Jump to content

Zastita za izlaz preampa


bokiooo7

Preporučeni Komentari

onda sam svatio da mi se to od svega što sam čuo najviše dopada

 

Al' onda zaozbiljno, čemu onda stalne prepravke, čačkanja i eksperimentisanje? Mislim, ja kad nisam bio zadovoljan nečim, onda ili sam komplet zamenio ili pokušao da "poboljšam" pa ako nije išlo, onda opet zamenio i kad sam napravio ovo što sada imam, došao do zaključka da je to-naprosto to. Napravio i kao lampaško-solid state hibrid (povučen uverenjem da ulazni deo sklopa/naponski pojačivač najviše utiče na zvuk) ali i kao dijametralno potpuno suprotnu izvedbu - čist solid state i razlika u zvuku između dva ampa je toliko mala da samo ako se baš prčka da se nađe dlaka u jajetu, može da se nasluti odstupanje u konturama... Sve više od ovoga je čisto rizikovanje da se uloži poveća suma, opet u uverenju da može bolje (sigurno da može), ali se postavlja i pitanje da li će se opravdati ulaganje u još jednu možda hologramsku konturnu razliku? I naravno, da li će mi se ta razlika uopšte dopasti? Došao sam do zaključka da postajem too old for this shit i da je naprosto vreme da batalim eksperimentisanje i jednostavno uživam u muzici.

 

Što se tiče svega ostalog, pojednostavio sam stvari, tamo gde ne treba da bude, nema kondenzatora, osigurača, relea. Tamo gde šta mora da se stavi, stavljeni adekvatni delovi i to je to. Konstrukcija kako preampa, tako i pojačivača je najprostija što može da bude, nema šta da strada osim onoga što se zove nasumično otkazivanje delova, a to se naprosto ne može ni predvideti, ni sprečiti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzmite pa napravite sami osigurač za pojačalo, stavite jednu licnu (kao fabrički osig.) pa stavite 3 ili 5 pa saslušajte razliku  :wink2:

 

Znaš li ti prijatelju čemu služi osigurač?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Al' onda zaozbiljno, čemu onda stalne prepravke, čačkanja i eksperimentisanje? Mislim, ja kad nisam bio zadovoljan nečim, onda ili sam komplet zamenio ili pokušao da "poboljšam" pa ako nije išlo, onda opet zamenio i kad sam napravio ovo što sada imam, došao do zaključka da je to-naprosto to. Napravio i kao lampaško-solid state hibrid (povučen uverenjem da ulazni deo sklopa/naponski pojačivač najviše utiče na zvuk) ali i kao dijametralno potpuno suprotnu izvedbu - čist solid state i razlika u zvuku između dva ampa je toliko mala da samo ako se baš prčka da se nađe dlaka u jajetu, može da se nasluti odstupanje u konturama... Sve više od ovoga je čisto rizikovanje da se uloži poveća suma, opet u uverenju da može bolje (sigurno da može), ali se postavlja i pitanje da li će se opravdati ulaganje u još jednu možda hologramsku konturnu razliku? I naravno, da li će mi se ta razlika uopšte dopasti? Došao sam do zaključka da postajem too old for this shit i da je naprosto vreme da batalim eksperimentisanje i jednostavno uživam u muzici.

 

Što se tiče svega ostalog, pojednostavio sam stvari, tamo gde ne treba da bude, nema kondenzatora, osigurača, relea. Tamo gde šta mora da se stavi, stavljeni adekvatni delovi i to je to. Konstrukcija kako preampa, tako i pojačivača je najprostija što može da bude, nema šta da strada osim onoga što se zove nasumično otkazivanje delova, a to se naprosto ne može ni predvideti, ni sprečiti...

 

Nisam razumeo "šta je pisac hteo reći" ali da voleš da praviš razne stvari to je fakat. Napravio si milion gramafona umesto da si kupio odmah redovan AL ajd možda bi te jedan redovan više koštao nego svi ovi pre/pravljeni...  Ja nigde nisam napisao da sam nezadovoljan! Prepravke sam radio radi poboljšanja postojećeg ponekad uspeo ponekad ne pa vratio u prethodno stanje.

 

Recimo ovde većina pati za tanojima a eto vidiš ja sam bio zadovoljan snjima čak 20 godina ALI sam ipak promenio tokom godina kondenzator tu zavojncu tamo žicu tu pa biwire tamo  :wink2: i zamisli kutije su još bolje radile na moj veliko zadovoljstvo no bas nisam nikako mogao ukrotiti pa sam odlučio da je vreme da probam nešto bolje. Kupio sam kompresione kutije mada sam mogao uzeti i esl kao ti samo što je moja lista zamerki na tim kutijama tako velika da nijedno pojačalo ovog sveta ne bi izguralo ono što ja volim, zato i samo zato nisam vlasnik virtuoza!

 

Kad ovde na forumu nešto napišem/šerujem želim da pomognem ljudima oko odabira pojedinih stvari sa kojima se može žestoko zalutati i ne svatiti u kakvoj zabludi živiš godinama , svaka se škola plaća pa eto moje iskustvo bi trebalo da podstakne na razmišljanje.

 

ROFLMAO - LOL zasrali smo čoveku temu max. a samo je hteo pomoć/predlog za izlaz preampa  :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne mogu da verujem je da neko ko se razume u tehniku ovo napisao :

 

Uzmite pa napravite sami osigurač za pojačalo, stavite jednu licnu (kao fabrički osig.) pa stavite 3 ili 5 pa saslušajte razliku.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

zasrali smo čoveku temu max. a samo je hteo pomoć/predlog za izlaz preampa

 

 

Fakat. A da ipak doprinesem temi, ovako: kod mene u preampu nema ama baš ni jednog osigurača. Na ulazu su j-fet bufferi koji su sami po sebi dovoljni da odrade posao prilagođavanja impedanse ali sam zbog ostatka priče (izvora i amplifikacije) smatrao potrebnim da ostvarim i naponsko pojačanje (što se pokazalo kao ispravna odluka) pa je iza buffera odrađen stepen sa OPA1632 sa pojačanjem.

Na izlazu svake grane OPA1632 je 10uF (tačnije po dva 4u7 u paraleli) a i to samo zato što je praktično nemoguće dobiti nula offseta na izlazu OPA1632, bez obzira što se na ulaz dovodi čist AC signal. Ne znam šta bi se desilo da mu spojim izlaze na kratko, ali bih cenim, morao biti baš nepažljiv (ne želim da koristim teške i uvredljive reči i izraze)

Kad se (provereno ispravan) uređaj sastavi i zatvori, praktično je neizvodljivo nehotice spojiti mu izlaze na kratko. Kod pojačala snage je to uvek potencijalna opasnost (ogoljene/neizolovane bananice, goli krajevi kablova itd)... Kod pretpojačala naprosto nema toliko struje na izlazu da nešto zapali - uvek se mora u startu voditi računa da se tamo gde je to važno, blokira DC komponenta na neki način. X puta sam zatekao CD plejere sa prespojenim/počupanim kondovima na izlazu (eto, kao, bolje svira) - da, ali pod uslovom da na ulazu u sledeći stepen stoji neki kond koji će da blokira DC komponentu koja će se pre ili kasnije neumitno zaleteti sa operacionog na izlazu plejera...

 

post-13-0-06918900-1431849736_thumb.gif

 

Kao što se vidi, kod mene na ulazu u preamp nema kondenzatora, ali je na izlazu prisutan... (a i na izlazu iz RIAA korektora)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne mogu da verujem je da neko ko se razume u tehniku ovo napisao :

 

Uzmite pa napravite sami osigurač za pojačalo, stavite jednu licnu (kao fabrički osig.) pa stavite 3 ili 5 pa saslušajte razliku.

 

Šta tu nije jasno? Šta ti uradiš kad ti pregori osigurač a nemaš drugi/nov pri ruci?

Može li se žica unutar osigurača zameniti? Ako da sa kojom i kakve debljine?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta tu nije jasno? Šta ti uradiš kad ti pregori osigurač a nemaš drugi pri ruci?

Može li se žica unutar osigurača zameniti? Ako da sa kojom i kakve debljine?

 

... izvadiš iz fiokice ili odeš do dućana i kupiš. Mada, kad ti osigurač u uređaju rikne, onda zapravo imaš veći problem od crknutog osigurača - retko kada osigurač crkne zato što mu dosadilo da sluša muziku koju ti slušaš... Uglavnom crkne jer si nešto brljao po uključenom uređaju ili je crk'o da spreči da sve domine popadaju kad jedna izgubi ravnotežu... Ne sećam se da sam ikada u životu kupio samo jedan osigurač, uvek kupim celu kutijicu od 10 komada - čak i tako, više košta gorivo dok se dovozaš do dućana i vratiš kući... Ako ćemo o menjanju žice, onda naprosto premostimo osigurač kratkospojnikom i gotovo. Tako se mom drugaru zapalio Priboj. Lepo amp zaoscilovao i namesto da je riknuo 0.3A osigurač u primaru, amp nastavio da kuva dok jelo nije zagorelo, a drugar leg'o da odrema popodne uz uključen mjuz. Da mu mater nije osetila dim iz sobe... Posle je pojačalo rastavljeno jer osim šasije, ostade samo gomila ćumura koja je ličila na lampe i trafoe... Hvala, ali ne hvala...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

... izvadiš iz fiokice ili odeš do dućana i kupiš. Mada, kad ti osigurač u uređaju rikne, onda zapravo imaš veći problem od crknutog osigurača - retko kada osigurač crkne zato što mu dosadilo da sluša muziku koju ti slušaš... Uglavnom crkne jer si nešto brljao po uključenom uređaju ili je crk'o da spreči da sve domine popadaju kad jedna izgubi ravnotežu... Ne sećam se da sam ikada u životu kupio samo jedan osigurač, uvek kupim celu kutijicu od 10 komada - čak i tako, više košta gorivo dok se dovozaš do dućana i vratiš kući... Ako ćemo o menjanju žice, onda naprosto premostimo osigurač kratkospojnikom i gotovo. Tako se mom drugaru zapalio Priboj. Lepo amp zaoscilovao i namesto da je riknuo 0.3A osigurač u primaru, amp nastavio da kuva dok jelo nije zagorelo, a drugar leg'o da odrema popodne uz uključen mjuz. Da mu mater nije osetila dim iz sobe... Posle je pojačalo rastavljeno jer osim šasije, ostade samo gomila ćumura koja je ličila na lampe i trafoe... Hvala, ali ne hvala...

 

Onda po tebi ispada da ovde na forumu niko ne popravlja osigurače već ih samo zameni novim?

Žašto? Ne znaš izmeriti vrednost osigurača da bude iste vrednosti kao fabrički pa ga kratkospojiš?

Robi tvoje objašnjenje je kao za malu decu, mogu samo dobro da se nasmejem jer si se verovatno šalio  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znaš izmeriti vrednost osigurača da bude iste vrednosti kao fabrički pa ga kratkospojiš?

Ne znam kako ti to radiš, ali ako smatram da negde mora da bude osigurač propisane vrednosti (zato što je jeftinije spaliti osigurač nego kuću) onda naprosto potrošim dva ili tri ili pet dinara da ga kupim. Smešno je što se o ovome uopšte i priča: cena bilo kakvog uređaja stostruko, hiljadustruko prelazi cenu osigurača... Postoji razlog zašto se ne zove "kratkospojnik u staklenom balončiću" nego osigurač... Dakle, njegova jedna jedina svrha je da nešto osigura, ne samo da zatvori strujno kolo... To sa merenjem žice pa krpljenjem osigurača se može izvesti ako tačno znaš šta radiš, ako imaš baš takvu žicu koja će da cikne baš onda kada treba, jer ako nemaš, onda će da cikne ili prerano ili prekasno, u oba slučaja je takav osigurač beskoristan kao osigurač... Onda je to neki kratkospojnik sa neizvesnim vekom trajanja... To ko hoće može da uradi, ali radi na sopstvenu odgovornost i (moguću) štetu. To što se tebi još nije desilo ništa što bi te nateralo da zažališ, to zahvali onom gore što te voli... Bez zezanja. Kad budeš video kako izgleda ćumurizovano pojačalo i posle nekoliko godina još uvek osetiš smrad gorenja iz delova, a u ruci držiš pokrpani osigurač koji se spremaš da zabodeš u uređaj, nekako ti se učini da čuješ ono legendarno pitanje "Do you feel lucky... Punk?"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzmite pa napravite sami osigurač za pojačalo, stavite jednu licnu (kao fabrički osig.) pa stavite 3 ili 5 pa saslušajte razliku.

 

mozda i ima razlike u zvuku izmedju 1 ili 5 licni, ali ima jedan neprijatelj licni - beli dim.

 

:drinking-2:

 

Beli dim je bolji slučaj. Zavese i sunđeri u krevetima dime crno.

 

image001.jpg

 

Čak i ako se izvučeš neoprljene glave i dupeta, osiguravajuća kuća ti neće platiti za štetu ako nekim čudom na zgarištu pronađu krpljeni osigurač. :0002trtum3:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Beli dim je bolji slučaj. Zavese i sunđeri u krevetima dime crno.

 

image001.jpg

 

Čak i ako se izvučeš neoprljene glave i dupeta, osiguravajuća kuća ti neće platiti za štetu ako nekim čudom na zgarištu pronađu krpljeni osigurač. :0002trtum3:

Robi tvoje objašnjenje je kao za malu decu, mogu samo dobro da se nasmejem jer si se verovatno šalio   :wink2:

Smejem se al' mi (po)nešto kis'o osmejak...

@stein: rekla bi moja baba: Ti ga kuneš a ono prdi... ;)

Šta li je sledeće?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kako ti to radiš, ali ako smatram da negde mora da bude osigurač propisane vrednosti (zato što je jeftinije spaliti osigurač nego kuću) onda naprosto potrošim dva ili tri ili pet dinara da ga kupim. Smešno je što se o ovome uopšte i priča: cena bilo kakvog uređaja stostruko, hiljadustruko prelazi cenu osigurača... Postoji razlog zašto se ne zove "kratkospojnik u staklenom balončiću" nego osigurač... Dakle, njegova jedna jedina svrha je da nešto osigura, ne samo da zatvori strujno kolo... To sa merenjem žice pa krpljenjem osigurača se može izvesti ako tačno znaš šta radiš, ako imaš baš takvu žicu koja će da cikne baš onda kada treba, jer ako nemaš, onda će da cikne ili prerano ili prekasno, u oba slučaja je takav osigurač beskoristan kao osigurač... Onda je to neki kratkospojnik sa neizvesnim vekom trajanja... To ko hoće može da uradi, ali radi na sopstvenu odgovornost i (moguću) štetu. To što se tebi još nije desilo ništa što bi te nateralo da zažališ, to zahvali onom gore što te voli... Bez zezanja. Kad budeš video kako izgleda ćumurizovano pojačalo i posle nekoliko godina još uvek osetiš smrad gorenja iz delova, a u ruci držiš pokrpani osigurač koji se spremaš da zabodeš u uređaj, nekako ti se učini da čuješ ono legendarno pitanje "Do you feel lucky... Punk?"

 

Kolko BS na jednom mestu pa to je strašno, prvo ja KUPIM osigurač i to iste vrednosti kao taj fabrički što želim menjati u uređaju, drugo NISAM JA kratkospojio ništa niti sam to ja napisao/spomenuo, treće nisam nikada ništa spržio u hifiju jer skoro pa ništa ni ne radim sam (već dam nekome ko se odlično razume u takav posao) pošto se ne razumem već kupim fabrički uređaj.

Pitao sam samo da li je neko probao diy varijantu osigurača tj sam napravio i saslušao razlike, šta se odma svi palite ko hepo kocke, beli dim crni dim, vi izgleda nemate osigurače u kući/stanu? Vama odmah kuća gori jeeeeeeee kakve budalaštine i kolko nepotrebno napisanih gluposti.

 

Osigurač koji kupim se prodaje LEGALNO u prodavnicama ili na internetu u nemačkoj (ne u kini) i svaka roba ovde prolazi rigorozne testove/kontrole pre nego što krene u prodaju. Kod vas dole se uglavnom kupuje roba poreklom iz kine i po meni su mnogo opasniji takvi osigurači letve kablovi itd...  jer sam već video ne jednom da su se istopili a vidim da skoro svi koristite takve LETVE pa pretpostavljam i OSIGURAČE istog porekla. Zaista nisam siguran ko će pre zapaliti kuću  :sclerosis:  i btw Robi strujne kablove što si kupio od mene su kupljeni u kini, bolje da znaš da ne bi posle imao problema sa osiguravajućim ili spaljenim kućama  :buehehe:

 

Eto polako odustajem...   nastavite da koristite osigurače od 5 dinara i letve od 300 dindži ali zato pravite vrhunska pojačala i spojite ih pgp kablovima jer bože moj i u zidu su takvi, bitno da su dovoljno debeli neko reče  :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

au brate mili, ne znam sta je razlog za prepotentne izjave.

 

nesto jednostavno ide, a nesto ne ide.

 

ja sam citirao ono sta si napisao.

 

a to sto si napisao nema veze sa vezom.

 

vezano za 5 licni u odnosu na 1.

 

kao i tvoja vidovitost sto se tice kineskih proizvoda.

 

JA PRVI koristim kineske proizvode, ali nevezano za tehniku.

 

koristim bermude, papuce, kupace gace i slicno.

 

strujne letve, kablove, osigurace i slicno - bratac, koristim veoma nekineske.

 

a kablove za audio koristim iskljucivo neusmerene pod obavezno.

 

zbog toga nisam audiofil.

 

toliko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prvo ja KUPIM osigurač i to iste vrednosti kao taj fabrički što želim menjati u uređaju, drugo NISAM JA kratkospojio ništa niti sam to ja napisao/spomenuo

 

Uzmite pa napravite sami osigurač za pojačalo, stavite jednu licnu (kao fabrički osig.) pa stavite 3 ili 5 pa saslušajte razliku :wink2:

 

"Namigivanje" (smajli na kraju tvojega pisanja) sugeriše da govoriš iz ličnog iskustva.

 

Sugerisanje da to radiš/znaš kako se radi, nastavlja se...

 

Onda po tebi ispada da ovde na forumu niko ne popravlja osigurače već ih samo zameni novim? Žašto? Ne znaš izmeriti vrednost osigurača da bude iste vrednosti kao fabrički pa ga kratkospojiš?

 

Ima li smisla debatovati?

 

Fakat je da nisi nigde eksplicitno izneo tvrdnju da ti to umeš i umeće koristiš, ali avaj, tako kako si napisao (iščuđavanje kako to da "niko ovde na forumu ne popravlja osigurače", neumoljivo me navodi na zaključak da je to najnormalnija stvar da se uradi... E sad, il' sam ja totalno out pa ne kapiram šta si zapravo hteo reći, ili si ti tako napisao da ja to ne umem da protumačim drugačije nego kako jesam. A to što osigurač košta dva, pet ili deset dinara, i pored svega toga čak i uspeva da uradi svoj posao, to je fantastično dobra stvar. Konačno nešto u ovoj zemlji da ne košta bogatstvo i ne zahteva ne znam kakva ulaganja a da ipak naprosto radi svoj posao...

 

Što se tiče strujne letve koju sam ja sebi skockao, odrađena je po svim (industrijskim) normativima i propisanim siguronosnim standardima koji su usaglašeni sa vrhunskim svetskim (i evropskim) standardima i normama, i zamisli, opet nije koštalo bogatstvo. Doduše, nema zlata, Rhodijuma i nenađijuma te retkih ekstrakta prepucijuma...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na nekom normalnom forumu sada admin/modovi lepo "odseču" ovakve postove u zasebnu temu (tipa: Osigurači), ovde me baš zanima šta će da se desi.

 

Elem, nema mnogo filozofije kod osigurača, kada kupite nov u radnji, testirate ga fuse tester-om:

 

fuse-tester_zps9sffdpav.jpg?t=1431776730

 

Ako pregori, dobro je, znači da je bio ispravan.

Uzmete sledeći, pa ponovite test sve dok imate osigurače. Time ustanovite da ste imali sve ispravne osigurače.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...