Jump to content

Ultimate Buffer


sp300b

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 67
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Prva Sipijeva sema je sasvim dovoljna za neke normalne potrebe (s tim sto otpore od 18K, u slucaju koriscenja 2SK170, treba povecati da bi Vds bio oko 15V) a za nize load impedanse i dugacke kablove nije lose duplirati jFetove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Evo i jednog buffera koji ja koristim vec duze vreme i radi vrlo dobro.mrzi me sadada saljem fotke rezultata FFT, SPL, output imp, delay, speedali ako mi verujete na rec sve je jako jako dobro da ne kazem izuzetno... i jako brzo.Kada se koristi neopterecen, to jest kada postoji samo opterecenje total pota ili ulaznog R sledeceg stepena(kao sto je na sch, 10K typ.), radi jako neutralno, nema isticanja ni parnih ni neprnih harmonika,medjutim ako se optereti sa 100 - 200 ili 600 ohma. FFT pokazuje "natural" raspor harmonika, kao sto je Hiraga opisao u svojim clancima razmatrjuci osnovu ove totpologije...Ja sam samo preradio u formu buffera, i dodao darlington umesto simple bjt(dobijaju se znacajno bolji rezultati...Ova koncepcija se pokazala odlicno i sa drugim jfetovima.Od milijardu topologijaova mi se pokazala najbolja od svih i to osetno.Io kroz svaki jfet je saRs = 10 oma Io = 4.3mA(to je neki minimum... Posle toga se ne menja previse nijedna karakteristika...)Rs = 4.7 oma Io = 6mARs = 3.3 oma Io = 6.55mAmoze se Io povecati i do 12mA po jedinici...koistio sam BL verziju jftova 2SK170ne mogu da tvrdim, ali cini mi se da za nijansu bolje radi sa 6.55mA?Nisam gaslusao samostalno vec samo u sistemu posle interstage transformatora a ispred preampa..off set reda desetak mV bez podesavanja, sa podesavanjem se moze tacno ugoditi na 0nema pregrevanja, rdi veoma stabilno posle nekoliko sekundipo isklucivanju i ukljucivanju nema klikova.10k Rgate regulise prousni opseg na visokim i ovde je koliko se secam oko par stotina KHznajbolji raspored harmonika se dobija sa 200 do 600 ohm Rload(nije na sch...).Moze se lako preraditi i na vece napone Usd za jfetna sch Usd je 11.3Va moze biti i veci recimo do 22V i Io oko 10-12 mAali promene su beznacajne....Sve vrednsti koje sam dao su izmerene direktno na realnom primerku...otpori 1%.Cheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

manje su struje kroz B i za ne tako malu nijansu to se bolje ponasa?(ja sam u izvedbi izostavio 100ohm R u darlington spoju...)inace bolje se ponasa i od sziklai spoja i od super pair-a i od diamond pair-aNA toj poziciji i u toj topologiji.10K Rgate je za niskooimpedantne izvore pre buffera, za vise impedantne moze da se oduzme vrednostizvora od 10K ustvari bilo bi pozeljno..Ajd videcu da posaljem krive rezultata....Ovo je optimalna konstrukcija ove topologije jer svakim usloznjavanjem i komplikovanjem,dodavanjem elemenata nista bitno se ne menja cak se dobijaju i losiji rezultati..Napravio sam i neke simulacije sa Vref za biasing sa AD797 sa potpuno cistim B naponimai nista nije bolje....Moza malo previse kristalno zvuci bez opterecenja,tacnije samo sa Rin next stage ili potom...cini mi se da bolje zvuci sa R opterecenjem od 200 do 600oma umesto R od 470K?.Nisam cak ni termicki spregao sekcije jfetova ni bjt-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa 200ohm Rload Uin = 2Vp-p-135db I harmonik-70db II harmonik-100db cca III harmoniknisam siguran za III, posle ima samo jos jeda manji parni i to je sveraspodela nije linearna vec logaritamska,...phaseshift skoro da i ne postojiizoblicenja skoro da i ne postojea uradicu i za sleve rate mislim da je preko 2000 us/Vali provericu....Isprobao sam i komplementarne jedinicei bjt i jfet i losije rade...jednostavno se sve izgubi, dubina protor i njfiniji detaljiMislim da samo rade SE topologije sa NE-komplementarnim elementima..Za potpunu izolaciju i ground barijerupotrebno je koristiti posebna galvanski odvojena napajanja za stage ispred trafoai stage iza trafoa, i isto to za svaki kanal posebno.4 posebna napajanja sa posebnim pripadajucim trafoimaiskljucivo sa CT-om.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

izgleda fancy u simulatoru , isto kao i 3 nepotrebno spucana jfeta u CCS :Viannen_loungelizard:isto kao sto se ja razmecem sa apsolutno nepotrebnom kolicinom ledovki po jednoj plocici :sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije nepotrebno, uopstejeste MOZDA nepotrebno ako se koristi sa infinite load-om.pa cak i sa vecim opteretnim opterecenjemALI sa realnim opterecenjem koje je ustvari mnogo manje to jest mnogo vece za uredjajitekako je potrebnoa i struje za BJT mora biti malo veca...i veoma se dobro se oseti razlika pri slusanju.uostalom nije slozeno i moze da se lako isprobaa bez da se ikom veruje na rec... :rolleyes: ostaje mi jos da isprobam delitelje napona sa umesto sa R kako je na schsa LED nizovimaza sada obicni Rbolje radi nego bilo sta drugo current mirror, zener, jfet source i td itd.ali nema vezecheers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...