Jump to content

Douglas Self - Nauka i Subjektivnost u Audiu


BANAT

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 11
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Aktivni članovi u ovoj temi

Stvarno prvoklasan tekst. Trebalo bi ga učiniti obaveznim štivom za mnoge, posebno domaće, vlasnike "zlatnih ušiju". Tokom poslednjih desetak godina, toliko sam se naslušao baljezganja na temu zvuka, da mi je već odavno muka. Naravno da postoje razlike u zvuku između neka dva ili više uređaja, čim koriste različite topologije, biće i nužnih razlika, ali to nisu stvari magije, mistike i voodoo-a, nego tehnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo zanimljivog linka gde se moze iskusiti ponesto iz price o THD i osetljivosti sluha na njegov harmonijski sastav i fazne odnose:http://www.falstad.com/fourier/e-clip.htmlUkljuciti samo sinusni signal i podesiti frekvenciju (220 Hz recimo, kako bi smo mogli da cujemo i uticaj vrlo visokih harmonika) a na donje dve letvice podesavati nivo prisustva odredjenih harmonika, njihovih kombinacija i odnosa faza. Odmah je uocljivo da je ofanzivnije prisustvo 7. harmonika na -51dB nego 2. na cak -33dB. I ceo cirkus sa samo jednom sinusnom komponentom, a nema realnog instrumenta bez bar 10-ak sinusnih komponenti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo zanimljivog linka gde se moze iskusiti ponesto iz price o THD i osetljivosti sluha na njegov harmonijski sastav i fazne odnose:http://www.falstad.com/fourier/e-clip.htmlUkljuciti samo sinusni signal i podesiti frekvenciju (220 Hz recimo, kako bi smo mogli da cujemo i uticaj vrlo visokih harmonika) a na donje dve letvice podesavati nivo prisustva odredjenih harmonika, njihovih kombinacija i odnosa faza. Odmah je uocljivo da je ofanzivnije prisustvo 7. harmonika na -51dB nego 2. na cak -33dB. I ceo cirkus sa samo jednom sinusnom komponentom, a nema realnog instrumenta bez bar 10-ak sinusnih komponenti...

Vrlo zanimljivo, cuje se kako drugi harmonik "smekshava" zvuk.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sta je zakljucak na kraju? Da je svako pojacalo isto (dobro) koje ima dovoljno mali THD?

Odakle ti takva ideja ? :scratch_head: Osnovna ideja je da je cela stvar suvise slozena da bi se mogla iskazati samo THD brojem...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sta je zakljucak na kraju? Da je svako pojacalo isto (dobro) koje ima dovoljno mali THD?

Pre bih rekao da je preovladujuća teza da ako neki pojačavač zadovoljava navedene kriterijume oko THD, postoji dobra verovatnoća da će raditi korektno.

Naprosto imati mali THD nije dovoljno samo po sebi jer ostaje nejasno KAKO je dobijen. Grubo gledano, može biti da samo kolo ima inherentno mali THD pa mu je recimo 20 dB ukunog NFB dovoljno, a može biti da mu za iste brojke treba recimo 40 dB globalnog NFB, što je ipak 10 puta više.

I na kraju, ni to nije cela priča. U svom opisu patenta, Laverdine navodi da je globalni NFB čak jako dobra stvar, i da se ne treba mnogo uzdržavati, ali samo pod uslovom da je odziv u otvorenoj petlji (tj. bez ikakvog globalnog NFB) preko 20 kHz.

Lično smatram da ne bi trebalo prelaziti granicu od recimo 26 dB, ili 20:1, takođe pretpostavljajući da je odziv u otvorenoj petlji najmanje 30 kHz i da je THD u otvorenoj petlji manji od 0,5% 20 Hz-20 kHz. U projektu kojim se trenutno bavim, dobio sam THD 20-20.000 Hz 0,19% u čujnom rasponu bez globalne reakcije, a propusni opseg je 75 kHz pri 200W/4 Oma. Očigledno je da mi neće trebati više od 20 dB ukupne reakcije. Na četvrtkama nema efekata zvonjave (ringing), potpuno je stabilan čak i u prilino reaktivno opterećenje i zadovoljava po meni ključni parametar svakog audio pojačavača, ponaša se kao idealan naponski izvor, Daje 28,3Vrms u 8, 6, 4, pa čak i u 2 Oma (istina, sa oko 0,5V manjim naponom, ali poenta je, ne odustaje). To košta 4 para 2SC5200/2SA1943 izlaznih tranzistora po kanalu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem se u pojacala. Procitao sam tekst i slazem se sa svime sto se tice subjektivnih stvari, ali na kraju teksta fali zakljucak sta u stvari treba gledati.Npr, da li je pojacalo od 50 evra sa niskim THDom dobro ili lose?Kako se merenjem dokazuje da (li) je pojacalo u A klasi bolje od B ili AB, itdJa npr imam Sony TA-F530ES, a zainteresovao sam se za pravljenje sipijevog SF5 sa mosfetima, npr kako bih mogao izmeriti da li bih dobio nesto tim upgradeom (naravno, trebalo bi i pretpojacalo).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... sta u stvari treba gledati....

Jedino iz cega se gledanjem moze izvuci minimalno validan zakljucak su: sema i donekle konstrukcija, a i tada je potrebno posedovati znacajno znanje i iskustvo.Dakle, od gledanja, za vecinu, nema selameta. Valja slusati...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...