Jump to content

Zanimljivi & smešni na You Tube


Preporučeni Komentari

  • Odgovora 6.2k
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Miko, može li mala uputa za neupućene u Kalemegdan (ili Kalajmegdan? Ne znam niti kako se točno izgovara :blush:) Znam za tu riječ, ali da budem iskren ne znam što je to. Pretpostavljam da je lokacija. Nemoj molim te, niti pomisliti kako vućem bika za rep, stvarno sam neupućen! :blush::cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, može li mala uputa za neupućene u Kalemegdan (ili Kalajmegdan? Ne znam niti kako se točno izgovara :blush:) Znam za tu riječ, ali da budem iskren ne znam što je to. Pretpostavljam da je lokacija. Nemoj molim te, niti pomisliti kako vućem bika za rep, stvarno sam neupućen! :blush::cheers:

Kalemegdan je tvrđava (sa pratećim parkom i Zoo vrtom) na ušću Save u Dunav, u centru Beograda.EDIT: :drinks: Izmenjeno od ManicP
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala, Brane!

Kalemegdan je tvrđava (sa pratećim parkom i Zoo vrtom) na ušću Save u Dunav, u centru Beograda.EDIT: :drinks:

Jasno,kratko i jezgrovito! To je odgovor! :cheers:

Znači, Zero, znači, brdo, znači planine... "mislim, što se slika tiče ...lkebiga majo sam popho... :) "

Znači brdo, znači planine sam donekle i pokopčao :cheers:Sviđa ti se potpis, ha? :buehehe: Baš sam došao sa dva crna Tomislava u sebi i nadam se da ću se do posla otrijezniti.....Nikad nisam duže pisao post! :buehehe:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Miko, može li mala uputa za neupućene u Kalemegdan (ili Kalajmegdan? Ne znam niti kako se točno izgovara :blush:) Znam za tu riječ, ali da budem iskren ne znam što je to. Pretpostavljam da je lokacija. Nemoj molim te, niti pomisliti kako vućem bika za rep, stvarno sam neupućen! :blush::cheers:

Kale - na turskom znaci tvrdjava,Megdan - na istom tom turskom znaci polje (neki pogresno tumace bitka) Turci su ga zvali i Ficir bajir ili ti Brdo za razmisljanje sto je po meni bolji naziv nego Kalemegdan! Inace jedan od lepsih delova Beograda, sa izuzetnim pogledom na usce Save u Dunav!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kale - na turskom znaci tvrdjava,Megdan - na istom tom turskom znaci polje (neki pogresno tumace bitka) Turci su ga zvali i Ficir bajir ili ti Brdo za razmisljanje sto je po meni bolji naziv nego Kalemegdan! Inace jedan od lepsih delova Beograda, sa izuzetnim pogledom na usce Save u Dunav!

Hvala Aco!E to bi se sigurno isplatilo pogledati! Znači li bajir brdo? Ako je tako onda razumijem otkud ime jednom selu u blizini Novske - na vrh brda je!
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Наравно :oke: има и на туристичкој мапи Београда.

Dođem li ikada sjest ćemo negdje odakle se vidi ušće i maznuti po pivo! Ja ću gledati ušće, a ti u lampu! :buehehe:Šalim se! Bilo bi lijepo sve to upoznati u dobrom društvu! :cheers:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dođem li ikada sjest ćemo negdje odakle se vidi ušće i maznuti po pivo! Ja ću gledati ušće, a ti u lampu! :buehehe:

Šalim se! Bilo bi lijepo sve to upoznati u dobrom društvu! :cheers:

~ Kalemegdan ~

Postavljena slika

Kalemegdan je najlepši i najveći beogradski park.

Istovremeno je i najznačajniji kulturno-istorijski kompleks, u kojem dominira Beogradska Tvrđava iznad ušća Save u Dunav. Naziv Kalemegdan odnosi se samo na prostorni plato oko Tvrđave koji je osamdesetih godina 19. veka pretvoren u park. Plato je, dok je Tvrđava bila glavno vojno uporište Beograda, služio da se neprijatelj osmotri i sačeka za borbu; zbog toga i njegovo ime potiče od turskih reči kale - []polje i megdan - borba. Turci su Kalemegdan nazivali i Fićir-bajir što znači "breg za razmišljanje".

Preuređivanje u park otpočelo je, posle predaje Tvrđave Srbima (1867), po naređenju kneza Mihaila Obrenovića. Idejne skice za uređenje Kalemegdana napravio je prvi beogradski urbanista Emilijan Josimović. Zelenilo je zasađeno između 1873. i 1875. godine, kada Beogradskom tvrđavom komanduje pukovnik Dragutin Žabarac, ađutant kneza Miloša Obrenovića u doba njegove druge vladavine.

Plansko uređivanje Kalemegdana počinje 1890. Tada je vojska predala park Beogradskoj opštini. Ondašnji predsednik opštine Nikola Pašić odobrio je prvi kredit za uređivanje Kalemegdana od 10.000 tadašnjih dinara. Godine 1905. pristupilo se proširivanju parka, uređivanjem Malog Kalemegdana, koji se prostirao od paviljona "Cvijeta Zuzorić" do Zoološkog vrta.

Pre Prvog svetskog rata Kalemegdanski park završavao se na mestu gde su sada kamene stepenice (vode prema donjoj terasi). Zemljište iza ovih stepenica bilo je sve do 1929. potpuno neuređeno i obraslo u korov. Posle 1931. parkovske površine proširene su i na Gornji grad. U parku je postavljeno više spomenika poznatim kulturnim i javnim radnicima. Na Kalemegdanu su Vojni muzej, Umetnički paviljon "Cvijeta Zuzorić", Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture, Zoološki vrt, dečiji zabavni park, veći broj sportskih igrališta, ugostiteljskih objekata, Prirodnjački muzej.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Leonardo!Vidim da su Beograđani* ponosni na tvrđavu i park... i to ne bez razloga! Jako lijepa fotografija! * Ne samo stanovnici Zemunskog kvarta Beograd nego i cijeli Zemun! :) Sad idem prije nego što me netko ne upuca! :buehehe::cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dođem li ikada sjest ćemo negdje odakle se vidi ušće i maznuti po pivo! Ja ću gledati ušće, a ti u lampu! :buehehe:Šalim se! Bilo bi lijepo sve to upoznati u dobrom društvu! :cheers:

Aj ti samo ovamo, snaćićemo se za društvo... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...