Jump to content
Pigy

Napajanje od lap topa za pretpojačalo?

Recommended Posts

Ranije sam postavio isto pitanje ovde na forumu ali odnosilo se za audio pojačivače a sada me zanima,da li se može koristiti adapteri tkzv od laptopova za napajanje pretpojacavača ili aktvne skretnice, ili takvim adapterima nije mesto u HiFi...?

Mali trafo, grec i dva linearna regulatora (LM317/LM337).

Za simetrično napajanje trebaju ti dva napajanja za laptop i opet dva linearna regulatora, ne isplati se.

Koje je napajanje potrebno, odnosno koje struje i naponi su u konkretnom slučaju potrebni za pretpojačalo i aktivnu skretnicu?

Na primer ako ti treba (+15)-0-(-15)V DC što je uobičajeno za OP, onda moraš imati dva "brick" napajanja od 19V DC da bi radili lepo linearni regulatori, bez tih regulatora verovatno će biti puno šuma.

Većina OP koji se koriste za audio može da trpi do (+18)-0-(-18) VDC, ali datasheet će da kaže za konkretan OP koliko može najviše.

ako je mali potrosac a potrebno napajanje bipolarno, moze se koristiti 24Vdc switchersko napajanje , ako se napravi lokalni delitelj i dobije srednji izvod=masa

6 minutes ago, Zen Mod said:

ako je mali potrosac a potrebno napajanje bipolarno, moze se koristiti 24Vdc switchersko napajanje , ako se napravi lokalni delitelj i dobije srednji izvod=masa

Onda iza mora one sa malim padom napona linearne da stavlja, dobiće otprilike +-10V a to je.... :crying:

Ali ja to nikad ne bih stavljao u preamp, kad je jeftinije sa trafoom, šta tu treba 3VA, 5VA, 10VA?

ma da

samo sam zaboravio dodati - ako se ide na prosto resenje , sa prostim reaktivnim deliteljem i kondovima , opterecenje mora biti striktno simetricno 

ako nije , mora se odraditi da li sa tranzistorima ili chipom ..... resenja ima ihaj

ali onda vec postaje upitno , bolje napraviti pravo bipolarno napajanje

lapčevo napajanje je jako prljavo po pitanju izlaznog napona i šuški, jer je to štanc komercijala i tu nema kvalitetne

filtracije a potrebe preampa su take da sam ispravljač nije velik/skup i ne opravdava trpanje svičerskog ispravljača zarad uštede

koje kinte.

Potreban napon 24VDC jednosmerni. E sad struja neznam,recimo 1A max, u pitanju bi bio pretpojačavač sa BC550 ili BC546 u dodatku sa pasivnim filterom 12db u dva navrata,nešto kao aktivna skretnica a ovde bi to bilo predpojačavač sa pasivnim filterima za tri opsega 90/130Hz. 90/130Hz-7200/8100Hz i 7200/8100Hz. Stim što bi za sub išlo 24 db,2x12db kao i za visokotonac a za full range -12db. E sad ja pretpostavljam da mi je sasvim dovoljno ispravljač 2A24VDC, razmišljao sam o toj varijanti jer je jevtinije kao adapter i stabilisan je napon,a classic mora bar Lm317 ,  ali ako je manji šum ili smetnje ću pravim na klasičan način.Šta mislite kolika bi bila potrošnja te moje pasivnoaktivne skretnice zajedno sa stabilizatorom napona,mislim na potrebnu struju?

PS. Znam da će biti komentara šta će mi takav uređaj kad ima šema aktivnih skretnica sa IC kao i mini DSP ili polovne aktivne skretnice.....recimo igram se za moje pare....😁 

eto , treba ti brat bratu jedno 300 kom BC tranzistora a mozda i celih 600 , da bi potrosili 1A

To će biti dvostepeni pojačavači iz kita nekadašnjeg Radio kluba.Jedan ulazni,pa filter,pa preamp,pa filter pa preamp i izlaz za visokotonac,za srednjotonca posle ulaznog preampa filter za srednje i ostalo kao i za visokotonac,tako i za sub. Znači deset tranzistora po kanalu plus stabilizator napona LM317 ili LM7824....struja?