Jump to content

Unison Research Simply Four


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

unison.jpg.a487500c3e6ef91a0267a6e154be366a.jpg

 

Podstaknut temom o Harbeth zvuznicima (i sam imam P3ers),i preporucenoj snazi pojacala za njih,zanimaju me neka pojasnjenja o ovom pojacalu:

1. Pojacalo je deklarisano na 24WRMS u klasi A. Da li sva lampaska pojacala rade u klasi A,ako ne, da li ovih 24w "deluju snaznije" od 24w u A/B klasi?.(imao sam tranzistorsko pojacalo snage koje je radilo u A klasi).

2. Na netu ne mogu da nadjem puno podataka za trafo. Samo podatak da od 24kg teskog pojacala, 10kg otpada na trafo.Koliko VA moze da ima trafo?

Ova pitanja su vezana za rezervu snage,da li je dovoljna.Za slusanje u sobi 4x4 potenciometar je za cd najvise na 10,a za gramofon 12h.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne rade sva lampaška pojačala u A klasi, ima ih puno i u AB klasi. I unutar A klase ima razlika, Single ended i push-pull recimo. Ako je raspoloživa snaga 24W RMS po kanalu onda je sve jedno kako je proizvedena, snaga je snaga, cevni vati su isti kao tranzistorski. To je kao da neko kaže da je 24 kg zlata teže od 24 kg gvožđa zato što je zlato skuplje.

Za trafo nemam pojma. To su misteriozne naprave. Na niskim frekvencijama trafo mora biti dosta veći nego mrežni koji radi na 50Hz.

Što se tiče položaja potenciometra za jačinu, to zavisi od željene glasnoće,  izlaznog napona izvora zvuka, ulazne osetljivosti pojačala, udaljenosti od zvučnika, veličine sobe i efikasnosti zvučnika. Potenciometar reguliše izlazni napon a ne snagu, pa trenutna snaga zavisi od muzičkog sadržaja i obično jako promenljive impedanse zvučnika.

Rezerva snage, ne verujem. Ako i postoji neka rezerva,  izobličenja su tada poveća. Za takvo pojačalo potebni su efikasni zvučnici, preko 92dB 1W 1m. Ili da se sluša tiše.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, NIXIE said:

 

Što se tiče položaja potenciometra za jačinu, to zavisi od izlaznog napona izvora zvuka, ulazne osetljivosti pojačala, udaljenosti od zvučnika, veličine sobe i efikasnosti zvučnika. 

Nemam podatak za ulaznu osetljivost pojacala. Udaljenost od zvucnika je 3m,soba je 4x4.5m,efikasnost zvucnika 84dB/1W/1m.

Line output cd-a je 2V.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je niska efikasnost. Za procenu koliko će to biti glasno u tvom sistemu, može poslužiti bilo koje pojačalo slične snage, 25-30W RMS po kanalu. Zadovoljiće za umereno glasno slušanje.

Recimo Mika sa svojim Tanojima od 94dB 1W 1m i pojačalom slične snage ima prednost od skoro 10dB, a to je subjektivno duplo glasnije. I sad juri još 5-6dB da doda ako može.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Aoxomoxoa said:

,i preporucenoj snazi pojacala za njih

To pojacalo inace ima tri trafoa, pa uz limariju sva tri uticu na ukupnu tezinu. Inace jako fina sprava, ne preskupa i pride se pokazao trud pri dizajnu.

Malo je suludo pricati o "preporucenoj" snazi  za tu felu zvucnika, snaga je jedan segment, potreban samo za odgovarajuci SPL u prostoru i eventualno za stanovitu kontrolu gde se trazi rezerva snage.

Kupi sta ti se svidja i ne brini za snagu.

Veliki bi elaborat bio pojasniti sta je bitno a sta ne, kako su se pojacala burno promenila od 70-ih naovamo, kako vise nije sirova snaga i visoki naponi neophodna stavka za brzinu pojacala, slu rejt, damping faktor, cistocu signala na raznim nivoima... sto se tice tranzistoraca.

Lampioni ionako imaju slab damping faktor, pa nema veze...tu traziti velike snage, cifre skacu eksponencijalno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To pojačalo je single end parallel.

To znači da je prava A klasa i da ne može preći u AB i da je maksimalna snaga 24W.

Sa odgovarajućim zvučnicima to nije malo. Kvalitetno pojačalo ima dobro napajanje

koje omogućava kontrolu.

 

Računica je jednostavna. 24W dodaju 13,8dB na 84dB osetljivosti zvučnika za 1W na 1m.

Dva kanala još +3dB. Ukupno 84+13.8+3=100.8dB!

 

Ipak nije skroz jednostavno. To je računica na orvornom prostoru i na 1m, ali je dobar pokazatelj.

U prosečno dampiranoj sobi blizu je moguće glasnoće na mestu slušanja.

 

Svakako su pedhodni saveti pravo usmerenje. Trebalo bi uskladiti pojačalo i zvučnike.

Verovatno ih dovoljno dobro kontroliše ali..

Dobro bi bilo da su više od 90dB osetljivosti, ili da je pojačalo snažnije!

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislio sam ako ja znam nesto,i svi drugi znaju sta ja znam.

Pa se ispravljam: ja posedujem doticnu kombinaciju pojacala i zvucnika. I zadovoljan sam zvukom. Pitao sam za ove podatke jer ih nema na netu,a ni u user manuelu.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Aoxomoxoa reče

unison.jpg.a487500c3e6ef91a0267a6e154be366a.jpg

 

 

Ova pitanja su vezana za rezervu snage,da li je dovoljna.

Zaista nisam želeo da nekome namećem svoje mišljenje. Mislio sam da odgovaram na pitanje, a ono nije ni postavljeno!?

Svakako je pojačalo više nego dobro. Verovatno su i zvučnici kvalitetni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 8 časa, Aoxomoxoa reče

ja posedujem doticnu kombinaciju pojacala i zvucnika. I zadovoljan sam zvukom.

Mislio sam da kupuješ pojačalo. :D

Realno, za normalno slušanje sa tim zvučnicima dovoljo je verovatno. Recimo udvostručenjem snage dobiješ 3db, to se jedva i čuje a košta puno inicijalno i kasnije kroz zamenu lampi.

Za subjektivno udvostručenje glasnoće treba 10x veća snaga.

Pojačalo je vrlo lepo, a ne sumnjam da je kvalitetno urađeno.

Pojačala sa lampama A klase (pogotovu SE) brzo troše lampe jer su stalno opterećene punom snagom, i bez signala na ulazu. Isto je i za tranzistorska A klase, samo se tranzistori praktično ne troše.

Kod AB klase je obrnuto, bez signala disipacija je mala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, Aoxomoxoa said:

Ova pitanja su vezana za rezervu snage,da li je dovoljna.

Ja ne znam da li je ranije objasnjenje bilo dovolljno za odgovor na ovo pitanje.

Najkrace bi bilo ne treba ti, za savemena pojacala u sobnom slusanju.

I ne treba da brines, imas odlicni amp i jos odlicnije zvucnike, samo uzivaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

batali naglabanje na daljinu

usi su merodavne - ako si ti zadovoljan datom postavkom , to je to 

ja licno ne big UR uneo u kucu, osim ako je dzaba

al ja nisam merodavan, serviserska deformacija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, Zen Mod said:

 

ja licno ne big UR uneo u kucu, osim ako je dzaba

 

ubi čoveka u pojam, bolje da si ćutao:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Zen Mod said:

usi su merodavne - ako si ti zadovoljan datom postavkom , to je to 

Bese davnih godina neke price, kao sve se proba , osluskuje, u na kraju uzme najjeftinije od opcija, a da bude pristojno.

 I to ispade formula koja se najcesce susrece.

A kada covek vec pazari, pristojno, nema razloga da bude nezadovoljan, ionako nam sve to zvuci kako smo orni i raspolozeni... :)  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pitanja u vezi pojacala postavio sam iz razloga eventualne nabavke Harbeth 7es3.Sto se tice finansija to bi bio moj limit. A i sto se tice slusnog utiska.

Medjutim,ako ovaj Unison po vama nije dovoljan za ove zvucnike,nabavka novog pojacala i zvucnika bi bila u najmanju ruku bezobrazna prema porodici,a morao bih i da se lisim na duze staze kupovine ploca i cd-a.

Treba znati kada stati.

Puno je bilo prica o dobrom napajanju kod pojacala,i kako to utice na zvuk.Zato sam i pitao o Unisovom trafou,za koji nemam informacije. Tacno je da ima tri trafoa(dva izlazna),ali tezina ovog power transformatora je vise od 10kg.Mozda to nesto govori vama,meni ne.

  1. Dimensions: 345 x 180 x 450 mm.

  2. Power: 2 x 24 watts in class A.

  3. Mode: singled ended. Pentode.

  4. Weight: 24 kilos.

- Building:

  1. Refined aesthetics at a very attractive price.

  2. Choice of components of the highest quality.

  3. It competes with electronics two or three times its price.

  4. The quality of finish is irreproachable, maximum looking at its particularly attractive price.

  5. The interior is a dreamy finish, double-sided double-sided epoxy and very thick.

  6. High weight, impressive power transformer (weighs more than 10 Kg.) Plus two other armored toroidal output (11 cm in height and diameter).

- Sound:

  1. The sound planes are superb, perfectly built in depth and width.

  2. The restitution is very fluid, very rich in harmonics.

  3. A broad character provides a warm atmosphere.

  4. Excellent sound environment thanks to a wealth of register microdetails and generous bass character.

  5. The atmosphere is very realistic.

  6. The emotion goes to 100%.

  7. It is warm and full at the same time.

  8. It is an "Olympic" effort in terms of manufacturing and components. At this price, the Simply Four is totally unbeatable.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 minutes ago, Aoxomoxoa said:

Puno je bilo prica o dobrom napajanju kod pojacala,i kako to utice na zvuk.Zato sam i pitao o Unisovom trafou,za koji nemam informacije. Tacno je da ima tri trafoa(dva izlazna),ali tezina ovog power transformatora je vise od 10kg.Mozda to nesto govori vama,meni ne.

Savremeno je pojacalo, ima dobro napajanje.

Nekada su racunali "imzenjerski" za AB klasu 1500-2000uF po amperu potrebe, a trafoi na granici optimuma. Nije se rasipalo i preterivalo.

E sad, mozda se nazire pitanje, ali se ne nazire ona lepota odgovora nakon koje bi bilo sve temeljno jasnije. A klasa, pojacalo stalno arci PUNU snagu, sto ne ode u zvucnik ide na grejanje...radi se o prelivanju snage iz grejanja u zvuk. Malo iskoriscenje pa su trafoi tri puta veci nego za ostale klase.

Kod ostalih klasa snaga je sakrivena u napajanju, a povlaci se zavisno od zeljenog intenziteta signala. Pa se tu optimizira na razne nacine...

Price o "rezervi snage" su nastale iz ranijih epoha, bilo da je stednja uzrok, bilo da su ogranicenja komponenti bila znacajna, kao lako trgovacko resenje, zdravo nelogicno, ali da ne zamara kupca objasnjenjima, sto najveci deo kupaca i voli, kratko i jasno, sir za pare, treba li luka ne treba idemo dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...