Jump to content

Inteligentnim rešenjima do kvalitetnih zvučnika...


Zvu

Preporučeni Komentari

Hoću da napravim malo kvalitetniju dvosistemsku kutiju tipa Syncovog Econowave-a. E sad problem...malo sam čitao na audiokarmi i vidim da su se neki koji su pravili EW (uključujući i našeg Sync-a u prvo vreme) žalili na nedostatak glasnoće nižih frekvencija (fali basa). Da li je to pitanje previše glasne/osetljive horne (i po automatizmu nedovoljno osetljivog bass/midle posebno pri nižim frekvencijama)? Da li je greška za tu hornu stavljati bilo šta ispod 15-ice koja bi bila u stanju da proprati (što je retko) kako treba do rezne frekvencije od 1500 Hz (na koliko mislim da je rezna frekvencija Syncovih kutija). Ako je moguće postići ujednačen/ravan odziv na svim frekvencijama sa 12" bass/midle drajverima ja sam imao neke na umu pa mi je bitno vaše mišljenje šta od ovoga može da radi... Cene drajvera su manje više iste kao i Beyma (sve se vrti oko 120-150 evra po komadu) sem Eminence delta pro 12...za njih ne znam cenu...http://www.player.rs/product.php?ID=1700http://www.eminence.com/pdf/deltapro-12a.pdfhttp://www.player.rs/product.php?ID=1699http://www.eminence.com/pdf/kappapro-12a.pdfhttp://www.wizard.rs/P-AUDIO/PDF/FL-12MB.pdfhttp://www.wizard.rs/P-AUDIO/PDF/C-12LF.pdfhttp://www.wizard.rs/P-AUDIO/PDF/C-12MB.pdfEvo i Bejme http://www.diyaudio.rs/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=1236Ovo su samo 12" drajveri i voleo bih da ne moram da idem na veće od toga jer će kabineti za njih i ovako biti monstruozno veliki. Gledao sam malo i "Veliki Econowave" temu i onaj drajver koji je Damir koristio mi izgleda (bar po frekventnom odzivu) OK. Šta mislite o tom drajveru??? Na ideju izrade dvosistemske kutije sam došao iz prostog razloga što gotovo sve kutije koje sam slušao (a da imaju više od dva drajvera) imaju nekako mutan zvuk. Što je već Impuls, čini mi se, lepo definisao, možeš da čuješ sve frekvencije, a ne možeš da razaznaš instrumente koji sviraju. Mišljenja sam da je za to glavni krivac fazni pomeraj. Ne znam još sve što mi je potrebno kako bih sam napravio sebi onaj zvuk koji želim pa vam zato malo dosađujem. Ako imate neki predlog za drajvere koji mogu da se nađu kod nas otvoren sam za sugestije. Zagrizao sam za ovaj koncept jer je manje više prost za izradu i mislim da ima veliki potencijal za prirodan zvuk. Čini mi se da se većina žalila na nedostatak basa iz prostog razloga što nisu dovoljno atenuirali CD hornu. Ako vam bilo šta od ovoga šta sam napisao ima/nema logike, recite... Ono što me najviše zanima je šta vi mislite o ovoj konfiguraciji i ovom tipu zvučnika ???Ajde da kažemo da ako ne bih pravio novi EW projekat, moglo bi ovo da dođe u obzir (iako mislim da je malo veliko :siroma: )http://www.p-audio.co.uk/products/db_product_1_6_bm-15cx38.htmEvo još jednog iz PAudio ponude...http://www.wizard.rs/P-AUDIO/PDF/AM-12LF.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 198
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Mogao bi da dodaš još nekoliko podataka, i odgovoriš na par pitanja, da ti uobličimo "audio psihološki profil". :siroma:

Malo precizniji opis prostorije: dimenzije, nameštenost i raspored, debljina i materijal zidova, itd.

Sa kojim pojačalom bi slušao te zvučnike? Nije zgoreg pomenuti i izvor(e) sa kojih bi se puštala muzika.

Daj neki svoj opis zvuka kakav misliš da bi trebao da dobiješ. Nešto kao slobodni sastav iz srpskog jezika. :hammer:

Za dvosistemac je bolje da je nešto veći prečnik voice-coil-a, pa je i manji induktivitet zavojnice, što se pozitivno odražava na srednjetonsko područje. Induktivitet je na hrvatskom prigušnica. Vrlo odgovarajući naziv.

Treba gledati da se bira 12" jedinica sa što manjom težinom kretnog sistema (Mms) bez obzira što se to donekle kompenzuje sa krućim vešanjem. Veći Mms sigurno loše utiče opet na srednjetonsko područje. Dok, ako je kretni sistem prelagan, što ćeš ipak teško pronaći medju 12" mid-basovima nešto više efikasnosti, može loše da se odrazi na niskotonsko područje. Balans je sve. Po meni, Mms za 12" za dvosistemac bi trebao da se kreće u području 40-55 grama. Znam da je kod inkriminisane Beyma 66 grama, ali šta da se radi. Nisko je sečeno, navodno, što po shemi skretnice iz "one" teme ne bih rekao da je stvarna akustička rezna (susret i preklapanje frekventnih odziva) već da je to na malo višoj freq. od pomenute, ali dobro.

Naravno, uvek je problem kod nas pronaći neki širi izbor jedinica, pa da se odabere prema potrebama projekta. Nije ovo USA ili Kina, gde je izbor ipak najveći. Malo ću da prodžaram : usspeakers 12"

Neka od objašnjenja problema sa niskim frekvencijama će da slede. Rešenje za to je malo zaguljenija stvar, i to je ono što sreću kvari. Već sam pisao pomalo o tome u Econowave temi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogao bi da dodaš još nekoliko podataka, i odgovoriš na par pitanja, da ti uobličimo "audio psihološki profil". :siroma: Malo precizniji opis prostorije: dimenzije, nameštenost i raspored, debljina i materijal zidova, itd.Sa kojim pojačalom bi slušao te zvučnike? Nije zgoreg pomenuti i izvor(e) sa kojih bi se puštala muzika.Daj neki svoj opis zvuka kakav misliš da bi trebao da dobiješ. Nešto kao slobodni sastav iz srpskog jezika. :hammer:

Evo ovako... Trenutno sam u sobi od dvadeset kvadratnih metara (5x4). Pojačalo bih posle određenog vremenskog perioda napravio "sam". Razmatram trenutno opcije ali neki od PASS-ovih uradaka ili u svakom slučaju nešto tog tipa. DVV na FiFi najavljuje neki projekat pa ću da vidim u šta će to da se izrodi. Na uglu sam zgrade (dva spoljna zida) koji su debeli po 40cm i imam dva unutrašnja zida debela po 12-ak cm. trenutno mi kutije stoje na dužem zidu i između njih je TV polica sa komponentama. Za izvore stvarno ne znam šta bih koristio jer ih još nemam. Trenutno slušam na CD iz potpisa ali bih takođe voleo da skembam neki stariji Philips.Opis zvuka...Hmmm :blum3: o ovome može da se piše do sutra. U trenutnoj konfiguraciji mi ništa nije smetalo do skoro. Poslušao sam neku muziku na drugarovim AKG slušalicama i kad sam pustio kući, pola stvari nisam mogao da razaznam. Znači nije da se nije sve čulo, nego nisam mogao da razlučim šta u kom trenutku svira. Znači treba mi kutija koja će da svira sve frekvencija ali mi ne treba nešto što će da krešti, niti da smeta i pri jačem slušanju. Volim i kada malo podrhtava i kauč sa kog slušam muziku. Znači hoću ne samo da čujem bas, nego i da ga osetim. Što se tiče srednjih i visokih (slušajući svoje trenutne kutije) svestan sam šta horna može da donese. Uglavnom je više lepog nego ružnog. Horna daje (za mene) jako lep i izdefinisan zvuk i ima fantastičnu osetljivost i pri jako malim snagama. Definicija i kristalna čistoća kod kvalitetne horne se sada može samo porediti sa nekim kvalitetnim membranskim visokotoncem tipa JBL ili AR.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima jedan projekat...sa Hi Level coax drajverom RX300...Hypo horna. Izaso je clanak u Info Elektronici ali nepotpun...Sale ima moj Hobby HiFi sa celim textom...Mozda da ga skenira i postavi?E to izgleda obecavajuce za mid size sobe. (Ajd sad da raspalimo sta je mid size soba :hammer: )Jedino mi se ne svidja 300 ojra/komadu i gomila delova u skretnici :siroma:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vid, vid, šta nam plima donela... :hammer:Zvuchniak, koliko ti je visoka soba? Pitam jer možda možeš u patos da punom površinom sobe smestiš neku finu kutijicu... Kod mene to upalilo... I da dodam, bas se ne samo čuje, nego se i oseti... :siroma:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da su se zalili na audiokarmi, uhvate prastaru kompresionu fifi kutiju, iskasape i uglave hornu. No to je i bila glavna ideja da se cuje zvuk horne, odluci dal se svidja pa kasnije prepakuje u zglavnu kutiju.Ko god je radio sa valjanim drajverom nije se puno bunio. Znash da vecina 10-15" pro drajvera zarad velike osetljivosti slabo idu ispod 40Hz sa ravnim odzivom. Moja bejma zbog tvrdog vesanja dok se nije posteno razmrdala nije prosvirala posteno dole...Moje kutije je najvise slusao kolega bassivus i chakija u dva navrata. Obojica znaju koliko su velike bile promene tokom usviravanja. Ja daleko da sam gotov sa projektom, hocu josh da probam br tjuniranje po prvobitnom Zenovom proracunu za kutiju i poigram se sa dampiranjem nebili izvukao josh detalja. Neki drugi materijal (presovana ovcija vuna) umesto pamuka pozadi u kompresionoj komori selenijuma i da premazem samu plasticnu hornu nekom bitumenskom masom.Bassivus cuje na mom sistemu dozu metalnog prizvuka, mada je to cuo i na svojim focal kutijama kad mu je moj babel bio u poseti pocetkom godine na par nedelja. Ja to nist ne cujem kad mi srce zaigra pri snazi koju bejma ima. Za hornu ti rekoh da po mnogima bolje svira sa b&c de250 kompresionim, al i cenu ti njegovu spomenuh :hammer:SuperFi ce napokon sad preko zime kad zagrabi vremena poceti da slusa svoje econo kutije..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima jedan projekat...sa Hi Level coax drajverom RX300...Hypo horna. Izaso je clanak u Info Elektronici ali nepotpun...Sale ima moj Hobby HiFi sa celim textom...Mozda da ga skenira i postavi?E to izgleda obecavajuce za mid size sobe. (Ajd sad da raspalimo sta je mid size soba :hammer: )Jedino mi se ne svidja 300 ojra/komadu i gomila delova u skretnici :hi:

E kaki si... :blum3: Kvarish tu omladinu...zar nevidish da sam ga vec pokusao nagovoriti na Paudio 15" coax? :siroma:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Sync ... Zato sam i rekao "u početku". Napisah već i tebi da mi tvoje i kutije gosn sa Audiokarme što je stavio JBL 15-ice jedine izgledaju urađene po ps-u. :siroma::hammer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovako... Trenutno sam u sobi od dvadeset kvadratnih metara (5x4). Pojačalo bih posle određenog vremenskog perioda napravio "sam". Razmatram trenutno opcije ali neki od PASS-ovih uradaka ili u svakom slučaju nešto tog tipa. DVV na FiFi najavljuje neki projekat pa ću da vidim u šta će to da se izrodi. Na uglu sam zgrade (dva spoljna zida) koji su debeli po 40cm i imam dva unutrašnja zida debela po 12-ak cm. trenutno mi kutije stoje na dužem zidu i između njih je TV polica sa komponentama. Za izvore stvarno ne znam šta bih koristio jer ih još nemam. Trenutno slušam na CD iz potpisa ali bih takođe voleo da skembam neki stariji Philips.Opis zvuka...Hmmm :hammer: o ovome može da se piše do sutra. U trenutnoj konfiguraciji mi ništa nije smetalo do skoro. Poslušao sam neku muziku na drugarovim AKG slušalicama i kad sam pustio kući, pola stvari nisam mogao da razaznam. Znači nije da se nije sve čulo, nego nisam mogao da razlučim šta u kom trenutku svira. Znači treba mi kutija koja će da svira sve frekvencija ali mi ne treba nešto što će da krešti, niti da smeta i pri jačem slušanju. Volim i kada malo podrhtava i kauč sa kog slušam muziku. Znači hoću ne samo da čujem bas, nego i da ga osetim. Što se tiče srednjih i visokih (slušajući svoje trenutne kutije) svestan sam šta horna može da donese. Uglavnom je više lepog nego ružnog. Horna daje (za mene) jako lep i izdefinisan zvuk i ima fantastičnu osetljivost i pri jako malim snagama. Definicija i kristalna čistoća kod kvalitetne horne se sada može samo porediti sa nekim kvalitetnim membranskim visokotoncem tipa JBL ili AR.

Dobro da sam pitao. Ja mislio da ideš na cevno pojačalo 10-15 W. Ovako, s obzirom na pojačalo koje ćeš koristiti, veličinu prostorije i tvoj opis onoga što očekuješ kakav bi zvuk trebao biti, ja bih išao na trositemac neke sredenje efikasnosti 90-91 dB/1W/1m. Ali, pošto je ovde gro ekipe u hard core high efficiency fazonu, upao si u mašinu i zalepio se za pomenute Econowave zvučnike. Ne znam šta da ti kažem.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, onda mu konkretno predstavi valjani projekat. Posto verujem da nema previse novaca da na kraju bude opet neko ali...Nije decko josh nista presudio... A posto ce raditi pojacalo posle, lakse ce tj jeftinije napraviti neku ab klasu sa par stotina wati, nego se istresati za ogromne hladnjake, toruse i elkove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa u trenutnom sistemu i imam nešto High Eff (nije pro driver, ali ima papirno vešanje :siroma:). Volim ja PRO drajvere, a u mašini sam i pre nego postoji DIYaudio.rs . Trenutne kutije su 98 Db (po etiketi sa zadnje strane :hammer: ). Econowave mi izgleda kao logično rešenje (nekih od) problema koje donosi trosistemski zvučnik. Reci šta si naumio i sa kojim drajverima pa da vidimo šta se može uraditi...

EDIT: preteče me Sync :blum3:

Naravno da su se zalili na audiokarmi, uhvate prastaru kompresionu fifi kutiju, iskasape i uglave hornu. No to je i bila glavna ideja da se cuje zvuk horne, odluci dal se svidja pa kasnije prepakuje u zglavnu kutiju.

Ko god je radio sa valjanim drajverom nije se puno bunio. Znash da vecina 10-15" pro drajvera zarad velike osetljivosti slabo idu ispod 40Hz sa ravnim odzivom.

Zato mi i jeste zanimljiv Damirov drajver jer mu je FS 33.5 Hz, mms valjda 107gr (što je nadam se prihvatljivo) i može da ide relativno visoko.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, onda mu konkretno predstavi valjani projekat. Posto verujem da nema previse novaca da na kraju bude opet neko ali...Nije decko josh nista presudio... A posto ce raditi pojacalo posle, lakse ce tj jeftinije napraviti neku ab klasu sa par stotina wati, nego se istresati za ogromne hladnjake, toruse i elkove.

Troelsovi projekti bi kao trebalo da su provereni. Dosta ljudi ih je pravilo (po svetu) pa može i njima da se pošalje mail sa pitanjima, kao i samom Troelsu.Ode se na njegov sajt, i s obzirom na prethodni opis koji sam dao, a uzimajući u obzir i cenovni rang u kome bi to bilo, evo šta je na brzinu iskočilo:1. Poor Man's Strad 2. Peerless HDS 164 i XT257G
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jasno je meni da za novac koji sam spreman da dam mogu da dobijem određeni FiFi zvuk. Mislim da sa ovim budžetom mnogo više dobijam sa PRO drajverima nego sa HiFi. Trenutno sam u sobi od 20kvm, ali neću valjda ceo život provesti ovde... Ja bih da napravim kutije koje ću da tegljasam sa sobom kad se budem selio. Znači poenta priče i jeste da napravim kutije koje se meni sviđaju. Meni se dopada zvuk horne, to sam već napisao (e jesam pokvarena ploča :siroma: ) i dakle sada "samo" želim da pronađem odgovarajući drajver koji će moći tu hornu da isprati kako treba. Video sam na slikama i onog Haflera... Možda budem koristio i to pojačalo. Ono što mi bude davalo najbolji zvuk će ostati kod mene. Imam par komšija koji imaju Pass-ove F-ove pa ću da probam i sa tim (ako me puste u kuću :hammer: ). Znači sada pravim nešto što mislim da će moći da mi pruži zvuk kakav želim. Dakle idemo dalje... Kako vam se čini ova Eminence Kappa pro... 12 inča. mms 59 gr, FS 37 Hz, Xmax 4.8 mm, prečnik kalema 76.2 mm ???Evo odziva...

post-117-126030224294_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj pik pred 2kHz ti malo srecu kvari... Sad i ti zekish malo...dosta dugo smo Zen, SuperFi, Damir i ja ceprkali nebili nasli drajver za econo projekat. Ti sad imash josh i srece da ga psp ima na lageru. Ima bolji, al i kosta...Znaci il econo il Paudio bm-15cx38

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj pik pred 2kHz ti malo srecu kvari...Sad i ti zekish malo...dosta dugo smo Zen, SuperFi, Damir i ja ceprkali nebili nasli drajver za econo projekat. Ti sad imash josh i srece da ga psp ima na lageru. Ima bolji, al i kosta...Znaci il econo il Paudio bm-15cx38

Pa biće izgleda na kraju tako... Nego vidim da ima i 12 coax PAudio... What say you ??? :siroma:http://www.p-audio.co.uk/products/db_product_1_6_bm-12cx38.htm :hammer:A tek što mi forum umire (učitava mi se 8 minuta početna) to nema veze :blum3:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isti magneti i kalemovi kao i kompresioni. Manja membrana kod 12" ujedno i 10gr laksa te za ocekivati vise detalja u srednjim frekv. Al 15" ima fino bolji odziv u basu, veca membrana se manje krece pa i bolje odradjuje posao kao waveguide.Ja licno bih isao na 15"...a radio bi kutija samo tako za njiha sada, ubi me radoznalost.....al bi odmah sutradan bio izbacen na ulicu.Sklopish kutiju spoljnih dim 120x60x60cm sa tri br rupe od 10cm bez ikakvih cevi i da vidish... :hammer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...