Jump to content
NIXIE

VDH polarity checker

Recommended Posts

Sad sam se setio kako da pojasnim šta ne shvatam.

Benzinske pumpe su u obavezi da imaju pištolje za tankovanje dizela i benzina različitog promera (standard) da ne bi ste sipali dizel umesto benzina i obrnuto (zbog štete koja bi nastala).

Šteta je obavezna (iako nije istog obima da li se u benzinac sipa dizel ili u dizel benzin) i kada je država shvatila da je to moguće i da se dešava propisala je način (standardizovala) kako to da se spreči (različit promer pištolja i rupa rezervoara).

Kako (bolje zašto) niko još od Tesle ne dođe na ideju da ću ja da pogrešno okrenem utikač i ne smisli način da me spreči; jer još cika Marfi reče (ne bukvalno) da ako ste mi ostavili mogućnost da pogresim ja ću pogrešiti.

Eto to mi je neverovatno.

Naravno ne treba da razmatramo “lošu mrežu”, “lose uzemljenje”. Podrazumeva se da je sve ok jer bi u suprotnom u sve ovo onda moglo da se uvede i ko zna šta još (previsok ili prenizak napon, oscilovanje napona .......).

Sumanuto mi je da Van Den Hul razmatra anomalije. Hoću reci da sam shvatio da oni insistiraju da je polaritet bitan čak i kad je sve u redu sa mrežom i uzemljenjem i to ne shvatam (mehanizam indukovanja sa trafoa mi je naravno poznat), jer kao sto rekoh ako je napon u standardu, nula nula, uzemljenje u standardu (potencijal kućišta nulti) onda sto bi kućište bilo antena za elektroniku a oni nude na sajtu uređaj za ispitivanje polariteta sa uputstvom?

Iz bezbednosnih razloga nije bitno gde je koji prikljucak ako je untar uredjaja zadovoljena zastita koja treba. Prema tome svejedno je kako ga ukljucite sem kod audiofila koji cuju i te male razlike kad kuciste zraci kao antena na elektroniku unutra nje. I ako je uzemljenje dobro i dalje cete imati potrosnju struje zbog magnetske indukcije koja ce odlaziti kroz uzemljenje nazad ka mrezi ili zemljistu.

Jos jedna sitnica postoji koja nas audifile nervira. Kad spojimo uzemljenje nekad nam se cini da uredjaj losije radi. Tome je uzrok vrlo prljav signal na uzemljenjeu ako je lose uzrokovan smps pretvaracima pa mi umesto da kuciste dovedemo na cist potencijal zemlje zaprljamo sa gomilom vf suma. Ovo se spreci tako sto stavite mali feritni prsten i kroz njega par puta provucete zicu od uzemljenja izmedju uticnice i kutije. Tako sprecite da vf smece dodje na kuciste.

Sto se tice prikljucka samo utikaci na 220-230V nisu definisani kako ih okrenuti. Na 110 i 120V sa onim cudnim tropolnim prikljuckom ne mozete drukcije da ubodete. Inace u sistemima na 110-120V ovo je kod nekih uredjaja jako bitno jer se drukcije izvodi elektronika na tom naponu. Secam se da sam radio neki brodski pretvarac na 110 i da je strogo bilo definisano gde se spaja nula a gde faza.

Cak je i iec uticnica ili kako je mi zovemo racunarska defnisana gde je nula a gde faza. Pogledajte na uticnisu i videcete d aima oznaka

To sam upravo u prethodnim postovima naveo kao primer.
IEC je utikac koji je na samo jedan nacin moguće utaci u uredaj i ima oznaku L i N za fazu i nulu i sve je jednoznačno.
Utikač SHUKO-IEC kabla (kao i svako glinericom proveravajući) utakao sam u shuko uticnicu da mi faza bude na L a nula na N smatrajući da je dizajner dalje vodio računa da prosledi fazu na pravo mesto na trafou uređaja koji je osmislio.
Zašto onda Van Den Hul insistira na polaritetu kad je to standard za IEC a uređaj audio ne bi trebalo da dobije tržišni sertifikat ako dizajner nije doveo fazu na pravo mesto na trafou jer to utiče na osnovnu vrednost uređaja-kvalitet zvuka.
Da li je tako Ili se do sada nije mislilo da to utiče na kvalitet zvuka pa standardi za audio uređaje to nisu ni propisivali i nisu obavezali dizajnera da poveze fazu na “pravo” mesto na trafou.
Bezbednost i potrošnja struje je jasna stvar.
Suština je da li stvarno okretanje uticnice utiče na zvuk ili ne. To jest da li je to kao kod kablova neki čuju kada kućište kao antena utiče na elektroniku a time i na zvuk a neki ne čuju.
Ako dizajner nije u obavezi da provede fazu na pravo mesto na trafou onda bih rekao da nosilac standardizacije (država obično) ne misli da je polaritet od uticaja na zvuk.
Podrazumeva se da sam ispoštovao sve tj. doveo npr. fazu na L i nulu na N IEC-a.

Pa opet se desavalo da se pogresno sipa gorivo, dok su otvori rezervoara bili kao cunak. :) Ali je jasnije sta te zbunjuje  @Srecko

Simetricni utikaci su preostali u odredjenom broju zemalja, pride su simetricni samo na monofaznim pozicijama. Mi smo ostali u senci DIN standarda, pa je tako kako je.

E sad, instalacija je zona gde ima raznih desavanja, i pojavljuju se razni staticki ili dinamicki naponi. Klasicna tinjalica je bezbednosna provera(pod uslovom da nema jakog indukcionog em polja), mala neonkica reaguje na oko 60-70V, Fid sklopka meri postojanje lutajucih struja, ako se pojavilo neko kolo van instalacije, meri koliko je struje uslo po fazama a izaslo kroz nulu, da se ponisti, a ne da ide preko uzemljenja ili necijeg tela.

E sad, postavlja se pitanje sta ako je na kucistu 30v, nekakvog oblika, zbog otpora instalacije, nece ubiti zbog premale struje dodira, ali ce smetati nekom predpojacavacu, koji ce sad dobiti potencijal sopstvene mase, koja je na neki od nacina povezana sa GND. Kako ce to uticati je takodje lutrija, zavisno od koncepcije, tipa sklopa...a bolje je da nema opcije koja moze da izazove probleme.

I u tom naponskom "gap-u"( od nekog napona do 50 ili 70V),  su ove moderne glinerice u akciji posto mogu da detektuju nize napone od klasicne.

NAravno, onaj ko dobro poznaje doticne finese svojih uredjaja, moze da izbegne probleme, ili minimizuje verovatnocu problematicnih desavanja. Neko ko ne zna, a probava i povezuje razne uredjaje random, moze da stekne sasvim pogresnu sliku o sposobnostima nekog uredjaja, umanjenim zbog nekih mreznih ili GND okolnosti.

2 hours ago, Srecko said:

Suština je da li stvarno okretanje uticnice utiče na zvuk ili ne. To jest da li je to kao kod kablova neki čuju kada kućište kao antena utiče na elektroniku a time i na zvuk a neki ne čuju.

Cuje se i to vrlo jasno, narocito na zicanim instrumentima

1 hour ago, vladd said:

ove moderne glinerice u akciji posto mogu da detektuju nize napone od klasicne

Pozajmio sam jednu istu takvu kao VDH za probu, ima diskretno pokazivanje napona, na displeju izlazi niz brojeva 12, 24, 48 ... 110,220, a slova sitna u PM nije za nas starije. Mislim da mi je bolji univerzalni instrument za ovo igranje, zato sam i pitao šta misli forum jer nisam znao šta je to i koliko je upotrebljivo. Probaćemo za vikend i jedno i drugo.

Pa vidi Nixie, ta VDH i slicne glinerice su za jednostavno i brzo detektovanje situacije, sto vecina korisnika voli, da ne zamara pamet sa viskom informacija. Sigurno su upotrebljive u nekom opsegu i sigurno mogu nekome da ukazu na eventualne probleme, ako ih ima u dovoljnoj meri, naravno.

Ne mogu da rese neke druge situacije, ground loop-a, rf suma...

Cuje se i to vrlo jasno, narocito na zicanim instrumentima

Ovo je odgovor koji sam očekivao, dobijen od veoma stručnog i kompetentnog gospodina.
Pitanje je ustvari vrlo prosto, mogao sam ga odmah postaviti, ali nisam namerno izbegavajuci da ga postavim direktno da ne bih otvorio nepotrebnu diskusiju.
Pitanje je.
Da li obrtanje utikaca utiče na osnovnu funkciju audio uređaja-kvalitet reprodukcije zvuka (da li je u cujnom domenu) i da li ima podlogu u nauci-fizici ili je tipa “neko čuje a neko ne” kao i kada su kablovi u pitanju.
Pomenuvši kablove verujem da vam je jasnije zašto nisam hteo da ga postavim direktno.
Pitanje je jasno da jasnije ne može biti i nadam se da neće otvoriti oandorinu kutiju kao kada su kablovi u pitanju.
O VDH glinerici sam procitao na HiFiles forumu, ali sam hteo da čujem mišljenje ljudi sa STRUČNOG foruma koje ne bi trebalo da bude bazirano uglavnom na culnim utiscima.
Ostaje mi i dalje nejasno ako je unapređenje osnovne performanse audio uređaja tako jednostavno kako je moguće:
1. Da se bilo koji trafo ne vezuje iskljucivo po principu da na kraj namotaja bliži kućištu uvek mora da ide nula ili u složenim slučajevima da na prototipu dizajner utvrdi kako treba povezati fazu i nulu da sa aspekta polariteta sve bude ok.
2. Ako se polozaj utikaca tako znacajno reflektuje na osnovnu karakteristiku audio uredaja-čuje šta će mi VDH glinerica. Okrenem i čujem.
Meni je sve jasno.
Ovaj post sam napisao da ne pomislite da sam lud (stekao sam utisak da su neki pomislili, ne u lošoj nameri, da sam neobrazovan).

1 minute ago, vladd said:

Pa vidi Nixie, ta VDH i slicne glinerice su za jednostavno i brzo detektovanje situacije, sto vecina korisnika voli, da ne zamara pamet sa viskom informacija. Sigurno su upotrebljive u nekom opsegu i sigurno mogu nekome da ukazu na eventualne probleme, ako ih ima u dovoljnoj, naravno.

Ne mogu da rese neke druge situacije, ground loop-a, rf suma...

Sad kad je imam u rukama, video sam šta je u pitanju. Zgodno je ako je upotrebljivo zato što je malecko i ništa ne košta.

Just now, Srecko said:

Ovo je odgovor koji sam očekivao, dobijen od veoma stručnog i kompetentnog gospodina.
Pitanje je ustvari vrlo prosto, mogao sam ga odmah postaviti, ali nisam namerno izbegavajuci da ga postavim direktno da ne bih otvorio nepotrebnu diskusiju.
Pitanje je.
Da li obrtanje utikaca utiče na osnovnu funkciju audio uređaja-kvalitet reprodukcije zvuka (da li je u cujnom domenu) i da li ima podlogu u nauci-fizici ili je tipa “neko čuje a neko ne” kao i kada su kablovi u pitanju.
Pomenuvši kablove verujem da vam je jasnije zašto nisam hteo da ga postavim direktno.
Pitanje je jasno da jasnije ne može biti i nadam se da neće otvoriti oandorinu kutiju kao kada su kablovi u pitanju.
O VDH glinerici sam procitao na HiFiles forumu, ali sam hteo da čujem mišljenje ljudi sa STRUČNOG foruma koje ne bi trebalo da bude bazirano uglavnom na culnim utiscima.
Ostaje mi i dalje nejasno ako je unapređenje osnovne performanse audio uređaja tako jednostavno kako je moguće:
1. Da se bilo koji trafo ne vezuje iskljucivo po principu da na kraj namotaja bliži kućištu uvek mora da ide nula ili u složenim slučajevima da na prototipu dizajner utvrdi kako treba povezati fazu i nulu da sa aspekta polariteta sve bude ok.
2. Ako se polozaj utikaca tako znacajno reflektuje na osnovnu karakteristiku audio uredaja-čuje šta će mi VDH glinerica. Okrenem i čujem.
Meni je sve jasno.
Ovaj post sam napisao da ne pomislite da sam lud (stekao sam utisak da su neki pomislili, ne u lošoj nameri, da sam neobrazovanemoji5.png).

Srećko, mani se dizajnera, u fabričkim uređajima često ima i grešaka i puno stvari koje kvare zvuk (gomila nepotrebnih preklopnika, loši delovi, loše projektovani sklopovi, crna magija), video si već ovde na forumu.

Uređaji male snage (tuner, CD i slično) sa metalnim kućištem koji nemaju uzemljenje mislim da moraju imati veću klasu izolacije primarnog namotaja, jer uzemljenje je prvenstveno zaštita od visokog napona dodira.

Što se tiče okretanja šuko i ostalih utikača, probaš sam i zaključiš kao i za sve ostalo u šta sumjaš, i lepo napišeš na forumu. Ja ću sve da isprobam za vikend ako bude bilo vremena.

Zahvaljujem @Nixie , vaša spremnost da pomognete, energija, eksperimentatorski duh je za mene inspirativna,
Nisam imao ni predstavu koliko je sve to u vezi audia “neuređeno”-ne standardizovano.
Nikada nisam imao prilike da o tome slušam od nekog kompetentnog sa iskustvom, ko je imao prilike da analizira različita rešenja. Zato me, moram priznati, Zen oduševljava sa svojim poboljšanjima postojećih rešenja (nadam se da sam ispravno okarakterisao taj njegov angazman) čiji kvalitet prepoznaje i veliki diy forum kao nešto posebno.
Jednostavno je nezaobilazno da se ne zapitate zašto se veliki igrači-fabrike tako ponašaju.
U mojoj oblasti sve je uređeno-standardizovano do “tančina”. Nisam prosto navikao na ovakve stvari.
@vladd zahvaljujem za angazman, kao sto ste mogli da vidite hteo sam samo odgovor od nekog od strucnih-kompetentnih ljudi (Zen, Vi, Impuls, Beli .....neka se ne ljute oni koje nisam pomenuo) sa kompetentnog mesta, i u čije se mišljenje mogu pouzdati (čak i bez preteranih objašnjenja ako je “visoka” nauka u pitanju, sto ovde ne mislim da je slučaj).

1 minute ago, Srecko said:

U mojoj oblasti sve je uređeno-standardizovano do “tančina”. Nisam prosto navikao na ovakve stvari.

Ha, to je i moja oblast. Kod nas nema cile mile, samo po standardu. Mada, nije sve jedno šta se ugrađuje, recimo ja puno radim sa pumpama, zatvaračima, ventilima, cevima i raznoraznom procesnom/mašinskom opremom, imaš identičnih uređaja raznih proizvođača, sve isto a opet nije isto, zna se uglavnom šta valja šta ne valja. A svi su po standardu i imaju potrebne sertifikate. I u ovoj oblasti su uglavnom premestili proizvodnju u Tursku, Kinu, Tajvan, Indiju, Južnu Ameriku da prežive konkurenciju, tako da je nekad pitanje da li je to isto tako dobro kao i pre.

Audio ima puno subjektivnog, zato imaš toliko priče, raznih mišljenja šta je bolje i nebrojeno proizvoda, služi za zabavu. Meni je barem još uvek zabavno.

Pa eto, mi imamo srecu da mozemo da nadjemo srecu u okretanju simetricnog utikaca, za razliku od onih kojima ta sreca nije dostupna. :) 

BTW, pokucnim audiom se bavi jako malo ozbiljnih firmi(ozbiljnih po kapacitetima i resursima svih vrsta), a i te sto se bave, bave se sporedno, pa je pokucni audio u dobrom delu oslonjen na male firme, na umetnicki pristup pojedinaca, koji moraju da unesu odredjeni trud, kvalitet i mastovitost da te uredjaje podignu na visok nivo. Pri tome se ne opterecuju nekim izlisnim standardima, cak se ne opterecuju ni zastarelim audio standardima..

A za neke sprave nije ni vazno na koju poziciju ulazi faza i nula.

7 minutes ago, vladd said:

Pa eto, mi imamo srecu da mozemo da nadjemo srecu u okretanju simetricnog utikaca, za razliku od onih kojima ta sreca nije dostupna. :) 

BTW, pokucnim audiom se bavi jako malo ozbiljnih firmi(ozbiljnih po kapacitetima i resursima svih vrsta), a i te sto se bave, bave se sporedno, pa je pokucni audio u dobrom delu oslonjen na male firme, na umetnicki pristup pojedinaca, koji moraju da unesu odredjeni trud, kvalitet i mastovitost da te uredjaje podignu na visok nivo. Pri tome se ne opterecuju nekim izlisnim standardima, cak se ne opterecuju ni zastarelim audio standardima..

A za neke sprave nije ni vazno na koju poziciju ulazi faza i nula.

Ja mislim da oni samo vode računa da ispune zakone i propise o zaštiti autorskih prava, bezbednosti i emisiji zračenja, i možda još po nešto tog tipa, tako da mogu da prodaju na svim tržištima. Sve ostalo je po želji.

Recimo SPDIF izlaz iz DVD je uvek 16 bita 44,1 ili 48kHz, kakav god disk staviš unutra. Probao sam DVD audio 24bit/96kHz, izlaz je bio 44,1 ili 48kHz (ne sećam se tačno). Može da se dobije original samo pomoću HDMI splitter-a. To je vezano za autorska prava. Ne znam da li je isto tako sa Blu Ray mašinama.

11 minutes ago, NIXIE said:

Ja mislim da oni samo vode računa da ispune zakone i propise o zaštiti autorskih prava, bezbednosti i emisiji zračenja, i možda još po nešto tog tipa, tako da mogu da prodaju na svim tržištima. Sve ostalo je po želji.

Recimo SPDIF izlaz iz DVD je uvek 16 bita 44,1 ili 48kHz, kakav god disk staviš unutra. Probao sam DVD audio 24bit/96kHz, izlaz je bio 44,1 ili 48kHz (ne sećam se tačno). Može da se dobije original samo pomoću HDMI splitter-a. To je vezano za autorska prava. Ne znam da li je isto tako sa Blu Ray mašinama.

to su softverske zaštite da ne bi mogao da kopiratš sadržaj u fullu,

playstation3, squeezebox, taj tvoj dvd itd itd mogu propustiti full signal.

svaki malo bolji dajer to ume i zna kako se radi samo se niko nije latio posla jer je to “konfekcija”

38 minutes ago, Srecko said:

Zahvaljujem!

Ako živiš u zgradi sa više stanova sigurno je da ima barem nekoliko trofaznih utičnica (šporet, TA peći) gde su zamenjeni nula i uzemljenje, to ti je jedan od glavnih izvora lutajućih struja u zgradi. Svako ima svoj kabal do glavnog ormana gde je svako pojedinačno uzemljenje vezano na zbirnu šinu za uzemljenje zajedno sa nultim provodnikom, pa ta struja onda ide na uzemljivač u temeljima ili u zemlji i tu je veza sa ostalim stanovima. Kada u svom stanu imaš FID sklopku, onda nema šanse da negde kod tebe imaš takvu grešku, odmah će izbaciti kad uključiš taj potrošač jer struja potrošača ne ide kroz nulu nego kroz uzemljenje i sklopka reaguje trenutno. Ta struja mora biti veća od struje na koju sklopka reaguje.

Edited by NIXIE

1 hour ago, NIXIE said:

To je vezano za autorska prava

SPDIF je definisan standard.

Autorska prava su resena bitom br2 u prvoj, 16-bitnoj kontrolnoj reci.

A da li ce zabraniti downsampling na 16/44.1 i pustiti 24/96, zavisi od mogucnosti sprave i hardvera.