Jump to content

Sansui AU-D33 upgrade


Gorfili

Preporučeni Komentari

image.thumb.png.5a5b4e0558256c439771344f18c8b8de.png

Znam da nije ništa posebno. Kupio sma ga za male pare sa jednim neispravnim izlazom. To sam sredio, zamijenio sve elektrolite i očistio potove i preklopnike. Bias i offset mirni, u fabričkim referencama. Generalno je u ekstra stanju, kao da nije ni korišćen.

U međuvremenu nabavio svoj prvi osciloskop Siglent SDS1024x-e, na kome tek treba da učim da radim..

Plan mi je da se malo igram sa ovim pojačalom i modifikujem tako da dobijem neki optimalan maksimum. Komercijalna vrijednost i isplativost mi nijesu bitni. Nadam se da ću istrumentima izmjeriti napredak, koji ću takođe moći da čujem i steći iskustvo za neki svoj ozbiljniji projekat.

Za početak primijetio sam da se ova pločica sa osiguračem i ac vodovima nalazi tačno iznad signalnih vodova izlaza. Kada se ukloni, smetnje na izlazu se značajno smanje i signal na osciloskopu je mnogo čistiji. Prekidač je nezavisno montiran na šasiji i kada se vrati na mjesto ne daje smetnje. 

image.thumb.png.db458e14d5d8228156ed7e48f3c6c33c.png

Kontam da ovu pločicu mogu lako da izbjegnem. Treba da riješim osigurač i kond, a oko trafoa ima dovoljno mjesta. Sledeći korak bio bi metalni oklop sa strana trafoa...

Šta mislite?

Svaki savijet za upgrade je dobrodošao i hvala unaprijed!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

koliko je amp dobar - i vredan - to je samo tvoja stvar i prvenstveno tvoja stvar

dakle, nema potrebe da - zarad drugih - kazes "nije nesto"

 

ene, prepravke - ta kategorija uredjaja - ne pricam o kvalitetu i kostanju, nego o fizickoj organizaciji uredjaja unutra - sta god da uradis, najvise ces da postignes na planu ucenja i razumevanja konstrukcionih detalja ........ a ponajmane na podizanju kvakiteta samog uredjaja

sto, onako, samo po sebi i jeste win-win situacija

a onda nauceno ulozis u pravljenje necega od pocetka, koncepcijski i konstrukciono kako treba, bez kompromisa kojima su morali da podlezu svi uredjaji mas-proizvodnje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thanks Zen! To mi je i plan i tako nešto i kontam + usput da shvatim zašto i nije nešto i gdje su kompromisi.. 

Da li misliš da baš ništa od modifikacija ne može da barem malo unaprijedi kvalitet zvuka ovog ampa? Čisto da imam neku ličnu satisfakciju.. :) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znas onu narodnu - ne ide pita od govana

mozes da pojednostavis wiring - izbacis sve kerefeke slusalica i sekcija te da speaker out spojis direkt na jedan set terminala

mozes da prespojis nepotrebne tape loops i da prespojis boju tona

iitd

 

ali ti onda i dalje ostaje totalno razudjeno i aransman signalnih i aranzman energetskih vodova ..... a upravo je to ono sto cini razliku izmedju mediokriteta i korektnog/dobrog uredjaja

postoji zamasna kolicina tih ampova koji bi - da se uzme ista sema, pojednostavi i zbaci sto je visak i onda uradi fizicki kako valja - svirali za peticu

al tako kako su napravljeni, ne mogu

eno ti primera prepravki Quad 405 - mogu da ga prepravim da zvucno trci u krug oko originalne konstrukcije ( prakticno ga prevodeci u kasniju generaciju Quad ampova) ali da bi napravio i dobro svirajuci i potentan quad 405 - morao bih da ga napravim nanovo - sa novim pcb i onda verovatno i novom kutijom

ovako kakao jeste - Quad 405 ima 100W u naponskom domeu ali zarad vrljavosti originalne pcb - strujni potencijal mu je u domenu 50W ampa, ako i toliko

da se vratimo na mas-product ampove - poredi to sto vidis u sansui unutra sa tim sta se vidi u Quad 405 ......... sa Quad-om su bar krenulli u dobrom pravcu , konstrukciono ......... e, kad su skontali gde su gresili , onda su vec bila vremena za nove ampove i napravili su ih

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

@Zen Mod Small steps please ;) 

Znači za početak sređivanje energetskih (ac) vodova, da bih mogao kasnije da planiram modifikacije na samom pojačivačkom dijelu i ožičenju.. biće lakše za rad.. U međuvremenu proučavaću šemu quad-a 405..

Nijesam provjeravao da li ima čujne razlike, ali kada se ovi ac vodovi sklone, na osciloskopu se dobije znatno čistiji signal sa izlaza.. Da li bi tu trebalo/moglo još nešto?

image.thumb.png.98059b0193fe5f7ca19e1123d518ffae.png

Izmenjeno od Gorfili
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mrka rabota

vidis sumu tih trakastih kablova, sve to sto putuje tamo pa ovamo pa tamo pa ovamo

sto sam imao obicaj da kazem tvom komsiji Revox-u ....... bači to u Moraču ........ 

 

:)

 

nadji semu pa napisi kolika je, da vidimo da li postavljati ovde ili prvo shrink

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Zen Mod said:

bači to u Moraču ........ 

Pa to bi bilo najlakše zar ne? :) Gdje je tu bilo kakav benefit?

Evo šeme: 

POSTIMG.CC

 

6 hours ago, Zen Mod said:

vidis sumu tih trakastih kablova, sve to sto putuje tamo pa ovamo pa tamo pa ovamo

Ako se premoste tonske kontrole, slušalice, izlazi i zanemare vodovi za indikatore, ne ostaje ih puno. Čak cijeli ovaj PCB sa preklopnicima bi mogao da se izbaci iz funkcije/rekonstruiše..

Nekako mi je logično da krenem od trafo sekcije. Ima dovoljno mjesta i može se improvizovati shield... Mogao bi čak da se izmjesti dio konverzije u dc, ali ne vidim ovdje neku  veliku korist, jer ovako kako je sada, ostalo bi samo jedno mjesto ukrštanja sa ac, bez paralelnih vodova.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto je kraci put signala i sto manje prelaznih otpora ima (lemovi, preklopnici), time bolje. Tehnicki, to je jedini put da se unapredi to pojacalo, pored razmestaja kablova. Sustinski, igraj se, stekni malo prakse, i onda sto kaze zen, napravi krsteno pojacalo, i u jednom trenutku ako te lozi konstruisi svoje :) Sad imas osnovno za ovu igranku od alata. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)

Taj trafo mi deluje kao da je oklopljen. Teško je tu neki napredak postići.  Ne bih ja tu trošio trud i vreme. Nego bih izeo nešto novo da pravim, od nule. Da ne kažem od daske, može i iverica.

Izmenjeno od NIXIE
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napisano (izmenjeno)
20 minutes ago, NIXIE said:

Da ne kažem od daske

Planirao sam da plastične rešetke na poklopcu zamijenim sa nekim od plemenitog drvenog masiva ;) 

 

20 minutes ago, NIXIE said:

Nego bih izeo nešto novo da pravim, od nule.

Predlog? Može i neki laganiji, a isto kvalitetan projekat uporedo... Čisto da mogu da upoređujem.. 

Evo primjera za ovo pojačalo: https://www.audiokarma.org/forums/index.php?threads/upgrading-restoring-sansui-au-d33.964653/

Mislim da je malo stihijski i pretjerano...

Izmenjeno od Gorfili
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

AC zice obavezno uvrni i skloni sto dalje od signallnih - sam skop ti kaze da to moras uraditi.

Ja se ne bavim ovakvim restauracijama ali u dosadasnjoj gradnji sam ukapirao neke osnove oko ozicenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thanks all! Pročitah malo o Ge diy pre/ampovima i skontah da su mišljenja vrlo podjeljena i da nije uopšte jednostavno nabaviti i realizovati da valja.. Ako griješim ispravite me..

Ge tranzistore otkrio sam relativno skoro i vezano je za moj lični doživljaj zvuka koji daju. Imam u vikendici, u spavaćoj sobi,  jedan od onih starih mono radio prijemnika i ponekad, u jutarnjoj ili večernjoj tišini, kada je prijem signala dobar i uz "pravu" muziku, zvuk je nevjerovatan.. fenomenalan.. Naravno, samo do 1/3 snage, više od toga ne valja.. To me je navelo da ga rastavim i vidio sam da su izlazi realizovani sa čudnim četvrtastim tranzistorima, ac 1..nešto, ako se dobro sjećam.. Poslije izguglah da se radi o germanijumskim tranzistorima i da su u zadnje vrijeme popularni. 

Da li bi linijski ge preamp za si amp bila dobra varijanta i kakva je sinergija? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto je vredelo napraviti, ja sam napravio

sve ostalo je palamoodjenje, uzevsi u obzir sve sto treba - karakteristike komponenata, nabavljivost, pouzdanost .....

sto se tice rada po pitanju ezoterije, cevi su tu ...... Ge je dobar (generalno) samo mitologicarima

gitariste ne racunam, za neke efekte Ge je neprevazidjen

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...