Jump to content

RIAA Loading Kond : Sorta ?


krca44

Preporučeni Komentari

Dobro vece

Eksperimentalno sam utvrdio ( slusanjem ) da na ulaz phono preampa moram dodati 100 do 150 pF kondenzator ( Za Shure V15/3 ).

Posto trenutno dodati kondovi  ( Polypropilen ili mozda Styroflex... izgleda kao Styro axijalni ) definitivno imaju pozitivne i negativne efekte zanima me koji tip bih trebao izabrati tako da se umanji efekat koji ima kondenzator.

Po netu sam citao svasta ali sada treba da izaberem stalno resenje pa me zanima Silver Mica, Polypropilen ili Styroflex/Polystyrene, sta staviti na ulaz cevnog phonoa i koje marke se preporucuju ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 41
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

za probe uzimas najvece smd na koje zalemis nozice , kombinujes vrednosti i sl , dok ne nadjes vrednost

kad si nasao - turaj sta imas ..... Silver mica , polypropilen ..... jedino tvoje usi , mozak i masta mogu da izaberu st ae najbolje

sa tehnicke strane ... verovatno treba izbegavati spiralno motane styroflexe a ostalo je najverovatnije svejedno , cim je stacked film cap

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa nisam nasao, tek treba da pazarim, stvar je u tome da nemam pojma sta bih trebao ali mogu vise komada pa da probam.

Silver mice su oko 4,5 Funte ili neke kod nas oko 500 din, Styroflex neke srebrne valjkaste mogu dobiti, Polypropilen mogu da kupim neke Amtrans Polyprop valjke ili LCR polystyrene valjke ( Hifi Collective, to mi je zgodno ).

Sada trenutno imam ubacene u RCA konektore te neke kondove i po mojoj racunici imam 450 pF,  Shure preporuka je 400 pF, jedina stvar koja mi smeta je sto se cistoca zvuka gubi na vrlo niskom nivou slusanja ( inace je bolje ovako nego bez tih dodatih kondova, oni su pojacali bas ali nisu ugusili visoke ).

Dakle ja bih malo smanjio vrednost a hteo da uzmem nesto malo bolje od sadasnjih.

Da pojednostavim : da li da se bakcem sa Silver Micom ili ne ?

Ostalo mogu da probam, Silver Mica kosta, ako je ne treba stavljati bolje da kupim plocu   :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to sto na tihom ne valja , sigurno nije do bilo cega sto radis na gramofonskoj strani .... jer sve sto je ispred potenciometra glasnoce u sistemu , radi do daske all the time

da ponovim - kad sa jeftinim kondovima i prirucnom postavkom nadjes vrednost - pruzaj se koliko hoces

silver mica vredi svaku paru, prakticno je najbolje sto normalan novac moze da plati za tu poziciju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze mada bi ja kupio Charcroft Silver Mica, par komada, za njih mogu da se otvorim ( za jedno 4 ili 6 kom ), imam ko ce mi doneti

https://www.hificollective.co.uk/content/chrm-260-150pf-500v-charcroft-audio-silver-mica-capacitor

https://www.hificollective.co.uk/components/charcroft-audio-silver-mica-capacitors.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Zen Mod said:

ako ih ima ovde , mica , sto bi potezao frke i veze da ih nabavis iz daljega

Mozda englezi imaju bolje srebro. :)

Ako imam te vrednosti, poslacu ti za dz par komada i to amerikanski.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

aha

procitah - sve rucno rade

nisu naveli da rucno pakuju golubovima , koji onda prenose preko kanala do kontinenta

gde onda opet rucno otpakuju sa goluboava i rucno pakuju da se dalje salje postom

gde onda opet Postar Simica rucno urucuje , posle rucno odredjene carine za posiljku u prostorijama carinske nam rucne sluzbe

:Viannen_loungelizard:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To valja samo ako su ruke natopljene u lavandu i maslinovo ulje...a to mora sa Mediterana, inace pravi haos u zvcnoj slici..prepakuje instrumente... :) 

Mislim, mora sve vrh vrh vrh, egzotika, nikakav prosek ili ne daj boze krunjac...

Steta sto izolacija kabla nije mica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, krca44 said:

Dobro vece

Eksperimentalno sam utvrdio ( slusanjem ) da na ulaz phono preampa moram dodati 100 do 150 pF kondenzator ( Za Shure V15/3 ).

. . . 

IMO je da sacekas odgovor G-sn Sindrica. 

Unazad par godina posedujem njegov Phono Analogia Mk V.

Sa Tiborom od samog starta imam apsolutni support za njegov uredjaj.

Takodje, ne zaboravi na psihoakusticki fenomen ( svidjanja i nesvidjanja :) ).

Sve je to OK sto ti se u ovom trenutku vise svidja 450 p. Shure je sigurno testirao i merio, pa je napisao 400 pF. Nije to bzv.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono sto je Sur testirao nece u ruznoj formi doci do kupaca. Nije lepo da im se stalno prezentje da MM krece da obara frekventni opseg na 10, 12 ili 15KHz sa svojom samoinduktivnoscu, pa je neophodna specificna kapacitivnost da se napravi rezonantno kolo koje se da izdize visoke frekvencije.

 

E sad, ako treba sve to da bude egzoticno, moderno, visoko reporuceno, i misticno, to je druga prica.

Taj sur je decenijama lepo radio i sa keramikom i sa jos boljim stirofleksom, koji je poprilicno obsolete, pa je silver mica overkil. Bez obzira da je iz Andra Pradez ili Alabame, secen rukom ili spaterovana u skupim komorama.

 

Postoji i opcija promenljivog konda sa raznim felama dielektrika, od vazduha do teflona...pa ko zeli da precizno ugodi ukusu. Ili  to nije bitno, vazniji je neki drugi ritual?

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, Gosha said:

Ako imam te vrednosti, poslacu ti za dz par komada i to amerikanski.

Hvala Gosho, ako zelis posalji, vrednosti su 100 do 150 pF.

....

Sindric je preporucio Stiroflex.   Nista detaljnije nije rekao.  Covek koji mi je dao kondove ( dodate ) rekao je Polypropilen, covek koji je ugradio u RCA konektore kaze Stirofleks, meni zgleda kao stirofleks.

....

Nemam nista protiv i da bude polikarbonat, stvar je u tome da ipak dodje do zamucenja zvucne slike usled dodatog kapaciteta pa me zanima da li se izborom konda moze uopste uticati / neutralisati ta pojava ?

Otud moje zanimanje za silver micu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stirofleks je takodje odlican dielektrik i vrlo stabilan, za nebitnu nijansu manje stabilan od mice, i to uglavnom temperaturno..u sobi nema variranja stotinu stepeni.

Kapacitet treba da je usaglasen sa induktivnoscu  kartridza, odnosno po preporuci proizvodjaca za ukupnu kapacitivnost koju "vidi" pikap.

Od zica u rucici, do konektora i interkonekt kabla(njegove kapacitivnosti na konkretnoj duzini, sve zajedno jedno plus drugo dokle treba, ukljucujuci i naravno dodatne kondenzatore, jedan ili par...

Za V15/3 je 400-500pF, preporuceno, znaci jedno 30pF kablici u rucici i kojekakvi konektori, plus 20-80pF interkonekt, nekada i 200, to svako sebi kroji kapu, zatim postojeci kond u preampu, plus interna kapacitivnost prampa(koja je cesto znacajno manja od tog "ulaznog" konda)..

 

Za probu se mogu koristiti parovi 50, 100, 220 pF, i dodavati paralelno.. tolerancije potrebnog loada su brojcano siroke, greske nekoliko sitnih pF oko konektora, realne i daleko manje od tolerancije

Povecanje kapaciteta smanjuje frekvenciju rezonancije i povecava pik preko 10-12KHz, izdizuci i nesto "nizih" visokih ali utice i na mehanicki damping..pa krecu kompromisi

 

Kao drugo, testiraj na otprilike srednjoj brzini ocitavanja, na sredini traga ploce, ne ni na pocetku ni na kraju, od tangencijalne brzine zavisi i frekvencija koju kartridz moze da prati. Sto blize centru, manje visokih...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve sam sabirao i pitao Sindrica, dobio odgovore pa tako dosao do vrednosti da treba dodati 150 pF.

Sad je dodato 200 pF, nesto preko.

Probacu ocitavanje ka centru ploce.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima keramičkih kondova i keramičkih kondova. Loš glas istih je iz prošlog veka a tehnologija otad uznapredovala.

U lokalu mogu da se kupe SMD kondovi veličine 1206 sa NPO (ili COG) dielektrikom do kapaciteta 680pF koji kvalitetom mogu da pobrišu patos sa približno 100% onog što imamo u furdama. Ne bežim ja od istih odavno.

X7R dielektrik je već znatno lošiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu se izbegava stavljanje keramike, narocito u zoni velikih pojacanja, a jedno od najvecih je u zoni riaa preampa. To je ono sto se izbegavalo i pre i izbegava se i sada.

Izbegavaju se i veca pojacanja od 60db, ako je sum kritican.

A ovo je najgora zona u audio lancu. I najsladja :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...