Jump to content
jororaitchev

Few my DIY projects

Preporučeni Komentari

I will open an interesting (for me) topic, the seasonal movement of the MDF material.
You assemble aLL of  details in konstrukcion, everything is fine, but after two or three seasons, you can see all assemblies and details similar to this item: 998653641_.jpg.2e0c50c516d818c5133db0c54395dcf5.jpg

I'll show you what is my solution to this problem, for more than 10 years, everything looks like it was at the beginning.
After assembling, I make a whale, with MDF waste material and a polyurethane primer to coat the workpiece;

1.thumb.jpg.153ca6111f9a503910186d7cf77cab31.jpg

2.thumb.jpg.57cec0de5eddb68fa131930b2ff5dfad.jpg

3.thumb.jpg.b4194eee862c456665dc7d4bcef00dec.jpg

to be continued..

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

A friend of mine, a good carpenter, told me about this problem when i mentioned layered MDF speaker box. Good approach!

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

"The unique and patented Hegel SoundEngine audio technology is combining the advantage of class AB-amplifier and the advantage of class A-amplifiers, without having the draw backs of class A and class AB-amplifier technologies. The SoundEngine Technology will cancel crossover distortion found in all types of class-AB amplifiers. The human ear is very sensitive to high frequency distortion components in the music signal. The Hegel SoundEngine technology will cancel high frequency distortion components found in normal types of audio amplifiers. The Hegel SoundEngine technology is not using any kind of global negative feedback, it is using local and adaptive feed forward technology if there should ever be any need for cancellation of distortion within the audio amplifier stages." -Hegel

While the H360 does not run hot, it uses no switching power supplies or any mix of Class D technology. It is a 45-pound Class AB amplifier all the way. The cosmetics remain classic Hegel: simple, pleasant, subtle, functionally proficient...Scandinavian.

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Nema nade da će ovaj projekt uskoro biti dovršen, jer sam odlučio promijeniti projekt na stražnje zvučnike i učiniti ih  three- bands;

n_pr..thumb.jpg.5686483fb5979a60c97d1852ddbbd896.jpg
P.S.
     Na ovaj način puštam par zvučnika 18EX ..., trebat će mi za drugi projekt. Ludo, ludilo, samo- DIY!

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Nemam pojma što znače srca, različiti pehari za pobjednike i posebno izmučeni palčevi, spremni ući u vaše dupe svakog trenutka!

Naravno da znam, ali ne volim lijenost, svi ti emotikoni - nakaze.Кada želite razgovarati s nekim, zapišite im nekoliko redaka svojih misli, znak poštovanja, empatije i ne umetajte tuđe misli u obliku emotikona, srca i palca. Uvijek sam bio protiv simbola koji se koriste na forumima, uvijek!
Ako zamislimo situaciju - bugarski i srpski  pijanci, pali tipovi za jednim stolom, kako će se razumjeti? Naravno na engleskom. I umjesto da jedni drugima kažu; zdravo brate, kako si? Nacrtat će emotikone i palčeve.

PS
Moje mišljenje, izvinite me, molim !
Tko je shvatio- razumio..  Živjeli!!
Joro

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

ja sam ti vise ko mladi Crnogorac - ćutim , jer nemam šta prigovoriti ..... sve kako treba

:cheers:

Podeli ovu poruku

Link do poruke
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah

• Članovi koji sada čitaju   0 članova

Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu

• Kreiraj novo...