Jump to content

Kupuj dok nije otišlo...


Zvu

Preporučeni Komentari

c64 nema vrednost ni 1,5e, a kamoli 1500e.

 

ALI

 

ima sentimentalnu vrednost.

 

kad se samo setim besanih noci uz igrice, prvo sa

 

kasetofona, pa diska (5,25) ... al su to bila vremena.

 

jebem ti zivot. kako je nekad bili lepo.

 

:drinking-2:

 

Ako se dobro sećam nov je koštao onomad 1200 maraka pa kasnije 700 da bi poslednja cena bila 400, disketne jedinice su imali početnu cenu oko 1000 maraka mogao sam kupiti tehnjiks pojačalo ili komodorca  :wink2:

inače ti računari i danas vrede, jedan lep kompletić cirka 200 eura a neki u jadnom ali ispravnom stanju do 50 eura  :oke:

nego sax šta si najviše igrao?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

"The difference between professional and armature amp builders is pros use as inexpensive parts as possible and develop unique (good) sounding amps. Armatures pick too many expensive parts and end up with less attractive (flat) sounding amps."  :nonono: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

"The difference between professional and armature amp builders is pros use as inexpensive parts as possible and develop unique (good) sounding amps. Armatures pick too many expensive parts and end up with less attractive (flat) sounding amps."  :nonono: 

 

E, kada bi sve bilo tako jednostavno, onda ne bismo imali toliko basnosolovno skupih pojačavača koje poslušamo i upitamo se šta tu toliko košta kada svira tako prosečno. Nekada samo bar koliko-toliko mogli da računamo na profi sektor, ali sada ni tu više nema garancija, bez obzira na ime, delove i cenu.

 

Veoma je poučno pogledati kako se prave tzv High End pojačavači i uporede se sa profesionalnm uređajima. Ne toliko po ceni, koliko po ligici projektovanja i izboru delova. Banalan primer - u High End elektronici jako je važno da na izlazu čuče tranzistori najnovije generacije, sa Ft od recimo 60+ MHz (tipičan primer Sanken), dok je jako veliki, ja mislim i najveći broj strogo profesionalnih uređaja, i dalje opremljen sada relativno starim modelima Motorole/ON Semi MJ1xxx ili ređe MJ2xxx tranzistorima, u TO-3 pakovanju, čiji Ft ide od 2 MHz do nekih 4 MHz. I pride nisu ni malo jeftini, iako ima novih koji su još skuplji. Malo se čovek upita šta se tu dešava. Kako god poredili stare sa novima, stari deluju jako zaostalo, sa nizom problema koji su danas u glavnom rešeni. Tek kada se baš čovek udubi, raspita se, saznaće dva razloga zašto je to tako.

 

Prvi i osnovni je robusnost, ili količina maltretiranja koju izlazni stepen može da izdrži bez oštećenja. Malo zbog tipa pakovanja, TO-3 je sav u metalu i ima najveću moguću rashladnu površinu u okvirima standarda, i po pravilu ti tranzistori su zašrafljeni neposredno na same hladnjake, tako da im je prenost toplote najveći moguć. To podrazumeva upotrebu velikih hladnjaka, često uz asistenciju jednog ili dva ventilatora.

 

Drugi razlog su inherentna izobličenja samih tranzistora. Na primer, Motorola/ON Semi daje u specifikacijama MJ21193/21194 i MJ21195/21196 modela vrlo jasan i nedvosmislen prikaz THD izobličenja. Do sada, nikada i nigde sem tu nisam video da iko to daje. Upitajte se zašto. U tom smislu, ti sada već stari tranzistori su jednaki ili bolji od većine najnovijih, uprkos svemu ostalom.

 

Slične paralele se mogu naći i drugde. Na primer, kada i kod koga ste videli navednu brzinu reakcije na povećane zahteve za elektrolite? Ako niste, zašto niste, za njih važe ista pravila kao i za svaki drugi deo. Ja sam to navedno kao garantovanu munimalnu specifikaciju video sam kod Siemens Sikorel serije, navedeno kao "100 V/uS". Pitanje - šta vam vredi elektronika sa nominalnom brzinom od recimo 200 V/uS kada će ona verovatno biti ograničena elektrolitima? To vam ujedno objašnjava zašto ozbiljni projektanti koriste polipropilen za bypass elektrolita, polipropilen (kvalitetan) ima brzine veće od 1.000 V/uS, dakle nikada nigde ne ograničava bilo šta. Ne zaboravite da brzina kola ima veoma povoljan uticaj na nivo tranzijetnih izobličenja i predstavlja preduslov da ste ih se bar u najvećoj meri rešili.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je ovo okej, jedino još uvek nisam skapirao kakva su to armaturna pojačala iliti armaturni graditelji. (ovo je na konto originalnog citiranog teksta, ne na konto bilo koga ovde na forumu - napisati stručni tekst koji će se potom citirati kojekude a pre toga se ne izboriti sa dislektičnim napadima, u najmanju je ruku neozbiljno)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvi put čujem taj izraz, pa samo nagađam - da to nisu oni koji elektroniku spakuju na par pločica ukupne mase 0.5 kg. trafo od 4-5 kg u kutiju koja teži 20+ kg divnog aluminijuma, obrađenog tako da nam svima pokaže trernutna dostignuća u CNC mašinama za obradu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, u gornjem citatu postoji jedna velika netačnost. Teza da profesionalci teže da koriste najjeftinije moguće delove je potpuno netačna i budalasta je. Tačno je da profi tehnika često koristi sasvim standardne tranzistore koje mnogi od nas znaju, kao recimo BF420, ili brze BAV diode, ali to teško da je neka egzotika, a cene su sasvim normalne. Gledano po cenema trazistora, izlazni deo sa recimo 4 para MJ211xx tranzistorima uopšte nije jeftin - nije beslovesno skup, ali nije ni jeftin. Niti su upotrebljeni elektroliti jeftini, često su to Sprague ili slični elektroliti kod Amerikanaca, Siemens kod Evropljana, a ni oni nisu jeftini. Kod njih, dosta novaca ode na veoma kvalitetne trafoe, jer bez njih nema posla, kao i na veoma kvalitetne konektore (dosta često Neutrik). Ožičenje je, koliko sam ja video, sasvim obično sa bakarnim licnama, ni pomena od nekih čuvenih i papreno skupih valjatora super kablova, tipa $1.000/1m.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma jok, to su trebali da budu "amateur amp builders" - što je francuska reč a znači zaljubljenik, ljubitelj u smislu nekoga ko voli ali nije tehnički dovoljno naobrazovan tj "potkovan znanjem" ... za razliku od "professional" koji zna znanje i od toga živi tj prihoduje radeći posao u kome je stručan... Ali to nije tema... Niti disleksija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa kud nestade mir, spokoj, jedinstvo sa svemirom i sveopći Zen pristup???

:buehehe:

 

 

moj Zen nije ugrozen ,  ali sveopći je uslovljen onim "pobijem govna i gotova stvar"

 

:oldtimer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...