Jump to content

2A3 PSE


Superhik

Preporučeni Komentari

Da se i ovo sastaviti proba:  http://www.audiodesignguide.com/my/pse3.html

Zamisljeno da se radi sa frendom ali on se povukao i projekta.

 Lampe ( 5842, 5R4 i  uparene 2A3)  sam vec kupio pa sad moram sam.

 

 

post-1452-0-03872100-1447344236_thumb.jp 

 

post-1452-0-91707700-1447344833_thumb.gi

 

Nadam se  da ovdje mogu dobiti koji savjet, upute, sugestije i sl.

Sto se tice transformatora i prigusninca od Lundahl , drzim prst na okidacu. Imao sam ugodnu prepisku sa vlasnikom ( g-dinom Per Lundahl ) i dobio cijenu. Probacu ih preuzeti kod fam. Lundahl pa mozda padne reportaza. Bilo bi zanimljivo.

Sad da cujem vase misljenje, prijatelj je bio za to da radimo 300B , eventualno KT120 sa JACmusic.

Meni se dopada ova sema od Ciuffoli-ja. Sta kazete?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nemoj me shvatiti pogresno.

 

5R4 je stvarno ekstra kvalitetna i high voltage ispravljacica.

 

ali nije za SE ili paralel SE.

 

za paralel SE i GZ34 i 5V4 ce morati 2 paralelno.

 

5V4 ima struju 175mA, a GZ34 ima 250mA, ali je i to

 

na granici. racunica - 4x 2A3 nek budu po 50mA, jos plus

 

2 neke duple triode tipa 6SN7 po 5mA neka bude 20mA, ispadne

 

220mA, i to minimum.

 

ja na primer sam uradio 6V6 PP, 4x 6V6 i 2x 6SN7 i koristim 2

 

ispravljacice 5C3S (ruske 5U4G) u paraleli.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja vidim na slici dve ispravljačice i dve na šemi

 

post-1773-0-10216800-1447352261_thumb.gi

 

 

istina je da katoda od direktno grejane ispravljačice koće da svira na SE pojačalima ali ako će biti lundhal prigušnice, CLCLC filter, i izlazni trafoi, ne bi trebalo.

 

Eto sad i mene zanima da li je bolje na DHT da ide DH ispravljačica ili obrnuto,

 

ako se na izlaznim lampama brzo zagreju katode a na ispravljačici sporo zar neće to da smara katodu indirektno grejane ispravljačice, u drugom slučaju na indirektno grejane lampe DH ispravljačica šikne sav napon odma kao i SS ispravljač.

 

 

 Što se tiče Sovtek lampi, nisu za prženje, ne bi trebalo ići više od 70% Pda, i to je mnogo za njih, ja sam moje 7027 držao na 90% i izduvale su samo tako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na semi 2 ispravljacice glume 2 diode.

 

jer trafo nema srednji izvod.

 

nisam na to mislio.

 

mislio sam 2 paralelno, zbog struje.

 

onako, kao na semi ce da izduvaju veoma brzo.

 

ko misli da gresim, nek pogleda datasheet za 5R4.

 

moze da se poveze prvo grec, pa ispravljacice paralelno.

 

+ radi, + ima slow start, ali ne sa 5R4, ona nema.

post-357-0-31602300-1447363320_thumb.jpg

post-357-0-72040200-1447363321_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za tako kvalitetno pojacalo ne treba zaliti dodtni minimalni trosak i uraditi dual mono i to u posebnim kutijama.

Cevi su tu najmanji problem. A i vec postoje. Shema moze da se jos poboljsa - custom transformer na shemi podeliti na 2 dela

i posto svaka 2A3 ima sopstveno grejanje podeliti i Rk na 2 dela i to za svaku cev da se moze podesiti ista struje kroz cevi.

takodje i posebni trafoi za grejanje ispravljacica, moze i ta koja jeste a i druge koje imaju isti pin-out, eventualne razlicite padove napona na razlicitim tipovima ispravljacica korigovati otporima...

Ako je vec to testirani i izvedeno kljucno je to da se uzme isti ili bolji interstage trafo...

Izlazni trafo ne bi trebalo da predstavlja neki problem da se uradi posto je tu rec o 2 cevi u paraleli koje vec imaju jako nizak unutrasnji otpor, u paraleli to je skoro 2 x manje pa ce biti vise nego dovoljno 11-12Hy u primaru zice 0.3mm to je za 177mA

ili deblje 0.35mm ako su lamele vecih dimenzija... Sto vise izolacije i sto deblja zica u sekudaru...

.

Kljucno je razdvojiti trafo za visoki napon, trafo za grejanje 2A3, trafo za ispravljacicu i trafo za grejanje ulazne cevi.

4 x 2 = 8 komada + 2 x 2 prigusnice = 8 + 4 = 12 + 2 interstejdza = 14 komada IronCore-a :)

Samo na taj nacin cs dobiti jako dobar amp. U svim drugim slucajevima dobices prosecan ili neki koji se ni pocemu bitnom ne razlikuje od recimo SE EL34 itd, neki obicni.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sax u pravu si u toj šemi sa linka struja preko ispravljačice bi bila 275mA

 

Nego i dalje mi nije jasno kombinovanje indirektno grejanih ispravljačica sa direktno grejanim izlaznim lampama ili to nema veze

 

mislim to što izlazne lampe odmah vuku punu struju dok se ispravljačica polako greje

 

Ja sam ukapirao da će kolega Superhik uzeti sve lundahl trafoe, znači :crazyrocker:  doduše nisam čuo ni jedan u akciji ali deluju na oko da su bolji od mojih :sarcastic:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U greatzovom mostu struja koja prolazi kroz jednu diodu nije jednaka ukunoj struji potrosnje. nego manja. Gore na shemi je greatzov most 2 dide + 2 ispravljacice. Koliko se secam u Gr. spoju je to oko 1/2 ukupne struje potrosnje po jednoj diodi u gr. spoju?

.

Kod punotalasnog ispravljaca sacinjenog od jedne ispravljacice, klasicnog ispravljaca sa el. cevi, struja kroz jednu sekciju je manja od ukupne potrosnje oko sqrt(2)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ispravljačica je 5AR4 , prema Saxovoj tabeli i ona se natenane grije.

Nema druge , idemo na mono blokove. Za to mi treba jos jedan LL1650 i tri LL1638 sto je oko 450 evrića. Nadam se da će da svira za te pare.

 

Mislim da bi bilo super ako mozes da sastavis dual mono varijantu.

 

Mada varijnata sa prigusnicama bi te mozda ispača jeftinije u domacoj izradi, mozda gresim.

 

Srecno sa projektom, ocekujemo nastavak price.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Superhik

 

Pozdravljam odlican PSET projekat i uspeh  ti zelim !

----------------------------------------------------------------------

BTW , da li si razmisljao o 2A3 Push-Pull varijanti ? ,

recimo 6J5 , 6SN7 , 2A3  x 2 , GZ34 .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

na semi 2 ispravljacice glume 2 diode.

 

jer trafo nema srednji izvod.

 

nisam na to mislio.

 

mislio sam 2 paralelno, zbog struje.

 

onako, kao na semi ce da izduvaju veoma brzo.

 

ko misli da gresim, nek pogleda datasheet za 5R4.

 

moze da se poveze prvo grec, pa ispravljacice paralelno.

 

+ radi, + ima slow start, ali ne sa 5R4, ona nema.

 

Kao sto rekoh ispravljacica je 5AR4, da narucujem jos dvije takve ili 4 kom GZ34 ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Kljucno je razdvojiti trafo za visoki napon, trafo za grejanje 2A3, trafo za ispravljacicu i trafo za grejanje ulazne cevi.

 

.

 

Hajde da i ovo razjasnimo: Trafo za grijanje 2A3 narucujem ovih dana, bice  to Hammond 266M5. Znaci trebaju mi i odvojeni transformatori za grijanje ulazne 5842 kao i ispravljacice?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5U4G ,direkno grejane i poseban trafo za grejanje i bolji zvuk 2A3 nego 300 b i po mogucstvu CHS 6sl7 GT silvania CHS VT -229 NOS.

Pozdrav :boast:

 

Pretpostavljam da si se obradovao kad si vidio izlazne lampe. :)

Nazalost, nemam dovoljno znanja da bih se igrao sa predlozenim lampama, ali za koju deceniju... ko zna. :wink2:  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...