Jump to content

Inteligentnim rešenjima do kvalitetnih zvučnika...


Zvu

Preporučeni Komentari

Ima Sansui dovoljno bassa (posebno od kad sam modifikovao kutije) nego ima neki gadan pik na nekih 125-150 Hz. Prvo sam pomislio da je zbog mnogo tankog materijala fabričke kutije. Napravio sam nove... Onda sam pomislio da je zbog toga što je filc unutra... Stavio sam sunđer... Međutim stoji pa stoji i ne mrda. Na kraju ga izvadim iz kutije i vidim da bruji jednako kao da je unutra. Rezna frekvencija između bassa i srednjetonskih 5" drajvera je na nekih 800-1KHz. Spustio bih reznu niže ali ne mogu zbog same konstrukcije srednjetonaca. Najniži ton koji oni mogu da daju je 1KHz. Dalje imam i problem sa time što valjda zbog toga što ima 5 drajvera u kutiji, sama zvučna slika nije kako treba. Izvođač kada svira/peva se nalazi negde ka desnom zvučniku na visini od jedno 50cm. Da me se ne shvati pogrešno, oni dosta lepo sviraju sa određenim zvučnim materijalom ali onda kada budem dozvolio da mi zvučnici koje imam biraju vrstu muzike koju slušam, napustiću ovaj hobi :) Slušao sam samo klavir i gitaru... Volim ja :) ali volim i bubanj da čujem kako treba i neku ambijentalnu muziku... U ambijentalnoj muzici se srećem sa frekvencijama koje oni ne reprodukuju kako treba i to mi je zasmetalo... Vreme je da popravim situaciju svog kućnog HiFi-ja pre nego što zaglavim sa pelenama i decom :):)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 198
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Neću (tj. hoću :) ) da budem dosadan, ali...post-59-12624531595_thumb.jpgZnači, 100Hz. je pun krug, 125Hz je oko -2dB, 250Hz oko -6dB.Doduše, kod mog drajvera, konkretno, jedno takvo utišanje ne bi škodilo, ali ne mogu da se rešim ubeđenja da je direktni zvuk čistiji, makar kod ovih viših frekvencija. Kažu da u svemu ima dosta psihologije - verovatno nisam u pravu, ali ja bih te vufere stavio napred. A ti, verovatno, nećeš. :):)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beat... Cenim poštujem :) Zanima me da li bi mi učinio jednu uslugu? Ako se ne varam tvoje kutije su na točkićima... Da li bi mogao da zaokreneš tu kutiju koja je aktivna trenutno za 90 stepeni i preneseš zvučne utiske ??? Stvarno me zanima zvučni utisak takve konfiguracije. Naravno to bi povuklo igranje sa aktivnom skretnicom u smislu spuštanja rezne između bassa i mid-a još više ali se ne moraju koristiti neke velike snage... Probaće se još dosta dok se ne napravi konačan setup što se mene tiče...I da ... uopšte nisi dosadan... Tvoji komentari su vrlo dobrodošli :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu ste - ovi sanduci su samo uslovno rečeno pokretni. :) Uprkos tome, počeo sam pripreme da probam. No, već na prvom koraku sam shvatio da je to prilično gubljenje vremena, a još više energije. :) Kada sam smanjio rez na 160Hz, stvorila se zjapeća rupa u odzivu, morao bih da slušam jedno nedelju dana tako, da bih "zapamtio" kako to svira, potpuno je promenjena zvučna slika. Tu bi pomoglo višestruko, naizmenično slušanje jedne i druge varijante, ali bi to bilo već previše. :) Onda sam pomislio da utišam sve na nulu, osim vufera, pa tako da probam. To ranije nisam još radio, pa sam malo zatečen koliko tu malo ima informacija da se "zapamti", osim dosta muljave masaže za uši. Uostalom, svaki drajver, sam za sebe, zvuči kao da bi ostatak sistema, i bez njega, svirao sasvim solidno, pa je to i bilo za očekivati.Ja predlažem Zvuchniaku da napravi dve verzije kutija sa istim drajverima... :) Šalim se. U stvari, moje zakeranje je verovatno na granici teoretisanja. Ja ipak ne bih stavio na stranu. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je rez dovoljno nisko ( za moje znanje - 120Hz gornja granica ) apsolutno je nekriticno montiranje bass drivera u kutiji - po pitanju - da li na prednju plocu ili na bok ;jos uvek se zadrzavaju sve prednosti stereo subwoofera , a to i jeste subwoofer , cim je rezan tako nisko .to se apsolutno slaze sa postovanom polarnom k-kom (od strane beatgoeson-a) , a ponekad se moze desiti da zvucnjak tako bolje i zvuci ....... ako ima ikakvih pikova u odzivu iznad rezne freq .:) naravno - basove okretati prema unutra , a ne prema cosku .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedino sto sam slusao sa basevima sa strane je opera tebaldi na fifi sajmu u hajatu. Kutija ima dve komore sa dva basa i po dve im pasivne membrane uz svaki. Za klasicnu muziku su gotovo idealne... Al kad je pusten solo drum sesion, bas udara (ne ko pro drajver) al ga nemozesh locirati gde je u setu bubnjeva tj prostoru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

100Hz ionako ne mozes lociratiako je uradjeno kako treba - taj placement ne moze da smeta trik pitanje - koliko nisko ide bas bubanj ..... (mislim pravi ) - sa sve subharmonicima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad, pustio sam Monacor SP8-150PA kroz WinISD i kaže da u kompresionoj kutiji od 12 litara sa highpass filterom od 120 Hz već pri 50w kalem izlazi iz linearnog kretanja u magnetnom procepu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

System input power 50wCone excursion 1.3mm (1.25 po fabričkoj specifikaciji je linearni)SPL pri 50 W je 111 dBHigh pass filter L-R 4th order

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U stvari, moje zakeranje je verovatno na granici teoretisanja. Ja ipak ne bih stavio na stranu. :)

Nije na granici teretisanja, već teoretisanje. :) Ako nema hrpe stvari izmedju kutija (a ispred bas jedinica), to nema veze. Položaj izvora se ispod 150 Hz ne može locirati. U mnogim modelima mnogih firmi basovi su locirani sa strane. U Audio Physic sigurno nisu neuki...a ni gluvi. :)

E sad, pustio sam Monacor SP8-150PA kroz WinISD i kaže da u kompresionoj kutiji od 12 litara sa highpass filterom od 120 Hz već pri 50w kalem izlazi iz linearnog kretanja u magnetnom procepu.

To bi bilo više od 110 dB SPL-a. Šta će ti toliko? Uostalom, ja bih išao na nešto višu freq. reza sa 12 dB/oct. pa možeš da proturiš i 100 W program_power* kroz njih. U kratkim pikovima i dosta više od toga. A mali izlazak iz Xmax-a nije smak sveta. Xp-p je dosta veći. Na 95-96 dB to je još +20 dB. Spremaš se za SPL fajt? :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije na granici teretisanja, već teoretisanje. Ako nema hrpe stvari izmedju kutija (a ispred bas jedinica), to nema veze. Položaj izvora se ispod 150 Hz ne može locirati. U mnogim modelima mnogih firmi basovi su locirani sa strane. U Audio Physic sigurno nisu neuki...a ni gluvi.

Ali on reže baš na 150. Ipak smo na granici... :) Zapravo, verovatno je ta granica prilično neodređena, ako ćemo pravo.Ono što je mene bunilo, to je izmerljiva razlika od -3dB na 150Hz kod bočno postavljenog zvučnika. Dakle, nema veze usmerenost, nego (verovatno) čujna razlika u strukturi zvuka. No, verovatno nije vredno razglabanja.A i taj Monakor, ako prikazana frekventna kriva nešto znači, već i bez filtera počinje da pada na 150Hz. Da li će to moći da ide tako nisko?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A i taj Monakor, ako prikazana frekventna kriva nešto znači, već i bez filtera počinje da pada na 150Hz. Da li će to moći da ide tako nisko?

Plašim se da date frekventne ipak znaju drugačije da izgledaju u stvarnosti. Imam ja i jedan stari katalog iz 1996. godine gde su dali stvarne izmerene freq. karakteristike za sve jedinice i ima tu lelujanja mnogo više. Posle toga su u novijim katalozima odzive mnogo više "peglali" i šminkali. Da ne bude zabune, većina proizvodjača to radi, čak i oni koji prodaju skupe jedinice. Možda u manjoj to rade meri Seas i Accuton.

Poenta je da bi trebalo meriti. 8" srednjetonac eff. 95 dB bi trebao sasvim ok da radi do 180-200 Hz. PA jedinice obično imaju više namotaja i na večoj dužini da bi postigli veći BL i veću efikasnost, pa im je zato Xmax manji, ali Xp-p nije mali. Npr. dužina motanja 12,5 mm, a air gap 10 mm, pa ispadnje Xmax=+/-1,25 mm. Ali je Xp-p barem +/- 6 mm.

Veći problem je šta se dobije u kombinaciji basa, srednjeg, rezne frekvencije i oblika kutije. Baffle step pad je na višoj frekvenciji nego što je rezna, zatim može postojati i interferenca sa podom čija frekvencija zavisi od rastojanja srednjeg od poda (dolina u odzivu). Bas pri podu i nije toliki problem, osim što može da doda 1-1,5 dB eff. u njegovo područje. A to i nije bitno, kada je aktiva u pitanju. Teorijski ispod 180 Hz se ne čuje direktivnost, osim ako prepreke stvaraju nove izvore sa harmonicima viših frekvencija pa se tako "otkriva položaj". Naravno, tih 180 Hz nije striktno. Što je niža frekvencija teže je odrediti položaj izvora i obratno. Ako je na 150 Hz -3 dB, a na 225 Hz -9 dB (12 dB/oct. filter) u odnosu na prosečni SPL nivo freq. odziva kutije, to bi trebalo da je sasvim OK.

Poenta je - merenja. Teško je ići napamet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jasno je da su potrebna merenja, ali ja se trenutno moram osloniti na fabričke podatke jer ne mogu kupovati drajvere pa ih meriti i ukoliko je fabrika slagala, da ih prodajem pa kupujem druge :) . Znači moram se osloniti u toj meri da kada vidim frekventni odziv i T/S parametre držim palčeve da je to približno to... Nema mi druge... A možda da okačiš ta prava merenja u PDF-u npr kako bi se mogao lakše orijentisati jer ovako kako kažeš je potraga u stvari lov u mutnom???

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jasno je da su potrebna merenja, ali ja se trenutno moram osloniti na fabričke podatke jer ne mogu kupovati drajvere pa ih meriti i ukoliko je fabrika slagala, da ih prodajem pa kupujem druge :) . Znači moram se osloniti u toj meri da kada vidim frekventni odziv i T/S parametre držim palčeve da je to približno to... Nema mi druge... A možda da okačiš ta prava merenja u PDF-u npr kako bi se mogao lakše orijentisati jer ovako kako kažeš je potraga u stvari lov u mutnom???

Pisao sam uopšteno za odzive date u katalozima. Što se tiče SP-8/150PA evo gledam i ne razlikuje se previše osim što je preciznost po dužini ose (po frekvenciji) veća. Ove novije su više "upeglane", mislim na pikove i dipove. Ja bih tu jedinicu koristio kao što sam i pre napisao negde od 180-200 Hz naviše.Eventualni problemi što se tiče tačnih odziva i T/S parametara u ovom slučaju je i to što za 13 godina jedinica može doživeti izmene makar i manje utiču na sve parametre.Nemam skener pa da ti okačim freq. odziv, a T/S parametri su......he, he,....nećeš verovati SVI isti kao iz kataloga 1996. :) Ipak, freq. odziv izgleda nešto drugačije, i mislim da tu treba posebno obratiti pažnju na sečenje izmedju srednjeg i visokotonca. Ovaj "stari" odziv mi deluje realnije, upravo zbog sopstvenih rezonanci membrane u vidu oštrih pikova i dipova koji se prostiru od 2-9 kHz što i jeste karakteristika PA jedinica više efikasnosti a vrlo krutog vešanja. Ovo što je novo, na sajtu mi je nerealno. Jedinica ima takvu rupčagu na 2,2-2,8 kHz da je ja ne bih koristio iznad 2,2 kHz, a pošto iznad ima rezonanci membrane ili mora oštrije sečenje (filter II ili III reda) ili 3-4 paralelna LC i/ili RCL kola za gušenje rezonanci. Probat ću da nadjem negde da iskeniram odziv, pa ću okačim sliku.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedinica ima takvu rupčagu na 2,2-2,8 kHz da je ja ne bih koristio iznad 2,2 kHz, a pošto iznad ima rezonanci membrane ili mora oštrije sečenje (filter II ili III reda) ili 3-4 paralelna LC i/ili RCL kola za gušenje rezonanci. Probat ću da nadjem negde da iskeniram odziv, pa ću okačim sliku.

E sad si me demoralisao... Još sam hteo da koristim tu osmicu za srednjetonac i reznu da pomerim na 4KHz, a da kupim i Monacor hornicu kao što sam stavio na slici. Korak napred, nazad dva :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...