Jump to content

Frankenlenco ili kako je zero tražio istinu


zerowaf

Preporučeni Komentari

pre 2 časa, krca44 reče

Ne razumem jedno : imas dodatnu jedinicu za regulaciju brzine i ako sam dobro shvatio taj aparat napaja Lencov motor...?

Ako je ovo gore tacno sta ce ti dodatni kabl / zamena originalnog tj. zar on nije sada visak ?

Ili sam pogresno razumeo ?




U IEC utičnicu dolazi kabel iz regulatora brzine za motor.
Počeo sam planirati kuda i kako da provedem žice unutar gramofona, pa zato pitam trebam li staviti GND i gdje ako trebam.
Čika Brka mi je rekao da ne mora biti GND na njemu, pa ga neću ni stavljati.

 

pre 1 sat, Zen Mod reče

ne petljaj nista, reg. ima svoje uzemljenje 

ploca PtP sa lezajem ide na audio gnd, kao i rucka - kako je proizvodjac iste savetovao



Jesam li krivo razumio ovo?
Iz ručke mi ide audio GND koji se stavlja negdje na masu, recimo na Phono stage.
To znači da trebam još spojiti masu PTP ploče sa ležajem sa nekom masom na ručki? Bilo gdje na njoj?
Kako je izveden PTP, on nema nikakav kontakt sa ručkom osim preko igle.

 

pre 1 sat, Muad'Dib reče

Ovo čudo ima slično kao ja filter u ispravljaču a i filter (ESD zaštitu) na samom USB priključku.Screen Shot 2022-01-03 at 22.15.02.png

;)




Ne znam baš da se to ikako odnosi na moj gramofon. :D 
Siguran sam da je regulator spojen na GND. Pitao sam se trebam li napraviti GND na gramofonu i spojiti ga na IEC sa unutarnje strane. Tamo gdje dolazi struja iz regulatora u gramofon sa vanjske strane predmetne IEC utičnice. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, zerowaf said:



........

To znači da trebam još spojiti masu PTP ploče sa ležajem sa nekom masom na ručki? Bilo gdje na njoj?
.........

jedna zica od lezaj ploce do mase rucke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, Zen Mod reče

jedna zica od lezaj ploce do mase rucke



I sad još jedno pitanje za kidanje živaca onome kojem se podrazumjeva da znam što je masa ručke.... :rofl: 
Ožičenje ručke je napravljeno bez prekida za DIN priključak, odnosno, ide u jednom komadu skroz do RCA chincheva koji se spajaju na Phono stage.
Gdje se onda spajam na masu ručke?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih to probao prvo bez zajednickog uzemljenja lezaja i ručke. Možda može da se desi problematična razlika potencijala između metalnog tanjira i lubanje, gde bi moglo da zagrmi lepo ako igla dodirne tanjir direktno (ground loop, dimovi, čuda…) sem toga mislim da je kul da samo ručka bude uzemljena na phono sekciji a tiganj i lezaj preko regulatora. Ali ti ipak poslusaj nekog sa većom kilometražom.

U mom setupu je svakako samo ručka uzemljena

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 17 minuta, gluv_i_udaren reče

U mom setupu je svakako samo ručka uzemljena



Tu misliš samo na audio GND, a ostatak je uzemljen na pravi GND ili ostatak nije uopće uzemljen?

 

pre 20 minuta, gluv_i_udaren reče

Možda može da se desi problematična razlika potencijala između metalnog tanjira i lubanje, gde bi moglo da zagrmi lepo ako igla dodirne tanjir direktno (ground loop, dimovi, čuda…) 



Ako sam dobro shvatio, kažeš da je moguće da imam problema ako spojim na audio GND i ručku i tanjur/ploču sa tanjurom i da je možda sigurnije odvojiti ih, tj. samo ručku spojiti na masu Phono stage-a, a ostatak gramofona na GND regulatora (vanjske jedinice)?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, zerowaf said:



I sad još jedno pitanje za kidanje živaca onome kojem se podrazumjeva da znam što je masa ručke.... :rofl: 
Ožičenje ručke je napravljeno bez prekida za DIN priključak, odnosno, ide u jednom komadu skroz do RCA chincheva koji se spajaju na Phono stage.
Gdje se onda spajam na masu ručke?

cika koji ti je napravio rucku treba da te savetuje

elem, kako se to uobiocajeno radi -  jedno je GND od same zvucnice - signalno kolo  - dakle minusi od oba coila spojeni na audio GND

drugo je umasavanje tela rucke - obicno metalna baza rucke ima sraf , na koji se spoji zica i onda vodi do onog famoznog GND post na phono preampu

sa te tacke na bazi rucke spojiti jos jednu zicu i istu odvuci na plocu lezaja tanjira

pogl;edaj iznutricu bilo kog postenog granafora koji ima elektricno izolovanu rucku i bazu tanjira (dakle baza elektricki neprovodna) - uvek ces videti tu dodatnu zicu

najlakse videti recimo na Thorens TD316, 318, 320

srecom pa postoje forumi, kao i uvek, pa dobijes savete i od onih koji znaju sta pricaju i od onih koji su ....... sigurni da znaju sta pricaju ........ :rofl: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 15 minuta, Zen Mod reče

cika koji ti je napravio rucku treba da te savetuje

elem, kako se to uobiocajeno radi -  jedno je GND od same zvucnice - signalno kolo  - dakle minusi od oba coila spojeni na audio GND

drugo je umasavanje tela rucke - obicno metalna baza rucke ima sraf , na koji se spoji zica i onda vodi do onog famoznog GND post na phono preampu

sa te tacke na bazi rucke spojiti jos jednu zicu i istu odvuci na plocu lezaja tanjira

pogl;edaj iznutricu bilo kog postenog granafora koji ima elektricno izolovanu rucku i bazu tanjira (dakle baza elektricki neprovodna) - uvek ces videti tu dodatnu zicu

najlakse videti recimo na Thorens TD316, 318, 320

srecom pa postoje forumi, kao i uvek, pa dobijes savete i od onih koji znaju sta pricaju i od onih koji su ....... sigurni da znaju sta pricaju ........ :rofl: 




Hvala! 
Ja, zapravo nisam u životu imao pošten granafor, pa da imam potrebno iskustvo. Zato i radim ovaj entry level da se nečem naučim. :Viannen_loungelizard:
Imao sam prilike poslušati setupe sa stvarno ludim imenima, ali nije nijedan bio kod mene, pa da ga razgledam.
Sutra ću izvaditi ručku iz stalka i pogledati pobliže, ali mi se čini da žica za GND koja ide iz nje izlazi zajedno sa žicama sa chinchevima. Hoću reći, deda je to negdje unutra spojio i nije dao da se vidi gdje se točno spojio.
A da ga pitam....eh, nisam ni pisao ovdje o Odiseji koju sam prošao dok sam napokon dobio ručku i koliko je stari težak za doprijeti do njega.

Bio sam platio ručku na staru godinu 2020.
Kad nakon tri mjeseca nisam još dobio ručku sam ga kontaktirao i pitao je li sve u redu. Mislim, čovjek je ca 75 godina, pa je možda bolestan ili je čak i umro!
Dva tjedna bez odgovora, pa sam podigao Case na Paypalu.
Tada se stari arijevac javio da će poslati drugu ručku.
Ništa "sorry, but jebiga", ništa od nikakve komunikacije iako sam mu pisao i pitao za detalje oko podešavanja, mase ručke, preporučenih zvučnica, GND i sl..
Došla je za možda dva do dva i pol mjeseca nakon toga.
Ne u drvenoj kutiji kako svi drugi đaci pokazuju na forumima nego upakirana u karton, spužvu i stiropor.
Dakle, nema šanse da od starog nacija dobijem ikakvu smislenu informaciju, a i ako uskoro klepitne, neću se zbog toga uzrujati. Dapače, možda njegovim ručkama s vremenom skoči cijena.
Eto, toliko mi se otprilike zgadilo poslovati s njim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 5 minuta, Zen Mod reče

proveri pa javi



Sutra ću!
Hvala ti na savjetima!
Sad me toliko boli uho da koristim veliki napor i što pišem ovdje.
Inače, bio sam na CT-u i nisu našli nikakav razlog zašto bi me boljelo uho.
Osjećao sam se kao da me optužuju da sam hipohondar kad su mi dali nalaz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, zerowaf said:

Tu misliš samo na audio GND, a ostatak je uzemljen na pravi GND ili ostatak nije uopće uzemljen?

Kod mene je samo telo ručke na “pravom” GND, a audio GND (minusi signala sa glave) na levi i desni činč posebno. Ostatak nije nigde uzemljen jer mi je tanjir stakleni, a lezaj od PEEK-a, pa se ne da uzemljiti :) Ono malo subplattera što je metalno nije nigde uzemljeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 45 minuta, gluv_i_udaren reče

Kod mene je samo telo ručke na “pravom” GND, a audio GND (minusi signala sa glave) na levi i desni činč posebno. Ostatak nije nigde uzemljen jer mi je tanjir stakleni, a lezaj od PEEK-a, pa se ne da uzemljiti :) Ono malo subplattera što je metalno nije nigde uzemljeno.



Poslušat ću Zena i sa unimerom vidjeti što je od ručke spojeno na GND koji se spaja na šasiju Phono preampa.
Ako je samo audio GND onda mi izgleda, a reći će mi netko varam li se, da nema potrebe spajati uopće ručku na mrežno uzemljenje jer ona nije nigdje u kontaktu sa PTP pločama na kojima su motor ili ležaj tanjura.
Jedini kontakt koji u tom smislu ima je kad se igla spusti na ploču.
Upravo sam na Lencoheaven našao post od stanovitog Nigela, vjerojatno je to onaj što je konstruirao kit za regulator brzine vrtnje, ali još ću ga provjeriti (inače nemam njegov reg nego od Petera Reindirsa iz PTP-Audia)...gdje li sam ono stao? .......Aha, Našao sam Nigelov post u kom kaže da se na mrežno uzemljenje spoji motor, ploča na kojoj je motor ovješen i ploča na kojoj je ležaj tanjura.
Će vidim što će mi sutra ili kad nađe voljnog momenta, reći Zen nakon što premjerim što je na ručki s čime spojeno i napišem ovdje.



EDIT: Yup, to je isti Nigel koji prodaje kitove za regulator. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 10 časa, asimze reče

Može li neko da generalno raščisti kada su u pitanju stariji uređaji ( integralna pojačala, Cd pleyerI) koji imalu dvožilno napajanje šta raditi ako hočeš da promjeniš naponji kabl. Dvožilni ostaviti, trožilni , gdje spojiti uzemljenje. I koji presjek žice staviti!!! Bez kablomanske krhačine, plz!




Što više majstora to ćeš, vjerojatno, dobiti više mišljenja baziranih na raznim varijacijama.
I da ne griješim dušu, svi će biti u pravu unutar parametara koje su zadali kao uvjet za stavljanje mrežnog GND ili ne na uređaj koji ga izvorno nije imao.
Na Dynaco sam stavio mrežni GND i spojio ga na šasiju. Izvorno ga nije imao.
Lenco, kao što vidiš, izvorno nema GND, ali ovaj gramofon u nastajanju se teško više i može nazvati Lencom. Ima Lencov motor, idler wheel, osovinu na koju je povezan idler wheel, lencove opruge za vješanje motora i to bi bilo to.
Čak neće više imati niti oprugu za privlačenje idler wheela jer sam jučer bio u trgovini ribičkog pribora i nakupovao utega, vezica, sitnih karabinjera i sl. da napravim tzv. JN mod - funkciju privlačenja idlera k osovini motora umjesto opruge bi trebala vršiti sila teže.
Zato kod mene i postoji ta nedoumica staviti GND ili ne (ne zbog JN Mod-a nego zbog svega drugog gore napisanog), odnosno ako ga stavljam - što sve povezati na njega. (cijelo vrijeme govorim o mrežnom uzemljenju, da se ne bi zbunjivao sa audio masom)

Izmenjeno od zerowaf
Redudancija mode
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, gluv_i_udaren said:

Kod mene je samo telo ručke na “pravom” GND, a audio GND (minusi signala sa glave) na levi i desni činč posebno. Ostatak nije nigde uzemljen jer mi je tanjir stakleni, a lezaj od PEEK-a, pa se ne da uzemljiti :) Ono malo subplattera što je metalno nije nigde uzemljeno.

To je jedino i pravo rešenje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

41 minutes ago, zerowaf said:




Što više majstora to ćeš, vjerojatno, dobiti više mišljenja baziranih na raznim varijacijama.
I da ne griješim dušu, svi će biti u pravu unutar parametara koje su zadali kao uvjet za stavljanje mrežnog GND ili ne na uređaj koji ga izvorno nije imao.
Na Dynaco sam stavio mrežni GND i spojio ga na šasiju. Izvorno ga nije imao.
Lenco, kao što vidiš, izvorno nema GND, ali ovaj gramofon u nastajanju se teško više i može nazvati Lencom. Ima Lencov motor, idler wheel, osovinu na koju je povezan idler wheel, lencove opruge za vješanje motora i to bi bilo to.
Čak neće više imati niti oprugu za privlačenje idler wheela jer sam jučer bio u trgovini ribičkog pribora i nakupovao utega, vezica, sitnih karabinjera i sl. da napravim tzv. JN mod - funkciju privlačenja idlera k osovini motora umjesto opruge bi trebala vršiti sila teže.
Zato kod mene i postoji ta nedoumica staviti GND ili ne (ne zbog JN Mod-a nego zbog svega drugog gore napisanog), odnosno ako ga stavljam - što sve povezati na njega. (cijelo vrijeme govorim o mrežnom uzemljenju, da se ne bi zbunjivao sa audio masom)

ne budali sa tim modom

Lenco idler ima aranzman samouklinjavanja, frikcija i napadne sile pri rotaciji tanjira - uklinjavaju idler izmedju osovine i tanjira

opruga je tu samo da obezbedi inicijalno prijanjanje

msm, ako hoces - napravi opit 

skini oprugu, stavi vezicu i utegic, startuj uz pomoc vezice i onda otkaci uteg sa iste 

tanjir i cela skalamerija ce nastvariti da se vrti kao da se nista nije desilo - pod uslovom da je sve fino odmasceno, kako i treba da bude

msm, internet je jedna velika taraba, a Tom Sawyer je ipak bio jedan jedini

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, asimze said:

Može li neko da generalno raščisti kada su u pitanju stariji uređaji ( integralna pojačala, Cd pleyerI) koji imalu dvožilno napajanje šta raditi ako hočeš da promjeniš naponji kabl. Dvožilni ostaviti, trožilni , gdje spojiti uzemljenje. I koji presjek žice staviti!!! Bez kablomanske krhačine, plz!

Nekada su cele kuće bile bez uzemljenje, pa su uvedena uzemljenja za bojlere i šporete, tada recimo po sobama nije bilo uzemljenja, na kraju je svuda postavljeno uzemljenje. Nije ni bilo toliko elektrike po kućama. :) Nekada su, npr u USA instalacije bile rađene aluminijumskim žicama, pa kada je dovoljno kuća izgorelo, krenulo se u zamenu. Škrtarilo se pre svega.

Kada se pita da li treba, najbezbedniji i najkorektniji odgovor je da treba, ali ako sprave krenu da zuje, onda otkačiti. Bitna su i dešavanja sa masama unutar sprave, da bi se kućište tek tako namah uzemljilo. Sada postoji i masa sprava koje zbog emi/rfi specifikacija imaju kondenzatore od faze i nule prema GND, pa i to ima uticaja.

Inače postoji nekoliko nivoa manipulacije sa GND, zavisno od namene i nivoa zaštite, pa je tačno i što Zero kaže, svaki radiša na uzemljenju će imati svoj resor na umu pri davanju preporuke.

Svaka konkretna situacija zahteva osmatranje praktično cele instalacije i priključenih sprava za finalno kvalitetno rešenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 9 časa, Zen Mod reče

imas instrument, pa vidis sa cim je gnd zica spojena - sa celim metalom rucke, ili je sa signalnim GND

to ti je otprilike dve skole, jednako efektivne

proveri pa javi




Sa žicom koja ide na šasiju Phono preampa je spojena baza ručke i sama ručka, tj. sve na njoj. Ručka je vjerojatno premazana s nečim jer mi ne pokazuje kontakt, ali ima kontakt kad dodirnem vijak za stezanje zvučnice (SME priključak, valjda se to tako zove).
Ako je vjerovati da sam pikao na prava mjesta nema spoj sa ničim povezanim s audio signalom. Dodirivao sam kontakte na ručki unutra gdje se ugura zvučnica.
Znači li to da trebam uzemljiti PTP elemente i bazu ručke i odvesti sve na mrežno uzemljenje?
Ili je ručka uzemljena jednom kad se spoji na preamp, pa nju ne povezujem sa mrežnim uzemljenjem, a povežem PTP na earth GND?
Ili nešto treće?


EDIT: Da ne listaš unatrag po slikama, sama ručka ovako kako je napravljeno nema nikakav kontakt s ničim što može dospjeti pod napon osim, naravno, kad se spusti igla na ploču.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu je glavna borba protiv statičkog elektriciteta, koji se obilno proizvodi i gomila na gramofonu i kojeg treba sprovesti u zemlju a da ne puca kroz signal i zvučnike, nego neka bezbednost od nekog mrežnog napona. Pa gde god bi mogao da se sakuplja, spojiti na gnd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 7 minuta, vladd reče

Pa gde god bi mogao da se sakuplja, spojiti na gnd.



Hvala Vladd!
Znači kao na npr. pojačalu:
Spojiti u zvijezdu sve metalne elemente uključujući i ručku/bazu ručke, pa onda iz te točke na mrežno uzemljenje.
Kad se tako napravi i dalje koristim GND wire koja ide iz ručke i predviđena je da se spoji na šasiju preampa.
Jesam li fulao cili balun?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...