Jump to content

Odvojak iz FW M2 teme - razmisljanja o drugim konceptima


ZZZ

Preporučeni Komentari

postovi prebaceni odavde (OFFICIAL FW M2 SCHEMATIC)    : http://www.diyaudio.rs/topic/7700-official-fw-m2-schematic/

 

ZM

 

 

Da li postoji mogucnost da se M2 transkribuje da u izlzu budu kvazikomplementarni Power JFET-ovi (neki od Semisouth, Lovoltech ili Infineon)

Umesto "komplementarnih" mosfet-ova Irfp240 / irfp9240

?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo neko razmisljanje na temu da M2 bude sasvim JFET uredjaj i to po mogustvu bez komplementarnih parova.

(mislim da nema savim kompementarnih P i N tipova.)

nisam siguran ali mislim da neki od navedenih dostuonih power jfetova imaju i manje kapacitivnosti?

Takodje emuliraju tube karakteristiku. A sto se snage tice su isto OK?

ulazni buffer moze da se izvede samo sa recimo 2sk170, tako da bude samo jedan tip jfeta i u ulaznom delu i u izlaznom.

.

irfp240 je 1.88EU irfp9240 je 2.32EU u mouseru, mislim preterano su niske cene, recimo Semisouth su 28.5SUD upareni 35USD po komadu... :) if You catch my drift

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

iskreno , po nijednom pitanju nisam catch your drift ....... :wink2:

 

mislim , insistiranje na upotrebi same sex delova u donjoj i gornjoj polovini ampa zarad toa sto nije na raspolaganju potpuna komplementarnost opposite sex delova ....... na papiru to ima svojih prednosti a u praxi bas i ne

 

da ne duzim puno , da bi se same polarity prednost iskoristila , sve mora da se radi u mosnom spoju , klasicnom ili cirklotron .

 

onda to vise nije M2

 

mislim , mozemo o tome , ali pod obaveznom opaskom da ne radimo M2 iteraciju nego nesto drugo

 

primera vec ima sijaset .....  F6 , ili Sony amp V1. ako se prica o Nelsonovim , i to nesimetricnim ampovima , gde uslovi drajva donje i gornje polovine nikako nisu jednaki ,odnosno  Steinov Circlotron ili bilo koji drugi mosni spoj SE polovina , kao primer simetricnih ampova gde su uslovi drajva polovina stvarno identicni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ-Zoki

 

Mislim da tebe interesuje neka topologija pojacala snage slicna kao sa ove moje semice , ( izvinjavam se za losu sliku iste jer mi je skener u rasulu ) , gde je ...

 

-Izlazni SEPP most snage sacinjen od dva ista N-tipa aktivna poj.elementa snage, bilo J-Fet , Lat-Fet ,V-Fet , BJT ,......,tipa , i on moze da radi u A-klasi ili a/B -klasi .

 

-Drive signal gate Q1 je tako uredjen da je bootsrap-ovan , odnosno uvek u fazi pliva  zajedno sa izlaznim signalom V-out ,

 naponsko pojacanje Q1 treba da je sto je moguce blize 1, (idealno 1) .

 

- Gate Q2 dobija negativnu reakciju preko bias razdelnika R3/R4 , i naponsko pojacanje treba da je sto je moguce blize Q1 , idealna simetrija , sitne razlike u pojacanju izmedju Q1 i Q2 pegla GNFB .

 

- Drive trafuljak treba da ima unutrasnu pik rezonansu visoko iznad cujnog spektra , 100Khz ili vise , sto sugerise da taj trafuljak treba da je fizicki relativno malen .

 

 - Primar drive trafuljka moze biti gonjen nekom linearnom cevkom , OP-Amp-om , ili nekim drive stepenom sacinenim od diskretnih SS elemenata veznih bilo u SE modu ili PP modu .

 

 - Za referencu pogledaj EV-1144 pojacalce , NP-F6 , ali ima i bezbroj drugih slicnih primera .

post-556-0-33304500-1448276746_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

   Kako ja vidim ovo nije Single Ended Push Pull (ako si na to mislio pod tim SEPP). Kako ja vidim ovo je klasicni kvazikomplementarni push-pull.

 

Jel neko probao da sav gain dobije uz pomoc step-up transformatora? Ja nisam, ali sam vise puta na netu procitao identicna iskustva razlicitih ljudi - sto veci prenosni odnos (voltage gain), to losiji zvuk.

Koji su kriticni faktori  transformatora tog tipa koji uticu na degradaciju zvuka ako teorijski pretpostavimo da se na ulazu i izlazu transformatora nalaze idealni baferi ? 

 

Mozda nije lose da ZZZ otvori novu temu jer nema veze sa M2, pa da tamo nastavimo? ( Mene vec dugo interesuje ovaj koncept. )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

neke od stvari ....... odnosno podosta toga je napravljeno pre milion godina ........

 

neke od stvari ....... odnosno podosta toga je probano u glavnoj F6 temi na Big DiyA

 

a ponesto je i ovde oblogovano :  http://www.diyaudio.rs/blog/6/entry-128-babelfish-f6-and-f6-bal-iterations/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Banat

jeste imam jedan slican WE model bas kao taj EV samo sa kaskodiranim Germanium Tr.

Poslednj put je radio vrlo dobro. Trenutno rasklopljen ceka novo odelo. :)

Neverovatno dobro je drzao Io=30mA (po shemi) nije se pregrevao, dobar offset 0mV i svega oko 20-25W

Iskljucio sam bio i NFB i izbacio ulazni stepen, radio je vrlo dobro samo sa ulaznim trafoom i svega 4 ista Brimar Ge To3 tranzistora. Nisam mogao da verujem...

Ali trafo ogroman oko 180-200W i C power manjih vrednosti 4700uF

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

   Kako ja vidim ovo nije Single Ended Push Pull (ako si na to mislio pod tim SEPP). Kako ja vidim ovo je klasicni kvazikomplementarni push-pull.

 

Jel neko probao da sav gain dobije uz pomoc step-up transformatora? Ja nisam, ali sam vise puta na netu procitao identicna iskustva razlicitih ljudi - sto veci prenosni odnos (voltage gain), to losiji zvuk.

Koji su kriticni faktori  transformatora tog tipa koji uticu na degradaciju zvuka ako teorijski pretpostavimo da se na ulazu i izlazu transformatora nalaze idealni baferi ? 

 

Mozda nije lose da ZZZ otvori novu temu jer nema veze sa M2, pa da tamo nastavimo? ( Mene vec dugo interesuje ovaj koncept. )

 

Borko

 

Za mene licno je to oduvek bio SEPP most snage, neki ga zovu i Totem Pole ,bilo da je napravljen sa cevkama ili tranz.,

kvazikomplementarni SS-PP mi nekako podrazumeva i manje snage  komplementarne drive tranz.koji gone izlazni SEPP most snage,

 

Slazem se da max. gain ne treba izvuci samo iz trafuljka ,

kod tih drive trafuljaka bi trebalo da je ....

 

-RDC oba sekundara sto je moguce manje vrednosti ,

- malen , jednostavan za motanje i ujedno  relativno jeftin ,

-siguran sam da ima i drugih parametara na koje treba obratiti paznju , recimo da su sekundari bifilarno motani radi dobijanja maximalne jednakosti izmedju njih , ali i u odnosu relativne jednakosti na primar , itd .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Banat

jeste imam jedan slican WE model bas kao taj EV samo sa kaskodiranim Germanium Tr.

Poslednj put je radio vrlo dobro. Trenutno rasklopljen ceka novo odelo. :)

Neverovatno dobro je drzao Io=30mA (po shemi) nije se pregrevao, dobar offset 0mV i svega oko 20-25W

Iskljucio sam bio i NFB i izbacio ulazni stepen, radio je vrlo dobro samo sa ulaznim trafoom i svega 4 ista Brimar Ge To3 tranzistora. Nisam mogao da verujem...

Ali trafo ogroman oko 180-200W i C power manjih vrednosti 4700uF

 

Mislim da se secam te WE sheme koju je nekada davno jedan  ex kolegion prezentovao ovde ,

neverovatan je to dizajn za to vreme ! , sve sa tim TO3-Ge tranz.  kazes da drzi stabilno bias i izlazni DC ofset ko zakucan , neverovatno dobro ! :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislio sam konkretno na ovu sch

nedostaje:

1. Naponi napajanja

2. mirne struje

3. Naponi za biasovanje izlaznih tranzistora. (Zna se samo da je napon za biasovanje manji od VgreenLED...)

4. Prenosni odnos trafoa (ne daj boze neke osnovne karakteristike trafoa...)

post-96-0-46570600-1448364511_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da se secam te WE sheme koju je nekada davno jedan  ex kolegion prezentovao ovde ,

neverovatan je to dizajn za to vreme ! , sve sa tim TO3-Ge tranz.  kazes da drzi stabilno bias i izlazni DC ofset ko zakucan , neverovatno dobro ! :thumbsup:

Da, i ja sam se iznenadio. Ali merio sam i u toku rada i nista...

cak i sa originalnim trimerom koji je bio postavljen oni stari veliki. Ja dodao multiturn i kao bolje namestio...

Radilo je dobro i sa NFB i bez NFB koju sam za probu iskljucio.

Na ulazu je bio WE BAL to SE interstage, pa onda neko komplikovano kolo preampa i drivera za IT i jednostavan izlaz.

Kazem jako jako veliki trafo power, cak ima i izvode za 6.3V pretpostavljam za grejanje cevi. Tako da moze da se recimo sa udvostrucivacenm napona uradi i napajanje za tube buffer za driver IT trafoa...

.

Trebalo bi ponovo da radi kada se sklopi ako nesto ne zaj...m :(

Nebi to ni menjao, nego je ozicenje bilo predugacko, nepotrebno haoticno, ulazni stepen je krljao a kutija ko sanduce i jako ruzna...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zoki

 

Nacelno govoreci kada se koriste isti izlazni tranz.snage istog pola a koje nije tesko medjusobno upariti u odnosu na uparivanje N/P kompl. jedinica osnovni DC off-set drift / idlle bias drift je obicno mali , pogotovu kada se takvi isti& istog pola  tranz.snage koriste u dobrom bazicnom dizajnu amp-a ,

 to WE pojacalo koje koristi te u osnovi ne bas stabilne Ge tr. je dokaz toga .

nesto razmisljam da bi mozda malena 6c45pi dobro legla da ganja primarnu stranu drive trafuljka to WE pojacala , GNFB moze da ide klasicno u katodu iste .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislio sam konkretno na ovu sch

nedostaje:

1. Naponi napajanja

2. mirne struje

3. Naponi za biasovanje izlaznih tranzistora. (Zna se samo da je napon za biasovanje manji od VgreenLED...)

4. Prenosni odnos trafoa (ne daj boze neke osnovne karakteristike trafoa...)

 

 

1. kao i u prethodnim slucajevima , standardno FW napajanje , sto ce reci trafo sa 2x18Vac

2.ne ide bez bar 1A6 , jos bolje 2A

3.za SJEP je dovoljan bias napon koji daje green led , za mosfet mora bar 5V6 . ali - za mosfet moraju i source otpori , zarad temp. stabilnosti

4.repeater obicni , sto ce reci 4 namotaja po 150 oma , nominalno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro znaci preporuke za JFET semisouth pretpostavljam da je za model SJDP120R085

(mada ima i drugih...)

1. napajanje AC 2 x 18V DC +- 25.4V (25V)

2. Io=2A

3. trafo u slucaju sa sheme 1:1 (za M2 verziju ide step-up trafo)

...

Koliki napon si ti izmerio za Green LED i pri kojoj strujui kroz LED?

Ako se secas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i nekih podataka za input i step-up sekciju u SE verziji sa nekomplementarnim JFET-ovima istog tipa 2SK170 - J111

Struja kroz jfetove oko 8.2mA zavisi koji je Idds i kako su upareni. Rs nije fiksna vrednost takodje zavisi od Idss parova i u principu je manje

oko 3-4 oma svega.

.

Peti harmonik se pojavljuje tek preko 3V p-p ulaznog signala. Raspored harmonika podseca na SE cevne pojacavace.

Izlazni nivo drivera je nesto ispod 16V p-p za trafo 1 : 5 prenosnog odnosa.

kapacitivno opterecene je max oko 400pF i to bez simuliranih kapacitivnosti trafoa.

R opterecenje moze biti i do 15K a kod M2 je oko 47K.

Kriticna su kapacitivna opterecenja i to ocigledno zavisi od kapacitivnosti izlaznih tranzistora - pozeljni su oni sa manjim C?

inace jako utice na fazu u visokim

.

Takodje je minimalna vrednost induktiviteta primara oko 1.5mH za neki solidan propusni opseg u basu i sto je vaznije korektnu i prihvatljivu fazu

.

Rdc primara je dobro da bude manje od Unutrasnjeg otpora 2SK170 a to je oko 20 oma.

Ove vrednosti su za oko +15deg na 20Hz i -15deg na 20KHz sto su neke max prihvatljive vrednosti.

Sve preko toga nije dobro.

.

Ovakav nacin povezivanja trafoa je OK sa tim sto su manji gubici. Isti trafo vezan "normalno" ima nesto manji izlazni napon ali za par deg bolju fazu u HF podruciju.

.

Ovaj sklop se moze iskoristiti i kao pretpojacavac! :)

post-96-0-59888000-1448369915_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro znaci preporuke za JFET semisouth pretpostavljam da je za model SJDP120R085

(mada ima i drugih...)

1. napajanje AC 2 x 18V DC +- 25.4V (25V)

2. Io=2A

3. trafo u slucaju sa sheme 1:1 (za M2 verziju ide step-up trafo)

...

Koliki napon si ti izmerio za Green LED i pri kojoj strujui kroz LED?

Ako se secas.

 

 

SJEP , ne SJDP ; nabavljivi od Semisouthfan na Big Diya

 

1. ne zaboravi da je to poprilicno heavy opterecen ispravljac/filter.......pri toj mirnoj struji ne vazi mnozilac 1.41 , nego , sa min. 47mF po grani , po kanalu , dobija se oko 22 do 22v5 DC napona

2. da

3. rekoh standardni repeater, dakle 1:1:1:1  ; Iskra jos bolje zvuci od Jensena

 

green led , 3mm , struja 3-5mA , uvek racunam da je napon na njoj 1V93

 

no , imas original F6 semu , ona je jednostavnija ; ova je (kao i uvek ) nastala pre objavljivanja official FW seme i razlikuje se iz mojih standardnih razloga

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Zoki

 

Licno smatram da je bolje ici sa drive trafuljkom koji ima gap, gde je primar budjen u SE modu , bilo nekom cevkom, ili pak kao sto je kod recimo EV -1144  slucaj jednim tranz. , a da se SEPP kolo snage sastoji od istih N tipa Tranz.

bandwidth nece biti toliko sirok ali zato ce THD harmonicni spektar biti blizi nekom SET pojacalu .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...