Jump to content

Dj.Nik u Open Baffle vodama


dj.nik

Preporučeni Komentari

Evo opisa projekta koji je postao moj izbor kada sam rešio da zaplivam vodama OB zvuka i zvučnika. Ovaj projekat nije

moja konstrukcija već kit komplet koje se naručuje i unapred napomenjem da za naše uslove poprilično košta. Ali, audio

je čudna boljka pa ... razumećete.

Osnovne ideje vodilje

Uvek sam 'kuburio' sa prostorom za slušanje pa je verovatno to razlog zašto su svi moji zvučnici bili relativno mali, male

siluete i zbog toga najčešće i malih drajvera. Bass jedinica je išla najviše do 8" npr. samogradnja sa Dynaudio 24W75,

Heybrook HB1 itd. Kao nedostatak ovakvih sistema može se navesti ograničena reprodukcija (količina pre svega) najnižeg

spektra zvuka. Kao prednost nad velikim zvučnicima, jasno stoji mnogo bolje projektovanje zvučne slike u prostoru - nema

neželjenih refleksija od velike prednje ploče. Navikao sam na 'monitorski' zvuk malih kutija i od toga nisam želeo da odustanem.

Slušam ja i veće kutije, moj (pred)poslednji uradak je bio TL projekat 'Ariel' - opet sa minimalnom prednjom pločom. To sam

tražio i kod OB projekata. Dopao mi se i izgledom i zvukom npr 'Gradient Revolution', naravno 'Linkwitz Orion' i slični...

Izbor

Pratio sam nekoliko rešenja samograditelja na velikom DIY-a ali svi su imali neke nedostatke ili jednostavno upotrebljeni elementi

ili više nisu uopšte bili nabavljivi ili ih jednostavno nema smisla nabavljati - transportni trošak 'pojede' eventualne kandidate. Na

komercijalnom tržištu opet jedno je dopadanje a drugo cenovna realnost. 'Orion' sa potrebnom aktivnom skretnicom i pojačalima

ide do oko $8.000,00. Mnogo. Previše.

Odluka

Čitajući i gledajući izveštaje sa nekih renomiranih Hi-Fi izložbi, na jednoj od njih, RMAF, spazih interesantan OB projekat, veoma lepo

ocenjen. Malo više detalja potražim i uverim se da se zaista radi o ozbiljnom projektu ali opet van neke moje 'granice', finansijski.

Sjajna postavka: dva 12" bass drajvera i to servo, sa sopstvenim (servo) pojačalima naravno, plus 12" koaksijalni drajver iz 'Pro' segmenta,

poznat, sve u OB i punoj dipol konstrukciji. Uff... Al' mlogo bato! A onda se pojavi mlađi brat, manji je, nije servo kontrolisan, al' simpatičan

i najbitnije, u zadatom cenovnom limitu. A moj izbor je:

Venuette ili V-2

(moš' se čita i kao 'fau dva', ko 'oće :D)

Da napomenem, za nestrpljive: Iako je gradnja započela negde u Avgustu prošle godine, zvučnik još nije završen. Spori Džo. I majstori.

Kratak opis sistema:

- 2x12" bass jedinica, 'pro' segment, u neobičnoj postavci, sa sopstvenim pojačalima 200W/4R i 'transfer' funkcijom za korekciju odziva

- 8" koaksijalni zvučnik sa 1" kompresionim drajverom, 'pro' segment. 105dB nominalno, lako se upošljava i sa 15W snage.

Nacrt kutije, još uvek ne završeno, nažalos(t) :blush:

post-9-0-43978200-1298211269_thumb.jpg post-9-0-33079700-1298211292_thumb.jpg

Svi elementi na gomilici, sem drvenarije

post-9-0-66046000-1298213005_thumb.jpg

Bass je 'Eminence' gitarski zvučnik

post-9-0-31652200-1298213262_thumb.jpg

Koaksijalac izgleda još lepše u prirodi. Na dodir vrlo neobičan materijal membrane

post-9-0-49118100-1298213468_thumb.jpg post-9-0-98671700-1298213482_thumb.jpg

Skretnica je od dobrih elemenata: Sonicap, Elna, Dale, Lynx ...

post-9-0-98972200-1298213703_thumb.jpg post-9-0-29957100-1298213726_thumb.jpg post-9-0-07079300-1298213740_thumb.jpg

Osnova konstrukcije je medijapan 19 mm sa 25mm spoljnim stranicama, moj izbor je bio 'američki orah',

nisam mogao da se natežem ima-nema, biće itd.. Korigovaćemo nijansu bajcom. To se trenutno čeka.

Slike pojačala (deo kita) - plate amp' sada smešten u svoju kutijicu.

post-9-0-29577000-1298214199_thumb.jpg

Prikaz osnovne konstrukcije, 'kičme' zvučnika.

Ovi elementi na slici su kasnije zamenjeni zbog greške u položaju otvora zvučnika.

post-9-0-82028400-1298214737_thumb.jpg post-9-0-45917100-1298214819_thumb.jpg

A ovo je moj i majstor Dejanov doprinos modernoj umetnosti:

post-9-0-06309100-1298215054_thumb.jpg

(To be contd... soon)

Detalj spajanja. Keksaricom. Nije ovo 'pod obavezno', ali kad je stolar stara škola, ne da drugačije.

Lepak svuda i po tri komaTa keksa, da ne mrdne slucajno. Pravi uglovi su obezbeđeni u startu.

post-9-0-53414300-1298217649_thumb.jpg

Sušenje do sutra ujutro pa nastavak. Zatim se dodaju spoljne stranice

i formira sekcija za bass jedinice. Njihov zadatak je područje do cca 150Hz

post-9-0-14441800-1298218264_thumb.jpg

Jutarnje sunce i fotka prvog gotovog okvira. Pre sastavljanja konstrukcije izbušene su rupe za prihvat zvučnika.

Korišćene su tzv 'trion' ili 'dvostruke matice' sa navojem za drvo spolja i mašinskim M6 navojem unutra.

post-9-0-77192600-1298218636_thumb.jpg

Gornja sekcija, nosač koaksijanog zvučnika. Dve ploče 19mm, zaobljenja nazad i više dodatnih

zavrtnjeva za smirivanje mogućih vibracija ploče.

post-9-0-37539800-1298219133_thumb.jpg post-9-0-05510500-1298219218_thumb.jpg

Detalj zaobljenja zadnje ivice. Ovo olakšava 'disanje' - protok vazduha oko zvučnika sa zadnje strane.

post-9-0-72460000-1298219335_thumb.jpg post-9-0-62713600-1298219463_thumb.jpg

Glavni majstor i oba vrha na sušenju

post-9-0-33241300-1298219692_thumb.jpg post-9-0-82788600-1298219711_thumb.jpg

Na drugoj slici se vide dodatni zavrtnji za čvrstinu ploče. Ovde se zvučnik

pričvršćuje 'vampir' maticama smeštenim sa unutrašnje strane, između ploča.

I izgled cele unutrašnje konstrukcije

post-9-0-02856900-1298220266_thumb.jpg post-9-0-87448600-1298220301_thumb.jpg

Imali smo i nadzornike radova a na red je došlo sečenje spoljnih stranica koje daju

čvrstinu sistemu. Ovo se može uraditi po volji i izboru graditelja: medijapan, puno drvo...

post-9-0-44785900-1298220993_thumb.jpg post-9-0-26583800-1298220806_thumb.jpg post-9-0-81059800-1298220918_thumb.jpg

Majstor demonstrira kako se popravlja furnir: Malo lepka i vruća pegla izvade greške.

Zaobljene ivice, navlažen medijapan radi lakšeg šmirglanja.

Vreme za

Beer

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To Djole! U pejzazu Grocke lepis crazy kocke ! :clap:

Joj kako prija tamo. A uz kajsiju tek... khm, votje naravno :Viannen_loungelizard:

Šta koristiš za modeliranje? (soft)

SketchUp, brzo se radi u njemu. Naravno on nije za tehnicki crtež ali brzi 3D i npr prikaz dimenzija, odličan.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Idi bre gde me nadje. :serbvidkakisicl0: Razmisljao sam o ovome i odustao. Jednom cu ti reci zbog cega, ali kad zavrsis. Prvo da cujem tvoje misljenje.Kad sam odustao od "V-2", poceo sam ovo od nule. Nadam se da cu uspeti da zavrsim pre nego se utopim u moru ne znanja. :Viannen_loungelizard: Jedno je sigurno, ti ces pre zavrsiti.

post-70-0-50170800-1298223083_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zdravo Scope,A ja 'tedo onomad kad si pominjao zvučnike da predložim nešto iz V serije od Danny-a, tebi je pristupačnije, transport icarina do ovde doobro ubiju volju. Naravno da me interesuju razlozi tvog odustajanja a ja ću se truditi da finalizujem ovo što pre.Osnovni sklop je već u nekom svom krajnjem izgledu, antracit siva (dobro ide sa šerpa plavom P.Audio coax-a :sarcastic_hand: ) a čekam toplije vreme da se još malo ošmirglaju spoljne strane i bajcuju/lakiraju i zalepe. Ovo što si započeo opako izgleda ali ja htedoh pobeći od kutija. Prosto ne mogu posle transmisione linije nazad u kompresiju. Pa velika snaga pojačala, pa kritično dampiranje pa... Kutija je to.:hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo što si započeo opako izgleda ali ja htedoh pobeći od kutija. Prosto ne mogu posle transmisione linije nazad u kompresiju. Pa velika snaga pojačala, pa kritično dampiranje pa... Kutija je to.:hi:

A bez kutije na tim malim tablama ti treba 10x više snage.:sarcastic_hand:Ili da ideš na nisku efikasnost kao što je urađena pasiva u stilu Jamo R909 (2x15" basovi). I opet treba vrlo snažno pojačalo. ili da ideš na table široke bar 2,5 m.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dj.Nik, znas kako se kaze "Tesko zabu u vodu naterati." - Tako i ti mene. I ako sam rekao kad zavrsis, pa cujem tvoje misljenje, evo zasto. Nekao nisam verovao u izbor drajvera. Ne toliko u basove koliko u visoke. Ali ja tu idem vise osecajem a gotovo nikako razumom jer nisam neki strucnjak. Tako da sad cekam tvoje misljenje. A moguce da onaj Super V bude na "sale". Sve je moguce.Za kutije sam izabrao ove drajvere:Tweeter -Scan-Speak [jos neznam koji]AE SpeakerMid - TD6MWoofer [2X] -TD10Za pojacalo i snagu ne brinem toliko. To bi trebalo da pokrije "Tumucumaque" pojacalo. Isto u DIY izvedbi, koji se radi. Sad pile moze da kaze "Jest, al' ga prvo zavrsi". :Viannen_loungelizard: U svakom slucaju pojacalo ce biti gotovo pre zvucnika racunajuci na moju brzinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A bez kutije na tim malim tablama ti treba 10x više snage.:sarcastic_hand:Ili da ideš na nisku efikasnost kao što je urađena pasiva u stilu Jamo R909 (2x15" basovi). I opet treba vrlo snažno pojačalo. ili da ideš na table široke bar 2,5 m.

Boki, naveo sam negde gore, P.Audio BM8-CXA koaksijalac je nekih 105 dB osetljivosti. Prirodni roll-off 8" mid drajvera je negde oko 80Hz.Sumnjam da nece dovoljno glasno da radi :) Donji spektar pune 2x12" u paraleli sa po 200W po kanalu (verovatno "D" klasa, kosta $130/kom)sa 'inverznom' krivom pojacanja (suprotno od krive po kojoj opada odziv zvucnika) i mislim da cu biti vrlo vrlo zadovoljan, pogotovu sa nezavisnomkontrolom glasnoce donjeg dela. Siroka tabla unosi razne 'bedastoce', ti mnogo bolje poznajes teoriju zvuka od mene. A evo najsvezijeg, Gaggi-jevog primera: ubi se co'ek da dobije kakvu-takvu zvucnu sliku razmestajuci daske, i zenu je iselio :). Za prednost uzanog zvucnika nema zamene. Gledao sam OB projekat sa big DIY gdese koriste Vifa P13WH008 (kod mene su 4 kom, najravniji i najpitomiji midbass nekada) Bio je na dasci od svega 19 cm. I tu ima formula ako cu jedobro interpretirati, da daska ne bi trebalo da bude sira od 1,5 puta precnik drajvera (zvucnika) tj, membrane jer tada nastaju ponistavanja itd itd...Mene je na ovo npr kupio izvestaj jednog od graditelja, koji je imao 'Elsinore' kutije, Australijski poznati kit, koje nisu mogle da lepo odsviraju bas unjegovom nepravilnom prostoru. Njegov komentar za V-2 je otprilike bio (da bash ne citiram) "The bass is Da Bomb!". Nadam se da nije prevaranat :).

Dj.Nik, znas kako se kaze "Tesko zabu u vodu naterati." - Tako i ti mene. I ako sam rekao kad zavrsis, pa cujem tvoje misljenje, evo zasto. Nekao nisam verovao u izbor drajvera. Ne toliko u basove koliko u visoke. Ali ja tu idem vise osecajem a gotovo nikako razumom jer nisam neki strucnjak. Tako da sad cekam tvoje misljenje. A moguce da onaj Super V bude na "sale". Sve je moguce.Za kutije sam izabrao ove drajvere:Tweeter -Scan-Speak [jos neznam koji]AE SpeakerMid - TD6MWoofer [2X] -TD10Za pojacalo i snagu ne brinem toliko. To bi trebalo da pokrije "Tumucumaque" pojacalo. Isto u DIY izvedbi, koji se radi. Sad pile moze da kaze "Jest, al' ga prvo zavrsi". :Viannen_loungelizard: U svakom slucaju pojacalo ce biti gotovo pre zvucnika racunajuci na moju brzinu.

Scope, u 'Ariel'-u jeste Scanspeak 2905/9500, odlican a mogu zamisliti naslednike 'Revelator' serije. Al' biju po ushima. Sto se P.Audio koaksijalaca tice, to su jako cenjeni drajveri, naravno bolji je 12" (BM12-CXA) plus preradjen, sa otvorenom komorom kompresionog je potpuno druga zverka, ne sumnjam da Danny zna sta radi. Skretnice za Usher, kompletna linija zvucnika za 'av123', sada igranje sa RAAL ribonom,mislim da je co'ek od zanata. I naravno, dobar je trgovac :). Cucemo, cucemo sve uskoro, ja se nadam :drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dj, u pravu si ti. Ja sam od V-2 odustao zbog onog PA 8". Poceo sam ovo drugo a sta ce biti na kraju ne znam.BM12CX38 je tezak 31 lbs, "cast frame, 4 inch voice coil, and 2 inch compression driver. It handles 600 watts RMS (woofer) and is 101 db efficient (in cabinets)."Audio Nirvana ga smatra za " best sounding speakers" koji su culi u 40g koliko su u biznisu sa FR. To ne moze biti problem.Sad cekam tvoje misljenje pa se mozda i predomislim.Mali problem sa Super-V bar za mene je sto kit sadrzi i pojacalo, koje ja bas i ne trebam. Osim onoga sto mi svira imam i jedno 15-20 modula u komponentama. Ne znam tacno ali broj je tu negde.

post-70-0-38535600-1298255853_thumb.jpg

post-70-0-42103200-1298255864_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DJ. Niche, ne bih da kvarim entuzijazam, ali kod PAudao coaxijalca je samo comress drajver (visokotonac) osetljivosti 105dB, midbas je 95dB... mada nije ni to malo, i verovatno moze da se lepo pokrene sa 15w...

Da, znam to, jos i moje izvinjenje, ne bih nikoga da dovodim u pogresno zakjucivanje. Ceo sistem je deklarisan kao 93dB osetljivosti.Malo je 'skresan' kompresioni drajver, malo se izgubi na skretnici ali 93dB je ihaha dovoljno. A govorimo o pogonu samo koaksialnog dela.Donji deo ima svojih 2x200W i istu deklarisanu osetljivost. Gore se uposljava F5, pa ce da svrati i neka svaja, paaa mozda jos kandidat(kinja)u obzirima dodje :D. Zelja mi ostade za 300B laNpom, kod mene su EL34 SE sa ~8W/4R pokretale 'Ariel', sasvim korektno. Ma ima da se poigram i na tu stranu! :D:drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, da ne kažu tamo neki kako nema umetnosti među švajserima :DNapolju opet promiče sneg, ništa lak i ostale radnje, ali zato može, šta? skretanje... :)Evo par slika o spajanju skretnice. Ovo zaista može da posluži kao dobar primer i to jeste dato na stranicama drugog (stranjskog)foruma kao 'sticky' tema kao pomoć kod sastavljanja skretnica. Malo ću pozajmiti slika, mislim da neće zamerati na tome, ali ću se potruditi da i prevedem neke zgodne napomene koje vredi poštovati. Kod sastavljanja bilo koje skretnice, bez obzira na projekat.Dakle kod ovog zvučnika skretnica je smeštena na vrh bass sekcije, blizu zvučnika koje filtrira. Prostor je relativno velik, nekih 22x19cm.Ovo je prostor za smeštaj skretnice, sasvim komotno. post-9-0-70450400-1298304720_thumb.jpgJa sam za podlogu skretnice iskoristio višak lamela laminatnog parketa. Boju neću navesti, kuvarska tajna! :D Odsečeno na dimenziju,odsečena 'klik' spojnica. Na papiru sam iscrtao položaj svakog elementa i obeležio gde će svaki element biti pričvršćen a pričvršćuje seplastičnim vezicama uz dodatak silikona i termo lepka kasnije. Na pločama su predviđena i mesta za šrafljenje na telo zvučnika. Pločiceizbušene i prefarbane crnim mat auto lakom. Ima ljudi koji su sa donje strane na svojoj podlozi skretnica kopali kanale kuda prolazi vezicamislim da ja to neću raditi već neku dovoljno elastičnu podlogu postaviti ispod. Raspored i nekoliko elemenata probno učvršćenih:post-9-0-86266800-1298305579_thumb.jpg post-9-0-94895700-1298305602_thumb.jpgJoš dve moje slike a zatim foto-strip sa detaljima lemljenja: post-9-0-30082500-1298306211_thumb.jpg post-9-0-85316700-1298306223_thumb.jpg** Ovo je prepisano sa drugog sajta, slobodni prevod by Dj sa engleskog **Evo bazičnog rasporeda elemenata skretnice. Kod sastavljanja, veoma bitno je što više razmaći kalemove jedan od drugoga. Velike pogotovu. Razmak od nekih desetak cm između njih smanjuje međusobni uticaj sasvim dovoljno. Kada takav razmeštaj nije mogućzbog fizičkih ograničenja, tada se kalemovi postavljaju tako da se strujne silnice presecaju pod pravim uglom. Raspored je najbolje planirati 'igranjem' sa elementima do postizanja optimalnog razmeštaja.Elementi skretnice generalno nisu 'usmereni' ali postoji izvesna razlika u provodljivosti jednog i drugog kraja, razlika će se čuti, pa je dobra navika a ne košta ništa, sve elemente postavljati u istom smeru. Neka to npr. bude slovna oznaka kondenzatora ili otprnika. Sve postavite da npr. idu kao tok signala, od ulaza ka izlazu. Isto vredi za kalemove: signal dovoditi uvek na istoj strani, nebitno kojoj.post-9-0-51821600-1298308631_thumb.jpgIzvode elemenata upresti međusobno i rasporediti da se mogu lepo pričvrstiti vezicama. Kada je sve na mestu počinje lemljenje. Ispodtežih elemenata (kalemovi) dodati i silikonsku pastu, providnu da ne kvari izgled. Ovo još smanjuje vibracije, one su ovde nepoželjne. post-9-0-14786000-1298308652_thumb.jpg post-9-0-65494900-1298308670_thumb.jpg post-9-0-18705800-1298308696_thumb.jpgKod lemljenja vodova uviti jedan oko drugog. Vod treba da izgleda kao da je od jedne žice. Ne praviti preplitanja ili 'omče' gde bi lem služio kao provodnik. Lem služi da spoji elemente u čvrstu vezu, ne da on bude veza. Jeste da. Zato prepričavam a ne slikam moj lem :rofl:Tamo gde je potrebno mesto za druge vodove, pustiti jedan izvod da 'štrči', kako bi se za njega uvili dalji vodovi. Ne upotrebljavati dodatne terminale, šrafove ili pločice za spajanje. Upotrebljeni (dobar) kabl gubi smisao ako je prekinut tinolom ili nekom legurom metala dodatogkonektora. Signal treba održati čistim koliko je moguće. Uz kit dolazi i potrebna žica. Pun profil i popriličan presek bakra. Pozitivni vod ka midwooferu - žica uvijena, ne zalemljena.post-9-0-92829200-1298312283_thumb.jpgJoš jedan detalj je važan: golu, neizolovanu bakarnu žicu treba zaštiti od spoljnjeg uticaja.Kod vraćanja negativnog voda, često je potrebno 'premostiti' povratne izvode sa elemenata kratkim komadima žice. To nije potrebno već se možedirektno pustiti komad žice od zvučnika nazad ka izvoru i usput 'nakačiti' elemente. Jednostavno treba zaseći izolaciju na bakarnom vodu malo razvućiizolaciju i na oslobođenom mestu uplesti zalemiti potrebni zvod. Uvek voditi računa da se površina bakra ne zaseče. Ako je potrebno, sa dva rezaosloboditi deo bakarne žice, nakon lemljenja malo navući izolaciju. Preko svega ide i termo skupljajuća traka. post-9-0-05231600-1298312932_thumb.jpg post-9-0-62638800-1298313159_thumb.jpgUsput treba pripremiti termo bužir traku, iseći na potrebne komade i ne zaboraviti - navući ih pre lemljenja, kasnije toneće biti moguće. Još par sličica do konačnog izgleda skretnica. post-9-0-46346300-1298313947_thumb.jpg post-9-0-46570400-1298313980_thumb.jpg post-9-0-33936400-1298314009_thumb.jpg Pokušavam da osmislim i poklopac koji će je zaštiti od prašine. Nabavio sam komad tamnog klirita te se nadam da ćuuz pomoć drugara koji znaju da rade s njim, uspeti da napravim da to bude pristojno izgledajuće.Beer time!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja je rezna frekvencija između srednjetonca i basova?Da li je neko radio akustička merenja tih sistema koji su prikazani kao gotovi?

Rezna freq. je na 1kHz. Mislim da se na Audio Circle nalaze objavljena i merenja. Al' previše reklame mu dajem(o) :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neobična je popularnost OB koncepta na ovom forumu, a i šire.Moja prva asocijacija je uvek - mrzi ga da pravi kutije. :sarcastic_hand: Jedini OB kiji sam čuo je Chakijin, ali je bio u nekom polu-nedovršenom stanju, sa konstatovanim manjkom još jednog bas drajvera. Za uložena sredstva to je zvučalo, inače, dosta dobro. Uz jednu primedbu - ako je dozvoljeno iz jednog kratkog slušnog iskustva praviti generalne zaključke. Kvalitet basa, koji se uvek ističe kao prednost koncepta, je pod velikom sumnjom, ako se mene pita. A mislim da sam nešto i čitao u tom smislu, onomad. Mislim na onaj "tačkasti" zvuk, koji, navodno, čini da kontrabas zvuči prirodnije. Ako ćemo filozofirati, iluzija prirodnosti nije isto što i prirodnost.Naime, desilo se da sam tada poneo snimak gde ima i crkvenih orgulja. One zvuče kao štektanje mitrOljeza! :character13: Mislim da fenomen delimičnog poništavanja zvuka sa prednje i zadnje strane membrane nije ravnomerno raspoređen po frekvencijama, pa se tako dešava da zvuk postane "šupljikav" - jednostavno, neki harmonici se čuju, a neki fale. Dakle, neću osnivati klub mrzitelja OB-a, ali mislim da je velika smaračina uglaviti ga u prostor - ne zbog izgleda, nego zbog akustičkih prohteva, a krajnji rezultat je svakako pod sumnjom.Već odavno sam hteo da napišem ovako nešto, izvinjavam se pokretaču teme što je upalo baš ovde (liči na neki hejt). :hi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neobična je popularnost OB koncepta na ovom forumu, a i šire.

Moja prva asocijacija je uvek - mrzi ga da pravi kutije. :sarcastic_hand:

Jedini OB kiji sam čuo je Chakijin, ali je bio u nekom polu-nedovršenom stanju, sa konstatovanim manjkom još jednog bas drajvera. Za uložena sredstva to je zvučalo, inače, dosta dobro.

Uz jednu primedbu - ako je dozvoljeno iz jednog kratkog slušnog iskustva praviti generalne zaključke. Kvalitet basa, koji se uvek ističe kao prednost koncepta, je pod velikom sumnjom, ako se mene pita. A mislim da sam nešto i čitao u tom smislu, onomad. Mislim na onaj "tačkasti" zvuk, koji, navodno, čini da kontrabas zvuči prirodnije. Ako ćemo filozofirati, iluzija prirodnosti nije isto što i prirodnost.

Naime, desilo se da sam tada poneo snimak gde ima i crkvenih orgulja. One zvuče kao štektanje mitrOljeza! :character13: Mislim da fenomen delimičnog poništavanja zvuka sa prednje i zadnje strane membrane nije ravnomerno raspoređen po frekvencijama, pa se tako dešava da zvuk postane "šupljikav" - jednostavno, neki harmonici se čuju, a neki fale.

Dakle, neću osnivati klub mrzitelja OB-a, ali mislim da je velika smaračina uglaviti ga u prostor - ne zbog izgleda, nego zbog akustičkih prohteva, a krajnji rezultat je svakako pod sumnjom.

Već odavno sam hteo da napišem ovako nešto, izvinjavam se pokretaču teme što je upalo baš ovde (liči na neki hejt). :hi:

a bas si mogao ovde http://www.diyaudio.rs/topic/3247-umro-bi-da-ne-probam-i-ovako/ :sarcastic_hand:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Misliš da nisam imao nameru? Već sam bio otvorio i prozor za komentar... :buehehe:

Reko' da ti ne kvarim. Pa sam odustao od otvaranja posebne teme, mislim da je previše pretenciozno. Pa eto DJ je žrtva, ali razumeće on da nije ništa lično, ni zlonamerno. :)

Uostalom, ni sam više nisam siguran da li je u pitanju ono - napravio kompresiju, pa pljuje po svemu ostalom. :dirol:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neobična je popularnost OB koncepta na ovom forumu, a i šire.Moja prva asocijacija je uvek - mrzi ga da pravi kutije. :sarcastic_hand: Jedini OB kiji sam čuo je Chakijin, ali je bio u nekom polu-nedovršenom stanju, sa konstatovanim manjkom još jednog bas drajvera. Za uložena sredstva to je zvučalo, inače, dosta dobro. Uz jednu primedbu - ako je dozvoljeno iz jednog kratkog slušnog iskustva praviti generalne zaključke. Kvalitet basa, koji se uvek ističe kao prednost koncepta, je pod velikom sumnjom, ako se mene pita. A mislim da sam nešto i čitao u tom smislu, onomad. Mislim na onaj "tačkasti" zvuk, koji, navodno, čini da kontrabas zvuči prirodnije. Ako ćemo filozofirati, iluzija prirodnosti nije isto što i prirodnost.Naime, desilo se da sam tada poneo snimak gde ima i crkvenih orgulja. One zvuče kao štektanje mitrOljeza! :character13: Mislim da fenomen delimičnog poništavanja zvuka sa prednje i zadnje strane membrane nije ravnomerno raspoređen po frekvencijama, pa se tako dešava da zvuk postane "šupljikav" - jednostavno, neki harmonici se čuju, a neki fale. Dakle, neću osnivati klub mrzitelja OB-a, ali mislim da je velika smaračina uglaviti ga u prostor - ne zbog izgleda, nego zbog akustičkih prohteva, a krajnji rezultat je svakako pod sumnjom.Već odavno sam hteo da napišem ovako nešto, izvinjavam se pokretaču teme što je upalo baš ovde (liči na neki hejt). :hi:

Ne Beats, ništa loše nisi mislio ni uradio! Ono prvo, 'mrzi ga da pravi kutijice' naprotiv, da samo znaš kakav lavirint sam sastavio u 'Ariel''-u, sa sve zakošenom unutrašnjom pregradom, sve urađeno isključivo frezom, nigde jednog jedinog zavrtnja u kutiji nema. 45 dana posle posla, 30.000 obrtaja bzzz. Kanala koliko hoćeš, sve se sklapakao lego kockice, jedno u drugo ide. Ah, nađoh i sličicu za prikaz: post-9-0-72207500-1298314827_thumb.gifOvo drugo, sam koncept. Ja sam čuo par OB zvučnika pre nego sam krenuo ovim putem. Tebi najbliže ima u N.Sadu salon sa 'Gradient' 'Revolution' zvučnicima. Smeštaj itd: jedino šta OB zaista zahteva jeste prostor od cca 1 metar od zida, da bi mogao da diše kako treba. OB u bass području ne puni sobu, ne zagušuje je kao klasični, kutijasti zvučnik. Daleko je pogodniji za slušanje čak i na vrlo visokim nivoima glasnoće. Ne mogu da komentarišem Chakijin testpokušaj, ali ja ne bih onako sastavljao OB, nikada. Zato sam krenuo putem bližim Linkwitz-ovim rešenjima, s time što npr. ja ne bih metalnu membranu Seas-a u srednjima pa neka košta koliko hoće. Papir i slično, da. OB daje velik zvuk. Nesputan u kutiji. Tako sam ga doživeo i nadam se da ću to imati i sa ovimzvučnicima. Ono što sam uspeo da pročitam, bez pardona ih poredi sa višestruko skupljim 'Linkwitz'-ovim 'Orionom' pa se usudi da kaže i da je bolji od njega.Hrabro je postaviti takvu tvrdnju a da to ne izazove čitav talas negodovanja, pogotovu što forum na kome je to izneto sačinjavaju proizvođači audio opreme kojipretpostavljam sa dovoljno autoriteta mogu pričati o nekom uređaju, zvučniku itd. Uh, samo mi povećavate želju da ga čujem a znam da će onda ostati estetski nedovršen, baš kao što nas tamo neki prikazuju. :D:drinks:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tebi najbliže ima u N.Sadu salon sa 'Gradient' 'Revolution' zvučnicima.

Jel znaš nešto bliže, gde je ovaj salon?

OB u bass području ne puni sobu, ne zagušuje je kao klasični, kutijasti zvučnik.

I kutijasti zvučnici bivaju skutijani na različite načine. Mislim da je dobar OB bolje rešenje od nekog brundavog muljavog basa. Po meni, ipak, ostaje pitanje verodostojnosti.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...