Jump to content
trinity

full ranger i subwoofer da li moze i kako

Recommended Posts

Imam Marantz PM52 pojacalo i Fostex full range zvucnike DIY.

Veoma sam zadovoljan zvukom ako slušam vokale, lagane instrumentale ili džez. Ali ako hoću da slušam rock muziku mislim da fali basa.

E sad kako ne bih da menjam zvucnike a znam kako je kad osetim atak basa interesuje me da li je moguce na mije pojacalo nakaciti subwoofer i barem malo nadoknaditi taj bas.

Da li je neko to radio i kakva su iskustva.

Da li je to moguće sa mojim pojacalom i da li ide aktivna bas kutija ili pasivna i kako povezati.

Ako moze kasnije ćemo o kom subwooferu da razmišljam.

Hvala

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ja bih ti preporucio da potpuno odvojis sistem za rock.

Subwoofer sa nekim pojacalom 400-600w u D klasi, jedan ili dva komada, neko diy pojacalo AB klase za ostatak, postoji fini izbor za 80-100W, i neki par zvucnika kojih ti nece biti zao, mogu i PA...

1 hour ago, trinity said:

Imam Marantz PM52 pojacalo i Fostex full range zvucnike DIY.

Veoma sam zadovoljan zvukom ako slušam vokale, lagane instrumentale ili džez. Ali ako hoću da slušam rock muziku mislim da fali basa.

E sad kako ne bih da menjam zvucnike a znam kako je kad osetim atak basa interesuje me da li je moguce na mije pojacalo nakaciti subwoofer i barem malo nadoknaditi taj bas.

Da li je neko to radio i kakva su iskustva.

Da li je to moguće sa mojim pojacalom i da li ide aktivna bas kutija ili pasivna i kako povezati.

Ako moze kasnije ćemo o kom subwooferu da razmišljam.

Hvala

Dodaš aktivni SUB, signal uzimaš ako ima opcija sa linijskog dela (ulaza u izlazno pojačalo) ili ako ne može onda se uzima sa izlaza za zvučnike. Bitno je da signal za sub sadrži oba kanala i da prati jačinu koju zadaješ potenciometrom na Marantz-u.

1 hour ago, trinity said:

Imam Marantz PM52 pojacalo

Sad sam pogledao leđa od Marantz-a, nema line out. Imaš dve opcije, da na šemi nađeš ulaz u izlazni stepen i napraviš izvod tako što dodaš IC kablove i dva činča pozadi kao line out (ako hoćeš time da se baviš), ili da uzmeš izlaz za SUB sa drugog para izlaznih priključaka za zvučnike. Alktivni SUB obično ima obe opciije, odnosno line in ili speakers in. Bolje je line out ali nije loše ni sa zvučnika uzeti signal možda je tako prostije da ne prepravljaš pojačalo.

cudi me da sa Fostex-ima nema basa.

Drajver je 4 inca. Projekat sa interneta. Prostorija je 22-24 kvadrata i otvorena je na jednu stranu polulucnim prolazima. Ako je npr Bole Boskovic instrumental. To tiho ujutro dok se ne moze glasno da se pusta, to je savrseno.
Ali ako imam potrebu da slusam Bijelo dugme e onda mogu da se samo nerviram . Tad slusam slusalice.
Zato tragam za nekim resenjem sa subwooferom makar da probam.
Naravno drugi par vecih kutija bi mozda bilo bolje ali mislim i skuplje resenje.

Zavisi koji su Fostex-i i koja je konstrukcija kutija.:unsure:

p.s. preteče me dok sam kucao

Mali je to drajver za tu prostoriju.

Pa mozes ovako: Da napravis par wooofera, a ne subwoofera. Recimo po dva 8 incha woofera u bas refleksu, da idu od 50-400 Hz. Mozes i pasivnu skretnicu, ali ti treba zasebno pojacalo. Isto tako, na fosteksima napravis preklopnik ili releje kojima ukljucujes skretnicu (hi-pass) na oko 400 hz. I, kad slusas rock, prebacis da Fostexi rade kao srednje-visootonci, iznad 400 hz, a wooferi zavrsavaju deo posla do 400 hz (otprilike). I, neces moci koristiti fabricke subwoofere, malo njih ide preko 200 hz, moraces sam da pravis woofere....

5 hours ago, Vix said:

Pa mozes ovako: Da napravis par wooofera, a ne subwoofera. Recimo po dva 8 incha woofera u bas refleksu,

Može lepo da napravi nove kutije kako si predložio, a da mu sadašnji Fostex-i budu za srednje-visoki opseg.

Tu može da bidne jedan problemčić, ako Fostex ne ide dovoljno nisko, neće se uklopiti idealno sa bilo kojim SUB-om. Najbolje bi bilo da nađeš nekoga da ti pozajmi neki SUB da probaš.

Malo je jak taj Marantz  za zvučnike od 15W.