Jump to content

4242-A power trioda


ZZZ

Preporučeni Komentari

Radi se o preampu balansno/nebalansno sa trafoom sowter 9111, koji je proizvodjac predvideo za preamp Raven, ali moze se on i bolje iskoristiri bez silnih gvozdja, koje naravno proizvodjac Sowter mora da forsira.

Trebalo bi da bude i buffer po potrebi. Imace 4xECC88 mozda dve 88CC, a imace i izlaz 18Vpp kad se preklopi, pa posto na sasiji ima mesta mozda bude i dodat  i mali push pull  sa EL84 i autosplitingom (zajednicki Rk jedna g1 na masi a druga ima drajv taman 18Vpp)..

Mnogo sam zakomplikovao, ali kad bude negde na pola gradnje bumo slikali.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radi se o preampu balansno/nebalansno sa trafoom sowter 9111, koji je proizvodjac predvideo za preamp Raven, ali moze se on i bolje iskoristiri bez silnih gvozdja, koje naravno proizvodjac Sowter mora da forsira.

Trebalo bi da bude i buffer po potrebi. Imace 4xECC88 mozda dve 88CC, a imace i izlaz 18Vpp kad se preklopi, pa posto na sasiji ima mesta mozda bude i dodat  i mali push pull  sa EL84 i autosplitingom (zajednicki Rk jedna g1 na masi a druga ima drajv taman 18Vpp)..

Mnogo sam zakomplikovao, ali kad bude negde na pola gradnje bumo slikali.

Auris koji sam ja detaljisao ima klasicni PWM.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nazalost nisam do sada koritio motorske kondove, imao sam na raspolaganju bas dobre komponente, ali sada kada sam se vratio u audio ludilo, ispada da su industrijski(i profi) kondovi em bolji em jeftiniji od misticnih i "sonicnih" budalastina, tipa Mundorfa i slicnih...otvorenih i beskompromisnih prevara.

 

Jedino im priznajem da su luksuzno umotani i nakiceni, a sto se elektronike tice, tu nema diskusije, naprosto, obicni kondenzatori.

 

Ali, valjda je premalo komplikacija oko samog hendlovanja signala, pa mora da se izmislja, mistifikuje i dodaje neka metafizicka nota, kako inace isprazniti dzepove audio perverznjacima...

Sretao sam se sa Iskrama, Simensima, Kornelima, Majlardima, naravno sa Spragovim teglicama, TRW blokovima, cak imam i neke EI kastom motane stiroflekse..i nijednom mundorfija ne moze ni da pridje(niti da ih zameni u postojecim aplikacijama), ma sa kolikom pricnom bio okicen...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ceo audio je najobičnija šarena laža bazirana na iluziji da čuješ napr. ceo filharmonijski orkestar u sobi u koju ne bi mogla da uđe Monserat Kabalje sem da se namesti na kant, ili da slušaš Bouvija uživo a znaš da je čovek umro.

Nije sve zlato ni u Mundorfa ni od Iskre, oni koji su imali mogućnosti pa testirali na svojim spravama tvrde da ima i Duelunda koji zvuče kao sr*nje.

Neću a priori prihvatiti ni marketing, a bogami ni antimarketing kao zvezdu vodilju na audio-nebu, naročito kad u startu znam da je to nebo samo iluzija našeg mozga i da je njegova lepota u uhu slušaoca.

Prava lepota ovog hobija je opet svakom od nas proizvoljna i nadasve dobrovoljna. Ima Konstruktora, Ponavljača, Gledača, Slušača, Žderača, svako od nas neguje neku od ovih osobina u meri u kojoj ima potrebe, želje i mogućnosti.

Neću se stideti ni Iskre ni Duelunda ni kolekcije od 5mp3 numere ako me to čini srećnim. I uvek ću naći nekog da tu sreću podelim jer ako to ne uspem onda bataljujem ovo.

Živeli kondenzatori svih rasa, boja i seksualnog opredeljenja!!! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu si i pravu.

Najvazniji faktor tg delta kod kondova znaci i manji gubitak,a time i bolju filtraciju i bolji audio utisak. To ce reci najbolji test za nekoliko vrsta audio kondova je upotreba motanih kondova na visokim frekvencijama u prenosu velike snage.250khz pa navise. Ako ostanu hladni to su pravi. E sad stirofleks ili nekada sa manje ch grupa polistiren  mkp pio i mica i teflon su za audio. Problem sa EMI blikovima ili sa blokovima za motore su veeelike dimenzije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tu si i pravu.

Najvazniji faktor tg delta kod kondova znaci i manji gubitak,a time i bolju filtraciju i bolji audio utisak. To ce reci najbolji test za nekoliko vrsta audio kondova je upotreba motanih kondova na visokim frekvencijama u prenosu velike snage.250khz pa navise. Ako ostanu hladni to su pravi. E sad stirofleks ili nekada sa manje ch grupa polistiren  mkp pio i mica i teflon su za audio. Problem sa EMI blikovima ili sa blokovima za motore su veeelike dimenzije.

 

 

Uzivanje je u vrsti muzike, a sve ostalo je mesavina mita i cinjenica. Najbolji odgovor sta je audiofilija dao je neki nas lokalni doktor ima brdo skupe tehnike.

 

Audiofilocari,  hemofilicari....  nesto mi to sve vuce na bolest. Srecom ova prva je cesto prijatna za ego i dusu.

 

Ma da su obe tesko izlecive.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzivanje je u vrsti muzike, a sve ostalo je mesavina mita i cinjenica. Najbolji odgovor sta je audiofilija dao je neki nas lokalni doktor ima brdo skupe tehnike.

 

Audiofilocari,  hemofilicari....  nesto mi to sve vuce na bolest. Srecom ova prva je cesto prijatna za ego i dusu.

 

Ma da su obe tesko izlecive.

 

Ima tu jos nesto -nekada su sobe za muziku bile pune tekstila i damping materijala, a sto se nije moglo time doterati postojala je vrlo korisna  frekventna korekcija (bja tona) pod uslovom da se ne zloupotrebljava..

 

Danas se Vrsi korekcuja sobe ili totalna promena ampa i  kada se sa malo materijala moze doterati neki manji nedostatak u zvuku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slazem se mada je prica zasasvim drugu temu, mada mi kondovi za VN stalno na pameti, praviti ispravljac za audio potrebe, nekaje i lampa u pitanju, sa naponom preko1000V nije naivna stvar.

 

Soba je jedno, zvucnici drugo, i tu sam najnemocniji, ali sto se tice suve elektronike, tu mi je tesko da zanemarim 30 godina rada u jakim laboratorijama, pride, kako neko rece "internet znanje" :),za koje mnogi i nisu ni svesni koliko znaci..:)

Nekada smo semu hirage drzali na papircetu, u novcaniku, kao najvecu dragocenost :)..iako objavljenu javno, poprilicno nedostupnu na Balkanu. 

 

Napravio sam ja jedno par decenija pauze sa hifijem, i to je veliki sok, ne sok, ne pijem sokove :), vec sokantna situacija...

 

Koliko je nekad bilo posteno, i postojale poprilicno jasne reference(iako je bilo arogancije i fasizma), i tada se volela muzika, i koncerti bili nesto dostupniji, kvalitetniji, znalo se sta je parametar za hifi pojacalo, sta su parametri za skupo pojacalo, pa i za ultraskupo...

 

Sada ako nema neko "ime", ili neko prenemaganje, to ne treba ni slusati, nedostaje mu cetvrta dimenzija(a meni "peti element".. :))..:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hm.. taj peti elemenat jaaaako lepo zvuci.

Se amp sa po jednom 300B(japanska novija varijnta cevi nista posebno) prodat u Minhenu na nekom audio samitu za 2300E.

Dizajn stravican. Pod haubom cuda. Mundorf, black gate itd. Na haubi 6SL7 driver Ra=47koma. Nema podataka frekventni dijagram ili bar od - do Hz. Ovi mladji kibiceri vrte glavom. (ja ne cujem bas  preko12khz)

Preko puta Babuska sa solidnim elementima koja na istom istom sistemu ubija, po misljenju svih. Nije prodat. Cenili ga 950E.

Dizajn i zapadna propaganda su cudo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, i posle se kunu da "vole" muziku.. :)

 

To mi lici na ove koji sa Najkama idu u kafic, a za mali fudbal su dobre i "siptarke".

 

Volim ja kako zvuci SE, sa svim svojim brljotinama, ali ne zvuci za 2300 evra. Licno nemam afiniteta ni prema D klasi, ostalo sve moze.. :)

 

Za A klasu sam oduvek skidao kapu kako zvuci, mada sam najvise muzike slusao na B i AB.. :)

 

Prvo snaznije(da ne racunam par W sa germanijumcima) pojacalo je bio klon HSR48 pojacala, e to mi se nije svidjalo, iako mojih ruku delo, 

Sledece je bilo neko sa komplementarnim darlingtonima, za druga, a ja sam slusao moj matori risiver. I povremeno Hiragu i Lica, ali su ga okolni audiofili oteli...i radio sam klona 405 za kolegu, ali sam tada bio prenervozan, pa sam samo dobio izvestaj kako svira, bez da sam uopste imao volju da ga cujem..

Tada se vec rodila cera, vremena vunena, pa se pravile pare, a ne pojacalo...

 

Obozavam cist i jasan zvuk, kada visoki sviraju otvoreno, a ne kao da je neko stavio ruke na usta i zvuk nema sirinu, i da nije previse rezak...i to je sve...

 

Sta li to cuju iz kabllova, specijalnih omota kondova,  srafova i dugmadi potenciometara, ne mogu da razlucim.. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citava prica u vezi kablova je : pod 2. zaista dobar materijal, pod 3 njihova elektrostaticka i magnetna simetrija, i osnovno pod1.- medjusobni uticaj i (ne)prilagodjenje ulazno izlaznih impedansi i njihov konkretni sadrzaj u RLC smislu.

 

Zamrsena oblast pogotovu za merenje. Uvek sam mrzio kroz skolovanje dvopole i cetvoropole i beskonacne impedansne analize i obrasce Teotiski osnovi telekomunikacija ..gosopde boze. Ko to polozi il je lud il je izgubio 1000 dve sati.  Bez sjajne skupe laboratorije za analizu kablova  ne pomaze  bas nista.

 

Za male pare ostaje prakticna pouzdana iterativna empirija.

 

Pa opet ako previdis neku ulaznu ili izlaznu impedansu pada Kimber pred no name kablom.

 

Ovo je beskonacna prica.

PoZZ-Zauzimamo temu! :BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Vladd

1. Sokantna situacija je kad audiofilicar ili bilo koja druga zivuca pristojna nemetroseksualna forma biva prisiljena od strane bilo kog spoljnog etioloskog faktora na upotrebu sokova i ostalih jetri prijajucih pica bez da su na bazi C2H5OH, ( izvod iz Etilske dijalektike Milosava Groznog), cime individua postaje sklona degradaciji (zanimljive) licnosti i prelazi u svoju sustastvenu suprotnost. Gore opisana situacija po mentalno zdravlje losa i pogubna, se relativno lako da prevazici redovnom upotrebom plemenitih destilata.

2. Hiraga je cudo, dugo sam uzivao u istoj svojevremeno,. Problem ......bez 600.000.mmikrofarada ne radi kako ume.... Opet skupo

3. Za iole pristojan SE a bogami i PP svetleci amp, potrebno je imati ne trafoe, vec TRAFOJCINE, koji vid cuda, oduzimaju veliki deo novcanih jedinica u Srpskom narodu odvajkada poznatih pod imenom Evari, tako da bilo koja jeftina varijanta jopet ne igra. Na zalost.

4. A klasa meni kao pristojnom coveku sluzi samo kao privremeno resenje do svetleceg SE. Situacija zbog svoje kompleksnosti tu sad dobija na dinamici, jer da bih obezbedio dovoljno Evara, moram stekovati iste, samim tim uskratiti sebi izvesnu kojicinu plemenitih destilata, cime gubim na zanimljivosti licnosti. Ako ste dobro pratili, tom  prilikom prelazim u svoju sustastvenu suprotnost, i veselo zapocinjem temu o kablovima, cime atmosfera dobija na dinamici i krvi do kolena, a ja opravdavam drugi deo forumskog imena...   Circulus vitiosus. Eto, pa preferiraj jeftino :oldtimer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj prijatan traktat o audiofiliji gosn. Mice Groznog vrlo nadahnuto i inventivno sa prefinjenim smislom za estetику и гротеску govori o vecnoj temi piti il ne biti дат иѕ квесчинз!

Na sajtu tvorac grada mogao bi da prodje kao zapazen knjizevni prikaz, te za neku godinu ako bog da da ga vidimo kao NINovog laureata, koji plasticnim igrokazom reci vesto lavira izmedju C2H5OHizma i audiofilije.

Mozda se neko seti da sam prvi dao ozbiljniju receziju na lik i delo gosn. Groznog iako se zvanicno jos ne poznajemo.

Za sada mozemo podeliti skromno priznanje administratora Zlatni General off topic, na cemu bi smo bili osobito zahvalni!

Ziveli!  :)

A sad svi na svoje radne zadatke!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bas tako, precizno osmisljeno i mudro koncipirano....samo da nije D....licni animozitet   :)

 

Sa svime se slazem, i naravno, hiragu sam prepustio, dogurao sam(samo) do 140mF, manijaku kojem nije bilo zao da dokupi sanduk kondova. :)

 

Trafojcine mogu da se nadju, istina "bezimene", solidno jeftino(vidim i trafko se uskocoperio pa cepa cenu  za "audio"), naravno, treba osmatrati i priliku za jezgra sa dosta nikla, prespana, folija, bakra ima po pristojnim cenama.

Da, moja mala tajna je da sprzim furdu i repove iz proslosti uz minimum dopunskog troska. Naravno, to je apsolutno nemoguce, zato neki koncept mora da mi se opako svidi..pre svega na mernim instrumentima(stara i ruzna navika), ovako nagluvom, meni sve lepo i veselo zvuci. :)

 

Jeste da smo kraljevi oftopika(i zablatismo temu), ali je diskusija o koncepciji pojacala.u sustini , ne moze se greska u koncepciji, ili postavci, ispeglati nekom fensi kicankom..IMO

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Od kondenzatora imam jedino Siemens 100uF/450V

Pa cu napraviti probno napajanje sa njima. Prvo cu ici sa 4 x 100/450V serijski.

To bi trebalo da bude oko 25uF/1800V. Svaki serijski C premoscen sa R. Ukupna potrosnja na R oko 2mA.

Podesicu vrednosti da svaki R ne prelazi snagu od recimo 1.25W, pa cu staviti 5W otpore. Za probu.

Posto je potrebno 4 kondenzatora po kanalu to je 4 x 4 = 16 kom ovih Siemens Elektrolita.

Provericu svaki komad posebno, merenjem. Vrednost, ESR, struja curenja, temperatura itd.

Pre bilo kakve probe...

Pakovanje od 16 kom nece biti previse veliko. To ionako mora da ide na sprat i u obliku monoblokova.

...

Mnogo bi mi pojednostavilo da su to na primer papirni u ulju u onim metalnim loncicima.

I oko 1600V do 2000V recimo oko 47uF vrednosti. To bi mi bilo optimalno.

Tu bi mi bilo potrebno 8 komada za oba kanala.

ALI oni su skupi... :(

Na primer ovi: General Atomics. Ima i Aerovox isto dobre modele...

post-96-0-26613500-1458148344_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim I da su ovi ruski OK, ali nisam ih vidjao ovde kod nas?

A i tesko bi bilo naci 6 do 8 komada istih.

recimo 47uF ili 33uF...

Ovi na fotkama su 100uF i prilicno su veliki

Nisam siguran ni da su za ovu namenu posto u podacima pise da su za pulsna napajanja.

 

post-96-0-03284000-1458148777_thumb.jpg

post-96-0-05081500-1458148802_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...