Jump to content

Kaneda line preamp .... evolution


zocky

Preporučeni Komentari

Dešavala mi se kontra situacija u daljoj prošlosti - na dasci je sve ok a u metalnom kućištu problemi...Mislim da nije presudno oklapanje i/ili uzemljivanje jer od svega što sam do sad pravio  ništa nije moralo na taj način da se smiruje. Kuća u kojoj stanujem nema odvojeno uzemljenje već "nulovanu" instalaciju pa je problem da bilo šta uzemljim.Ova poslednja verzija preampa je, ako se ne varam, prototip na kome treba da se radi jer definitivno nije dovoljno stabilan.Ubacio sam malopre kondenzatore na izlazu da bih ga konačno čuo u glavnom sistemu, kasno je i ne mogu glasno da pustim muziku ali imam utisak da ovo može opako dobro da svira, puno bolje od verzije sa EF u izlazu!Bilo bi lepo da se još neko pozabavi poslednjom topologijom jer ja izgleda konstantno pravim previd u nečemu bitnom. Na kraju ću ako treba da uradim i nove pločice ali ovo moram da isteram do kraja jer definitivno ima potencijala da bude odličan pre amp.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 211
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zocky, mozes li da postavis poslednju verziju seme da je pokusam postaviti na protobord da vidim sta se desava. Ja sam zbog zbog tih problema odustao u varijanti kad sam radio I/V konverziju pa da pokusam sad ponovo da utrosim koji sat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, odmah.post-65-126999300506_thumb.gifKod mene su na pločici BC550/560 tranzistori, sve ostalo je po ovoj el. šemi.Dodao sam 1nF Na ulazu (direktno sa gejta Q1) prema masi, to je eliminisalo jake RF smetnje a 10p preko R10 je sprečilo oscilovanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj R18 i R22 da odvojis od izlaza preampa i da ih vezes jedan za drugi ili da ih spustis na masu. ovim nacinom vezivanja ti se taj sklop ponasa kao sklop sa malom pozitivnom povratnom spregom. Uzmi da ti izlaz ide u plus, sa njim i drejn gornjeg feta se jos dize. Struja bi trebala da poraste sa podizanjem drejn napona ali ga donji strujni izvor uslovljava pa ti izlaz ide jos dodatno u plus. probaj otkaciti ne kosta puno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... Uzmi da ti izlaz ide u plus, sa njim i drejn gornjeg feta se jos dize. ...

To i jeste jedna od poenti kaskodiranja - konstantan Vds JFET-a. Posto se u ovom slucaju izlaz uzima sa sorsa JFETa, baza kaskode se referencira njime pa varijanta sa vezivanjem na masu ili bilo koja druga koja masi sors, ne moze da radi (a sasvim bi mogla da je izlaz sa kolektora kaskode).
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno, odmah.post-65-126999300506_thumb.gifKod mene su na pločici BC550/560 tranzistori, sve ostalo je po ovoj el. šemi.Dodao sam 1nF Na ulazu (direktno sa gejta Q1) prema masi, to je eliminisalo jake RF smetnje a 10p preko R10 je sprečilo oscilovanje.

Postovani,mislim da se bespotrebno komplikuje i da posle izlaza Q9-Q12 je sve suvisno. Sto se same seme tice ja bih probao sa smanjenjem R33 na 10K.U prilogu je jedna sema koja dobro radi a i jednostavna je.

preamp.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miso, taj preamp sam napravio poodavno (stig'o je cak i do Stein-a :cheers: ) i on ima samo jednu manu - relativno visoku izlaznu impedansu.

Izvedba koju prilazes ima dodatnu manu - ulazne JFETove koji imaju jako nizak Vp si kaskodirao istim takvim JFETovima sto za posledicu ima da je Vds pojacavackih JFETova jako nizak (manje od 1V) sto je sub-optimalno za njih. Ako bas zelis da kaskodiranjem neutralises Milerov efekat uradi kaskodu tako da pojacavacki JFETovi imaju bar 10-ak Volti Vds ili primeni Borbely-jev nacin - za kaskodiranje upotrebi JFETove sa vecim Vp (k246/j103) sto ce dati bar 2-3V Vds pojacavackim JFET-ovima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Završena je i ova priča.Sipida V2 je posle izvesnih problema sa stabilnošću dovedena u red. Morao sam da ubacim blok kondenzatore da bi prestala da osciluje - 82p između baze i kolektora Q9 i 10p preko R10 kao i 1nF na ulazu prema masi. U napajanju je ovog puta bio shunty u dual mono varijanti (slike su na početku ove teme).Na konačnom uporednom testu, kao što je Sipi i predvideo, ova druga varijanta preampa se pokazala boljom od prethodne. Visoki su odlični i tom delu spektra nema ni jedne zamerke ali ostatak nije na zadovoljavajućem nivou. Kod izvorne kanede je obrnuta situacija. Razlika između ova dva preampa nije drastična ali je dovoljno primetna tako da konačan sud ostaje u domenu subjektivnog i samog sistema u kome bi preamp radio. Ako bi me neko pitao za preporuku šta od svega pomenutog u temi da pravi, savetovao bih da uradi sve verzije preampa i sam odluči koja je njemu ok.Blue Velvet je i ovog puta odneo pobedu, na zvuk ovog preampa nije bilo ni jedne primedbe.Verovatno će se neko pitati koliko je ceo test merodavan... Iskreno, ne znam ali nama trojici jeste merodavan jer je vršen u sistemu i prostoru koji nam je poznat a preamp je razvijan upravo za taj sistem.Još jednom zahvaljujem svima na  strpljenju i želji da pomognu u ovom projektu.  :cheers:  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...konačan sud ostaje u domenu subjektivnog i samog sistema u kome bi preamp radio. ....... nama trojici jeste merodavan jer je vršen u sistemu i prostoru koji nam je poznat a preamp je razvijan upravo za taj sistem.....

Odlicno Zocky, drago mi je da si istrajao da zavrsis zapoceto i doneses ova dva univerzalno validna zakljucka :cheers::doh:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sipi,ne bih imao mira da  sam odustao. Što se zaključka tiče, ne može objektivnije kad je u igri nešto krajnje subjektivno kao što je zvuk nekog uređaja. Imao sam prilike da čujem negativne kritike za sisteme kojima sam ja bio oduševljen ali i da sretnem oduševljenje kod ljudi nečim što se meni ne dopada... važno je dobro se zabavljati a ako se napravi nešto baš dobro, po meni je to samo bonus.  :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Završena je i ova priča.Sipida V2 je posle izvesnih problema sa stabilnošću dovedena u red. Morao sam da ubacim blok kondenzatore da bi prestala da osciluje - 82p između baze i kolektora Q9 i 10p preko R10 kao i 1nF na ulazu prema masi. U napajanju je ovog puta bio shunty u dual mono varijanti (slike su na početku ove teme).Na konačnom uporednom testu, kao što je Sipi i predvideo, ova druga varijanta preampa se pokazala boljom od prethodne. Visoki su odlični i tom delu spektra nema ni jedne zamerke ali ostatak nije na zadovoljavajućem nivou. Kod izvorne kanede je obrnuta situacija. Razlika između ova dva preampa nije drastična ali je dovoljno primetna tako da konačan sud ostaje u domenu subjektivnog i samog sistema u kome bi preamp radio. Ako bi me neko pitao za preporuku šta od svega pomenutog u temi da pravi, savetovao bih da uradi sve verzije preampa i sam odluči koja je njemu ok.Blue Velvet je i ovog puta odneo pobedu, na zvuk ovog preampa nije bilo ni jedne primedbe.Verovatno će se neko pitati koliko je ceo test merodavan... Iskreno, ne znam ali nama trojici jeste merodavan jer je vršen u sistemu i prostoru koji nam je poznat a preamp je razvijan upravo za taj sistem.Još jednom zahvaljujem svima na  strpljenju i želji da pomognu u ovom projektu.  :cheers:  

`Besh preamp kad mu treba Miller kompenzacija! :doh: Probaj da eksperimentises sa vrednostima tih kondenzatora jer mogu da budu kriticne (slusno). Licno mislim da je 1nF (sa 1k) za ulazni lp filter mnogo, narocito ako imas jfetove na ulazu. U svakom slucaju, pohvala za rad.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Borko,verujem da se iz ovog projekta može daljim radom izvući još kvaliteta. Cilj mi je bio da stabilizujem sklop i čujem kako svira, to sam uradio. Sledeće bi bilo crtanje nove pločice i lako moguće da bi novi dizajn sam po sebi učinio sklop stabilnijim pa bi i kompezacije bile drugačije a možda čak i nepotrebne kao što se desilo u verziji sa EF na izlazu.Kao u slučaju Lightspeed-a, tako i ovaj projekat ide u "arhivu" za dane kad ne budem imao čime da se bavim i kad ću sve to ponovo aktuelizovati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 11 months later...

Verujem da je većini na ovom forumu dobro poznat projekat ovog preampa.

Ja sam prvi primerak napravio aprila 2008. po ugledu na rad nekog lika iz Francuske.

Evo električne šeme tog preampa

...........

Izvorno se uređaj napaja nestabilisanim izvorom, ja sam to uradio sa bazičnim 317/337 stabilizatorima. Zvuk je poređen sa preampom iz Elektora, onaj sa MAT tranzistorima na ulazu i DC servom. U odnosu na njega Kaneda je bila preciznijeg zvuka ali je pozornica bila uža i kompletan zvuk prilično sterilan.

Evo moje verzije pcb-a

..........

...........

Obzirom da je preamp imao stabilnu "nulu" na izlazu u sledećem koraku su izbačeni kupling kondovi, zvuk se nije značajno promenio.

Sledeće je bilo izmena napajanja, umesto klasike ubačen je Zenov Shiny ali u simetričnoj varijanti.

Evo šeme tog napajanja

...........

Nemam slike ovog napajanja ali čuvam dokumentaciju za pcb, evo kako je to rešeno

...........

Ovo je vredelo :buehehe:

Uvođenjem ovog napajanja zvuk je bio neverovatno različit od onog što je pre toga bilo. Elektorov preamp je prešišan u svim dimenzijama.

U toj konfiguraciji je Kaneda ostala do januara ove godine. U međuvremenu sam pravio još nekoliko različitih preampova, sve u SS konceptu. To su u glavnom klonovi poznatih domaćih dizajnera i brendova. Kaneda je ostala generalno bolja od svega. Bilo je situacija da je negde nešto u zvučnom spektru bilo bolje ali ne drastično, u konačnom, ono što nije valjalo kod njih Kanedi je davalo prednost te je ona ostajala u sistemu.

Negde u nekoj prepisci sa Zen Modom, čovek mi je preporučio da probam Shunty-a u napajanju...

Ovih dana je i to urađeno.

Ja imam pravljenu Kanedu i probao sam sa stabilisanim napajanjem ali najbolje rezultate sam dobio kada sam koristio napajanje po semi kako je na onom Francuskom sajtu a i Hiraga je stavljao takvo isto napajanje.Sva ta kola samo guse i utico negativno na zvuk.

izbacene slike iz quote

edit by ZM

post-800-0-77856300-1300362830_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je neko doradjivao fono sekciju.Imam utisak da malo hvale visoki.A sto se tice napajanja ja sam izneo svoja iskustva i time ne negiram vasa i treba probati sve sto se moze.Svaki savet prihvatam ako je dobronameran a mislim i da forum zato postoji ,za razmenu iskustva,makar meni jer mi je ovo hobi.

post-800-0-06030000-1300433638_thumb.gif

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:serbvidkakisicl0:negirao ne negirao , svejedno ;forum postoji da se mogu razmeniti iskustva , a onda svako izabere ono sto mu volja ;ja mogu da kazem sta mislim o napajanjima , a ti mozes svoj uredjaj da napajas i benzinom - to je tvoja stvar i slobodan izbor .....u vezi visokih u phono sekciji - prvo moras biti isguran da ti je optimizovan loading zvucnice ......... pa tek onda doradjivati pre ( sto ja nisam radio u slucaju Kanede )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:serbvidkakisicl0:negirao ne negirao , svejedno ;forum postoji da se mogu razmeniti iskustva , a onda svako izabere ono sto mu volja ;ja mogu da kazem sta mislim o napajanjima , a ti mozes svoj uredjaj da napajas i benzinom - to je tvoja stvar i slobodan izbor .....u vezi visokih u phono sekciji - prvo moras biti isguran da ti je optimizovan loading zvucnice ......... pa tek onda doradjivati pre ( sto ja nisam radio u slucaju Kanede )

Zvucnica je at 95e.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zvucnica je at 95e.

Ajoj...Batali slušna iskustva sa tom zvučnicom. Dobra je ona, ali... Kada sam na njeno mesto stavio Grado Black (uz malo sreće cca 50€ vs AT95e - 30-35€) Celokupni utisak o sistemu gde je izvor vinil se okrenuo po svim osama rotacije... Odjednom je prosečan RIAA postao odličan... http://www.gradolabs.com/reviews/cart_blk_1.htm http://www.gradolabs.com/product_pages/black_green.htmZa samo malo bolji pickup (zvučno) odmah se cena duplira... Mislim da u odnosima "best bang for the buck" ova Grado u klasi cene nema mnogo konkurenata...
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...