Jump to content

Zastita za izlaz preampa


bokiooo7

Preporučeni Komentari

au brate mili, ne znam sta je razlog za prepotentne izjave.

 

nesto jednostavno ide, a nesto ne ide.

 

ja sam citirao ono sta si napisao.

 

a to sto si napisao nema veze sa vezom.

 

vezano za 5 licni u odnosu na 1.

 

kao i tvoja vidovitost sto se tice kineskih proizvoda.

 

JA PRVI koristim kineske proizvode, ali nevezano za tehniku.

 

koristim bermude, papuce, kupace gace i slicno.

 

strujne letve, kablove, osigurace i slicno - bratac, koristim veoma nekineske.

 

a kablove za audio koristim iskljucivo neusmerene pod obavezno.

 

zbog toga nisam audiofil.

 

toliko

 

Ako si se osetio prozvanim ti oprosti, nije mi namera ovde nikoga vređati ali da me napadate iz meni zaista nerazumljivih razloga to ne možeš poreći!

Kod koga god sam bio koristio je jeftine letve pa je čak i na fak2 svako takvu imao, nažalost i to se negativno odražava na zvuk...

Uvezi osigurača, da bio sam kod prijatelja koji 35 godina živi od servisiranja i pravljenje pojačala. Da probali smo kod njega razne žice deblje tanje

u osiguračima i slušali šta se menja u zvuku. Da merili smo apsolutno sve što se izmerit može i na osciloskopu i na još nekim uređajima koje ni ne znam

kako se zovu.

Da i ja koristim kineski proizvod, iphone se pravi u kini!

:oke:

 

@Robert, ako mi ne veruješ za sve što sam napisao možeš sve proveriti, radi se o Robetru (Žugarsonu) koji je jedan od prvih i najstarijih DIYera u Subotici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i da se vratimo ON TOPIC, kao što sam napisao OP-u da apsolutno sve utiče na zvuk pa i osigurači tako i kablovi koje koristi za ožičenje u svojim pojačalima!

 

Na njemu je da to proveri sasluša ili jednostavno ignoriše...   ja sam mislio da dajem koristan savet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako pregori, dobro je, znači da je bio ispravan.

 

 

:msn-rofl:

 

(podseća me na srednjovekovne metode provere da li je optužena veštica: ubace je u kotao sa ključalom vodom, pa ako ispliva živa i zdrava, onda je veštica pa je spale na lomači - ako ne ispliva, to znači da nije pa se uputi izvinjenje porodici, ono, kao, ups, malo smo se zajebunili...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:msn-rofl:

 

(podseća me na srednjovekovne metode provere da li je optužena veštica: ubace je u kotao sa ključalom vodom, pa ako ispliva živa i zdrava, onda je veštica pa je spale na lomači - ako ne ispliva, to znači da nije pa se uputi izvinjenje porodici, ono, kao, ups, malo smo se zajebunili...)

 

E da i ovo možeš proveriti, pitaj Alana koji osigurač ima u pojačalu, pitaj Batu šta ima u cd plejeru, pitaj Darka koje osigurače ima u mono blokovima a možeš i Mileta upitati šta trenutno testira...   tolko o tome i o mojim lupetanjima tj mom ne znanju u hifiju  :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Polako ljudi, nemojte da sve uzimate k srcu odmah, ovde smo da se druzimo i razmijenimo misljenja, svako ima svoje i to je ok. :) Vazno je da se zabavljamo i da pomognemo jedni drugima.

 

Stein, hvala za semu preampa! :)

 

M4rk1z, 

 

U elektronici ima dosta kompromisa, mnogo lemova, raznoraznih prelaza, materijala i slicno, medjutim negdje se mora istrpiti tako nesto jer nazalost nije moguce napraviti uredjaj, a da ga ne sastavimo nekim zicama ili ne zalemimo po koji kontakt, point to point ili na stampanoj ploci. Moje iskustvo govori da prvo svira topologija uredjaja, a poslije, kao slag na tortu dolaze dijelovi i to uglavnom  na nekim kriticnim mjestima, poput spreznih kondenzatora a izlazu, onda na feedbacku i slicno.

Kada je napajanje pravilno dimenzionisano i kada je filtracija odradjena kako treba uticaj napojnih kablova na zvuk ne bi trebalo da bude znacajan, naravno ne tvrdim da ga nije moguce cuti, ali kod mene ga nema ... Ili ga ja ne cujem

Ako pogledamo napajanje u pojacalu i koliko prekida ima vod od 230 volti dok ne stigne do trafoa moze se zakljuciti da je osigurac tu samo jedan faktor koji se nazalost mora nalaziti tamo gdje jeste... 

Kod mene konkretno, vod od faze ide na konektor, pa na prekidac, onda na termistor, na dva termoprekidaca i osigurac... Ali tako se mora i pomirio sam se sa tim.

U svakom slucaju hvala za sugestije :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i da se vratimo ON TOPIC, kao što sam napisao OP-u da apsolutno sve utiče na zvuk pa i osigurači tako i kablovi koje koristi za ožičenje u svojim pojačalima!

 

Na njemu je da to proveri sasluša ili jednostavno ignoriše...   ja sam mislio da dajem koristan savet.

 

Ovo ovako napisano jeste konstruktivno (ako nekoga zanima da li čuje razliku između osigurača, jeftinih i "specijalnih, audiofilskih")

 

Kako rekoh, ako procenim da je uređaj bezbedan za upotrebu i bez "dodatnih" osigurača (u primar mrežnog trafoa svakog uređaja uvek i obavezno stavljam adekvatan osigurač) onda naprosto izbegavam ugradnju "nepotrebnih" osigurača - nema osigurača na putu signala - nema uticaja na zvuk. Onomad jesam probao kod provereno ispravnih uređaja da naprosto direktno spojim primar mrežnog trafoa na mrežu (preko striktno ne-audiofilskih prekidača) i ja tu ama baš nikakvu razliku ne čujem. Dakle, osigurač gde zbog sigurnosti mora, a tamo gde ne mora, ... pa ne mora i onda ne utiče na zvuk... Uostalom, odavno sam prestao da slušam "zvukove"... radije slušam muziku. Onako, đuture, sve zajedno, namesto da slušam samo zvuk, zvukove...

 

2712545839_9939977911.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da i ovo možeš proveriti, pitaj Alana koji osigurač ima u pojačalu, pitaj Batu šta ima u cd plejeru, pitaj Darka koje osigurače ima u mono blokovima a možeš i Mileta upitati šta trenutno testira...   tolko o tome i o mojim lupetanjima tj mom ne znanju u hifiju  :oke:

 

Nije reč o tvom (ne)znanju, reč je o tome da li je koga briga da li se čuje razlika... Koga to kopka, eto mu nek se igra i uživa. Ja sam se prvenstveno fokusirao na svrhu, prvu i jedinu a to je da osigurač ima svoju namenu. Ili radi posao ili ne... Toliko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, hvala za semu preampa! :)

 

Nema na čemu, inače, to je Sipijeva šema (skockana za moje potrebe, na moju molbu) - ulazni deo je nacrtan samo jednom, ponavlja se identično i za negativnu polovinu signala (reč je balansiranom preampu) a izlaz tog nenacrtanog buffer-a se dovodi na tačku "x" tj R1. OPA1632 je tu samo zbog gaina - ako nema potrebe za naponskim pojačanjem preampa, čip se kompletno može izbaciti (sve od R1/R3 pa nadalje), za nebalansiranu izvedbu bez pojačanja, dovoljno je sagraditi samo nacrtani deo šeme sa po dva BF862 i BF245C. Šema je nacrtana sa jednostrukim pojačanjem, po potrebi/želji, menjati vrednosti da se postigne željeno pojačanje, vrednosti se moraju uskladiti uz pomoć datasheeta za OPA1632 (postoje određene minimalne/maksimalne vrednosti koje nije pametno prekoračiti)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uostalom, odavno sam prestao da slušam "zvukove"... radije slušam muziku. Onako, đuture, sve zajedno, namesto da slušam samo zvuk, zvukove...

 

jebo te, pa ti ko da si mi brat blizanac. :)

 

ti i ja cetvorojajcani blizanci.

 

:oldtimer: :oldtimer:

 

:drinking-2: :drinking-2:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, bas mi balansiran i treba! :) 

 

Inace moram da priznam da ja volim da slusam zvukove, i da lemim, kada zelim da slusam muziku a da nije bas dobra produkcija,  onda koristim losiji pojacivac od Alepha ili sam u kolima, jer losiji fajlovi zvuce bezveze na bilo kom visokorezolutnom sistemu. Mnogo mi bolje legne pojacalo od 100 evra na fajlu koji je lose snimljen, jer pokrije mane,  a i ne trosim 600wati struje na sat  :crazy:

Inace bejah pre par dana na slusanju Dynaudio Temptationa, sa vrhunskom elekronikom i izvorom, zvucnik od 2 metra visine i cijenom od 40 000 evra, sistem bez kompromisa, medjutim losa produkcija pokazuje svu vrisku, pistanje i slicno, ali kada se pusti pristojno snimljen fajl sa visom rezolucijom, to se pretvara u audio bahanaliju... :) 

No da ne ulazimu u pandorinu kutiju niti da je otvaramo... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se tiče strujne letve koju sam ja sebi skockao, odrađena je po svim (industrijskim) normativima i propisanim siguronosnim standardima koji su usaglašeni sa vrhunskim svetskim (i evropskim) standardima i normama, i zamisli, opet nije koštalo bogatstvo. Doduše, nema zlata, Rhodijuma i nenađijuma te retkih ekstrakta prepucijuma...

 

A šta se recimo obična kineska (bela) letva razlikuje od te tvoje skockane?

 

Ono za prestanak slušanja zvukova me takođe zanima, kada si prestao i šta si prestao slušati? Često to napišeš pa reko možda imaš

neki test vinil (pošto si davno prestao verovatno još nije bilo toga na cdima) pa da i ja sebi nabavim jer očigledno ja sada slušam "zvukove".

 

I da te podsetim, zamolio bih te da proveriš kod navedenih kolega/prijatelja šta koriste od osigurača i zbog čega su se opredelili za to pa i

njima lepo objasni kao i meni da mogu kuću zapaliti i da osiguranje ne pokriva štete izazvane osiguračima.

Baš me interesuje šta će ti reći.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, bas mi balansiran i treba! :)

 

Inace moram da priznam da ja volim da slusam zvukove, i da lemim, kada zelim da slusam muziku a da nije bas dobra produkcija,  onda koristim losiji pojacivac od Alepha ili sam u kolima, jer losiji fajlovi zvuce bezveze na bilo kom visokorezolutnom sistemu. Mnogo mi bolje legne pojacalo od 100 evra na fajlu koji je lose snimljen, jer pokrije mane,  a i ne trosim 600wati struje na sat  :crazy:

Inace bejah pre par dana na slusanju Dynaudio Temptationa, sa vrhunskom elekronikom i izvorom, zvucnik od 2 metra visine i cijenom od 40 000 evra, sistem bez kompromisa, medjutim losa produkcija pokazuje svu vrisku, pistanje i slicno, ali kada se pusti pristojno snimljen fajl sa visom rezolucijom, to se pretvara u audio bahanaliju... :)

No da ne ulazimu u pandorinu kutiju niti da je otvaramo... :)

 

Jedan si od retkih koji "spominje digi hajres" u pozitivnom smislu. Ja sam od prvog trenutka (kada sam to čuo) tvrdio da je 24<bit-a mama  :oke:

Takođe se slažem da je recimo ROCK muzika (produkcija slabije kvalitete) odličan u kolima sa vuferima  :acute:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono za prestanak slušanja zvukova me takođe zanima, kada si prestao i šta si prestao slušati?

Prestao sam obraćati pažnju na takve detalje koji su "prikriveni, potisnuti, negde u pozadini, naglašeni, nenaglašeni"... I dalje ih čujem, međutim, više nemam potrebu da stalno obraćam pažnju na to koji će sledeći detalj izroniti. Kako stvari stoje, komotno bih mogao slušati i u mono tehnici... Većinu vremena kad slušam muziku, uopšte ne sedim ispred zvučnika nego sa strane, udaljen jedno pet metara. S druge strane, tačno i nepogrešivo čujem kada je snimak dobar, a kada "loš" (npr lossless vs mp3). Suština se svodi na to da ne tražim greške u sistemu, slabe karike itd i više ne razmišljam da li nešto, išta mogu unaprediti da bude bolje nego što jeste. Naprosto mi je sasvim dobro ovako kako jeste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je to. Usput, ja kupio i gitaru i počinjem svirati, u pedesetima :)

 

Ubi me ako nisam pre nedelju dve o tome trabunjao sa boljom mi polovinom - da opet kupim sebi jednu bass gitaru i.... Naravno, ni na kraj pameti mi nije ona priča sa okupljanjem benda... samo onako, da drndam... za sebe...

 

:oldtimer::notthinking::rofl:

 

(neka nikog ne buni što se prezime ne poklapa, long story)

 

drama.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prestao sam obraćati pažnju na takve detalje koji su "prikriveni, potisnuti, negde u pozadini, naglašeni, nenaglašeni"... I dalje ih čujem, međutim, više nemam potrebu da stalno obraćam pažnju na to koji će sledeći detalj izroniti. Kako stvari stoje, komotno bih mogao slušati i u mono tehnici... Većinu vremena kad slušam muziku, uopšte ne sedim ispred zvučnika nego sa strane, udaljen jedno pet metara. S druge strane, tačno i nepogrešivo čujem kada je snimak dobar, a kada "loš" (npr lossless vs mp3). Suština se svodi na to da ne tražim greške u sistemu, slabe karike itd i više ne razmišljam da li nešto, išta mogu unaprediti da bude bolje nego što jeste. Naprosto mi je sasvim dobro ovako kako jeste.

 

Ja mislio da ploče slušaš...   mp3  :wavecry:

Imam za tebe jeftino ako se predomisliš jazz bass i naravno lampaškog maršala iz '75  :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

(neka nikog ne buni što se prezime ne poklapa, long story)

 

Što? Pa imamo mi vremena, ja tek otvorio gorepomenuto, ladno... :P

 

(i tako tema, nekako neprimetno, ali izuzetno lagano i sigurno sklizne u težak, hard-core off topic :D )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://eska-fuses.de/fileadmin/produkte/datenblatt/G-Sicherungen_01042013.pdf

u srbiji se kupuju strogo kineski osigurači. muahaha.

umesto nabrajanja (čuvenih) fifi šiljokura, kupiš par eski raznih odziva (ne amperaže, ODZIVA) pa uzmeš mernjak

pa im lepo svakom izmeriš otpor. pa onda opet pogledaš pdf pa ti možda nešto bude jasnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislio da ploče slušaš... mp3 :wavecry:

Desi se ponekad da naprosto neku muziku ne mogu da nađen nego samo tako. A baš volim da je slušam. Da li ću zbog toga da se odreknem slušanja iste? Bogami neću. Ja još uvek nisam zaboravio da mi je muzička oprema samo pomoćno sredstvo da slušam muziku, a u slušanju muzike mnogo više uživam nego u pravljenju uređaja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://eska-fuses.de/fileadmin/produkte/datenblatt/G-Sicherungen_01042013.pdf

u srbiji se kupuju strogo kineski osigurači. muahaha.

umesto nabrajanja (čuvenih) fifi šiljokura, kupiš par eski raznih odziva (ne amperaže, ODZIVA) pa uzmeš mernjak

pa im lepo svakom izmeriš otpor. pa onda opet pogledaš pdf pa ti možda nešto bude jasnije.

 

Sretno s osiguračem od stakla i niklovanom žicom - pravi hajfi sound na to još dodaš LAPP strujni i :oke: uživanciji nema kraja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...