Jump to content

Zastita za izlaz preampa


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Evo mene opet :) 

 

Imam dac koji na izlazu pravi balansirani signal tako sto invertuje na opampu, posto sam prije sklopa postavio pot, rijesio sam problem atenuacije a zadrzao impedansu i to svira pristojno.. Medjutim na izlazu iz opa nemam nikakve sprezne kondenzatore ( imam na ulazu opa ) i ukoliko dodje do crkavanja opampa pojavice mi se velika voltaza na izlazu. Ako to ode u Alepha ( nema sprezne kondove) ode mi bas drajver u vraga. Radi to duze od dvije godine ali nikad se ne zna... 

Naravno, napajanje je dvostruko, 15 volti. 

 

Moja zamisao je bila da postavim neku sto jednostavniju zastitu koja bi u slucaju dc ofseta bacila izlaz iz daka na masu, nesto kao zastita za zvucnike, samo da umjesto da bude  na putu signala ova spaja na masu  i sprijeci prodor DC a u snagas. Odmah da napomenem zastita na Alephu nije opcija, imam iskustava sa relejima na putu signala i nisu bas dobra. Sve se to petlja u zvuk i to bas dosta, posebno u visokim. 

 

Pitanja su:

 

1. Da li neko ima sto jednostavniju semu zastite koja je provjerena, i da su dijelovi lako nabavljivi? 

 

2. Koliko je vjerovatno da ce opamp crknuti i da li vam se tako nesto desavalo? ( Ja sam pri kupovini daca ubo pokvaren opa i pojavilo se 15volti DC na izlazu, srecom nikad ne ukljucujem nesto u sistem prije provjere )

 

3. Ne mogu da vjerujem da dva opampa LME 49720 rade bolje od polovine preampa koje sam probao, tako da razmisljam da ih blago bacim u A klasu, da li je to neko pokusavao i da li ima zvucne razlike? 

 

Hvala unaprijed na odgovorima. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neuko/naivno i dalje volim trafo na tom putu... ;) I dalje ako neko ima pair 1:1 može mi ponuditi... Za trenutke kada TVC nije na putu... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MUNDORF-Supreme-10uf-SGO-1000VDC-Silver-

 

4 kom. na balans izlazima i nema brige...

Dal utiče na zvuk? Sigurno da, da li se to čuje... jako teško.

Da li je sigurna zaštita od DC-a na ulazu? Jeste, 100%.

 

 

 

I još nešto, oće'l ikad da ti pregori opamp? Hoće sigurno, za 4 milijarde godina kada sunce postane crveni džin i sprži planetu zemlju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

oće'l ikad da ti pregori opamp? Hoće sigurno, za 4 milijarde godina

 

 

Ja se ne bi sekir'o, samo treba do tada da osposobimo neki mehanički sklop i uživamo i bez struje, što bi rekli, unplugged...

 

post-13-0-92033100-1431718045_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MUNDORF-Supreme-10uf-SGO-1000VDC-Silver-

 

4 kom. na balans izlazima i nema brige...

Dal utiče na zvuk? Sigurno da, da li se to čuje... jako teško.

Da li je sigurna zaštita od DC-a na ulazu? Jeste, 100%.

 

 

 

I još nešto, oće'l ikad da ti pregori opamp? Hoće sigurno, za 4 milijarde godina kada sunce postane crveni džin i sprži planetu zemlju.

 

Čuje se i te kako čak bih ti umeo i opisati kako ali ne bih sad...   drugi put, možda na faku.

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Aleks,

 

Imao sam dosta spravica sa kondovima na putu signala, petlja se to u zvuk i te kako, svaki mu daje neki svoj prizvuk. Ja sam detalj freak, mrzim sve sto je nepotrebno na putu signala, i da mogu ukljucio bih direktno nozice daca na ulaz pojacala :) 

Pogotovo mi je vazna pozadinska tisina, mikrodetalji i artikulisanost, sve se to narusava losim kondom, preampom ili cak i obicnim relejom na putu signala. Znam da zvucim bolesno ali sta da radim kada volim tako. ;)

Sada treba izabrati izmedju zvuka i sigurnosti... 

 

Ni meni do sada nije crkao ni jedan opamp, a vjerujem da je dosta i fabrickih preampa uradjeno bez spreznih kondova...  Ovo sa ovim triakom mora da radi na vecim voltazama kako vidim... 

 

Zbotic, 

 

I meni je samo jednom bio povecan ofset i to pri ugradnji, kad je  opa tek stigao, kada sam ga zamijenio nisam imao problema... Inace  i releji na Vellemanu ( zastita za pojacalo) , se itekako cuju, licno sam radio A-B test na Alephu 5 ( imao  out sa i bez releja pa mijenjao u toku slusanja)  i razlika je bas ocigledna, taj relej ubija visoke i transparentnost.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probaj ponovo.

 

Da bih osobno izbjegao i najmanju sumnju ja sam originalne Wellemanove releje zamijenjivao deset puta boljima. (Na fotografiji lijevo-gore).

 

http://img.photobucket.com/albums/v65/dioklecijan/Aleph%205/DSC01820.jpg

 

 

DSC01820.jpg

 

 

 

 

 

Vidi se i ovdje:

 

DSC008951.jpghttp://img.photobucket.com/albums/v65/dioklecijan/DSC008951.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda je resenje staviti zastitu na izlaz ampa ali sa nekim mnogo boljim relejima od Velemana, cak sam razmisljao da napravim posebnu kutiju pa da ih kacim na zvucnik, jer ovi originalni releji koji se dobijaju u kitu prave zvucnu  razliku...  Nisam ih probao u paraleli, jer tada nisam imao monoblokove... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Aleks,

 

Imao sam dosta spravica sa kondovima na putu signala, petlja se to u zvuk i te kako, svaki mu daje neki svoj prizvuk. Ja sam detalj freak, mrzim sve sto je nepotrebno na putu signala, i da mogu ukljucio bih direktno nozice daca na ulaz pojacala :)

Pogotovo mi je vazna pozadinska tisina, mikrodetalji i artikulisanost, sve se to narusava losim kondom, preampom ili cak i obicnim relejom na putu signala. Znam da zvucim bolesno ali sta da radim kada volim tako. ;)

Sada treba izabrati izmedju zvuka i sigurnosti... 

 

Ni meni do sada nije crkao ni jedan opamp, a vjerujem da je dosta i fabrickih preampa uradjeno bez spreznih kondova...  Ovo sa ovim triakom mora da radi na vecim voltazama kako vidim... 

 

Zbotic, 

 

I meni je samo jednom bio povecan ofset i to pri ugradnji, kad je  opa tek stigao, kada sam ga zamijenio nisam imao problema... Inace  i releji na Vellemanu ( zastita za pojacalo) , se itekako cuju, licno sam radio A-B test na Alephu 5 ( imao  out sa i bez releja pa mijenjao u toku slusanja)  i razlika je bas ocigledna, taj relej ubija visoke i transparentnost.

 

Fala bogu što si sve ovo napisao, neverne Tome sad već svataju kako i šta sve utiče na zvuk...

Neko (od mojih kućnih prijatelja) je bio rekao da sam poludeo što sam i releje menjao na McIntosh-u pored elektrolita utičnica osigurača i kablova...

:oke: biće nešto od ovog foruma, fala i Zbotiću  :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko (od mojih kućnih prijatelja) je bio rekao da sam poludeo što sam i releje menjao na McIntosh-u pored elektrolita utičnica osigurača i kablova...

 

Ja sam ti davno rekao da probaš da promeniš celog McIntosha - da isprobaš, da koristiš neki drugi preamp, makar probe radi. Al' ti si sadista, seckaš i čupkaš ga delić po delić... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fala bogu što si sve ovo napisao, neverne Tome sad već svataju kako i šta sve utiče na zvuk...

Neko (od mojih kućnih prijatelja) je bio rekao da sam poludeo što sam i releje menjao na McIntosh-u pored elektrolita utičnica osigurača i kablova...

:oke: biće nešto od ovog foruma, fala i Zbotiću  :wink2:

 

Jes, to parčence žice u pojačalu i pozlaćeni osigurači će baš krucijalno da utiču na svirku...  :crazy:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje zapazanje vezano za zice u zvuku nije toliko drasticno. Ono sto sam cuo su kontakti na relejima ( mozda zbog loseg kontakta ili male kontaktne povrsine) , poneki interkonekt i to je to. Zvucnicki kablovi, ukoliko su dovoljno debeli i nisu predugacki prave male razlike.

Takodje sam primjetio da se u mnogim sistemima zicama pokusavaju sakriti mane pojacala, daka ili zvucnika.

Odnosno da tu kablovi glume neku vrstu ekvilajzera i da ih namjerno prave da guse ili isticu neke frekvencije, zbog karaktera zvuka. I to se bogami papreno naplacuje. Alepha sam zicio obicnim punim  bakrom od 4 mm2 i kablovi su mi 2 komada licnastog bakra od 6 mm2, duzine oko metar. I to svira odlicno. Nema potrebe bilo sta maskirati ili isticati. Ako mi nesto vristi ili je muljavo trazim krivca u komponenti i tu popravljam stvar.  Ovo vazi za vecinu komponenti:  ako je napajanje dobro odradjeno, nema potrebe za kondicionerima, skupim napojnim kablovima ili necim trecim. Apsurd je to sto neki napojni kablovi kostaju VISE nego komplet napajanje pojacala... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok nije sad da ću ja tu nešto da solim okolo ALI pre ili kasnije će svako nadoći na to da SVE utiče na zvuk pa čak i malecni osigurač od srebra ili zlata

da li je punjen peskom ili ne da li je žica izolovana ili nije jel uvrnuta itd itd sve se može prepoznati naročito kod vokala se primeti razlika.

Uzmite pa napravite sami osigurač za pojačalo, stavite jednu licnu (kao fabrički osig.) pa stavite 3 ili 5 pa saslušajte razliku  :wink2:

@Stein, pa nije mi to prvi mek a pojačala sam menjao i menjao dok nisam prvi mek uzo onda sam svatio da mi se to od svega što sam čuo najviše dopada.

@Boki, siguran sam da sa tim kablovima (što imaš u pojačalu) nisi izvukao maksimum iz pojačala. To što se tiče cene kablova je stvarno neverovatno, zaista mislim da su preterali, imao sam prilike da čujem kako i šta promene na zvučnom karakteru sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...