Jump to content

Zvucnicki Kablovi i Interkonekti


Mikorist

  

68 članovâ je glasalo

  1. 1. Da li cujete razliku u zvuku izmedju razlicitih kablova ?

    • Da
      43
    • Ne
      10
    • Nisam siguran
      2
    • Nekad da nekad ne
      12
    • Nekad sam cuo razliku
      1


Preporučeni Komentari

  • Odgovora 334
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

mozete svi da prddite i zvizdite ali ovo je alfa i omega za ovu temu (i ne samo ovu temu) :

Resistance is by far the most important specification of speaker wire.Low-resistance speaker wire allows more of the amplifier's power to energize the loudspeaker's voice coil.

A theoretically perfect wire has no resistance, capacitance, or inductance. The shorter a wire, the closer it comes to this, because resistance increases with the length of the conductor (except superconductors. The wire's resistance has the greatest effect on its performance.

najbolje je da kablovi imaju 0 oma otpor da su superprovodnici - i u zvucniku i van njih

posto nema takvih kablova (za sad) dovoljno mi je za pocetak i 0.0058 Ohm po metru za 2.96 mm² / AWG 12.5 / 147 :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

najbolje je da kablovi imaju 0 oma otpor da su superprovodnici - i u zvucniku i van njih posto nema takvih kablova (za sad) dovoljno mi je za pocetak i 0.0058 Ohm po metru za 2.96 mm² / AWG 12.5 / 147 :msn-rofl:

Ja sam zvucnickim kablovima onda j... kevu sa 0.000875 Ohma po noname metru.Razmisljao sam sta da napisem po njima pa da budu, onako, fensi? :wink2:KiM-ber I/HA8/MYX?B&Ber I/HA8/MYX?Hej, pa ovo i ne zvuci tako lose! A da ja udarim gravuru Blood&Brain na neki kabasti kablovski presek, napravim sajt za hajpovanje, lupim cenu koja gori usi i cekam da se neko upeca. Kontam, Fikusu je poslo za rukom...Btw, Miko otvarao sam cabasse. Na visokotoncu je debela kvalitetna zica i kleme onako muski stegnute. Kontaktus je vrlo ok.Kad me ne bude mrzelo da podpalim svajseraj, ipak cu da ga zaletujem za svaki slucaj.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isčitah sličnu temu "Kablovi", kao i ovu. Jasno je da će uvek postojati neslaganja na ovu temu iz prilično raznoraznih razloga.

Jedna stvar koja se tvrdi na ovom forumu meni lično nije u potpunosti jasna.

Tvrdi se da je konstrukcijom uređaja moguće kvalitet konekcije svesti na minimalnu razliku.

Tj. u tom slučaju maltene PTT kablovi mogu parirati npr. onima od nekoliko hiljada deviza, razlika će biti neznatna!

Da li se ovo odnosi i na Hi-End (HE) sprave, jer ako je tako, to npr. znači da uprkos kvalitetu kablova biće obezbeđena gotovo identična transparentnost sistema!?

Da bih bio jasniji, poslužiću se nekom analogijom (iako nezahvalno), ne možete zameriti vlasniku npr. nove BMW petice kada izjavi da je zadovoljan.

Zaista, radi se o proizvodu koji je gotovo u svim segmentima natprosečan. Ali to nije HE mašina, koliko god moćan bio.

Možete na njega staviti pneumatike predviđene za HE mašineriju poput Ferarija, Lamba ili Poršea, ali njihov potencijal ovaj BMW neće prepoznati do kraja.

Na pomenute HE modele zasigurno nećete stavljati kojekakve pneumatike već one koje idu u par sa "talentom" ovih mašina, u protivnom njihov talenat neće biti u potpunosti ispoljen, naprotiv, može doći do neugodnih iznenađenja.

Pneumatike namerno upoređujem sa kablovima u pokušaju da na iole prihvatljiv način pojasnim zašto smatram da je nemoguće konstruisati uređaj koji će biti istovremeno potpuno npr. transparentan i neosetljiv na kvalitet konekcije.

Ne postoji automobil iz HE klase koji svojom konstrukcijom može nadoknaditi razliku u klasi pneumatika, ili je bar svesti na zanemarljiv nivo.

Dobri kablovi mogu na prosečnim uređajima zvučati očajno ili neprimetno iz nadam se jasnih razloga.

Kablovi su sprave koje imaju niz karakteristika, nažalost i onih kontradiktornih, a to znači da je potreban kompromis (putem tehnike i tehnologije) u pomirenju istih (takav je nažalost svet tehnike bez izuzetaka). Koliko nas zna šta se dešava sa svim tim parametrima u dinamičkom smislu. Lično sam ponosan na svoj sistem upravo zbog njegove transparetnosti, odnosno svojstva da lako prepozna promene u bilo kom pravcu, pa bili to kablovi ili šta god drugo i to ne smatram njegovom konstrukcionom manom, naprotiv.

Primera samo radi, nakon ožičenja B&W Neotech kablom ultra-visoke čistoće i moja baba je mogla uočiti razliku, jer visokotonski drajver je isti na mom kao i na u ono doba najskupljem Boweru od 9.000 Funti.

Svaki sistem, tako i audio, čini niz komponenata koje moraju biti usklađene, zato smatram da na sprave koje komadno koštaju npr. po desetak hiljada neće ići UTP, kao ni (entry-level) pa bio to i najuvaženiji proizvođač kablova.

Siltech primera radi (nama astronomske) cene nije formirao samovolje radi, već zato što će na dovoljno sofisticiranim spravama biti razlika upravo jasno čujna i primetna.

Pomenuh Siltech jer od svih do sada odslušanih kada je u pitanju složen i ozbiljan muzički materijal to najbolje "rasčivija". Jednako iskustvo dele i poznanici audiofili, od kojih su neki članovi filharmonije te poseduju tzv apsolutan sluh uz nama verovatno nedostižno iskustvo sa slušanjem i sviranjem glazbe u izvornom smislu.

Nadam se da nećete zameriti na verovatno nezgrapnom načinu izlaganja i pokušaju da iznesem svoj stav u nadi da pojasnimo pomenutu konstrukcionu "determinantu", ali i značenje i važnost kablova u audio sistemu.

@not quite musical

džabe se ti prijatelju ovde trudiš sa objašnjenjima oko kablova. Neće ti u tome pomoći bilo kakvi argumenti ili primeri, jer ovo je pre svega DIY audio forum.

Dakle, sama ideja samogradnje je u osnovi začeta na smanjenju izdataka i štednji, što znači da je faktor „novac“ ovde jako bitan, ali nije to sve. Potrebno je

takođe da odabrani projekti budu na nivou izvodljivosti u sopstvenoj režiji.

Shodno tome, nijedan projekat u DIY zajednici nije primamljiv ako se ne može realizovati u prosečnoj radionici i ako uz to nije dovoljno jeftin. E sada pokušaj

da u ovakve zahteve smestiš bilo kakvu priču o kablovima (pogotovo sa kvalitetnijim srebrnim provodnicima), a kamoli skupe Siltech kablove koje si gore naveo

kao primer. Iza njih su godine istraživačkog rada i industrijski način proizvodnje, a njihovih provodnika nema u slobodnoj prodaji.

Zato se ovde na forumu po pitanju kablova pribegava alternativnim rešenjima („konstrukcija uređaja“, bafer, UTP kablovi) koja treba da zaobiđu gore pomenuta

ograničenja (cena, način proizvodnje) uz „prihvatljive“ zvučne rezultate. Nekima su to dovoljno prihvatljivi rezultati da bi tvrdili ono čemu se ti u početku svog posta

čudiš. A šta su to prihvatljivi rezultati? E, o tome može da se filozofira koliko god hoćeš, jer svako ima svoju prag prihvatljivosti i svoju percepciju kvalitetnog zvuka,

što znači da nema univerzalnog odgovora. Osim toga, probaj da naslutiš koliko je ljudi ovde stvarno bilo u prilici da u sopstvenom sistemu proba kvalitetnije Siltech

kablove (recimo iz Classic Anniversary serije) o kojima pričaš, i da na osnovu toga steknu neko mišljenje o uticaju kablova na zvučni kvalitet.

Nažalost moja iskustva nisu takva i zaista bih volio da poslušam-doživim takav sistem.

Vremenom ćeš uvideti da nikada nećeš ni čuti takav sistem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@not quite musical

džabe se ti prijatelju ovde trudiš sa objašnjenjima oko kablova. Neće ti u tome pomoći bilo kakvi argumenti ili primeri, jer ovo je pre svega DIY audio forum.

Dakle, sama ideja samogradnje je u osnovi začeta na smanjenju izdataka i štednji, što znači da je faktor „novac“ ovde jako bitan, ali nije to sve. Potrebno je

takođe da odabrani projekti budu na nivou izvodljivosti u sopstvenoj režiji.....

Pa ne bih mogao da se složim sa ovim zaključkom. DIYerima je cena mnogo manji problem nego nekome ko bi hteo da kupi gotovo. Dalje, kvalitet odabranih komponenata višestruko prevazilazi one korišćene u 95% brand uređaja. O zvuku ne bih pričao preterano. Ko je poslušao neko dobro napravljeno DIY pojačalo u dobrom sistemu, zna o čemu pričam.

U svoje zvučnike sam uložio do sada oko 500 evra, možda malo preko. Zvuk koji sam slušao na prošlom HiFi show-u... Nisam poželeo ništa. Možda one Spendor trosistemce ali oni i koštaju oko 10 000 ili tako nešto :)

Inače, naručio sam onu knjigu o kablovima koju je tebi Zen preporučio. Mogu se i srebrni kablovi napraviti bez većih problema. Koliko teško, videćemo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@First

lagana opaska .......... zacudio bi se kad bi znao koliko su neki ljudi ulozili para u svoje DIY kablove ......

ili mozda ne para , nego snalazenja ....... a gde materijal za iste kosta ihaj ako moras da ga kupis .

sta sad treba da turam nekome u nos da neki moj preamp uradjen pre 20 god. ima ground bus za svaki kanal od cistog srebra , i slicne kerefeke ?

jednostavno stalno propustas poentu - ono sto ja govorim sve vreme , kao i nekolicina ostalih , je - postoje kablovi koji moraju biti takvi kakvi moraju biti a sve ostalo je ekvilajzer .

dakle - kabl/provodnik/zica/izolator - jesu vazni .......... ali nisu vazni oni koje valjaju firme za debele pare .

mislim - naravno ne moras da se slozis ni sa mnom ni sa bilo kim - ali nemoj mi (ili nam , ako ukljucim i ostale koji dele moje iskustvo ) stavljati reci u usta koje nisam izgovorio

iznesi svoj stav , ali ne optuzuj nikoga ko ga ne deli

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@not quite musical

džabe se ti prijatelju ovde trudiš sa objašnjenjima oko kablova. Neće ti u tome pomoći bilo kakvi argumenti ili primeri, jer ovo je pre svega DIY audio forum.

Dakle, sama ideja samogradnje je u osnovi začeta na smanjenju izdataka i štednji, što znači da je faktor „novac“ ovde jako bitan, ali nije to sve. Potrebno je

takođe da odabrani projekti budu na nivou izvodljivosti u sopstvenoj režiji.

Shodno tome, nijedan projekat u DIY zajednici nije primamljiv ako se ne može realizovati u prosečnoj radionici i ako uz to nije dovoljno jeftin. E sada pokušaj

da u ovakve zahteve smestiš bilo kakvu priču o kablovima (pogotovo sa kvalitetnijim srebrnim provodnicima), a kamoli skupe Siltech kablove koje si gore naveo

kao primer. Iza njih su godine istraživačkog rada i industrijski način proizvodnje, a njihovih provodnika nema u slobodnoj prodaji.

Zato se ovde na forumu po pitanju kablova pribegava alternativnim rešenjima („konstrukcija uređaja“, bafer, UTP kablovi) koja treba da zaobiđu gore pomenuta

ograničenja (cena, način proizvodnje) uz „prihvatljive“ zvučne rezultate. Nekima su to dovoljno prihvatljivi rezultati da bi tvrdili ono čemu se ti u početku svog posta

čudiš. A šta su to prihvatljivi rezultati? E, o tome može da se filozofira koliko god hoćeš, jer svako ima svoju prag prihvatljivosti i svoju percepciju kvalitetnog zvuka,

što znači da nema univerzalnog odgovora. Osim toga, probaj da naslutiš koliko je ljudi ovde stvarno bilo u prilici da u sopstvenom sistemu proba kvalitetnije Siltech

kablove (recimo iz Classic Anniversary serije) o kojima pričaš, i da na osnovu toga steknu neko mišljenje o uticaju kablova na zvučni kvalitet.

Vremenom ćeš uvideti da nikada nećeš ni čuti takav sistem.

izvini, ali o cemu ti vise pricas?! sa koje li to strane meseca ili sunca shvatas realnost? zaista me problematika kablova ne interesuje - tehnicka strana - pitam te, koliko mislis da ima smisla insistirati na kablovima ukoliko pretpostavis da prosecan diy/ne-diy sistem iznese max 1000eur sa sve heklerajem? treba li da iko pomisli da je razumno dati npr 50-100eur za USB kabl za vezu izmedju PC i DAC-a, koji sve skupa staje skoror isto toliko? Da li ce 100-200 eur ulozenih u interkonekte doneti toliki pomak u zvuku umesto da se ulozi u bolji izvor ili amp? (ono "prosecan" podrazumeva obicno visegodisnje ulaganje..)

Molim te da mi oprostis sto se zadovoljavam "prihvatljivim" zvucnim rezultatima, stvarno ne znam kako cu sad da nastavim da zivim..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po cenu da odem još dalje u off moram da navedem jedan primer.

Yamamoto YS-500

Postavljena slika

Te kutije se sastoje iz dva basa (Eminence Deltalite II 2515 koji koštaju 300 evra par) i dva kompresiona drajvera (B&C DE500-8 koji koštaju 320 evra par). Crvena horna je u stvari radijalna horna sa zaobljenim ivicama. Projekti za takve se nalaze na Yuichi-jevom sajtu. Čak je i navedena rezna frekvencija (1200 Hz), a red skretnice se vidi na slici sa linka (6dB/o).

Znaš li koliko mi vremena treba da skontam istovetne vrednosti komponenata skretnice ? Možda sat vremena i to sa sve uključivanjem računara i pokretanjem windows-a (a, d'izvineš, u poslednje vreme nešto mi se sporo diže :rofl: ). Takve zvučnike napravim ujutro uz doručak.

Naravno, nikad ne bih mogao svojim rukama tako lepo da napravim drvenariju već bih to odneo stolaru. Znaš koliko bi me koštale ovakve komplet kutije ? 1500 evra (dodaj ili oduzmi koji evro).

Znaš koliko koštaju ove sa linka ? 7500 evra par.

U današnje vreme (a i bilo koje drugo vreme ftm), neke stvari uraditi sam ne znači biti džimrija ili škrtica, već znači - biti razuman :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pod uslovom da imaš gde sa kutijama od cirka 250 litara i da voleš open baffle, možemo sutra da ti ih napravimo, samo naruči komponente. Znam za stolara koji može lepo da napravi kutije, a da te ne odere (thanks to Željkor :) )Verziju ovoga sam predlagao Zenu pre nekoliko godina za forumski projekat zvučnika. Da se uzmu isti drajveri, a od Poljaka (autotech) su nabavljivi waveguide-ovi. Ništa jednostavnije za napraviti. No bilo bi to malo drugačije i sa dosta nižim rezom ali sad već nema veze :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo vec kod brand-iranih kablova.

http://www.anticable...m/products.html

:acute:

IMHO..... imam ih i prezadovoljan sam ! :guitarplayer:

Kako IC sa Eichmann Bullet plugs, kako sa zvucnickim kablom. :respect:

ja lepse kablove od ovih jos nisam vido

http://www.solidcore...cinchkabel.html

:acute:

Btw, ovo mi se zaista svidja ! :oke:

daj otvorite posebnu temu za ovo .... pocinje da mi se svidza ovaj projekat

Zaista , posebna tema ? :whistle2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...