tako nesto) je virovatno jos daleko teza i mukotrpnija nego trazenje takvih podataka za trafo limove. A i u slucaju da se takvi podaci najdu, ki ce to namotat? Je da je to neka vrsta torioda ali cisto sumnjan da bi firme koje motaju toroidne trafe bile od volje da se love motanja necega takvoga. Kako tu triba ostvarit dovoljno veliku magnetnu indukciju a ne uletit u zasicenje jezgre onda je jasno da dolazi u obzir samo materijal sa poprilicno polegnutom B-H krivuljom. A ta nazalost ima relativno mali permabilitet tako da tu zavojnica mora imat podosta zavoja.Zato i izlazi potriba za prilicno visokim naponima, zavojnica sa puno zavoja ima i poprilican omski otpor pa za ostvarit potribnu struju magnetiziranja mora i napon bit znatan.Tako da bi daleko najbolje bilo tu spomenutu zavojnicu iz Zemuna ili neku slicnu nac, kupit, ukrast... :buehehe:Ta zavojnica je ovdi sve, ono elektronike ca triba za nju pogonit nije uopce problematicno i jednom kad se znaju parametri zavojnice nije nikakav problem kreirat taj sklop
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

naivno pitanje , jerbo mi se cini da sam tako nesto video na slikama na jednoj od linkovanih stranica - zar nije vazdusna spulna u pitanju ?dakle - lavor velicine , motano kao zvucnicka zavojnicasudeci po nacinu kako majstori pritiskaju magnet da ne poleti , cini mi se da je to bas taj smer - koji pri jednom polaritetu katapultira magnet u plafon .......dakle - ili tako - da se magnet strpa u sridu vazdusno motane spulne , ili magareca jezgra sa procepom da magnet moze stati u istito sa jezgrom mi nekako malo verovatno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jel vi pravite raketlu.. :buehehe:Mislim da se firma zvala magnet zemun, ali da ona vise ne postoji, i bavila se proizvodnjom magneta i magnenih tela.Nije prezivala tranziciju. Kuda je otisla oprema sam bog zna...velika steta....Sretno :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...cini mi se da je to bas taj smer - koji pri jednom polaritetu katapultira magnet u plafon ...

Pa jel vi pravite raketlu...

Teslino oružje prijatelju, jebeno veliki rail gun... :ninja:
Upravo me zvao kolega Vlada, spoljni saradnik na forumu, nije član ali nas stalno gleda...U Znači Zemunu je bila firma Ei feriti. Njen posao je preuzeo Institut za hemijske izvore struje (ako sam dobro upamtio), aka IHIS...Evo sajta http://www.magneti-feriti.co.rs/Ako će neko da se zanima, sve tamo piše, a verovatno ima i ko se razume u tematiku. Zahvaliću se Vladi u ime voruma :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni si u pravu. Jezgro je sam driver u sustini ako tako gledas stvari, zavojnica ide oko njega. To je moje vidjenje. Ako se mota kao toroid smernice polja idu kroz jezgro (toroida) i od magnecenja drivera nema nista. Jedino ako bi se jezgro prekinulo pa u prekid smestio driver.

naivno pitanje , jerbo mi se cini da sam tako nesto video na slikama na jednoj od linkovanih stranica - zar nije vazdusna spulna u pitanju ?dakle - lavor velicine , motano kao zvucnicka zavojnicasudeci po nacinu kako majstori pritiskaju magnet da ne poleti , cini mi se da je to bas taj smer - koji pri jednom polaritetu katapultira magnet u plafon .......dakle - ili tako - da se magnet strpa u sridu vazdusno motane spulne , ili magareca jezgra sa procepom da magnet moze stati u istito sa jezgrom mi nekako malo verovatno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo me zvao kolega Vlada, spoljni saradnik na forumu, nije član ali nas stalno gleda...U Znači Zemunu je bila firma Ei feriti. Njen posao je preuzeo Institut za hemijske izvore struje (ako sam dobro upamtio), aka IHIS...Evo sajta http://www.magneti-feriti.co.rs/Ako će neko da se zanima, sve tamo piše, a verovatno ima i ko se razume u tematiku. Zahvaliću se Vladi u ime voruma :)

Bookmarkovano.Hvala Pedja, hvala Vlado :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja imam par djunti ( sa sitnim nutom ) oznake (nesto kao ) 41K033TT , i bejah nasao svojevremeno k-ke i sta je u pitanjual' sad ne mogu da se ubijemprobacu googlam daljea moram da proverim oznaku , bar jos jednom ....... od garaze do racunara ima 15m , pa se zaboravi :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@sstr.da znam sta i kako treba, vec bi bilo napravljeno.. no kako sam duduk, a vremena zaista nemam da ucim u toj meri, neophodnoj da bih ostao ziv i tako nesto napravio, kacim se na tudje znanje, davsi od sebe sta mogu i umem - na taj nacin ucestvujuci.. da ne mislim da je tema postavljena sa ozbiljnom namerom i resenoscu da se sprava napravi, ne bih se javljao. I nemoj vise da me nerviras :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...stvari stoje ovako,kontakt sam našao nažalost čovek je umro pre 7. godina, u medjuvremenu je neki njegov prijatelj preuzeo ili otkupio mašine i one se sad nalaze u okolini Niša...sad jurim kontakt čoveka po imenu Vlasta, ovih dana javljam detalje i eventualni kontakt.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Covece, ako to uspes , spasices puno ljudi muke :) Ja sam jurio nesto na Institutu za fiziku ali mrka kapa. Ostaje jos ta poslednja opcija koju pominjes , ostalo se svodi na pravljenje uredjaja ili da se salje negde u okruzenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto sam ja nasao je da se kod vintage jedinica koristi uglavnom Alnico 5 i da magnetizaciona sila treba da bude minimalno 3000 oersteda (stara jedinica) ili 240KA/m.

Dobra referenca je : http://oersted.com/magnetizing.PDF

Osim sto sam takodje zemunac :) sretan sam vlasnik i jednih malo poznatih japanskih zvucnika JVC s-777. Ne trazite slike na netu, mislim da ih nema, slika uz ovaj post je iz original kataloga (1978 god).

Elem, drajveri su dual-koncetricni, a magneti su Alnico V, sto i pise na slici - tako da sam i ja veoma zainteresovan da im eventualno malo vratim snagu ako se ona tokom vremena istrosila. Zvucnici su kupljeni naravno polovni, tako da nemam nikakve informacije o prethodnoj amortizaciji ... pa zato ta sumlja ...

post-730-0-52892200-1330935587_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...