Jump to content

B.S.B.I.T.


stein

Preporučeni Komentari

Ovo je projekat a 'la sasvim slučajno... U procesu sređivanja novog krova, izolacije pa i slušaonice, palo mi na pamet da dogradnjom novog nivoa poda dobijam ne samo ravnu ploču za pod i termičku i zvučnu izolaciju, već i jednu lepu veeeeeliku kutiju... 6.5 x 3.7 metara na 30cm... 7215 litara kutija... valjda će da bude dovoljno za dva 12" basa? :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 105
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Još nam u kombinaciji fali cheda sa najvišim kutijama... a sasvim slučajno, sa onim malim fostexima koje i ja imam :)

Hm.....kako ubediti lepsu polovinu da nem treba veliki subwoofer: Kuca, krov, pod, izolacija..(samo da joj ne padne na pamet da bi mogli ugraditi i podno grejanje, pa bi subwoofer bio out)!! :P btw, svaka cast... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hm.....kako ubediti lepsu polovinu da nem treba veliki subwoofer: Kuca, krov, pod, izolacija..(samo da joj ne padne na pamet da bi mogli ugraditi i podno grejanje, pa bi subwoofer bio out)!! :P btw, svaka cast... :)

Pa to je vrlo jednostavno. Kazes joj da si krenuo sa idejom da joj napravis veliki garderober,ogledalo za taoletu i takve slicne strvari,ali da te majstori nisu razumeli i ispalo to sto je ispalo.Naravoucenije: Sa lepsom polovinom je lako,samo ako je doista polovina :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to je vrlo jednostavno. Kazes joj da si krenuo sa idejom da joj napravis veliki garderober,ogledalo za taoletu i takve slicne strvari,ali da te majstori nisu razumeli i ispalo to sto je ispalo.Naravoucenije: Sa lepsom polovinom je lako,samo ako je doista polovina :P

Ah, nemam ja takvih problema. Muškarac (suprug, muž) može da uradi sve što želi, ali samo pod uslovom da ubedi suprugu da je to zapravo bila njena ideja :)Elem, da razjasnim malo onima koji nisu u toku...Kada smo kupili kuću (45m2 na kredit, 10 godina, još sedam smo podstanari kod banke) ispostavilo se da je kuća građena u dve faze i kada smo mi kupili kuću, odlučili smo da dogradimo dnevnu sobu i hodnik. "Stari" deo kuće je pod krovom sastavljen tako da u sredini leži betonska greda (venac prvosagrađenog dela) i štrči nekih 30cm iznad nivoa tavanice. Adaptacija koja se trenutno izvodi podrazumeva izvedbu novog krova, postavljanje izolacije i opremanje i pripremu potkrovlja za boravak. Novi deo (dnevna soba i hodnik) su podignuti još nekih 30cm iznad spomenutog starog venca da se kuća ne "raspuza"... Dakle, nakon što su tesari i zidari s većeg obavili svoj deo posla, ostao sam suočen sa komadinom betona koja mi smeta na sredini kuće, kako god pogledam... Odlučio sam da je najbolje podići nivo poda na jednoj strani a drugu samo iznivelisati sa nekih 5cm izolacije i 2-3cm podne obloge (iverica + laminat)... Zvučne kutije (elektrostati) su reda visine 190cm (otprilike) i oprema će se moći poslagati na deo koji ostaje niže, a prostor za sedenje i slušanje muzike će biti na nivelisanom, tj podignutom delu. Pošto ove radove izvodim sam i imam sav potreban alat i mašine, ne košta me ništa ili skoro ništa da malo vremena posvetim izradi dva nosača zvučnika koje imam od ranije. Reč je o Blaupunktovim GTV1200 12" basovima, originalno zamišljenim za upotrebu kolima. Znam da se "čistuncima" već sam ideja o upotrebi automobilskih zvučnika neće učiniti dobrom, ali moram priznati da sam i ja bio potpuno šokiran kada sam kod prijatelja čuo kako jedan par radi u hi-fi sistemu. Inače, većina takvih auto-zvučnika lupa, lupeta i brlja sve u šesnaest, ali nakon što sam ove probao kod sebe (tačnije, samo jedan u kutiji koju sam napravio) oduševilo me je kako je zvučnik ne samo osetljiv nego i precizan i čist, štaviše, do sada najčistiji subwoofer bas zvučnik koji sam do sada čuo. U svakom slučaju, ima potencijala, a šta će da bude, čuće se...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Biće da sam našao mesto za smeštaj. Od nekoliko rešenja koja su mi pala na pamet, izabrao sam jedno jednostavno. Na gornju ploču (iverica 18mm) sa donje strane sam dodao jedan lep komad mediapana od 25mm da mi se ne treska u blizini samih drajvera, odradio merkanje, crtkanje, buškanje, reckanje, lepkanje, stezanje i otprilike sada to izgleda ovako nekako. Još moram malko da dodam dampinga u neposrednu bilzinu drajvera da ne zvecka u kuhinji i spavaćoj sobi a potom nastavljam sa popločavanjem...post-13-124930376702_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I guess Magura would read some of this and might look at the images so I'll be polite and give a short guidance on the events so far. Even though I do have them open baffle subs to match the dipole character of the 'statics, I also have a pair of Postavljena slika.GTV1200 and since I found one of these to be one of the best subwoofer speakers I have ever heard (for a decent amount of coins - read: cheap) I figured that selling them wouldn't do me any favors, putting them into my car is all out of question (a Renault five I need to carry stuff and go to work, and I'm definitely not interested in teenagers thinking I'm cool while I pass them on the street going BOOM, BOOM, BOOM...) Anyway, making a properly sized box, or pair of boxes to accommodate the *infinite baffle* size which I need to have to avoid the "boxy" character or to be able to move it somewhere where it won't be in the way every time and all the time brought me to the solution I am working on now. It'll be in the floor... I'm doing that sh*t anyway, the difference is that I had to reinforce the part where the drivers will be mounted and the need to sink them also works this way... I'll add an extra layer of insulation right under the drivers to reduce the possible booming from the floor (ceiling if you're looking at it from the bedroom or kitchen)... So... There's a bit more work on it anyway, but it came to me just in time, otherwise it would be a bit*h raising the panels and making them holes, support pannels and... Well, the fridge is empty, and there's more work upstairs, so, see ya guys later...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto mi je betoniranje ograde pred kućom danas završeno, malkice ćemo više vremena posvetiti tom delu posla koji me čeka (a sve zarad foxterijera koji treba da nam postane mezimče) ali sam danaske odradio još jedan, po meni vitalan poslić... Kupio sam Moment lepilo/zaptivač, pakovan kao silikon, dakle u tubi ali nije na acetatnoj bazi nego me mirisom više podseća na lepila kao što je tigrokol, a špahtlicom se lepo razmazuje kao naprimer git... Ovo bi trebalo da pozaptiva procepe na sastavima između ploča iverice. Problem sa 18mm ivericom je višestruk... Prvo, tabla je 207x265cm i teška je k'o sam đavo. Drugo, treba odneti ivericu gore, a jedini način je da se nosi gore uz stepenište koje ima jak lom pod 90 stepeni i osuđen sam da svaku tablu isečem na 66cm širine što super prolazi, nije toliko teško na dužini od dva metra i relativno se lako manipuliše a i zbir 207+66+66cm taman izlazi par centi preko onog betonskog stuba zbog kojega sam sve i počeo da radim... Za probu sam uzeo dva komadića iverice i zamazao, stisnuo i ostavio da se osuši i stegne. Satićak kasnije nisam mogao da razbijem sastav čak ni tesarskim čekićem a taj bogami ima i težinu i udarac. Konačno je puklo, ali pored sastava, iskidala se iverica. Dakle, superiška stvar. Eto, da niko ne kaže da se ništa ne radi... :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Magura is absent...

Magura had not noticed this thread :PThis is a very nice idea, but in your shoes (size 43 right?), I'd make a different grill for it. Do you have access to a laser cutter?If so, I have a nifty design for you.And thanks for the translation, much appreciated. Reading Serbian is real slow still.Magura :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Magura had not noticed this thread :P This is a very nice idea, but in your shoes (size 43 right?), I'd make a different grill for it. Do you have access to a laser cutter?If so, I have a nifty design for you.And thanks for the translation, much appreciated. Reading Serbian is real slow still.Magura :)

The idea is actually not new, but never had some 7K liters of air to spare for a loudspeaker box. Actually, some time ago, found an article on the internet that shows how a listening room was built for a musician or some sort of audio technician... They used the whole floor and digged it out, made channels and if my memory serves me well, they threw in 8 huge 18-20" speakers and laid out a nice set of air channels from bricks to create probably one of the biggest horn boxes out there. That sort of adventure would need a completely new house in my case (or a new job and a new wife) but I can't afford to change any of the stated, so, I'll be just comfortable with this...As for the grill, the sub should not be visible once everything is finished. I don't have a laser yet, but do work with laser cut pieces we order for our trikes. And don't mention the translation. It's not. The way my brains are working with Serb and English are completely different. I usually do want to say the same thing, but I always manage to make two posts (unless I'm really translating) that are about the same subject but with different details. That way, the english reading public will not get bored and the local guys who happen to also read the english part of the thread read a few fresh words. As it looks still have a few weak spots on the roof (leaking) so I'll keep on waiting for them builders to fix those and keep on finishing the box part of my future audiotorium...BTW, if it was for the grills, I'd never buy these ugly SoBs... I've heard them in a hi-fi system first. and yes, I do wear something 43-ish... 42 2/3 in Adidas sport shoe size. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I think i've found it :Pin here

Yup, that's the one. One helluva sick guy! Mine is far more modest, however, still the biggest in town!The work continues...post-13-124950549164_thumb.jpgAs it can be seen, I made a rather thick webbing to support the "front panel" of the box, tailored, leveled and finally nailed down properly, and before placing the panels down to the support construction glued it thoroughly with a special glue. No image of that because it dries rather fast, so, not much time to play around. Once the glue kicks in, I have about two-three minutes to place the panel into position.post-13-124950579878_thumb.jpgI managed to finish the supporting construction and add three panels today. Not much, but it starts resembling something... post-13-12495058857_thumb.jpg
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

God damn it man :P . A smaller family could live in your sub...I mean, hobbit family could :) . Just kidding. Sure you want to keep this BP subs? Any plans for the future, replacing it with something with more "meat on the bones"...???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ Sir Oliver: Nema štikla, ovo je samo za muški svet a kada bude gotovo, biće ploča iznad... nešto kao stočić za ... :P @ Zvuchniak: No plans, the whole project is just a sub-project of the main project which is originally intended to save energy but the secret part of the official "insulating the house" is code-named: "Audiotorium", a dedicated listening room... :)Magura is right: Large cone, large membranes do have a problem once you overshoot Vas unless they are designed to work in extreme conditions. A 7k liters box is pretty much extreme, in my book. The car subs are designed to withstand heat, moist, dust, vibrations... None of that will be present in this case and I could experiment with almost anything within the same mounting circle size but I'm sure it wouldn't get any better. After all, it's all about control, focus and definition of the lowest two, three octaves... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...