Jump to content

Fotografija, foto aparati i dodatna oprema


revox

Preporučeni Komentari

Pa da, 83x optički zoom. 16MP na 6.17x4.55mm senzoru (1/2.3") Onda neko uzme i stvarnu žarišnu daljinu preračuna u odnosu na FF (full Frame) tj tzv 35mm i dobije da ovaj Nikon ima ekvivalent od 24-2000mm što zapravo i jeste tačno ali je beskoristan podatak jer je stvarnost da je u pitanju 4.3-357mm... (357mm je i dalje impresivna cifra!)

Ovakav trik sa malim senzorom se i ranije koristio, npr moj bivši a sada ćerin Canon SX50 HS takođe ima isti minijaturni senzor ali "samo" 50x optički zoom.

Zanimljivo je videti ovakve slike ali u stvarnosti je upravo problem sa ultimativnim kvalitetom fotografija koje su aparati sa ovako malim senzorom sposobni da ostvare... Konačni kvalitet slika je upravo bio i glavni razlog zašto sam se vratio u svet DSLR aparata. Inače, "tajna" sposobnosti da na primer ovoliko "približi" Mesec upravo se krije u veličini senzora, odnosno u širini vidnog polja koje manji senzor ima u odnosu na veći.... Manji senzor, manje vidno polje...

Suma summarum, kome treba ne baš preterano lagan (cca 900gr) i izuzetno versatilan aparat za putovanja (ima i GPS i wifi) sigurno neće pogrešiti ako je spreman da plati 75000 dinara... (Tehnomanija)

 

 

camera-sensor-size-25.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, crni said:

ja nešto razmišljam o sony alfa-5000 aparatu...šta misliš?

Pitanje je koliko para bi te u ovom trenutku koštala kupovina istog (nov kod Axelfoto košta 371€) i planiraš li u nekoj budućnosti kupovati dodatne objektive... Objektivi za Sony prvo nisu nešto preterano dostupni u Srbiji a ono što ima košta poprilično. Ličnih iskustava sa ovim aparatom nemam ali (ako ne grešim) moj Pentax K-S1 ima isti APS-C senzor (Sony) i koliko je do senzora, slike moraju biti fantastične. U pozitivnom smislu, bez sprdanja. Koliko vidim, aparat je baš lagan (ispod 300gr) pa cenim da ga možeš lagodno nositi gde god da kreneš... Uz to ima i GPS pa posle putešestvija imaš u exif fajlu podatak o lokaciji gde je slika snimljena. Ono što se meni malo ne dopada je upravo ta podržanost za eventualno proširenje mogućnosti aparata boljim odnosno objektivima sa većom žarišnom daljinom. Kod nas 18-200mm objektiv (Sony, nov) košta preko 190.000 dinara što je po meni van pameti. Nisam siguran šta Tamron i Sigma nude od objektiva za Sony mount u nekoj prihvatljivoj klasi cene... S jedne strane, aparati sa zamenljivim objektivom nude odličan kvalitet slika, ali s druge strane to izvodi operaciju na otvorenom novčaniku (bez obzira da li je mirrorless ili DSLR) dok recimo aparati kao što je Canon SX50 HS i gorespomenuti Nikon P900 i sve slično i između ova dva, za poprilično manje para nude izuzetnu fleksibilnost i osim inicijalnog troška za kupovinu, nema mnogo dodatnog troška, pogotovo ako se natrči na ponudu gde se uz aparat dobije i memorijska kartica i torbica.

Dakle, ako ćeš se zadovoljiti da ostaneš na kit objektivu (čisto usporedbe radi, ja sam više od 95% svih slika od cca 1400 okidanja koje sam napravio tokom putovanja po juropi odradio sa Sigma 17-50mm objektivom, tek nešto malo sam koristio 70-300mm) onda ja tu ne vidim problem. Ako planiraš da dokupiš neki objektiv u budućnosti, onda dobro promisli o potencijalnim troškovima koji bi te mogli čekati...

...

OT: Ja sam prešao na Pentax iz nekoliko razloga. Prvi je kvalitet slika. Drugi je univerzalan K-mount prihvat za objektive koji datira iz 1975 što broj potencijalno upotrebljivih objektiva povećava na neslućeno velike cifre a samim tim je i izbor ogroman, ponuda velika i cene korektne. Treći razlog je stabilizacija slike koja se nalazi u telu svakog modernog Pentaxa a ne u objektivu (kao na primer kod Canona) i naravno, faktor cene. Pentax već dugo vremena nudi više za manje novca. Ono što se svim Pentaxima može zameriti je nešto sporiji autofokus ali daleko od toga da je neupotrebljiv, naprosto, ima boljih i to je fakat.

Sony Alpha A5000 na žalost nema stabilizaciju u telu (Sony A500, DSLR aparat s druge strane to ima) pa je verovatno otud i visoka cena za objektive... To je u nekoj meri prepreka za upotrebu starijih manuelnih objektiva sa većom žarišnom daljinom bez stativa...

Može se na ovu temu do iznemoglosti, raspitaj se, promisli pa odluči. Kako god odlučiš, želim da budeš zadovoljan aparatom za koji se odlučiš ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, crni said:

mene kod ovih aparata malo odbija nedostatak optičkog tražila koji je meni neophodan u slučajevima jakog dnevnog svetla

U to nisam hteo da zalazim. Lično, nikada ne bih trošio novac na mirrorless. Ili DSLR ili kompakt prosumer. U mom slučaju, ovo je sve već i tako :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Elem, velika mana aparata kojima se odvaja objektiv... Meni je trebalo nekoliko puta da pregledam video dok nisam skontao ko je fotografu (turistu) skinuo objektiv.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oprema za RIO

http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/adXg9ZB_460sv.mp4

Mislio sam da fotografi imaju svoju opremu koju secaju na posao kad ono izgleda dodjes na posao pa istrebujes alatke.

-Alo Miko ,idem na tekmu, daj mi telac pa riblje oko a bice i neki vatromet, ...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

obrni okreni opet nekako idem ka onim buđolama od aparata-dslr

i opet nikon

e sad bih zamolio poznavaoce ako mogu da mi kažu šta je bolja kupovina, nikon d3200 sa vr II objektivom ili d3300 sa vr objektivom pošto su oba slične cene?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

D3300 je novija generacija. Youtube je pun usporednih testova... Nego... Onako kako ja razumem, D3200 bi bio sa novijom generacijom objektiva a D3300 sa starijom? :huh:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prešao sam se...radi se o istom aparatu sa novijim i starijim objektivom

pošto moja firma ima ugovor sa gigatronom, ovaj u gigatronu bih dobio za 49500din pa se pitam da li onaj u winwinu vredi 5500 din razlike zbog novijeg objektiva?

http://www.gigatronshop.com/digitalni_foto_aparati/nikon_d3300_crna__afp_1855_mm_vr-75233

http://www.winwin.rs/foto-oprema/digitalni-fotoaparati/set-digitalni-foto-aparat-nikon-d3300-crni-18-55mm-vr-ii-1188170.html

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa ne verujem da bih više ulagao pa mi se nekako čini da mi je bolje da odmah u startu imam bolji objektiv, ali ne znam koja je realno razlika između d3200 i d3300?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...