Jump to content

Kvalitetan HDMI kabl


zocky

Preporučeni Komentari

Audiofili i razni kablovi je večna tema...Ni "videofili" nisu daleko od ispred pomenute priče. Želim da pomognem prijatelju da nabavi neki pristojan HDMI kabl da poveže BDP i HD LCD. Imam na raspolaganju par dana da pronađem "naj" žicu...Cena ne bi trebala da bude veća od 65-70 $ za 1m dužine kabla.Jel znate nešto provereno dobro na ovu temu?(Slobodno premeštanje teme u adekvatniji podforum)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Audiofili i razni kablovi je večna tema...

Kazi ti prijatelju da uzme na probu nekoliko razlicitih HDMI kablova i uradi blind test.Ako ne primeti razliku medju njima, neka kupi najjeftiniji.Ja sam uzeo prvi HDMI kabl koji mi je odgovaro po duzini (1.5m) i povezao komp i tv. Radi za sve pare (desetak eurona):sporty095_2: nemam primjedbi...Inace, kada je bila davno diskusija na fifiju na tu temu, jedan uvazeni clan nabaci nke aluzije pa mu ja napisem pp i covek mi lepo odgovori da je imao razne kablove od zvucnika do pojacala na probu i na kraju je ostavio najobiciniji PGP kabl jer se pokazao kao najbolji.P.S. Taj cika ima sistem od okvirno kojih 15-20kila evra...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sram ga bilo !

Postavljena slika

Sram ga bilo što ima to što ima, il' što piše jedno „javno“ a drugo „pp-ajno“...?

To što ima, to je njegovo i neka mu je (kao i svakom drugom, pa i Vama, svima) sva sreća u uživanju u istom, za jedan od mene više, da se nikad' ne izbriše...

E, ako sam, za ovo drugo, dobro shvatio, to ne volim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sram ga bilo što ima to što ima, il' što piše jedno „javno“ a drugo „pp-ajno“...?

Nisi shvatio. Covek je napravio vrlo jasnu aluziju na to da je kabl koji koristi smesno jeftin, ali ga niko nije ozbiljno shvatio.Sem mene.Ja sam menjao kablove od budjavog prtenog plavo belog telefonskog pa do licnastog od 12mm^2, i trudio se da cujem razliku. Ispostavilo se da sam gluv.P.S. Ucinilo mi se da veci presek donosi nesto malo kod klasike sa velikom dinamikom kada grune ceo orkestar ali ne mogu da se zakunem da nije autosugestija. NIsam imao asistenta da uradim blind test.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisi shvatio. Covek je napravio vrlo jasnu aluziju na to da je kabl koji koristi smesno jeftin, ali ga niko nije ozbiljno shvatio.Sem mene.Ja sam menjao kablove od budjavog prtenog plavo belog telefonskog pa do licnastog od 12mm^2, i trudio se da cujem razliku. Ispostavilo se da sam gluv.P.S. Ucinilo mi se da veci presek donosi nesto malo kod klasike sa velikom dinamikom kada grune ceo orkestar ali ne mogu da se zakunem da nije autosugestija. NIsam imao asistenta da uradim blind test.

Još bolje, drago mi je da sam pogrešio. Way to go! (za nepoznati guy!)...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije rađen slepi test ali jeste probano, razlika je očigledna, zbog toga se i javila ideja da se potraži nešto mimo ponude naših specijalizovanih trgovina.

Poređen je kabl koji je bio u kompletu sa uređajem (TV, BDP ili X-box - ne znam tačno) sa ne baš jevtinim Hama kablom (150 švajcarskih franaka).

Razlika je očigledna kod brzih pokreta u kadru, u prvom slučaju je on blago isprekidan a u drugom klizi kao sa filmske trake u bioskopu, ostali parametri slike - boja, kontrast, detalji u tamnim delovima slike - su takođe bolji sa Hamom.

Koliko sam ja shvatio iz pročitanog na net-u, za razliku od audio kablova kod HDMI je prisutna čista fizička kategorija kao što je propusni opseg. Iz tog ugla je sasvim jasno da ne može bilo koja struktura kabla da radi sa 340MHz što je prisutno u HD 1080p standardu.

Pominju se tu i neki certifikati 1.3a i najnoviji 1.4 kao i brzina prenosa od 10.2Gbps.

Potencijalno dobar kabl bi mogao da bude u našem omiljenom PCX dućanu ali, ni to nije baš jevtino da bi se zaletao i zbog toga sam ovde potražio savet, ako neko ima konkretnih iskustava i može da upre prstom na konkretnu žicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razlike u kablovima se odlicno cuju i vide. To sto neko u sistemu od 15k evra nije cuo razliku je problem sistema. Znam coveka koji iam sistem od jos vise para pa mu cd od 4k5 evra svira identicno kao ipod sa mp3Da li imaju neki linkovi o izradi hdmi kabla?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko sam ja shvatio iz pročitanog na net-u, za razliku od audio kablova kod HDMI je prisutna čista fizička kategorija kao što je propusni opseg. Iz tog ugla je sasvim jasno da ne može bilo koja struktura kabla da radi sa 340MHz što je prisutno u HD 1080p standardu.Pominju se tu i neki certifikati 1.3a i najnoviji 1.4 kao i brzina prenosa od 10.2Gbps.

Ako je to sto si napisao u pitanju, onda nije stvar u ceni i kvalitetu kabla, vec u tome da li je stvarno HDMI ili je falsifikat.Da karikiram, i paljenom zicom je bilo moguce povezati tv i antenu ali je slika bila puna snega. Standard je bio koaksijalac.Neko prodaje kabl koji nema propusni opseg koji se zahteva, a na kablu pise da je HDMI, sta reci nego - taraba!Naravno, to sto kod nas nema mehanizma koji ce da te stiti kao kupca kada ti uvale kosku, to je druga, pardon, prva prica.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razlike svakako postoje i među HDMI kablovima, mada ima mnogo onih koji bi kontrirali ovoj tvrdnji sa onom čuvenom pričom o tome da je to digitalni kabl i da su to samo nule i jedinice,... itd.Jedino je tačno da svi oni koji razliku ne mogu da vide i čuju, treba sebe da prištede dodatnog troška.Kada se govori o kvalitetu slike, priča je ista kao i sa hi-fi uređajima. Od kvaliteta komponenti zavisi da li se mogu čuti (videti) promene koje donose bolji kablovi. Nije svaki TV panel samo zato što je Full HD (1080p) u stanju da prikaže sve one informacije koje u signalu postoje. Jedna od stvari je recimo gradacija nijansi koja je vrlo bitna za kvalitet slike,ali po tom pitanju različiti modeli televizora pokazuju i različite sposobnosti. Kod trenutno aktuelnih modela postoje oni koji imaju mogućnos da prikažu 4096, 5120, ili 6144 nijansi, a kod nešto starijih (2-3 godine) ova vrednost je i duplo manja.Takođe ne mogu svi Full HD televizori prikazati istu gamu boja, niti imaju kvalitet procesora i panel koji bi to omogućio, a o nivou kontrasta, osvetljenja i dubini crnih tonova da i ne govorimo.Televizori i video uređaji se razlikuju i po nivou prisutnog šuma u slici, ali i po mnogim drugim tehničkim mogućnostima.Podrazumeva se da je i veličina panela u igri, jer će se na većem ekranu i sa manjeg rastojanja sve ovo navedeno lakše uočiti. Zbog svega toga bi dobro bilo da iskustva oko uticaja HDMI kablovana kvalitet slike prati informacija o modelu televizora i veličini dijagonale, ili u prevodu nebi trebalo uzimati za ozbiljno one koji nisu uočili promene u kvalitetu slike na nekom 32 inčnom LCD-u sa tehnologijom od pre par godina, a i tada je bio u osnovnoj cenovnoj kategoriji. Priča je ipak malo složenija.Nadam se da nije potrebno podsećati da HDMI kablovi osim signala za sliku prenose i višekanalni ton, i da nije neophodno obrazlagati da kvalitet HDMI kablova može uticati i na kvalitet zvuka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Podrazumeva se da je i veličina panela u igri, jer će se na većem ekranu i sa manjeg rastojanja sve ovo navedeno lakše uočiti. Zbog svega toga bi dobro bilo da iskustva oko uticaja HDMI kablova

na kvalitet slike prati informacija o modelu televizora i veličini dijagonale, ili u prevodu nebi trebalo uzimati za ozbiljno one koji nisu uočili promene u kvalitetu slike na nekom 32 inčnom LCD-u

sa tehnologijom od pre par godina, a i tada je bio u osnovnoj cenovnoj kategoriji. Priča je ipak malo složenija.

Nadam se da nije potrebno podsećati da HDMI kablovi osim signala za sliku prenose i višekanalni ton, i da nije neophodno obrazlagati da kvalitet HDMI kablova može uticati i na kvalitet zvuka.

U ovom slučaju je reč o LG 42LH7000. Ja nisam imao prilike na duže da gledam bolji LCD od ovog.

Prijatelj je imao prilike da slika presek kabla u prodavnici gde je ova Hama kupljena.

Na slici su tri različita kabla, predmetni je na vrhu slike:

Postavljena slika

Na prvi pogled nije neka drastična razlika u konstrukciji :)

Evo i druge strane kabla gde se vide konektori:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zocky

Da se nebi pogrešno razumeli, samo sam pokušao da objasnim zašto ima smisla uložiti u bolji HDMI kabl. Razlike postoje, ali to treba imati i na čemu videti i čuti.

Nisam imao nameru da se ovde bavim procenom kvaliteta televizora, već samo da navedem moguće razloge zašto se razlike među kablovima kod nekih korisnika teško ili uopšte ne primećuju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...