Jump to content

Dj.Nik u Open Baffle vodama


dj.nik

Preporučeni Komentari

Jel znaš nešto bliže, gde je ovaj salon?I kutijasti zvučnici bivaju skutijani na različite načine. Mislim da je dobar OB bolje rešenje od nekog brundavog muljavog basa. Po meni, ipak, ostaje pitanje verodostojnosti.

L'salon je stan, omanji, za demonstracije Hi-Fi uređaja, neposredno uz 'Korato' posl. prostor u centru. Pronaći ću detalje ako ovo ne otvara sliku :).Verodostojnost prvo treba juriti u izvoru zvuka. Zvučnik ionako greši možda i čitavih 3 ili 5 procenata čak!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle, neću osnivati klub mrzitelja OB-a, ali mislim da je velika smaračina uglaviti ga u prostor - ne zbog izgleda, nego zbog akustičkih prohteva, a krajnji rezultat je svakako pod sumnjom.

Za OB bez dileme treba veci prostor. Min. 1 metar od zida. Ako nemas veci prostor sigurno da neze zvucati dobro.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@beatgoeson Ono sto sam ja na kraju svih onih eksperimentisanja dobio je bilo daleko bolje nego ono sto si cuo kod mene. Ono stvarno nije bilo reprezentativno. :serbvidkakisicl0: Bas mi je krivo sto sam u startu stvorio averziju kod tebe. Siguran sam da ce drugi test, kada budes cuo neki stvarno dobar i razradjen projekat, sa korektnom amplifikacijom i izvorom, biti daleko uspesniji(eto na primer ovo sto DJnik radi)@djnikJako mi se svidja koncept i izgled kutija. Mislim da ces biti prezadovoljan kad sve skockas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas mi je krivo sto sam u startu stvorio averziju kod tebe.

Pa nije u pitanju ni averzija, niti je ono sviralo loše. Naime, još pre dolaska sam znao tvoje probleme sa projektom.Siguran sam da ima OB-a koji fantastično zvuče. Hoću samo da kažem da "tačkast" zvuk nije prirodan. Siguran sam da i kod najboljih OB sistema orgulje štekću - to je pitanje fizike, a ne drajvera ili konstrukcije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prednji i zadnji talas koji se dobrim delom poništavaju su vremenski razmaknuti.Zatim, treba velika snaga čak i za 2 basa od 15" u paraleli jer "odleti" jedno 12-13 dB tim poništavanjem prednjeg i zadnjeg talasa. (ali nejednako pa ima bregova i dolina u odzivu)Zatim je tu i pitanje veličine prostorije. Retko ko ima dovoljno veliku prostoriju za dobar, veliki OB. U koliko kvadrata bi trebao taj da svira, dj.nik?Nije mi baš jasna ni ta rezna freq. na 1 kHz između basova i coax jedinice (srednjetonca). Da nije greška?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...@djnikJako mi se svidja koncept i izgled kutija. Mislim da ces biti prezadovoljan kad sve skockas.

Hvala Chakija, i ja mislim da će tu biti puno lepe muzike :)

Prednji i zadnji talas koji se dobrim delom poništavaju su vremenski razmaknuti....Zatim je tu i pitanje veličine prostorije. Retko ko ima dovoljno veliku prostoriju za dobar, veliki OB. U koliko kvadrata bi trebao taj da svira, dj.nik?Nije mi baš jasna ni ta rezna freq. na 1 kHz između basova i coax jedinice (srednjetonca). Da nije greška?

Moj prostor je nešto 'ala studio' i recimo do nekih 35 kvadrata. Ovaj model je 'namenski' za manje prostore, od toga je skovano ime: 'Venue' pa iz toga izvedeno 'Venuette'. Simpatično. Rez na 1kHz je između kompresione i midbass jedinice. Sa donje strane nije 'sečen'' - samo prirodni 'roll-off' koji je negde na 80Hz. Neki suprobali i donji limit a onda brzo odustali, bolje je ovako.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mater mu, ocekivao sam da su 12ke pustene vislje, mozda i do 400Hz, s obzirom na maleni bafel u kome je Paudio osmica...al ko da je nesto znam :sarcastic_hand:

Čudno! I ja sam naivno pomislio da će neko nešto tu da računa, pa na osnovu toga da odredi širinu OB-a, pa kada smesti jedinice da izmeri odzive, pa na osnovu toga da se odrede rezne tačke, nagib filtera i EQ. Silly me. :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čestitam na projektu, preciznom radu i informativnim, ali lepim, fotkama :clapping: Da pitam: koje je ono cevno pojačalo koje se vidi pored zvučnika na prvoj stranici? Primetio bih interesantan dizajn i mišićave trafoe. Da li možda može i tema o njemu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prva fotka serijala o skretnici je 'pozajmljena' od konstruktora zvučnika, firme 'GR-Research'' sa prezentacije mislim na RMAF 2009. Ono plavo čudo je 'Dodd Audio' a kako se nalazi u Amerikama, prekidač je u pravom položaju. Ih, ' i tata bi sine...' :) Hvala Andrija, namera mi je bila da i mlađi imaju makar trunku korisog od ovog našeg dopisivanja ovde, deliće koje kad pročitaju i vizuelnodožive kasnije mogu s lakoćom da primene, da ne čupaju podatke 'klještima'.@BokiNemam ništa sproću da ti sve drajvere pozajmim na merenje, imam i dasaka viška, skoro sve skrojeno za grubu probu. A da zaključke ovde pod obavezno objaviš. Ja lično nisam voljan da sumnjam u nešto što je Danny Ritchie ponudio. V-2 je prikazan na više (značajnih) Hi-Fi izložbia na AudioCircle ima nekoliko tema o njemu. Kako radi A.Circle: proizvođači opreme plaćaju svoj kutak na forumu, stvaraju i objavljuju. Drugi tokomentarišu, daju svoje ocene i to je to. Može biti i namešteno, pet-šest prijatelja viču 'joj što je dobrooo!' ali obično je to kontra-produktivno, donosi više štete no koristi. Eto, imaš šansu da mi pomogneš, da prevarajića savatamo, a ja ću se sam izboriti za svoje đenge :).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Deder nakači šemu skretnice ovde da je vidimo! pretty please with a cherry on top.... :D

Šema je prilično jasna no vidiiš da su elementi okrenuti da se vrednosti ne čitaju. Sta bi prodavao da je i to dato :). Planova za gradnju vec ima 'for free' doduše sa manjom greškom Personal request only.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prva fotka serijala o skretnici je 'pozajmljena' od konstruktora zvučnika, firme 'GR-Research'' sa prezentacije mislim na RMAF 2009. Ono plavo čudo je 'Dodd Audio' a kako se nalazi u Amerikama, prekidač je u pravom položaju. Ih, ' i tata bi sine...' :) Hvala Andrija, namera mi je bila da i mlađi imaju makar trunku korisog od ovog našeg dopisivanja ovde, deliće koje kad pročitaju i vizuelnodožive kasnije mogu s lakoćom da primene, da ne čupaju podatke 'klještima'.@BokiNemam ništa sproću da ti sve drajvere pozajmim na merenje, imam i dasaka viška, skoro sve skrojeno za grubu probu. A da zaključke ovde pod obavezno objaviš. Ja lično nisam voljan da sumnjam u nešto što je Danny Ritchie ponudio. V-2 je prikazan na više (značajnih) Hi-Fi izložbia na AudioCircle ima nekoliko tema o njemu. Kako radi A.Circle: proizvođači opreme plaćaju svoj kutak na forumu, stvaraju i objavljuju. Drugi tokomentarišu, daju svoje ocene i to je to. Može biti i namešteno, pet-šest prijatelja viču 'joj što je dobrooo!' ali obično je to kontra-produktivno, donosi više štete no koristi. Eto, imaš šansu da mi pomogneš, da prevarajića savatamo, a ja ću se sam izboriti za svoje đenge :).

Hvala :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo sam bacio pogled na stranjski forum, šta piše čovek koji je najviše uticao da se odlučim za nabavku ovog kita. Interesantno je jer ovo može da se pretvori u puni pravi DIY projekat. Evo kako: umesto originalne skretnice koju je on još 'oplemenjvao' najskupljim bypass kondenzatorimateflon, zlato, ovo, ono. Jednostavno a izgleda bolje rešenje čak i jeftinije (!) je Behringer DCX 2496 aktivna skretnica. Bez prepravki i tweak-ovanja.Početnu reznu frekvenciju između kompresionog i midwoof u koaksialnom zvučniku znamo a može da padne i igranje s tim. - P.Audio koaksijalac sam nabavio kod nas, po nižoj ceni no u Amerikama.- Eminence 'Acoustinator N2012' takođe nabavljeni u EUropi, rekao bih povoljnije kada se transport gvožđa preko bare uračuna.- Planovi za gradnju drvenarije stoje za slobodni download.Ostaje jedino da neko od elektroničara ovde skroji 'plate amp' tj. subwoofer amp sa filterom / skretnicom za izdizanje sub područja i to je to. Neće to biti jeftin projekat nikada, ali mislim da ima smisla. A sigurno daleko vredniji od gotovih, fabričkih zvučnika po višestrukoj ceni. Kao što je u svoje vreme bio DIY 'Ariel' projekat. :drinks:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ostaje jedino da neko od elektroničara ovde skroji 'plate amp' tj. subwoofer amp sa filterom / skretnicom za izdizanje sub područja i to je to.

http://www.diyaudio.rs/topic/2854-aktivno-ludilo/page__view__findpost__p__57697Drugi projekat moram da dodam od kuće. Taj je još manje zahtevan, a baš je dizajniran za open baffle.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio.rs/topic/2854-aktivno-ludilo/page__view__findpost__p__57697Drugi projekat moram da dodam od kuće. Taj je još manje zahtevan, a baš je dizajniran za open baffle.

Sub amp treba da ima 'transfer function', znalci elektronike će to bolje rastumačiti a moje laičko: pojačalo ima veći gain na nižim frekvencijama - tamo gde je zvučnik već duboko u padu a manji gain na višim frekvencijama, otprilike kao inverzna kriva odziva woofer-a. Pa šetajuća, gde 'grbu' turiti :D. Takođe high pass filter na oko 20Hz da se spreči probijanje max ekskurzije membrane, što je u ovom 'extreme low' području vrlo lako.Beše li ti nabavio DCX?Edit: Hi-Pass je filter koji treba
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sub amp treba da ima 'transfer function', znalci elektronike će to bolje rastumačiti a moje laičko: pojačalo ima veći gain na nižim frekvencijama - tamo gde je zvučnik već duboko u padu a manji gain na višim frekvencijama, otprilike kao inverzna kriva odziva woofer-a. Pa šetajuća, gde 'grbu' turiti :D. Takođe high pass filter na oko 20Hz da se spreči probijanje max ekskurzije membrane, što je u ovom 'extreme low' području vrlo lako.Beše li ti nabavio DCX?Edit: Hi-Pass je filter koji treba

Kao što sam obećao :)Ja sam ovo sagradio, savršeno fino funkcioniše, low pass definitivno, a high pass sam zeznuo jer sam ubacio "zamenski" umesto VN10KM potpuno neodgovarajući pa mi je trandžo svaki put cvrkno, posle mi Sipi objasnio zašto je crklo. Kako stoji na šemi, sve treba da radi iz prve, frekvencije se mogu korigovati preračunavanjem, a sve kako radi je objašnjeno u pratećem tekstu..post-13-0-65066200-1298470916_thumb.jpgpost-13-0-36935300-1298470929_thumb.jpgpost-13-0-09620000-1298470942_thumb.jpgpost-13-0-85604500-1298470959_thumb.jpgInače, ja sam imao DCX3400 i dobro radi, ali nema ovu vrstu eq korekcije koju ima ova šema, dakle, nije za OB, mada, može da posluži za probe i ugađanje rezne frekvencije.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

može da posluži za probe i ugađanje rezne frekvencije.

Naravno, vrlo zgodno, i u ovom konkretnom slučaju.:good2:

...jer koliko mi se čini, ovde se ni ne zna gde treba da bude "susret" odziva srednjetonca i basova.

Pchelac je dobro procenio da bi moglo da bude oko 400 Hz (tj. sigurno nešto ispod toga), jer coax sa takvim T/S parametrima i na tabli te širine ima nagli pad odziva od oko 400 Hz, a na 300 Hz je već debelo u -xx dB.

Ili neka se meri odziv, pa da se zna tačna situacija, ili nabadanje rezne Behringerom, kao što je već i pomenuto.

Nadam se da ću makar čuti "Hvala!" za izračunatu približnu reznu frekvenciju (oko 300 Hz).:lol: Čisto da se ne krene od pominjanih "coax ima prirodni pad na 80 Hz", što nema veze sa životom u ovakvoj konfiguraciji.

dodatak: Po nekoj proceni, za basove u OB će trebati oko 10x više snage nego za srednjetonac. Znači sa 1 W na srednjem SPL 93 dB, i sa oko 10 W za basove SPL oko 93 dB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...