Jump to content

Inteligentnim rešenjima do kvalitetnih zvučnika...


Zvu

Preporučeni Komentari

Čak 107 grama Mms i prvi break-up membrane na 580 Hz mi miriši na trosistemac, a ti vidi kako hoćeš.Ja sračunao za tu jedinicu: Vb=102,5 L, Fb=42-44 Hz (treba malo i eksperimentisati), Dt=160 mm i Lt=157 mm (za 44 Hz).Inače je prosečna efikasnost jedinice 96,8 dB/1W/1m ili 97,8 dB/2.83V/1m. U svakom slučaju treba izmeriti odzive (freq., imp.).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 198
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Mislim hteo sam da izbegnem glomaznu trosistemsku kutiju i 15 inča bas, a vidi me sad :coffee:

Pa kada si već došao dovde, učini još mali napor... :) Već sam pisao o tome, ali da ponovim svoja slušna, praktična iskustva. Ova gromada da odsvira nezamazane srednje - nema teorije. Merenje može da pokaže da su Herci OK, ali to su neki drugačiji Herci... :) Jeste da je kod mog drajvera nešto teži kretni sistem, ali ja nisam zadovoljan ni cut-off-om od 250Hz, a kamoli da ide na srednje. Tannoy 15' čistije svira midbasove od ovog. Nije to dramatična razlika, ali...Zato i idem dalje - kad sam već napravio ovu svoju grdobu, nema smisla da pravim polovična rešenja. Midbasovi koje sam upravo nabavio imaju manji Mms (13.6 gr) nego srednjetonci od iste firme. +1 za srednjetonce. :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još sinoć sam se malo kuckao sa Syncom na PP gde sam mu rekao da bih srednjetonac (gledao sam drajvere od 6") pustio da radi od 400Hz pa do nekih 2KHz čisto da popuni rupu između WG i bass-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

a sta fali 8"

Da li mozda staviti 3" driver http://www.rcf.it/c/document_library/get_file?uuid=de9402d7-8bb0-40cf-bc55-4acf3bebda67&groupId=216492 i recimo adapter sa 2"na 1" troat i tako dobiti niske srednje iz horne?Ja definitivno hocu trosistemski zvuk, samo dvoumim u vezi drivera, mozda cak bi stavio i selenium d405ti http://www.parts-express.com/pdf/264-218.pdf po uzoru na jbl k2 9800 i pokusati napraviti skretnicu na slican nacin.Na semi skretnice nije napisano da je visoki i srednji 4 ohma, bas je 8 ohma.

post-133-126087312156_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja mislim da bi tu trebao neki Pro 8" srednji eff. oko 94-95 dB. Za područje 400-3.000 Hz.

Treba obratiti pažnju na to koliko je široka kutija i gde će biti baffle step pad, i to uračunati kod rezanja izmedju basa i mid-a.

Npr. nešto kao : Monacor IMG Stage Line SP-8/150PA

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I moje misljenje je da se sa tom grdosijom od 15" neces naslusati mikro detalja u srednjim. Trebace ti neki dobar 8" i fin rad na skretnici - povecavash troskove. I opet kako ce se disperzija njegova uklopiti sa econo hornicom...?A kutijetina ti za 15" negine...a P-audio coax ti bio velik...kompromisi, kompromisi.Neslusaj beatgoeson-a :coffee: on je covek sa fantasticnim zvucnicima...Al Chakija & me i dalje tvrdimo da je njegov Focal neo 15" trebao ici u br kutiju :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam ja problem sa osmicama nego nisam mislio da će mi baš trebati osmica...

Ja sam imao na umu (pre nego ste se oglasili) nešto ovako...

http://audiotehnika.rs/pdf/sovereign6-100.pdf

http://www.eminence-speaker.com/pdf/alpha-6a.pdf

Zato sam i otvorio temu... Da razjasnim sebi (a i drugima koji budu čitali, a ne znaju (a prave se da znaju :coffee: )) neke stvari koje se moraju propratiti. Zato sam i stavio onakav naslov teme... Da vidimo da primenimo neka inteligentna rešenja :) . Ne zato što hoću da zarobim vaše i svoje znanje u ove kutije (nisu mi prve, a bog zna da nisu poslednje posle onolike govorancije da mi druge kutije u životu ne trebaju) nego bi bilo lepo da se neki principi rada i projektovanja razjasne AKO STE ZA... Džaba svi tutorial-i za audio programe i dalje ih ljudi ne znaju koristiti. Ja znam koliko mi je trebalo i ne više, a iskreno, sramota me je da dosađujem Bokiju zapitkujući ga za neke stvari...

@Boki...

Ne bih pravio rez na 3KHz jer pročitah (a vi ljudi potvrdite) da je uho najosetljivije na 500 i 3KHz (gde su najčešće rezne frekvencije trosistemskih zvučnika) pa ne bih baš da pravim reznu tu... Mislio sam da idem malo niže i da pustim da WG vodi priču dalje... E sad ljudi ili znaju sve ili se stide da pitaju ali ja nikako ne pronađoh šta je to "disperziono poklapanje". Jel to razlog predloga za 8" srednjetoncem što meni kao nekom ko je u audio svet ušao preko zvučničke mehanike stvarno ne znači ništa pa mi valjalo pojasniti mi taj fenomen. Ili iz prostog razloga što će 8" drajver biti rasterećeniji u smislu lakoće reprodukcije tih frekvencija ???

Kutiju ću gledati da namikerim na najuže koliko može... Znači nekih 45cm...

PS... Da se ne varamo, ja stvarno očekujem dosta od ovih kutija... Kad već pravim 3-sistemac, hoću da bude ekstra... Bass koji sam odabrao mi se mnogo sviđa i tu mislim da sam napravio pravi potez (sad još samo da stignu :) ). Sad treba videti šta ću za ostale drajvere. WG (koji sam inače slušao sa 15-icom ali na jeftinim low end JBL JRX115 kutijama i sa istim takvim compression drajverom unutra) su toliko nahvalili da želim da ga probam pa makar ga izlomio ako mi se ne svidi kako svira...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih pravio rez na 3KHz jer pročitah (a vi ljudi potvrdite) da je uho najosetljivije na 500 i 3KHz (gde su najčešće rezne frekvencije trosistemskih zvučnika) pa ne bih baš da pravim reznu tu... Mislio sam da idem malo niže i da pustim da WG vodi priču dalje...

U pravu si tu je uvo najosetljivije - na 3KHz:http://en.wikipedia.org/wiki/Equal-loudness_contoursali to je centar ili pik te osetljivosti uva, da budeš siguran trebao bi da izbegneš rezanje na barem oktavu-dve nagore i nadole od te tačke... dakle 1,5KHz ili još bolje 750Hz, a s gornje strane 6KHz ili 12KHz... (12KHz? sumnjivo to meni nešto...mnogi ne čuju već od 15-16KHz nagore...)To je kombinacija sa jednim širokopojasnim zvučnikom koji pokriva što više može gde se samo augmentiraju infra-bass i ultra-treble pomoćnicima manje bitnog kvaliteta... my 2 cents...rant over :coffee:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kvalitetna osmica - iskombinovati sa WG+Selenium , isto kao da se radi o kompletnoj kutiji Econowave projekta.......dakle - 8" daje osnovni body , a horna odradjuje sve gore 8" rezati od dole na 200Hz , dodati 15" da radi sve nizena taj nacin ce se iskoristiti potencijali WG+Sel , dodace se mast i brzina izpod , a imace se i bass - kako se dobro napravi kutija .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle sad dolazimo na ono da mi je isplativije uzeti aktivnu skretnicu nego praviti pasivnu... Kod gosin Dejana su 10mH i to na 1.8 žici 94 evra... Meni za 12dB po oktavi treba preko 200 evra samo za zavojnice za bass ako pravim reznu na 200Hz... Dodatno pojačalo za slave će se naći (neki snagaš). Dakle spuštanje rezne između bassa i srednjeg radi boljeg pretapanja zvuka. Znači da pustim WG da kreće od 1.6 KHz ??? Eh da... Upravo sam uneo baseve u kuću... Malo je reći da sam zadovoljan zvukom :) Stavio sam ih reda radi u kutije od Sansui-ja. Treba im veći otvor pa ne naležu kako treba pa sam morao da ih samo uhvatim šrafovima sa magnetom sa spoljne strane čisto da vidim šta mi je od njih očekivati u ovoj prostoriji... Eh da...i membrana ima izgled blago ljubičaste boje na slici... E pa nije, zift je crna :coffee: Videću sa Damirom za hornice ako ima origigi JBL... Ako nema, da naručujem iz BGB studija u BG ili imate nekog drugog na umu (Behrar bih ostavio kao krajnje rešenje) ???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle kraćeg slušanja kužim da je ideja "biamping i aktivna skretnica" prešla za kratko vreme put od "moguće", preko "verovatno" do "mora". Ovi bassevi stvarno jesu bad mother fuckers. Trebaće isto takvo pojačalo kako bi ih napunilo zvukom jer na "slabijim" snagašima (deklarisani sa 300w) imaju dosta praznog hoda. Drugar donese do mene neko staro bioskopsko pojačalo (dovučeno iz Nemačke pre par desetina godina) koje ima na sebi aktivnu skretnicu (namestili smo na nekih 50-ak Hz). Pustio sam Sansui 15-ice čisto da dodaju malo srednjih tonova i na maloj snazi pustio zvučnike da rade. Izuzetno dubok, a u isto vreme i precizan zvuk. Ubacio sam ih u kutije od nekih starijih hand made dvosistemaca koje sam tjunirao na 40Hz, a imaju oko 90 i koji litar (možda koji litar manje/više) probe radi. Što reče Zen, ima masti taman koliko treba tj koliko dodaš na slave pojačalu :coffee: . Pustio prvo njih na određenu glasnoću (koliko je bilo izvodljivo jer se to odvijalo oko 12h juče kad su ukućani spavali) i onda polako pojačao trenutni A sistem da dodam detalje koje ima Sansui 5500. Još sam pod utiscima... I sad sviraju u istoj konfiguraciji pod pretnjom da gorepomenutikoleza dođe i otme mi pojačalo jer mu treba :) . U svakom slučaju, pun pozitivnih utisaka, uveren u ispravnost puta kojim sam krenuo počnem da tražim srednjetonce... Malo sam razgledao i u prestonici naiđem na ove osmice... http://professional.celestion.com/pro/products/pdf/TF0818.pdfPa šta kažete... Malo su osetljiviji od drajvera iz Bokijevog predloga ali mi izgleda OK

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja tek sad video da je Boki rekao drajver od 94dB baš kao što je i ovaj (zašto sam ja pročitao 91dB, pojma nemam)

Možda što si u školi svikao na jedinice umesto četvorki pa ti se svugde priviđaju jedinice? Ili možda zbog rukopisa... :coffee::):):)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...