Jump to content

Horne DIY


neskor

Preporučeni Komentari

Kada smo kod horni da li neko ima nacrte za Altec 1505 horne? To je pravi zadatak a verujem da razbija kako radi.

jako tesko napraviti u domacoj radinosti. ima jedan stolar u engleskoj koji to radi i cena je vrlo razumna - oko 300 funti za par sa adapterima za razlicite dimenzije drajvera. mislim da je to isti covek koji je romyju pravio verziju sa 18 komora

За собу 4 х 3 то су превелике хорне.

svake horne su prevelike za 12m2. 3m na liniji usta horne - usi slusalaca su minimum, sto ce reci barem 5 metara dubine sobe.

@neskor, za yuichi nije problem, javi se pa cu ti na pp objasniti sta sam ja smisljao za yuichi 2'' grlo...Koliko se secam, na par mesta sam naisao na misljenje da yuichi prosto "umeskava" zvuk kompresionih za koje je primarno i bila pravljena - npr tad 4001 ili JBL 244\5\6\7 - to mi dunulo u glavu vise puta pitajuci se na koju foru ovi B&C kompresioni zvuce tako meko, skoro pa malo i zatvoreno na yuichi-jevoj 1" varijanti.Racunaj da je idealno (citaj - tesko ostvarivo) da kompresioni od 2" ide do 10khz (citiram Wayne Parham-a) i da je svakako neophodan stwiter, dok u varijanti sa 1" to ipak nije neohodno..

ne razumem, jel si skracivao hornu za vece grlo ili si samo pravio neki adapter sa 1" na 2" - u drugom slucaju si pogresio, nadam se da si svestan toga:)radijalne horne zaista proizvode efekat akustickog dampinga i zato ih TAD i JBL koriste na svojim drajverima. TAD ume da bude neslusljiv u neutralnim hornama koliko je ostar i hiperrezolutan.mislim da je taj parhamov zakljucak da moras da teras srednjetonac u horni tako visoko potpuno kontraproduktivan. tj mozda ima rezona za kratke waveguidove koji se sustinski ne ponasaju kao prava horna, kao sto su u ovim njegovim raznim pi zvucnicima koji imaju siru disperziju a manju impedansu talasa (ovo mozda nije sasvim precizno tumacenje, ne znam pravi termin za ovo). u pravoj horni bilo koji drajver koji pokriva 4-5 oktava izlazeci iz srednjeg u visi opseg ce imati jako osno usmerenje sto se bude penjao u vis i prakticno ces imati umesto lepog prostiranja zvuka 2 visoko usmerene zvucne ose iz svake horne.

visokotonac je JBL 077. Pitanje je : Kakvu mi hornu preporucujete za ovaj JBL

pa to je stara verzija 2405 - slot tweeter. ima u sebi hornicu tako da je besmisleno da ne kazem kontraproduktivno da muljas sa dodatnom hornom, ko zna kako bi to zvucalo. znaci nikakvu:). jedino sto bi mogao da ga rasturis i onda krenes u neku svoju avanturu sto je bezveze jer je to lep drajver ako ga odrezes dovoljno visoko (7k i vise).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 77
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

svake horne su prevelike za 12m2. 3m na liniji usta horne - usi slusalaca su minimum, sto ce reci barem 5 metara dubine sobe.

E ovo sam hteo da prokomentarišem tj potvrdim. Doduše ne za visokotonac nego transmission line za bass. Potrebno je jedno dva metra od otvora, da bi se bass čuo u punoj snazi. Još su moji zvučnici da kažemo mali. Ja ih slušam više iz blizine i tu što sam bliže više rade kao kompresiona.Vidim da ovde mnogi vole PA zvučnike, horne i slično za sobu, ali jbg oni nisu optimum. Zavisi i kakva je soba naravno.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A je li tko radio horne koje nisu za kompresione drivere. Mislim nešto tipa Oris u koje ljudi stavljaju Fostex ili Lowther drivere. Možda bi se i nekakav manji sonido snašao u tim okolnistima? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Horne su horne bez obzira da li su za kompresione drivere ili neke druge (midbas , bas ili kalota). Ja sam pravio Tractrix za Dynbaudio D54 , za njih pase i JBL LE5 i radi odlicno. Pitanje je samo da li je sve to optimalno zbog povratnog uticaja na zvucnicku jedinicu koja mozda i nije projktovana za takve uslove upotrebe ali je izvodljivo. I sam driver treba da ima odgovarajuce parametre da bi mogao da ima dobar odziv. Imas lepe programe hornresp , akabak pa mozes da se igras ako zelis.

A je li tko radio horne koje nisu za kompresione drivere. Mislim nešto tipa Oris u koje ljudi stavljaju Fostex ili Lowther drivere. Možda bi se i nekakav manji sonido snašao u tim okolnistima? :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Horne su horne bez obzira da li su za kompresione drivere ili neke druge (midbas , bas ili kalota). Ja sam pravio Tractrix za Dynbaudio D54 , za njih pase i JBL LE5 i radi odlicno. Pitanje je samo da li je sve to optimalno zbog povratnog uticaja na zvucnicku jedinicu koja mozda i nije projktovana za takve uslove upotrebe ali je izvodljivo. I sam driver treba da ima odgovarajuce parametre da bi mogao da ima dobar odziv. Imas lepe programe hornresp , akabak pa mozes da se igras ako zelis.

Zeljkor, kako ti izgleda taj Tractrix za LE5 [da li si mislio na LE5-5]. Da li imas crtez? Meni bi mozda sad trebala jedna horna za mid od 1000 do 6500Hz.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.....

ne razumem, jel si skracivao hornu za vece grlo ili si samo pravio neki adapter sa 1" na 2" - u drugom slucaju si pogresio, nadam se da si svestan toga:)

radijalne horne zaista proizvode efekat akustickog dampinga i zato ih TAD i JBL koriste na svojim drajverima. TAD ume da bude neslusljiv u neutralnim hornama koliko je ostar i hiperrezolutan.

mislim da je taj parhamov zakljucak da moras da teras srednjetonac u horni tako visoko potpuno kontraproduktivan. tj mozda ima rezona za kratke waveguidove koji se sustinski ne ponasaju kao prava horna, kao sto su u ovim njegovim raznim pi zvucnicima koji imaju siru disperziju a manju impedansu talasa (ovo mozda nije sasvim precizno tumacenje, ne znam pravi termin za ovo). u pravoj horni bilo koji drajver koji pokriva 4-5 oktava izlazeci iz srednjeg u visi opseg ce imati jako osno usmerenje sto se bude penjao u vis i prakticno ces imati umesto lepog prostiranja zvuka 2 visoko usmerene zvucne ose iz svake horne

.....

da si se javio na taj gluvi mobilni, verovatno bi znao :girl_devil:

elem, nisam nista budzio, pravio, odn posredovao za zvuchniac-a da napravi Yuichi 480FL za 1" .. trenutno su kod mene, zajedno sa njegovim B&C DE500 (naravno 1" kompresioni), upasovani sa EVoice-ima kojima sam povadio hornice..

pomenuo sam da sam bio na korak od pravljenja Yuichi 2" verzije - A290, koje sam nameravao da natakarim na neke starije JBL..nabavio nacrte i to u CAD-u, pomocu kojih bih mogao da obezbedim komplet 3D CNC izradu, izbunario jeftin izvor materijala (laminirana bukva za EU trziste), nasao ko ce da mi radi...i sve to da jako malo kosta. No, shvatio da za nabavku JBL ima dzigerica da mi na nos izadje - po 6-7kg po driveru + carina + neizvesnost oko ispravnosti + odgovarajuca 15"ica da ga podrzi i stwiter da popuni gore+ potpuna nepoznanica vezana za to kako to moze da zvuci, potpuno su me otreznili.. naravno, posle mesec i nesto jurnjave oko horni..

radijalne horne zaista proizvode efekat akustickog dampinga i zato ih TAD i JBL koriste na svojim drajverima. TAD ume da bude neslusljiv u neutralnim hornama koliko je ostar i hiperrezolutan - e na to sam mislio!

Parhama sam cimao oko trileme u koju sam u jednom trenutku zapao - ima li smisla praviti yuichi za 1.5" kompreisoni, obzirom na to da oni mogu ici nize od 1" i takodje vise od 2"... nabasao sam na amera koji je to radio - skalirao u CAD-u yuichi-jevu 2" - sve mere umanjio za 1/4 i na nju stavio besne JBL 1.5", vec sam zaboravio koje...prica je tekla u pravcu njegovog objasnjenja toga da 2'' driveri ne mogu kako treba da dobace do 10Khz, o bilo kojoj horni da se radi i da se u tom slucaju podrazmeva stwiter.. nesto slicno i kada su u pitanju 1.5" - granica nekih 13-14khz, dok je za 1" stwiter nepotreban.. iskopacu te poruke, pa cu ih prekopirati ovdi..

i tako..popravi mobilni :wild:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde imas sve na tu temu i jos par dobrih stvari:http://www.volvotreter.de/dl-section.htmInace Edgar je koristio LE5-2 sa Alnico , koji imaju veci magnetni flux od kasnijih feritnih a to ima pozitivni ulogu kada se ovakvi driveri koriste u horni.LE5-2 se moze naci ali ga ovde cene kao da je od zlata. Iz USA je opet pa skup transport :(

Zeljkor, kako ti izgleda taj Tractrix za LE5 [da li si mislio na LE5-5]. Da li imas crtez? Meni bi mozda sad trebala jedna horna za mid od 1000 do 6500Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 11 months later...

Pozdrav

upravo radim A-290 FL Hiperbolic Wood Horn ( Yuichi ),od tri različite vrste laminata . Za svaki par drugačiji materijal. Šper ploča, laminat od topolovih letvica i laminat od borovine.

Način izrade ove drvene horne koji je prikazan na www.geocities.jp po mom mišljenju je nemoguć, pa sam prvo napravio neka pomagala kako bih to izveo bezbedno i što je moguće tačnije. Ukoliko ima zainteresovanih da se upuste u sličnu avanturu mogu kasnije da opišem moje iskustvo oko svega u vezi sa izradom horne od drveta.

Nije mi namera da bilo koga odgovaram od ovakvog posla ali kažem za mene je ovo nešto najkomplikovanije što sam radio.

 

Na slici su delovi horne od topolovog laminata.

post-1268-0-62963100-1354618564_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav

mora da se izvinim, adresa koju sam dao u svom prvom postu nije potpuna i ne vodi do Yuichi's Audio Lab,

http://www.geocities.jp/arai401204/

 

Takođe, vreme ispisano na priloženim slikama nije tačno, čim izvadim baterije iz aparata zbog punjenja ono se poremeti, a ja zaboravim da namestim.

 

Hteo bih nešto da kažem o radu sa tiplovima za spajanje drveta. Svi preporučuju drvene tiplove umesto metalnih šrafova u radu sa drvetom kad su u pitanju HiFi kutije i sl.,ali kad se to izvede ovako kao što sam to ja uradio desiće se pre ili kasnije da će na tim mestima da budu mala uzdignuća bez obzira da li je finiš kitovanje i farbanje ili furnirannje. Zato tiplovi ne treba da prolaze celom dužinom bočnih stranica (ne treba da se vide).

 

Ono što mene muči a znam da na ovom forumu ima ljudi koji mogu da pomognu jeste kako da izvedem ugaonu bas hornu od kutije na slici. Prvo sam hteo da napravim neku repliku BW kutije, masivnu dobro ukrićenu bas refleks kutiju sa zakrivljenim stranicama i po dve dvanaestice u svakoj. Međutim ako već radim hornu za srednje voleo bih da bude horna i za duboke tonove. Ali, pošto mi matematika nije jaka strana a ništa slično nisam našao na internetu ( ugaonu hornu sa dva zv. od 30cm ) zamolio bih za pomoć.

Unutrašnje dimenzije kutije su visina 920mm, dubina 540mm, širina napred 440mm, širina nazad 160mm.

Treba da sviraju u prostoru od 110m kubnih.

Inače uradio sam i sve zakrivljene bočne stranice sa debljinom materijala od 30mm.

 

link opet nije valjao

editovano

ZM

post-1268-0-54122000-1354725668_thumb.jp

post-1268-0-87698800-1354725692_thumb.jp

post-1268-0-33750100-1354725716_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kakvu ugaonu hornu hoces? nije to bas maciji kasalj od projekta. mozda ti je za taj jauci koji si napravio bolje da ides na verziju jensen ultraflex ugaone kutije koja je nekakva preteca klasicnog onken kabineta a sljaka po istom principu. nisam video nacrt za 2 drajvera ali ne vidim zasto se ne bi moglo prilagoditi.

 

ovo:

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

yuichi je najlakse raditi na cnc-u .. pomagala koja je on koristio nisu dovoljno jasno prikazana. Koje kompr nameravas da koristis? Ukoliko ti nesto ne bude jasno, pisi mail Yuichi-ju, prilicno je ljubazan i spreman da pomogne - brzo odgovara

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav

hvala što ste tu da ispravite moje greške i pomažete da nađem najbolje rešenje za ugaonu hornu.

 

Slažem se da je na CNC glodalici najbolje i najpreciznije uraditi Yuichi drvenu hornu ali ko zna koliko to košta.

Ja sam za moju ručnu glodalicu uradio alat koji mi omogućava da izvedem isti posao dosta tačno.

Ono što mi je bio najbeći problem je kako da se zaštitim od eventualnog pucanja glodala. Obzirom da rotira sa 28 hiljada obrtaja a kvalitet glodala kod nas nije pouzdan napravio sam štitnik od cevi oko glodala koji je ujedno i "vodilica" za glodalicu kroz kanal u alatu.

U radu sa glodalicom je najbitnije da se poštuje smer kojim glodalo "napada" materijal.

 

Dopada mi se kako je rešena Jensen Ultraflex kutija.

 

Šta mislite o ovakvom rešenju za ugaonu hornu. Grlo horne (x1) bih znao da izračunam ( 50 posto od površine membrane), ali izlaz (x2) prema uglu sobe to neznam koliko treba da iznese.

 

 

post-1268-0-94011300-1354896866_thumb.jp

post-1268-0-13249500-1354896889_thumb.jp

post-1268-0-76758000-1354896911_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svaka čast za rešenje konstrukcije alata za 3D glodanje.

Glodalo obično puca : - kada je previše izvučeno iz stezne čaure (patrona),

  - kada je zatupljeno preko mere,

  - kada je prekomerno opterećeno bočnim otporom rezanju, zbog većeg preseka materijala koji uklanja,

  - kada motor nema dovoljno energije, kombinovano sa prethodnim faktorima.

Vidim da koristiš  BOSCH  500W koji inače ima kratku steznu čauru, a pritom je frezer jako izvučen napolje.

Trebao bi koristiti takozvane jednoperne frezere sa poluokruglim čelom, u maximalnoj brzini.

Frezer uvek treba biti vrlo oštar sa malo više podbrušenim leđnim uglom, naravno od tvrdog metala tj. vidije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav

hvala što ste tu da ispravite moje greške i pomažete da nađem najbolje rešenje za ugaonu hornu.

 

Slažem se da je na CNC glodalici najbolje i najpreciznije uraditi Yuichi drvenu hornu ali ko zna koliko to košta.

Ja sam za moju ručnu glodalicu uradio alat koji mi omogućava da izvedem isti posao dosta tačno.

Ono što mi je bio najbeći problem je kako da se zaštitim od eventualnog pucanja glodala. Obzirom da rotira sa 28 hiljada obrtaja a kvalitet glodala kod nas nije pouzdan napravio sam štitnik od cevi oko glodala koji je ujedno i "vodilica" za glodalicu kroz kanal u alatu.

U radu sa glodalicom je najbitnije da se poštuje smer kojim glodalo "napada" materijal.

 

Dopada mi se kako je rešena Jensen Ultraflex kutija.

 

Šta mislite o ovakvom rešenju za ugaonu hornu. Grlo horne (x1) bih znao da izračunam ( 50 posto od površine membrane), ali izlaz (x2) prema uglu sobe to neznam koliko treba da iznese.

  Ono šta ovde treba istaći i pohvaliti  iznad svega je sigurnost u radu ....sigurnost i samo sigurnost . Ipak je ovo hobi , u većini slučajeva sa frezerima rade ljudi kojima to nije posao . Sve što se radi može i da sačeka i danas i sutra i prekosutra , vreme nije problem .

Važno je da je onaj što radi siguran i u sebe i u alatku i onda nema problema .

PS 1 DODATNI alat nije loš kao ideja , stim da ima jednu manu .....može da se kopira samo jedan profil , tj za neki drugi treba ponovo raditi drugi profil .

  Takozvani  kopirni strug je relativno jednostavna naprava i omogućava da na osnovu jednog predmeta izradu potpuno istog u više primeraka .

PS 2 Ja se ne bih složio sa Leonardom povodom predloga o jednopernom nožu jer onda ima 50% manji učinak od dvopernog noža , koji može onda da radi i na manjim brzinama , tj sigurnijim .

Za ostalo se slažem .......dakle bez brzih i naglih pokreta i hvatati materijal po malo sa velikim strpljenjem .....srpljen spašen , što bi se reklo .

PS 3  ako se ima neki precizan manje više model za upotrebu na kopirnom strugu , mislim da se može naći i firma koja bi to uslužno uradila , bez da se ide na skupe pantografe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grešiš Rade, veliki broj obrtaja je zakon u radu sa vlaknastim materijalom kakav je drvo.

Jednoperna vidija ( Ø8 , šipka dužine 70 - 80mm ) ima i krutost i čvrstinu kada treba da radi malo više izvučena iz stezne čaure.

Jednoperac ima potpuno slobodan grudni ugao i vrlo lako se oslobađa obilne strugotine.

Na kraju krajeva kolega  za OTO oran može sam probati nekom prilikom, videće efekte.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grešiš Rade, veliki broj obrtaja je zakon u radu sa vlaknastim materijalom kakav je drvo.

Jednoperna vidija ( Ø8 , šipka dužine 70 - 80mm ) ima i krutost i čvrstinu kada treba da radi malo više izvučena iz stezne čaure.

Jednoperac ima potpuno slobodan grudni ugao i vrlo lako se oslobađa obilne strugotine.

Na kraju krajeva kolega  za OTO oran može sam probati nekom prilikom, videće efekte.

pa ti mislio da se sa Rad-om ceras? :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...