Jump to content

Preamp za Babelfish J mini


progster

Preporučeni Komentari

Preamp je vrh, probao sam ga i na ovom mom Niškom snagašu, i propevao je, moraću da napravim još jedno za njega... A sa Babel-om tek... Jedini problem mi je što mi mrežni napon nije najstabilniji, pa varira od 200 do 230V, primetio sam da kada padne ispod 210V, dioda se priguši, kad padne ispod 205V onda se gasi... Kako bi ovo moglo da se reši najefikasnije, ako uopšte može da se reši na pločici? Nema razlike u zvuku kad se to desi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih lično malo smanjio struju šanta (umesto 25R staviti 33R npr) i smanjio izlazni napon šanta za 1V.

 

Može da se proba i smanjenje otpora u CRC filtru, uz smanjenje struje šanta da se ne prekardaši sa disipacijom na CCS.

 

Btw ako su ove pločice u pitanju http://www.diyaudio.rs/uploads/monthly_03_2015/post-1764-0-53383100-1426187718.jpg

svaka čast. Napravljene su kao u ogledalu od iscrtanih a rade :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preamp je vrh, probao sam ga i na ovom mom Niškom snagašu, i propevao je, moraću da napravim još jedno za njega... A sa Babel-om tek... Jedini problem mi je što mi mrežni napon nije najstabilniji, pa varira od 200 do 230V, primetio sam da kada padne ispod 210V, dioda se priguši, kad padne ispod 205V onda se gasi... Kako bi ovo moglo da se reši najefikasnije, ako uopšte može da se reši na pločici? Nema razlike u zvuku kad se to desi.

To se resava tako sto podignes ulazni napon 30V  pa kad i padne napon mreze opet ces imati potreban napon za shunt.

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mora da se vodi računa o disipaciji na CCS tranzistorima. Sa 27.5V ulaz, 24.3V izlaz i 40mA struje po tranzistoru disipacija je 88mW (200mW je max dozvoljena). Ja ne bih išao preko 100mW.

 

Sa 30V na ulazu i 40ma po tranzistoru je vrlo blizu i verovatno spaljuje CCS tranzistore.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ManicP

Da to su te, invertovane. :D

nije bilo tesko lepo okrenuti komponente.

Napravicu jos jednu, ovog puta lepo okrenutu probacu da malo povecam napo, i smanjim struju. Sada su skoro hladni.

Edit: Moze li neko da prebaci temu u solid forum?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Razmišljam nešto.. Pošto će mi kutija za preamp biti komotnija u svakom slučaju, a imam veću količinu onih čuvenih od 1uF iz Silkena (hteo da kupim 100kom zbog popusta nego nije trenutno imao) bi li mogao ja umesto ovog jednog MKP od 10uF da stavim 10 u paralelu na malom rasteru pored ili iznad i da samo spojim? :D Znam da mogu, znam i da se preporučuje da se elektroliti u PSU stavljaju tako, više komada sa manjim kapacitetom zbog unutrašnjeg otpora, ali može li to da ima neke negativne efekte u ovom slučaju kad su u pitanju MKP?

Možda je blesava ideja, verovatno ću do tad kupiti 4x10uF, ali me zanima da li je efekat isti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlično, hvala. Pa za ovaj preamp verovatno neću pošto sumnjam da mi se to preterano isplati, mada ne da svira za sve pare, nego... Sipi ga je doktorski napravio. :) A svakako će biti bolje nego sa ovim elektrolitima. A i kontam jedan WIMA MKP mi je 300-400din, a ova 4 para neće koštati koliko 1...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne ceni uredjaj po broju delova

 

taj preamp ces za veeeelike pare da nadsviras

 

stogodj ...... bateriju od 10 MKC kondova neces pustiti niz vodu , uvek je lako prebaciti u napredniju konstrukciju , ako do nje dodje i ako ima potrebe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne cenim po broju delova nikako, kažem da je vrhunski, jednostavan svakako, ali ne kažem zbog toga, ne verujem da ja mogu da dobijem nešto i kada bih stavio Mundorf.. Barem ne sad, pošto mi je ostatak sistema slab, zvučnici, izvori...

A i ne planiram da mi ovo bude poslednji preamp. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad ti je zvučnik "usko grlo"... Sve što postigneš na ostatku sistema ne čuješ u potpunosti ako zvučnici to ne umeju onako, pravo da odrade...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam da su usko grlo... Biće i zvučnici, DIY . :) Otvoriću temu kad dođe vreme. Samo da malo sredim ovo što sam započeo, bilo bi mi mnogo. :D Tj. da kompletiram sve da svira, i da bude u kutiji, tweek-ovi kasnije... Mora i reorganizacija u sobi da se napravi, trenutno su mi kablovi do zvučnika po 10m, a i položaj zvučnika je očajan...

 

Amp završavam i skutijavam sad za Uskrs kad odem kući, i završavam što se elektronike tiče za preamp i riaa (LME49720).

Posle toga sam planirao da sklopim jedan fin AK4396 DAC (da se otarasim integrisane zvučne bez kupovine druge, DAC je funkcionalniji), tj. da popunim pločicu sa ebay-a (ovu ili neku sličnu):

http://www.ebay.com/itm/PCB-SMD-IC-Chip-Hi-end-DAC-24-BIT-192K-HZ-AK4396-/121358296923?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c4184a75b

Zbog toga sam i naručio LME49720 prvobitno, ali je ispalo da može fini RIAA da se odradi za "siću", pa da probam...

E sad, ne znam da li ću to u odvojenu kutiju, videću. U međuvremenu moram da nabavim konektore, preklopnike, potenciometar... Kutiju za preamp i DAC recimo da imam, samo da se uradi front plate, imam više varijanti...

 

 

Jedno "blic" pitanje da ne otvaram temu. Da probam da zamenim op-ove u Sony XE-220 sa ovim LME49720, trebalo bi da bude nekih poboljšanja, moram li još nešto da menjam u šemi? Mislio da skinem i mute tranzistore, promenim izlazne (ima elektrolite) i tako nešto što neće izaći više od par €, a možda poboljša zvuk, znam da se ne isplati ništa više...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta može najčešće da bude problem ako se kada se nešto pusti iz zvučnika cuje pucketanje u ritmu pesme, ali bez ikakve muzike, a sigurno je do elektronike pošto sam zamenom cele rešio problem? Mogu li da budu op-ovi?

Nemam scope, ni dobar ni loš... Moraće tako pomoću prsta. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...